Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evlilik süreci tavsiyeleri

fresia

Öne çıkan mesajlar

22 dakika önce, Black-ice dedi ki:

neden evlilikle ilgili her merak ettiğin şey endişe ve sıkıntı içeriyor. neler empoze ettiniz bu adama. aceace'yi falan okuma abi şu topicte bence. adam TOST MAKİNESİYLE BAŞLA demiş zaten.

Naalakası var? Adama evlenmeden önce ufak tefek eşyalarını al ki sonra maddi sıkıntı yaşama demişim. 

Ayrıca bir şey empoze edilmesine izin verip verip vermeyecek olan da kendisi. Evli ve eşiyle mutlu adamlar da var (@ahmedinejad , @xunn gibi... Topunuz bir yastıkta kocayın efenim) Benim gibi boşanmışlar da var. Adam kendi kafasını kullanarak, müstakbel eşini ne kadar sevdiğini, bir ömrü kendisi ile geçirmek isteyip istemediğini kendisi değerlendirecek.

Aceace tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Aceace dedi ki:

Ciddili yazayım.

Evde kullanacağınız ufak (tekrarlıyorum UFAK) eşyaları almaya başla. Sallıyorum tost makinesi, mutfak robotu, çaydanlık, elektrik süpürgesi vs. tarzı eşyaları önceden alabilirsin. Büyük eşyaları oturup beraber almanız lazım. Elinden geldiğince elektronik/beyaz eşyayı sen seçmeye çalış.

Stres yapmak istemiyorsan yengenin eline kredi kartını ver. O yapsın. Aksi takdirde o stres yaşanacak

2 kişinin yaşadığı eve eşya alınıyor,hiç birini tek başına seçip almak zorunda değil .

Stres fln da niye olsun,ev dizilcek işte ne eğlenceli.

Sosyal ağlarda paylaş

topicteki op dahil çoğu kişi evliliği bir amaç sanan onun bir araç olduğundan bihaber insanlar.

her şey tersten düşünülüyor. "bir kadın var ve hayatımı onunla beraber geçirmek istiyorum bu yüzden evleneceğiz" diye yürümesi gereken sistem "bir kadın var onu en az sıkıntıyla nasıl ailem tarafından bana doğduğumdan beri zerkedilen bu köhne evlilik sistemine sokabilirim" diye düşünülüyor.

çoğu postta op'un nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bile bilmediğiniz müstakbel eşini türkiye ve benzeri low ülkelerde yerleşmiş köhne evlilik sistemine oturtma çabası hatta daha kötüsü direk bu sistemin bir parçası olduğunu düşünme eğilimi var. kaynanasıyla alışverişe giderse ne yapacağı bile söylenmiş durumda.

daha da kötüsü op soruları bu sistemi baz alıp aslında evleneceği kadınla konuşabileceği ve beraber çözebileceği şeyleri burada tek bir kadınla kötü deneyim yaşadığı için her kadında bu kötü potansiyeli görme eğilimli mutsuzlara soruyor.

sen de gelip abi evinizi çocuğunuzun odasını hayal ederek seçersiniz demek yerine önce portakal sıkacağı al aman diyeyim sonra sıkıntı yaşama diyorsun işte.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

42 dakika önce, Black-ice dedi ki:

daha da kötüsü op soruları bu sistemi baz alıp aslında evleneceği kadınla konuşabileceği ve beraber çözebileceği şeyleri burada tek bir kadınla kötü deneyim yaşadığı için her kadında bu kötü potansiyeli görme eğilimli mutsuzlara soruyor.

evli misin? veya bu yollardan geçtin mi?

çünkü nedense çoğu farklı erkekten "kız ne derse evet, tamam diyeceksin o zaman kafan çok rahat ediyor" şeklinde bir nasihat aldım ben. yaşlısından gencine kadar aynı öneri...

senin çevrendekiler veya sen konuşarak halledebiliyorsan ne mutlu sana, imrenirim sadece. ama çok ütopik bir açıklama gözüktü bu dediklerin.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Black-ice dedi ki:

abi niye bunlara bi ben triggerlanıyorum

bu yazdığın şeyleri otomasyon anne babaya ilk 6 ay torun kargolama misyonluyla evlendirilmiyorsan beraber zevkle falan yapmanız gerekmiyor mu? hani sonuçta bi 50-60 sene beraber yaşayacaksınız. stresi niye yapacaksın acelen falan olması lazım ki stres yap, acelen niye var.

