Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

karma - kelebek etkisi

fresia

Öne çıkan mesajlar

başlık tam açıklayıcı değil ama buradan objektif yorumlar gelir diye düşünüyorum

aslında dini bir mesele

"İyi bir işe destek veren ondan bir pay alır; kötü bir işe destek veren de ondan dolayı bir sorumluluk üstlenir."

bazı örnekler vereceğim, siz ne kadar kafaya takarsınız

silah satıyorsunuz ya da yapımına katkı sağlıyorsunuz: silahı alan birisi suçsuz birini öldürdü, ben parama bakarım der geçer misiniz?

daha fantastik bir örnek:

çimento üretiyorsunuz, müteahhitin biri sizden bir kamyon mal aldı, gitti bir adamı diri diri betona gömdü

veya interneti icad ettiniz: insanlar için sınırsız bilgi kaynağı

ama kötüye kullanan insanları engellemek için bir mekanizma yok

daha olası bir örnek: bir gıda şirketine küçük bir oranda ortak oldunuz, sağlıklı ürünler de üretiyor, ucuz olsun diye katkı maddeli sağlıksız ürünler de

bunları kendi mutfağınızda kullanmazsınız

sorumluluk hisseder miydiniz

Sosyal ağlarda paylaş

Cübbeli Ahmet'e bi soru sormuşlardı.

Adamin uzum bağları var bunu aracıya satiyo aracıda şarap fabrikasına satiyo sonra malum şarap olup içiliyo uzumu satan günaha girer mi diye?

Cevap suydu eğer eninde sonunda sen malinin şarap fabrikasına satilacagini biliyosan payin var ama sen sattın senin sattigin ona sattıysa problem yok. ( O kisinin şarap fabrikasına sattigini bilmediğin surece)

sen birine silah satarken ya da üretirken eninde sonunda birini oldurebilecegini biliyosun o yüzden sanada gunah yazar. Ama tabi benim anladigim ve bildigim bunun dereceleri var Iyi bir insanin ölmesiyle kotu bir insanin ölmesinin günahı ayni olmamalı. 

Valvyn tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...