Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evlilik süreci tavsiyeleri

fresia

Öne çıkan mesajlar

Olm evliligi sey gibi mi saniyorsunuz? Mesela evleneceksiniz ama esin surekli gidip tek basina eski arkadaslariyla takilacak, birlikte kalacak; sem de kendi arkadaslarinla ayni seyleri yapacaksin vs.?

Madem oyle neden evleniyorsunuz ki? Herkes kendi cevresiyle vakit gecirecekse evlenmenin, hatta iliski yasamanin manasi ne?

Onu gectim, siz boyle yasadiniz diyelim... Karsinizdakiler evlendiklerinde bekar gibi yasamaya devam edecekler mi?

Ben babamin ya da annemin birbirlerinden ayri bir gece gecirdiklerini hatirlamiyorum. Geciremeyeceklerinden degil, iclerinden gelmiyor hala. Seneler oncesi annem uzun suredir gorusemedigi yegenini ziyarete gitti, babam isleri yogun diye eslik etmeyecekti. İki gun sonra ucaga atlayip kadinin yanina gitti ozledim diye.

Cevremdeki evli ciftlerin cogu benzer sekilde, ben evli arkadaslarimin tumuyle (kadin ya da erkek) esleri yanlarindayken gorusuyorum ve eslerini de arkadasim belledim.

İnsanlar zaten is guc yuzunden gunde ancak 4 5 saati birlikte gecirebiliyor, bu sureyi de ayri mi gecirecekler? Ya da siz esinizden ayri mi gecireceksiniz bu sureyi? Hani illa kendi basiniza da arkadaşlarınızla vs. Yalniz vakit gecirirsiniz de, bunu her gecen gun daha az istemeye veya aramaya baslayacaksiniz.

Erkek ve kadinin kendi arkadaslariyla ayri ayri gorustugu evliliklerin cogu muhafazakar ciftlerin evlilikleri. Bunun nedeni de buyuk olcu de cocuk yapmak icin, aslinda kafalarinin hic uyusmadigi insanlarla evleniyor olmalari ya da geldikler aile yapisi nedeniyle karsi cinsle (karilari ya da kocalari dahi olsa) nasil iletisim kurabileceklerini bilmemeleri.

Ha bir de evleneceginiz insanlarin arkadaslariyla yalniz kaldiklari anda sevismelerinden korkuyorsaniz evlenmeyin, hatta iliskinizi direk bitirin. Cunku seviseceklerse yalniz gorusturmemeniz buna engel olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, deadwoll dedi ki:

Cevremdeki evli ciftlerin cogu benzer sekilde, ben evli arkadaslarimin tumuyle (kadin ya da erkek) esleri yanlarindayken gorusuyorum ve eslerini de arkadasim belledim.

Ben buna çok katılmıyorum ya. Erkek erkeğe muhabbet ya da kız arkadaşımın kendi arkadaşlarıyla yapacağı dedikodu belki eşleri varken o kadar keyif verici olmayabilir. Herkes uyuşmak zorunda da değil. X bi arkadaşımın eşi benimkiyle anlaşamadı diye onu da silecek halim yok. O yüzden bu kadar yapışık hayatlar kurmaya karşıyım. Az da olsa bi boşluk bırakmak lazım. Zor bir şey yani iki insanın sürekli beraber olması, arada nefes alması lazım iki tarafın da. 

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, xunn dedi ki:

Ben yanlış anlamadıysam sizdeki sorun şunlar olabilir;

a- Parayla sevgiyi line-up eden bir basic bitch.
b- Kendi hayatının maddi kontrolünde olmaman karakterinle ilgili eleştiriye yol açtı onda. 

c- Sıkıntı işsizlik değil işsizlik sürecinde verdiğin eforu yetersiz bulup karakterine resentment.

Olm..

a) Benim işsiz kalışım çoooook uzun sürdü. Haddinden fazla. Ama boşanmamız kesinleşene kadar 1 kere bile bahsetmedi bu konudan. Gold digger falan olsa zaten beni napsın dsfdsf. Kısaca hayır.

b) Evet. Sadece onda değil bende de eleştiriye yol açtı. İşsizlik ne olm? İşsiz kalmayın diye boşuna mı diyom?

c) Yeanii... Şincik şöyle bişey var. Ben çok cenabetlik de yaşadım. Çok alakasız nedenlerle işe alınmadığım oldu. Adam evliyim diye işe almadı lan beni. Hep evli olsun, düzenli hayat peşinde olsun der İK'cılar ama beni evli olduğum ve gece "çalışamayacağım" için almadılar. O kadar da sorun değil çalışırım dememe rağmen.