neden evlilikle ilgili her merak ettiğin şey endişe ve sıkıntı içeriyor. neler empoze ettiniz bu adama. aceace'yi falan okuma abi şu topicte bence. adam TOST MAKİNESİYLE BAŞLA demiş zaten.

tecrübeleri soruyorum ya boşuna dargınlık olmasın diye

sadece kendime almıyorum ki, çalışırken beraber gezip almaya ne kadar vakit olacak

önce farklı ülke sonra farklı şehir durumu var, işleri ayarlıycaz, iyi planlamam lazım

Sosyal ağlarda paylaş

sen de gelip abi evinizi çocuğunuzun odasını hayal ederek seçersiniz demek yerine önce portakal sıkacağı al aman diyeyim sonra sıkıntı yaşama diyorsun işte.

Ehmm... 0'dan bir ev dizmek ne kadar maliyetli biliyor musun? Öğrenci evi ya da "bekar" evi demiyorum. Kendi başına yaşarken boyutundan hiç bir rahatsızlık duymadan kullandığın mini buzdolabını, "Eve misafir gelince yemeklerin sığması lazım" diye düşünerek büyütünce maliyet de 2 katına çıkıyor.

Ben basit bir şey söyledim. Ev eşyaları arasında çok göz önünde olmayan fakat ister istemez maliyeti kabartan parçalarını önden almasını söyledim. Çünkü yeni evlenirken maddi olarak ciddi anlamda zorlanıyorsun.

Bu arada sahi evli misin? 2 farklı insanın her konuda anlaşabileceğine inanıyor musun?

her şey tersten düşünülüyor. "bir kadın var ve hayatımı onunla beraber geçirmek istiyorum bu yüzden evleneceğiz" diye yürümesi gereken sistem "bir kadın var onu en az sıkıntıyla nasıl ailem tarafından bana doğduğumdan beri zerkedilen bu köhne evlilik sistemine sokabilirim" diye düşünülüyor.

Evet doğru. "Doğduğumuzdan beri zerkedilen bu köhne evlilik sistemine müstakbel eşim ve ben" en hafif zararla nasıl gireriz diye düşünüyoruz. 2 insan evlendiği zaman sadece 2 insan değil 2 aile de evlenmiş oluyor. Mesela ben çok kesin bir şekilde "Düğün yapmayacağım" dedim. Kendi ailem üzülse de kabul etmek zorunda kaldılar. Ancak eski eşim ikna etmedi/edemedi ve abuk subuk bir düğün yapmak zorunda kaldık.

Tekrarlıyorum. Bu başlıkta OP evlilik süreci tavsiyelerini sormuş. İnsanlar da evlilikle ilgili tecrübelerini yazıyor. Xunn ve ahmetinejad gibi çok mutlu olanlar da var. Boşanmış ya da evlilikten farklı nedenlerle soğumuş insanlar da var. Ne yani biz boşandık diye yazmayalım mı?

Aceace tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

biz şöyle yaptık

bir evde ihtiyaç duyacağın her şeyin bir listesini çıkardık excel'de. teker teker altını doldurduk sonra nette gezip. kendi alanlarımızı belirledik bazı kısımlara ben karışmadım bazı kısımlara o karışmadı. ailelerin de aldığı bir şeyler vardı öyle temiz bi şekilde geçtik. bi tek orta sehpa alırken tartıştık sanırım genel olarak baya acısız oldu. 

ama ne alacağınız belirsiz olursa, boş boş saatlerce gezerseniz, hele bi de yanınıza ana baba eş dost akraba alırsanız o iş bitmez, boku çıkar. insanları çok karıştırmamanız lazım. kötü olsa bile ben seçtim aldım diyebilin yani. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

topicte çok güzel öneriler de var. üniversal öneriler ve genelde kadın-erkek ayrımı yapmayan öneriler.

mesela canını sıkan şeyleri içine atma yazılmış. bi tanesini hatta sen yazmışsın "kendi mutluluğun herşeyin başındadır". 2 yıllık kanser ilişkimden çıkardığım ana sonuçtu mesela bu benim. çok haklı oldugunu düşünüyorum.

bu tarz şeyleri kızla konuş demiyorum tabi ki. ama ev eşya alırken stres olmamak için ne yapmalıyız. bunu kızla oturup planlarsın programlarsın yani. sinir stres olmamak için napalım dersin. çok basit bişey söylüyordum aslında.

