Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sıfırdan çiftçiliğe giriş

Destan58

Öne çıkan mesajlar

bi ara cok insan dedigin  gibi hirsizlik yapti malatyada falan bir kac tane biliyorum ben koca tesisleri kurdular parasini alip bos birakip kactilar. 

ama artik o sekilde tesvik donemi bitti bir 5 senedir falan kimse hirsizlik yapamiyor sanirim.

en fazla tuplu fidan diktim diyip (tanesi 25 tl +) 5 tl ye normal fidan dikip onun parasini alanlari duydum. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, fresia dedi ki:

abi evlen çoluk çoluğa karış bedava iş gücü ?

2 çocuğum var onlar pek gelmiyor eşimle bok korkuyormuş, ama sanırım benim beddualarım yüzünden oldu bu korona şimdi çiftlikden dışarı çıkmıyorlar, bodrumda buraları beğenmeyen kardeşim "bu yaştan sonra boklamı uğraşıyorsun" diyen plajlardan foto atan kardeşim şimdi geleyim de yardım edeyim diye yağ çekiyor ahahahaha

Sosyal ağlarda paylaş

iyimiş ?, ben de erzincanlıyım dışından, liseden beri yazları gidiyorum köye ama tatil için

dağlarda çobanlar koyun otlatıyor, peynir satıyor, hepsinde toyota hillux, elektrik için güneş panelleri ama bildiğin çadırda yaşıyorlar, buzdolabı tv olsa da bir de elini donduran tertemiz çeşme suları

onlardan sonra ne kadar devam eder bilmem

arıcılık yapan var

dut, ceviz, badem iyi yetişiyor başka da bir şey olmuyor

benim aklıma parayı gömmeye değecek bir şey gelmiyor

kira parası+emekli maaşıyla tatil kafası yaşanır ama beleş yaşam sonuçta

öbür tarafta hesabını vermek zor olur diye düşünüyorum

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Yerin varsa ufak bi kümese güvercin yap uçurursun arada güzel hobi.

Dostum güvercin işi boş ve emekli adam işi

Mesela bugün 10 kilo inşaattan kalan eski eğik çivi vardı, oturdum yarım saatte 2 kilo vs  düzelttim böyle antin kuntin işler çok oluyor:) 

Sosyal ağlarda paylaş

Mesela tavuk işiyle uğraşmayı aklınızdan geçirmeyin, sadece evinize yetecek kadar yumurtanız olsun yeterli mesela Sivas da şu anda hala soba yakıyoruz. Tavuklar burada toplam da 120-130 gün ancak yumurta veriyor. 

Geçim derdiyle tavukçuluğa girip batan tanıdıklarım var. 

Ama hobi amaçlı bütün ayrıntılarını yazacağım. 

Mesela tavuklarım da ilaç hiç kullanmıyorum, sulukları her boşaldığında bir diş sarımsak, 100 gram sirke yarım limon dönüşümlü olarak sularına katıyorum, en iyi ilaç ve tavuklarım hastalıktan ölmedi 2 senedir şeytan kulağına kurşun:) 

Sosyal ağlarda paylaş

38 dakika önce, Loex dedi ki:

babamin hayalindeki evlatsin abi

Babam da kızıyor bana, olm otur elindekini ye, napacaksın danayı ineği diye:) ama insan ilişkilerinde iyi değilim. Sabah ki buram buram yeşil ot ve çiçeklerin kokusunu şehirde alamam, senden süt bekleyen yavru köpeğimin kedilerimin gözleri şehirde aynı bakmaz bana gibi geliyor ?

Sosyal ağlarda paylaş

Atadan kalma usullerle çalışanlar genelde bokun içinde yaşıyor ama biraz daha paralı olup da nispeten modern teknikler kullananlar temiz.

Gördüğüm en şahane çiftçiler Avusturyalılardı bu arada, gördüğüm dediğim üzerinden uçakla geçtim. Hepsi havuzlu, yukarıdan cetvelle çizilmiş görünüyor çiftlikler ve araziler. Evler, ahırlar falan bizim beyaz yakalının hayallerinden bile daha iyi tasarlanmış, temizlikleri yukarıdan bile belli oluyor sdfkg

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, deadwoll dedi ki:

Atadan kalma usullerle çalışanlar genelde bokun içinde yaşıyor ama biraz daha paralı olup da nispeten modern teknikler kullananlar temiz.

Gördüğüm en şahane çiftçiler Avusturyalılardı bu arada, gördüğüm dediğim üzerinden uçakla geçtim. Hepsi havuzlu, yukarıdan cetvelle çizilmiş görünüyor çiftlikler ve araziler. Evler, ahırlar falan bizim beyaz yakalının hayallerinden bile daha iyi tasarlanmış, temizlikleri yukarıdan bile belli oluyor sdfkg

Dostum buradaki sihir, hayvanla uğraşanların bütün ara malzemelerin birbirine yakın olmasından geçiyor. 

Süt odası

Samanlık

Gübre çukuru-alanı

40 hayvanın süt sağımı, temizliği, yemlemesi sabah 6-8 akşam 4-6 toplamda 24 saat içinde 4 saat sürüyor. Bana göre çok kısa bir zaman, çünkü bu işlerle uğraşmayı seviyorum. 

İnsanların %95 i sahtekar ve hayvan bokunun kokusu onların kokusunun yanında parfüm kokusu gibi geliyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi sihir insanın kendisinin temiz olmasında bence. Yıllar önce bir gece bir yerde kalmam gerekti, evin tuvaleti ahırın arkasındaydı ve ahırdan pisti. Bir de tuvaletin içeriden kapısı vardı ama girince çayır manzaralıydı çünkü öteki tarafı açıktı slkdfjsg.

Bir de doğuda kışın ağır geçtiği yerlerde bildiğim ve gördüğüm kadarıyla ahırlar hep evlerin altında, o yüzden insanların evi ahır gibi kokuyor direk. Hani bu olay belki 1970 80'lere kadar işin doğasıydı da şu saatte bahanesi yok bu kadar ilkel şekilde devam etmenin.

Sosyal ağlarda paylaş

Doğru haklısın benim evle ahır arası 30 mt o da kokudan uzak durmam sağlıyor, süt odasının içine duş yaptım mesela güneş enerjili ve banyo kazanlı sabah akşam duş almak zorundayım yaz-kış ?

Ama burası gibi kışın - 25 - 30 `ları vuran bir memleket de su deposunu ahırın içine yaptım, borular 1,5 mt derinden kuyu içinden gelip eve gidiyor. Yoksa donma kaçınılmaz oluyor. Kış herkese dert belki ama ben zevk alıyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...