4 saat önce, Black-ice dedi ki:

paticikteki yıkık evlilere sora sora evlilikle ilgili her şeyi böyle bi sisteme oturtamazsın ki

Kime soracak? Hem yıkık hem de yıkık olmayan evlilere soracak. Ancak böylece evliliğin mantıklı mı mantıksız mı olduğunu anlayacak. Ha anlayacak da anladığına uyacak mı? Hayır tabii ki ? Sonra da "Biz demiştik" diyip egomuzu datmin ediciik.

Sosyal ağlarda paylaş

Sıkıntı sende değil abi zaten. Onda mı onu o bilebilir biz bilemeyiz. Biz kendimize bakıcaz, düzeltecek bişi varsa düzelticez, yoksa yürümeye devam delikanlı gibi.

Sana kader vurmus, onu tanklamak istememiş olabilir normal yani. Senin hatan var demiyorum, bunlar hep kocaman bi dişlinin içinde olmanın etkileri.

jpbUrig.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

evlilik çok zor iş abi. 

10 yıl ve 4 yaşında bir çocuktan sonra artık iyice sorgulamaya başladım. Kafayı yemek üzereyim. işten geliyorum çocuk benim üstümde anında yapışıyor ve yatana kadar beni bırakmıyor. sürekli benimle oynamak istiyor. benimle bir şey  yapmak istiyor . İşemeye yalnız gidemiyorum düşünün işte.  İş yorgunluğundan sonra çocukla vakit geçirmek inanılmaz zor oluyor.birde tam azman dönemleri olunca....

Peki bunca saat ben yokken eşim ne yapıyor . elinde telefon instagram dan çıkmıyor muhtemelen. arada oğlanı parka götürürse götürür ki pandemi var . yemeğini  hazırlar okadar işte! bu sene kreşe verecektik artık ama malum pandemi çıkıyor karşıma  ne yapıcam bilmiyorum.Eşim çocuğa sözlü olarak sert davranıyor. ha vurma falan kesinlikle yok ama sözlü olarak sert davranıyor. oğlan çok hareketli ! bu yapıda bir çocuğa hakim olmak ciddi zor ancak sürekli çocuğa bağırıyor. her yaptığına karışıyor. bu konuda çok kavga ediyoruz. Ben zaten çok kavga edilen bir ailede büyüdüğümü , ailemin bana hem sözlü hemde fiziki şiddet uyguladıgını ( 83 doğumluyum varmı bizim kuşaktan dayak yemeyen ?? ? ) bir çok kez anlattım ve bunun çocuk üzerinde olumsuz etkisi olacagının da farkında ama bundan vazgeçmiyor bir türlü. evde huzur yok!

Bende zamanın da çok işsizlik yaşattım eşime. hatta öyle uzun süre işsiz kaldım ki . yaşın ilerlemesi ile birlikte çok zor iş buldum. bulduğum bana uymadı. para kazanmak için garsonluk falan yaptım. tekrar işsiz kaldım . uzun süre keyfen çalışmadım. tabi zamanında belirli işler başarmış olmanın  hedesi ile ev araba falan almıştım zaten . ek gelir var çok şükür aldıgım evi kiraya verdim vs.. (oturdugum evde kendimizin) ama bazen eşim çalışmadığım dönemlerin intikamını mı alıyor diye düşünüyorum çünkü kinci dir biraz. Bu süreçte çocuk olduktan sonra ciddi anlamda çok çalışkan bir insan haline geldim ama onuda belirteyim.

Abi çok zor ya cidden çok zor. bazen şey düşünüyorum . hani tek çocuk ve babalar vardır ya. öyleymişiz gibi geliyor. işten çıkıyorsun.Filmler de olur çocuğu anaokulundan  alıyorsun ve teksin yani bütün sorumluluk sende. anne falan yok ! öyleymiş gibi geliyor. vardiyalı çalışıyorum haftada 2 gün 15:00-22:00 vardiyam var. en rahat olduğum dönem bu. eve geliyorum çocuk zaten yatmış oluyor. hatun telefon da instagram başında. kahvemi alıyorum ve PC nin başına geçiyorum. herhalde en huzurlu olduğum saatler bunlar başka yok.    

Sosyal ağlarda paylaş

39 dakika önce, smyrnas dedi ki:

Bende zamanın da çok işsizlik yaşattım eşime. hatta öyle uzun süre işsiz kaldım ki . yaşın ilerlemesi ile birlikte çok zor iş buldum. bulduğum bana uymadı. para kazanmak için garsonluk falan yaptım. tekrar işsiz kaldım . uzun süre keyfen çalışmadım. tabi zamanında belirli işler başarmış olmanın  hedesi ile ev araba falan almıştım zaten . ek gelir var çok şükür aldıgım evi kiraya verdim vs.. (oturdugum evde kendimizin) ama bazen eşim çalışmadığım dönemlerin intikamını mı alıyor diye düşünüyorum çünkü kinci dir biraz. Bu süreçte çocuk olduktan sonra ciddi anlamda çok çalışkan bir insan haline geldim ama onuda belirteyim.