15 dakika önce, Oce4n dedi ki:

çünkü nedense çoğu farklı erkekten "kız ne derse evet, tamam diyeceksin o zaman kafan çok rahat ediyor" şeklinde bir nasihat aldım ben. yaşlısından gencine kadar aynı öneri...

senin çevrendekiler veya sen konuşarak halledebiliyorsan ne mutlu sana, imrenirim sadece. ama çok ütopik bir açıklama gözüktü bu dediklerin.

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Aceace dedi ki:

Tekrarlıyorum. Bu başlıkta OP evlilik süreci tavsiyelerini sormuş. İnsanlar da evlilikle ilgili tecrübelerini yazıyor. Xunn ve ahmetinejad gibi çok mutlu olanlar da var. Boşanmış ya da evlilikten farklı nedenlerle soğumuş insanlar da var. Ne yani biz boşandık diye yazmayalım mı?

tamam senin yazdığın komik geldi diye sana çalıştım biraz ama SAKIN ÇOCUK YAPMAYIN yazan falan var işte topicte lol

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

topicteki op dahil çoğu kişi evliliği bir amaç sanan onun bir araç olduğundan bihaber insanlar.

çoğu postta op'un nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bile bilmediğiniz müstakbel eşini türkiye ve benzeri low ülkelerde yerleşmiş köhne evlilik sistemine oturtma çabası hatta daha kötüsü direk bu sistemin bir parçası olduğunu düşünme eğilimi var. kaynanasıyla alışverişe giderse ne yapacağı bile söylenmiş durumda.

"bir kadın var ve hayatımı onunla beraber geçirmek istiyorum bu yüzden evleneceğiz"

doğru bir tespit

fakat bunu kız kaçırır gibi yapamazsın, ailelere güven vermeden kendi istediğim gibi yapıyorum dersen arayı bozmuş olursun

zaten ben de sadelikten yanayım, mantıksız geleneklerden uzağım

"daha da kötüsü op soruları bu sistemi baz alıp aslında evleneceği kadınla konuşabileceği ve beraber çözebileceği şeyleri burada tek bir kadınla kötü deneyim yaşadığı için her kadında bu kötü potansiyeli görme eğilimli mutsuzlara soruyor."

bir şeyi çözebilmek için altyapı lazım, ekşiden de okuyabilirdim, buraya topic açmış bulundum

hatalar da tecrübe, her yazılan, her tavsiye uygulancak diye bir kaide yok

karşılıklı konuşmadan önce fikir edinebilmek amaç

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, roket adam dedi ki:

biz şöyle yaptık

bir evde ihtiyaç duyacağın her şeyin bir listesini çıkardık excel'de. teker teker altını doldurduk sonra nette gezip. kendi alanlarımızı belirledik bazı kısımlara ben karışmadım bazı kısımlara o karışmadı. ailelerin de aldığı bir şeyler vardı öyle temiz bi şekilde geçtik. bi tek orta sehpa alırken tartıştık sanırım genel olarak baya acısız oldu. 

ama ne alacağınız belirsiz olursa, boş boş saatlerce gezerseniz, hele bi de yanınıza ana baba eş dost akraba alırsanız o iş bitmez, boku çıkar. insanları çok karıştırmamanız lazım. kötü olsa bile ben seçtim aldım diyebilin yani. 

iyi fikir, duuruyor mu excel sdf

Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, Oce4n dedi ki:

bence fazla biriktirmeden zamanı gelince rahatsız olunan şeyleri belirtmek lazım uygun uslupla

karşı taraf da önemsiyorsa çözülüyor

Sosyal ağlarda paylaş

excel ufak tefek eşyalar için iyi oluyor da kalın kalemler sorun çıkartıyor zaten daha çok. hatta exceli herkes tutması lazım. bir evlenmek kaç paraya patlıyor net bir şekilde görebiliyorsunuz. verilen bahşişine kadar tutun notu derim.

kalın kalemler nedir? oturma odası, beyaz eşyalar, mutfak, yatak odası ve düğünler. ailelerin gelir durumları bile etkiliyor bu muhabbetleri. 

