Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sıfırdan çiftçiliğe giriş

Destan58

Öne çıkan mesajlar

@Destan58 konu cidden, pek de ilgim olmamasına rağmen, ilgi çekici. yazdıkça okunur benim için. ama paticikle ilgili böyle bir handikap var işte, sen acık boşladıkça konu çok kaynar. ayırabilecek vaktin ne kadar oluyor bilmiyorum tabii ama vakit buldukça yaz sen abi, güncelle konuyu soru beklemeden. sen yazdıkça da soru gelecektir zaten ?

Sosyal ağlarda paylaş

ya neden tv de elestireyim tarim bakanini ben bi eksiklerini gormedim veya herhangi bir beklentim yok zaten ne aldiysam tesvik ile hibeyle aldim. Babasi vermez insana o tesvikleri

Tesvikleride yazayimda sizde karar verin

Traktor aldim 100bin tl ye tamamina kredi cikti sifir faiz 1 sene geri odemesiz.

damla Sulama yaptirdim 300bin tl 5 sene de oduycem sifir faiz ilk sene geri odemesiz. 

fidanlarda da tesvik vardi fidan basina 8 tl veriyodu devlet fidancidan 5.5 tl ye tesviksiz almak zorunda kaldim beklememek icin.

Gunes enerjisi yarisi hibe diger yarisina sifir faiz kredi veriyorlar.

ev vs hepsinin bu tarz tesvikleri var.

Sac uzatip gomlekle ineklerin arasinda gezince hakli olmuyosunki. Ayrica hayvanlari ne kadar somuren insan varsa beter olsun umrumda degil.

Sosyal ağlarda paylaş

8 dakika önce, Loex dedi ki:

ya neden tv de elestireyim tarim bakanini ben bi eksiklerini gormedim veya herhangi bir beklentim yok zaten ne aldiysam tesvik ile hibeyle aldim. Babasi vermez insana o tesvikleri

Tesvikleride yazayimda sizde karar verin

Traktor aldim 100bin tl ye tamamina kredi cikti sifir faiz 1 sene geri odemesiz.

damla Sulama yaptirdim 300bin tl 5 sene de oduycem sifir faiz ilk sene geri odemesiz. 

fidanlarda da tesvik vardi fidan basina 8 tl veriyodu devlet fidancidan 5.5 tl ye tesviksiz almak zorunda kaldim beklememek icin.

Gunes enerjisi yarisi hibe diger yarisina sifir faiz kredi veriyorlar.

ev vs hepsinin bu tarz tesvikleri var.

Baban vermiyor zaten teşvikleri, halkın vergilerinden kamu yararı için veriliyor. Türkiye'de son yıllarda gıda enflasyonu aşırı yüksek, üstelik dünyada gayet düşük seyrederken. Tarımsal üretim de düşüyor. Tarım bakanının tarım konusunda başarısız olduğunda dair daha ne gibi bir veri bekliyorsun? Ne olursa başarısız sayacaksın, aç kalırsak falan mı?

Sosyal ağlarda paylaş

Seven ve uğraşan insan için tarımın getirisi iyi de, beyaz yakaya göre değil. Emek yoğun sektör, yakın akrabamız bayağı geniş alan ekiyor, hatta başkalarının tarlalarını falan satın alıyor ya da vermezlerse kiralıyor, adetli biçer döveri falan var ama herhalde 80 yaşına yaklaştı hala her işin başında duruyor. Çocuklarına, torunlarına bile güvenmiyor.

Öte yandan uzaktan güzel görünen işler ama atıyorum kayısı ekiyorsun bekliyorsun büyüyor. Sonra bir sene meyve veriyor, ikinci sene hastalık geliyor, meyvesini geçtim, ağaç kuruyor. Büyük çiftçi ya da ek gelir sahibi insan için bunlar sorun olmaz da, ev kredisi ödeyen beyaz yakanın alacağı 3-5 dönem tarlada hastalık çıktı mı ya da aldığı hayvanların bir kaçı öldü mü hayatı kararır.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Öte yandan uzaktan güzel görünen işler ama atıyorum kayısı ekiyorsun bekliyorsun büyüyor. Sonra bir sene meyve veriyor, ikinci sene hastalık geliyor, meyvesini geçtim, ağaç kuruyor. Büyük çiftçi ya da ek gelir sahibi insan için bunlar sorun olmaz da, ev kredisi ödeyen beyaz yakanın alacağı 3-5 dönem tarlada hastalık çıktı mı ya da aldığı hayvanların bir kaçı öldü mü hayatı kararır.