Abi çok zor ya cidden çok zor. bazen şey düşünüyorum . hani tek çocuk ve babalar vardır ya. öyleymişiz gibi geliyor. işten çıkıyorsun.Filmler de olur çocuğu anaokulundan  alıyorsun ve teksin yani bütün sorumluluk sende. anne falan yok ! öyleymiş gibi geliyor. vardiyalı çalışıyorum haftada 2 gün 15:00-22:00 vardiyam var. en rahat olduğum dönem bu. eve geliyorum çocuk zaten yatmış oluyor. hatun telefon da instagram başında. kahvemi alıyorum ve PC nin başına geçiyorum. herhalde en huzurlu olduğum saatler bunlar başka yok.    

On 22.06.2020 at 21:56, Aceace dedi ki:

Doğru demişim.

Afferim bana. Evlenmeyin, işsiz kalmayın.

Hatta düzenleyeyim

İşsiz kalmayın, evlenmeyin. Bu sırayla olacak.

Genelleme yapmayın diyonuz. Yaptığım genelleme doğru çıkıyor.

Şu Boşananlar Kulübü'nün tepesine sabitlemek lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Aceace dedi ki:

aga ben evlendim, 2 ay sonra işsiz kaldım, üniversite diplomasız, borçlu vs. eşimin desteğiyle her gün işe gider gibi okula gittim geldim, deli gibi ders çalıştım 1.5 senede 20 ders verdim bitirdim okulu gıkı çıkmadı tek kelime ters laf etmedi. abuk subuk 1-2 iş dışında ( wanted ❤️ )  para mara kazanamadım, her ay avans hesabından para çektik yedik gerektiğinde bir şekilde idare ettik. 

şimdi onun desteğiyle bitirdiğim üniv. sayesinde iyi bir işim evim arabam, sevimli canavar bir oğlum var. 

yani insanlar sonradan da çok değişiyor, sakladığı yüzünü ortaya çıkarıyor falan biliyorum ama evlenecek insan değil hayat boyu birbirinize güvenebileceğiniz bir insan bulun öncelikle. 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Aceace dedi ki:

bir evlilik işsiz kalındı diye tek temel bir sebepten bitiyorsa, demektir ki daha en baştan itibaren kurgusunda bir yanlış var. 

işsiz kalmak tabiki sebeplerden biri olabilir ama işsiz kaldım -> o yüzden boşandık -> kalmasaydım boşanmayacaktık baya baya hatalı bir statement olurdu.

Sosyal ağlarda paylaş

19 dakika önce, Liebe dedi ki:

yani insanlar sonradan da çok değişiyor, sakladığı yüzünü ortaya çıkarıyor falan biliyorum ama evlenecek insan değil hayat boyu birbirinize güvenebileceğiniz bir insan bulun öncelikle. 

bulmak kolay olsaydı böyle acılar çekilmezdi zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce yazmıştım. 2 yıllık ilişkim bitti. Evlenmeyi düşündüğüm insan terk etti. 12 gün oldu atlatmakta inanılmaz zorluk çekiyorum ama gün geçtikçe büyük resmi görmeye başlıyor insan.

Hiç evlenmedim evlenmeye yaklaşmam da max bu oldu işte teklif kafasına girmiştim ancak çevremdeki evliliklerin çoğunda insanlar ailelerinden destek olmadan evlendi. Hepsi maaşları ile bir şeyler yapmaya çalıştı  Ben biraz kendi kendime bu moda sokmuşum. İnsan düşündükçe farkediyor yanlışlarını. 

Düşüncesi, hayata bakışı bana ters bir insanı kabullenmeye çalışmışım, yaparım sanmıştım olmamış. Bu yüzden baştan bunu bilmek lazım sonrası ise gerçekten kervan yolda düzülür ilkesi. işsiz kalıyorsun diye sana destek olmuyorsa veya olmayacağını düşünüyorsan zaten o insan olmasın hayatında. hayat gerçekten kimi nereden nereye vuracağını hiç belli etmiyor bile. 

İşsizlik psikolojisinin insanları getirdiği nokta farklı tabii. İşsiz kalıp hayatındaki insana tutunmak yerine onu da dibe çekersen insan da bir yere kadar dayanır.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, Gallant dedi ki:

@smyrnas Oglun belli ki butun gun evde ve enerjisini harcayacak yer bulamiyor (gerci o yasta enerjisi bitmiyor cocuklarin:)) Kesin krese yollaman lazim. Esin calismayi dusunuyor mu?

evet zaten enerjiyi harcama problemimiz var. pandemi den dolayı bu olay daha da arttı malesef. Eşim çalışmayı düşünüyor ama pek iş tecrübesi yok o yüzden pek umutlu değilim açıkçası. e yaşta var biraz. eşim de bende 83 doğumluyuz. Bakalım bir şekilde çözüm bulacağız artık bu duruma.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...