düşün senin ailen zor bela geçinirken seni yetiştirmiş okutmuştur iyi bir iş sahibi olup cebine iyi para girmeye başlamıştır. ama kız tarafı zaten varlıklıdır der ki yatak odasını mutfağı biz alalım oturma odasını beyaz eşyaları siz alın. ama sizinkilerde para yoktur. anca düğünü yaptırmaya paraları vardır ve sen de ailene kredi çektirtmek istemiyorsundur doğal olarak. sonra ters ters bakışmalar başlar. sonra kız der sizin aileniz hiç elini yastığın altına sokmuyor, sen kafayı yersin bıçağı çıkartırsın filan...

yani bazı şeyleri konuşmak aşırı zor hale geliyor malesef. herkesin niyeti aslında iyidir, her aile çocuklarının en iyi, en mutlu halde olmasını isterler fakat engeller olur. en büyük engel de dediğim gibi maddi konulardır aslında. bu tür konuları da konuşabilmek için her iki tarafın da "anlayışlı" kişiler olması gerekiyor. 

Fakat türkiyedeyiz, "kızımızı bu fakirlere mi vercez be" cümlesi çok tanıdık geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Içinize sinmiyorsa corap bile almayın

Konuşmayı seçmek,oc4an in bahdettigi şeyleri yasatcak kadınla,ailesi olan kadınla,evlenmeyin abi

You gotta pick your battles,bu kesin doğru,ama her konuda yelkenleri suya indirirken 40inda kanser olursun

Her gün gördüğüm insanla konuşulur,her şey konuşulur,aksini söyleyen hatalarda

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, Emaleth dedi ki:

OP'a cevabım da şöyle olsun:

potansiyel eşin ve dinin dahil herhangi bir dış faktör istiyor/gerektiriyor/talep ediyor diye evlenme,
sadece ve sadece sen kendin evlenmek istiyorsan evlen, yoksa başına bela alırsın.

bunun istisnasını hiç görmedim -kısa- ömrümde ?

katılıyorum

"dini zorunluluk diyelim evliliğe" kaba bir tabir olmuş, sonradan okursa hoş olmaz ama yazmışım bir kere

forumda genelde dini değerlerle alay edildiği için uzatmak istemedim konuyu

evlenmeden ilişki yaşarsam zaten rahat hissetmem

tanımak tabi ki önemli ama belli bir noktadan sonra güvenmek gerekiyor

daha çok beğenilen yönler ortaya çıkar, farklı düşünülen konular ortaya çıkar

karakter çok değişmez ama gelişebilir

evlendikten sonra da bunlar devam eder diye düşünüyorum

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Oce4n dedi ki:

ben 2 yıldır evliyim, üç gün önce doldu hatta sdf. hiç böyle bir kafaya girmedim/girmedik ama girenleri de gördüm bol bol. direkt benden birkaç ay önce evlenen arkadaşım "ne derse haklısın hayatım diyorum" demişti mesela ehuehu. black-ice idealini anlatmış, olması gereken de bu evet, ama ütopya falan da değil söylediğin gibi. işin içindeki insanlarla alakalı bir durum. "istemiyorum ama tamam diyeyim kafam rahat etsin" veya tersi olarak "istemiyorum lan, başlarım böyle işe" noktasına hiç gelmemiş olmamın sebebi bunu dedirtecek bir taleple karşılaşmamış olmamdır muhtemelen.

eşimin laikogeleneksel bir ailesi var (müthiş terim oldu bence). yani mesela evlilik olmadan tatile çıkılmaz ayıptır, ama görüşülen kişiye, fikirlerine de müdahale edilmez. tatile çıkmasına da müdahale edebilmesinin sebebi ekonomik zaten, kıza o bakıyor sonuçta, öyle bir kontrol hakkı doğuyor herhalde. kayınpederim emekli albay, pamuk gibi adam. insana bağlı dememin sebebi bu işte, stereotipler tersini gösteriyor çünkü. isteme olayı da yapıldı adetten, ben şahsen karşı değildim zaten, gelenektir işte. zaten öyle ciddili geleneksel "x bohçası isteriz 20 bilezik takarsınız" gibi bir durum olmayacağını bildiğim için kasmadım ben de. önceden aileler tanışmıştı zaten, gidip muhabbet ettik hayırlı olsun dedi herkes ve evlere dağıldık.

