Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Peak Games Satılıyor

eldar

Öne çıkan mesajlar

Başarıyı neyle tanımladığınızı tam ifade etmemenizden çıkmış kavga.

Ben başarıyı adamların kendi koydukları kriterleri ne kadar tutturduklarıyla tanımlıyorum. Adamlar muhteşem grafikler, sürükleyici hikaye, zengin içerik, bağlayıcı atmosfer kovalamıyor. Adamlar olabildiğince basit, olabildiğince geniş kitleye hitap eden, olabildiğince kolay ve fazla paraya çevrilebilen (monetization) oyun kovalıyorlar. Bunu başarıyorlar mı? Evet. O zaman bence başarılılar.

Sosyal ağlarda paylaş

işini ekonomik kaygılar ile değil de estetik kaygılar ile yapan kaç işletme/şirket/şahıs kaldı ki?

adamların o şirketi kurup 100lerce insan çalıştırmasının arkasındaki neden "hayalindeki oyunu yapmak" olamaz. Günümüz şartları için fazla duygusal bir yaklaşım, 2-3 kişilik öğrenci projesi değil sonuçta.

Bir yerde sektörün ne tarafa gideceğini tüketici belirliyor. İnsanlar talep etmese Nusret böyle maymunluk yapmaz.

İnsanlar hyper-casual değil de hardcore rpg istese peak games onu yapar (en azından dener). Böyle sektörlerde belirleyici olan her zaman talep, arz değil.

unutmayın fortnite bile bambaşka bir oyun olarak çıktı ve tutmadı, sektörün talep ettiği şekle evrildi sonunda. Bu firmaları tü kaka yapar mı? Bence yapmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Evet az sayıdalar ama yine estetik kaygıya giren firmalar var sektörde. Blizzard mesela, Overwatch için bile her karakterine hayvan gibi background yazdı, her birine single oyun çıkartacak karakter zenginliği kattı. Adamlar kendileri için yeterli kalitede değil deyip kaç tane oyun iptal etti (Ah SC:Ghost ah...) yarı yolda. Şimdi işte Diablo Immortal falan gibi gudik şeylerle de uğraşıyorlar bir yandan, ama hala seviyeyi koruyorlar. Başka bir örnek AC:Odyssey'de ticari kaygı tabii ki çok, ama quest tasarımlarına geldiğin zaman onun bir tık ötesine geçildiğini de görüyorsun, adamlar canlı bir dünya sunabilmek için acaip kasmışlar. RDR2 ve Last of Us'a girmeyecvem bile. Kojima zaten her oyununu estetik kaygıyla yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

farklı oyuncu kitleleri, farklı businesslar. adamlar senin benim gibi pc oyuncusu değil. iş adamı. saygını kazanmaya çalışmıyor, sanat eseri çıkarmaya çalışmıyor, para kazanmaya çalışıyor ve başarılı bu konuda. şunu deseniz neyse, kendini teknoloji firması olarak tanıtıyorsun, ne ürettin, sektöre ne kattın yanlış yerden giriyorsunuz bence. hoş bu dediğime de adam bişi çıkartıp vurabilir şaplak diye de önü daha bir açık ?

Sosyal ağlarda paylaş

21 dakika önce, Milamber dedi ki:

farklı oyuncu kitleleri, farklı businesslar. adamlar senin benim gibi pc oyuncusu değil. iş adamı. saygını kazanmaya çalışmıyor, sanat eseri çıkarmaya çalışmıyor, para kazanmaya çalışıyor ve başarılı bu konuda. şunu deseniz neyse, kendini teknoloji firması olarak tanıtıyorsun, ne ürettin, sektöre ne kattın yanlış yerden giriyorsunuz bence. hoş bu dediğime de adam bişi çıkartıp vurabilir şaplak diye de önü daha bir açık ?

Zaten onu diyorum. Farklı kitle, farklı business, haliyle farklı hedefler. Adam kendi hedeflerini tutturduğu sürece bence başarılı:

11 saat önce, Rewendor dedi ki:

Başarıyı neyle tanımladığınızı tam ifade etmemenizden çıkmış kavga.

Ben başarıyı adamların kendi koydukları kriterleri ne kadar tutturduklarıyla tanımlıyorum. Adamlar muhteşem grafikler, sürükleyici hikaye, zengin içerik, bağlayıcı atmosfer kovalamıyor. Adamlar olabildiğince basit, olabildiğince geniş kitleye hitap eden, olabildiğince kolay ve fazla paraya çevrilebilen (monetization) oyun kovalıyorlar. Bunu başarıyorlar mı? Evet. O zaman bence başarılılar.