eşya alma konusunda ekonomik durum kritik. başkalarının da dediği gibi üçüncü taraflara söz hakkı vermeyecek durumda evleniyor olmanız gerekiyor. mesela bizim koltuklarımızı, yatak odasındaki mobilyaları falan kayınpederim aldı ama herhangi bir karışma durumu olmadı, bunda mutlaka istersek kendimiz alabilecek olmamızın etkisi var. adamın kafa yapısı da "ne istiyosanız alalım işte" şeklindeydi zaten. yemek takımı vb. ufak mutfak eşyalarını da eşimle birlikte onlar aldılar. "biz x aldık, siz y alın" gibi bir muhabbet hiç olmadı, ben de o yüzden "ne istiyosa alsın" dedim asdsdf. hatta beyaz eşyaları da almak istedi ama ben excel'leri çoktan hazırlayıp miele'de karar kılmıştım, ona kalsa arçelik düzeceği için adamın üzerine böyle bir yük bindirmek istemedim ehuehe. benim ailemin durumu o kadar iyi değil, herhangi bir şey de istemedim kendilerinden. kimse de böyle bir beklentiye girmedi. eşimin birikmiş parası olsa o da kendi hallederdi zaten yani.

büyük eşyaları birlikte seçtik elbette, koltuktur dolaptır televizyondur avizedir her neyse işte. bir arkadaşın da dediği gibi erinilecek bir iş olarak görmedim bunu, gayet neşeli şekilde ikimizin de beğendiği ölçüleri uygun şeyleri seçip geçtik. zor olmadı. ben de oturacağım koltukta sonuçta, niye ilgilenmeyeyim ki? eşim rahatlığı bir kenara atıp görünüşçü takılacak bir kafada olsa belki ben de sıkıntı yaşardım. evde çalıştığım için ikea'dan bana bir oda topladık. mancave değil ama normal düz oda ehueh. öyle bir talebim olmadı zaten asdsfd. gelinlik/damatlık da birlikte gidip hallettik. düğünü yapacağımız yeri de araştırıp gezdik, tuttuk, karışan olmadı.

bir diğer avantaj da yine ekonomik durumla bağlantılı olarak ben evi falan çok erken tuttum. rahat rahat yapmak istedim her şeyi. düğünden 7 ay önce falan tuttum yanlış hatırlamıyorsam. bu noktada "boşuna kira vereceksin" muhabbeti biraz oldu ama "ben böyle istiyorum, işim başımdan aşkın düğüne 1-2 ay kala ev düzmekle uğraşamam" dedim geçtim. geniiiş geniş aldık koyduk her şeyi, ben zaten düğüne kadar oraya taşınmıştım artık.

düğün de 10/10 düğündü, epey eğlendik. emekli albaylar, generaller falan yıldızlar geçidi gibiydi, rakılar viskiler şelale gibi aktı. hatta beceremediğim için beni de halaydan kovdular adiler. acayip de altın topladık, tavsiye ederim asker kızı ahahha. eve ve düğüne harcadığım para+bir araba parası çıkmıştı yani asdsdfhsd. bu arada tekrar vurgulayayım her şey işin içindeki insanlara bağlı. mesela benim iki tane amcam imam, bildiğin imam. onlar da vardı aynı düğünde. eminim içten içe tasvip etmemiştir ama sizi tanıyan insan ağzını açıp bir şey derse ağzının payını alacağını bilecek işte. zaten öyle insanlar da değiller, karışma hakkını kendinde görmez. belki düğünü babam yapıyor olsaydı ona yüklenirlerdi mesela, yine ekonomik durum meselesi. herkes keyfine göre takıldı, evlere dağıldık yine.

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

Içinize sinmiyorsa corap bile almayın

Konuşmayı seçmek,oc4an in bahdettigi şeyleri yasatcak kadınla,ailesi olan kadınla,evlenmeyin abi

You gotta pick your battles,bu kesin doğru,ama her konuda yelkenleri suya indirirken 40inda kanser olursun

Her gün gördüğüm insanla konuşulur,her şey konuşulur,aksini söyleyen hatalarda

insan ilişkilerini bu kadar basit tutamıyoruz ki. evlilik de bazen bu tür konuları sineye çekmek aslında bir noktada. 

bu anlattığım hikayeler yaşanmadan önce belki senelerdir kız ile beraber harika bir ilişkiniz oldu, çok sevdiniz birbirinizi. nice zorluklara göğüs gerdiniz, direndiniz bu güne kadar geldiniz. ama aileler işin içine girince olaylar farklı bir çıkmaza girmeye başladı. sevdiğin kızın ailesine "sizi mi dinleyecez lan biz seviyoz birbirimizi istediğimizi yaparız" dersen olaylar hiç hoş gelişmez ? 

kızı seviyorsun. kızı sevdiğin için ailesine de saygı duyuyorsun, ama kendi aileni de seviyorsun bunların arasında insan kendisini unutuyor komple ? 

sonra sigara başlıyor, alkol eroyin kokoyin.... mutlu olmak aslında çok kolay da. zorlaştırmak için baya uğraşıyoruz sanki ? 

Sosyal ağlarda paylaş

Kayınlarım bana çingene hareketlerde bulunursa eroin kokain kurtarmaz,evde huzur olmadiktan sonra mutlu mesut olunmaz

Baştan sınırları düzgün koyar,fazla yüz vermessen kimse senin anlattigin tarz hareketlerde bulunmaz

Sana saygısızlık yapana eyvallah deme ağa,sen elinden geleni yapıyorsan,ama hala karşıdan yok gümüş tepsinin ağırlığına,yok alyansin ayarına fln laf carpitan hirtolar varsa,bunu fırsata çevirmek lazım,ya o evliliği doğmadan bitircen çünkü o kayınlar sana daha çektirir,yahut o hiyarlara anında tavır koycan ve bı daha sana böyle terbiyesizlik yapamayacaklar

Bu ikisini yapmak yerine signeye çekmek,nebilim,karakter meselesi,ama ilerde sorun çıkarır bence.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, fresia dedi ki:

katılıyorum

"dini zorunluluk diyelim evliliğe" kaba bir tabir olmuş, sonradan okursa hoş olmaz ama yazmışım bir kere

forumda genelde dini değerlerle alay edildiği için uzatmak istemedim konuyu

evlenmeden ilişki yaşarsam zaten rahat hissetmem

tanımak tabi ki önemli ama belli bir noktadan sonra güvenmek gerekiyor

daha çok beğenilen yönler ortaya çıkar, farklı düşünülen konular ortaya çıkar

karakter çok değişmez ama gelişebilir

evlendikten sonra da bunlar devam eder diye düşünüyorum

dinsel gerekliliklerden dolayı evlenmeden ilişki yaşayamıyorsan bile, bildiğim kadarıyla bir kızla birbirinizi tanımak, anlaşıp anlaşamayacağınızı görmek, beylik deyimle söylersem "pastanede seviyeli birer limonata içmek" için bir engel yok. 

ben de demeye çalışıyorum ki uzuuun uzun limonata içmeden, "ay ben bununla senelerce limonata içerim" demeden evlilik aşamasını planlamaya atlama. sen önce limonataları iç, sonra ilgili süreçler kendiliğinden çözülüyor zaten limonata tatlı gelince/gelirse :) hani derler ya, iki gönül bir olursa samanlık seyran olur, vallahi olur anacım.

ha, dinden azade (ve forumda yaygın) bir düşünceye göre tensel uyum da evlilik kararı için önemli, ama bu düşünce sana apply etmiyor diye anlıyor ve uzatmıyorum bu kısmı. herkesin kendi kararı... ama madem dini bunun önüne koyuyorsun, "ilişki yaşamak" da önceliğin ve amacın olmamalı, öyle değil mi?

özetin özeti, evlenmenin aslen tek bir anlamı var: hayat denen sarp kayalıklar ve zorlu yollarda ELELE yürümek. takım olmak, tek değil çok olmak, en küçük sosyal ünite olmak, kalene (maddi ve manevi anlamıyla söylüyorum) bir insan evladı daha kabul etmek, hatta xunn'un dediği gibi "birlikte yalnız olmak"... kestirme-pratik-hızlı çözüm değil de uzun yol kafasıyla bakmak bu yüzden önemli. gerisi de teferruat... tost makinesiymiş, istemeymiş, düğünmüş... bunlar niyet varsa ve sağlamsa, pıt-pıt-pıt çözülür. soru bu olmamalı ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...