Son mesajım bir side topic olarak apple'ın piyasada öyle firma kaç tane kaldı ki yorumuna ithafendi.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Rewendor dedi ki:

Evet az sayıdalar ama yine estetik kaygıya giren firmalar var sektörde. Blizzard mesela, Overwatch için bile her karakterine hayvan gibi background yazdı, her birine single oyun çıkartacak karakter zenginliği kattı. Adamlar kendileri için yeterli kalitede değil deyip kaç tane oyun iptal etti (Ah SC:Ghost ah...) yarı yolda. Şimdi işte Diablo Immortal falan gibi gudik şeylerle de uğraşıyorlar bir yandan, ama hala seviyeyi koruyorlar. Başka bir örnek AC:Odyssey'de ticari kaygı tabii ki çok, ama quest tasarımlarına geldiğin zaman onun bir tık ötesine geçildiğini de görüyorsun, adamlar canlı bir dünya sunabilmek için acaip kasmışlar. RDR2 ve Last of Us'a girmeyecvem bile. Kojima zaten her oyununu estetik kaygıyla yapıyor.

Blizzard demeyeydin iyiydi ya...

Blizzard'ın estetik kaygısı, veya bir bakımdan "sanat için sanat" kaygısı gideli çok oldu malesef. D3 ve Hearthstone ile kapandı o defter ve "para için oyun, activision için bol lootbox, bol para" mottoları aldı yerini.. 80 euro karşılığı kart paketi satma derdine düştüler şuanda hearthstone için.

Eskiden yeterli kalitede görmedikleri için oyunlarını iptal eden firma, şimdi yeterli parayı kazandırmıyor diye iptal etmeye başladı falan. OW-2 diye bir saçmalık duyurmalarını açıklayacak mantıklı argüman bulamıyorum, kendileri de bulamamıştı en son.. 

Geldikleri hali görünce üzülüyorum gerçekten. Üretkenlikten uzaklaştılar, 20 sene öncesine sardılar tek tek her şeyi geri getirmenin kendilerini kurtaracağını düşünüyorlar. TBC geri gelsin, diablo-2 geri gelsin, 2 sene sonra WotLK geri gelir, sonra d3 remastered patlatırlar, hs'de bile classic diye bir saçmalık yapıyorlar.. bu kadar kaynağa sahip bir firmanın yeni IP riskine girmeyip, elindekini millete daha nasıl çakarım derdinde olması üzüyor.

Kojima da o kadar estetik kasıyor ki oyun yapmayı unutuyor reyiz sdfsd artık bir film çeksin de o da rahatlasın biz de.

genel olarak katılıyorum bu arada, tabi ki sektörde bu kaygıyla gidenler var, hiç yok demiyorum. Biz de oyuncular olarak genelde bu kaygıya sahip firmaların oyunlarından daha cok etkileniyoruz, oynarken zevk alıyoruz. mesela Horizon ZD beni çok etkilemişti. Şimdi 2. oyunları ile göreceğiz hala o kaygıları taşıyorlar mı, yoksa "ilk oyun isim yaptı, biz önlerine bok atsak bile en az 10m kişi alır" mı diyecekler. 

konunun özüne dönersek, oyun ve oyuncu dünyası çok geniş bir platform. Her firmanın bu platformun her kesimine hitap etmesini bekleyemeyiz, biz nasıl her oyunu oynamıyorsak. O yüzden hedef kitlesini ne kadar tatmin edip, bundan ne kadar para kazandığı üzerinden değerlendirmek gerek başarıdan söz edeceksek.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Genel Yönetici

Dream Games yeni aldığı 155 milyon dolar yatırım ile Peak'ten sonra ikinci unicorn olmuş:

Dream Games raises $155M at a $1B valuation as its Royal Match puzzle game hits a royal flush

Şirketin kurucularından Soner Aydemir üniversitede aldığım derslerden birinin TA'i olmuştu, şimdi şirketi biraz incelerken fark ettim. Yakınen tanımıyorum ama çalışkan, iyi niyetli ve yardımsever biri olarak aklımda kalmış. Helal olsun valla darısı diğerlerinin başına ?

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, orc_lord dedi ki:

Dream Games yeni aldığı 155 milyon dolar yatırım ile Peak'ten sonra ikinci unicorn olmuş:

Dream Games raises $155M at a $1B valuation as its Royal Match puzzle game hits a royal flush

Şirketin kurucularından Soner Aydemir üniversitede aldığım derslerden birinin TA'i olmuştu, şimdi şirketi biraz incelerken fark ettim. Yakınen tanımıyorum ama çalışkan, iyi niyetli ve yardımsever biri olarak aklımda kalmış. Helal olsun valla darısı diğerlerinin başına ?

Oyuna baktim da simdi, bas bas bağırıyor candy crush cakmasiyim diye. Bu kadar yatirim falan alinca özgün bi oyun falan sanmistim.

Sosyal ağlarda paylaş

böyle "UNICORN OLDU MILYAR DOLARA SATILDI" tarzı haberlerle farkettiğim oyunlara baktığımda hep çakma aşırı çakma ve birbirinin taklidi şeyler çıkıyor. Hollow Knight gibi büyük emek gerektiren oyunlar 3 milyon kopya anca satabiliyor.

finans bilgim sıfır. bootleg oyunlar yapıp bu kadar büyük başarıları nasıl elde ediyorlar anlayamıyorum. oyun geliştirmeye değil şirket arası anlaşmalara abanarak oluyordur belki bu başarılar. yapan yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

dünya gerçekten banallığın, çöplüğün, basitliğin tepesini her yıl yenileyen bir yere gidiyor. sinema sektörü, bok gibi. düz script, karakter ve isimler değişerek senaryo yazıyorlar güya. müzik de öyle.

trap diye bir bok çıktı, her yerden aynı rezalet düz beat ve autotune. yok çok havalıymış pardon abi. usa'da pop desen 10 yıldır aynı bok. grunge, rock vs saymıyorum zaten. arctic monkeys bile pazarlama ürününe dönüşüp 180 imaj değişikliği yaptıktan sonra ilk çıkardığı albümde sıçtı mesela. onlar da kopya ürün artık.

oyun sektörü de tamamen birbirinin aynı asset ve gameplay ile dolu, bölüm geçmenin algoritmik olarak imkansıza yaklaştığı, sana para harcatan hypercasuallar ile doldu.

gerçekten kaliteye yer kalmıyor dünyada, o yüzden böyle giderse hiçbir alanda kaliteli bir şey göremeyeceğiz.

daha da milyar dolarlık değerlendirme alır bunlar tabii.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2019'da çıkan iyi filmler var. arctic monkeysin AM albümünde 3-4 güzel şarkı var bana kopya gibi gelmemişti. ayırca son 10 yıldır olmayan bir şey oldu, pop chartları yıkan bir popçunun bazı şarkılarını açıp dinleyebiliyorum(billie eilish).

o yüzden tamamen umutsuz olmaya katılamıycam ama %95 çöp

Sosyal ağlarda paylaş

Kara para o kadar mantıksız gelmedi ya, her ülke tr gibi hukuksuzluk denizi değil sonuçta.

10 saat önce, Bone dedi ki:

bootleg oyunlar yapıp bu kadar büyük başarıları nasıl elde ediyorlar anlayamıyorum. oyun geliştirmeye değil şirket arası anlaşmalara abanarak oluyordur belki bu başarılar.

Bunu ben de hep merak ediyordum, bi yerde okuduğuma göre bu oyunların arka planında baya matematik ve veri analizi dönüyormuş. İşte müşteri ilk bölümü 12 snde, ikinci bölümü 15snde çözüp mutlu olup 3. bölümde takılırlarsa para harcar vb. addiction prediction kasan bi sisteme göre bölüm tasarımları yapılıyor -muş-

Öf çok salakça ama ya, kara para net daha mantıklı fikir asd

Sosyal ağlarda paylaş

Kendinize ve çevrenize bakıp "bu oyunlar bu paraları nasıl kazanıyor" diye düşünerek şaşkın ve fakir kalmaya devam edebilirsiniz. Kara para diyenlerle nescafe'yi kahve niyetine içenlerde büyük ihtimal aynı insanlardır. İki dakka durup düşününce, kendi çevreniz haricinde bir dünyanın varlığını ve bu dünyadaki 7 milyar insan içinde ihtiyacın olan kullanışlı aptal sayısının gerçekten milyonlarca olduğunu idrak edebiliyorsunuz.

Sanki hiç biriniz MMO oynamadınız anasını satıyım. Öyle whale'ler var ki pikseller için binlerce dolar para harcıyorlar. P2W olmadan bile ingame market üzerinden senelerdir ayakta duran oyunlar var (Guild Wars 2). Onu geçtim öyle insanlar var ki hem oynadığı oyundan nefret ediyor hem de oyunun marketine ne gelirse, onu elde edebilmek için yüzlerce dolar harcıyorlar (Şu an Archeage Unchained oynuyorum ve böyle onlarca insan var etrafta). Gold selling/account selling üzerinden aylık kirasını, tatilini çıkaran insanlar var. Mobil oyun domain'i gibi görece kitlesi daha geniş ve küçük küçük ama sık sık harcama yapma potansiyeli olan insanların bulunduğu bir ortamda kara para aklamana bu perspektifte bakarsanız neden ihtiyaç duyulmayacağını da anlarsınız. İnsanlar gerçekten "çakma"da olsa o paraları harcıyor. Çünkü bir oyunun çakmalığı, saçmalığı üzerinden seçim yapan kitle, genel kitlenin %0.01'ini ancak kapsıyor ve zaten oyun yapımcılarının hedeflediği kitle bunlar değil.

Phoenixlin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Zamandan kazanmak icin para yatiran da cok insan var. Bina yapmali asker basmali oyunlarda genelde ilk 10 20 level kolay kasilsa da, sonrasi icin bi binaya yeri geliyo 3 ay 6 ay sure istiyor. E hedef kitlenin %20 si para vermemek icin sallamasa veya oyunu silse bile, devam etmek isteyenler azar azar 40 50 bayiliyo, ama iste dipsiz kuyu yani, level 30 icin 6 ay upgrade suresi isteyen bina level 35 de 2 yil istiyor. 50 de 20 yil, sonu hicbi sekilde yok, taaki gün gelip harcamalarina bakip "la ben napmisim" diyene kadar 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...