Su dedigin Turkiye nin tarim ozeti iste. Tamam devlet teşvik veriyoda 1 sene hastalık gelse kuraklık olsa cokuyo üstüne kredi ödemesi diye. Bu sene sen ekim yapamadın öteleyelim senin borcu diyen yok.

Sosyal ağlarda paylaş

bu teşvikleri suistimal edip ev araba kredisi gibi kullanan da var sorun denetim de

yrrk gibi projelere de teşvik veriliyordur

devletin ülkenin ihtiyacına göre çiftçiyi yönlendirmesi lazım

çare tarım memurluğu ama şefiydi müdürüydü daire başkanıydı genel müdürydü kadro uydururlar

fresia tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

50 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Hukumetin tarim politikası iyi diyen adamla oturup konusacak degilim. 

Tarim ve hayvanciliktaki durumu herkes biliyo zaten arkadas hariç.

Loex Temsili;

26cbb0f3b12a4a5455a52645ae6e61e5.jpg

la olm sener senle ne alakasi var haha

Ben tecrubemi anlatiyorum.

Ben hayvancilik yapmiyorum 

10bin tane badem agacimiz var onlara bakiyoruz babamla daha dogrusu o bakiyor ben artisligini yapyiorum. Ben sadece tesvik agac dikimi vs islerini hallettim. 

Hic paraniz olmadan kesinlikle yapilacak is degil ozellikle Badem gibi gec meyve veren agaclar hic tercih edilmemeli.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Loex dedi ki:

la olm sener senle ne alakasi var haha

Ben tecrubemi anlatiyorum.

Ben hayvancilik yapmiyorum 

10bin tane badem agacimiz var onlara bakiyoruz babamla daha dogrusu o bakiyor ben artisligini yapyiorum. Ben sadece tesvik agac dikimi vs islerini hallettim. 

Hic paraniz olmadan kesinlikle yapilacak is degil ozellikle Badem gibi gec meyve veren agaclar hic tercih edilmemeli.

Konuya oyle bi girdinki ben seni koy ağası sandim meğersem hepi topu 10k ağacdan bahsediyomusun.

Neyse ürünler olunca 1kg kabuklu badem rica edecem.

Sosyal ağlarda paylaş

hukumetin tarim politikasini bilemicem ama, yurtdisina mal satmaya calistiginizda, yurtdisina sirket kurdugunuzda afili tesvik verdigini (%40 ve fazlasi), iyi vergi indirimi sagladigini duymustum.  simdi mevduata girip bakamicam ama, aslini bilen varsa sie cekebilir, veya suradan bir kahve ismarlayabilir.

lutfen like and subscribe.

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Konuya oyle bi girdinki ben seni koy ağası sandim meğersem hepi topu 10k ağacdan bahsediyomusun.

Neyse ürünler olunca 1kg kabuklu badem rica edecem.

ya aslinda bi 10bin tane daha ekicek alan var da cok buyuyo o zaman is ugrasmak zor olur.

suan 2 adamla donuyo tum isler 

10bin agac disinda bi kac yuz tane meyve agaci bostan vs de var.

Asil amacim kenevir ekmek onumuzdeki senelerde

Sosyal ağlarda paylaş

Eleştiren arkadaşlar, 2 gün yazıp gidecek adam değilim uzun süreler burada ayrıntılarıyla yazacağım merak etmeyin:) 

Mesela örnek vereyim size ;

11.09.2019 da 32 adet doğu illerinin birinden besiye çekerim diye kısır inek (süt ve et verimi olmayan) aldım getirdim maliyeti taşıma dahil 4000 lira

11 adeti gebe çıktı 4 ve 7 ay aralığında

Geri kalan 21 tanesini 30.03.2020 ye kadar besiye çektim ortalama 225 kilo karkas geldi ve 32 liradan kestirdim. 

7200 liraya geldi, 1500 lira maliyet yediği içtiği vs 5700 lira kaldı

Kar ise hayvan başına 1700 lira 

1700x21=35000 civarı ediyor

11 gebeden geldiğinde 4 aylık olan yakışıklı bir ineği:) 10 gün sonra 7500 liralık mısır slajı karşılığında verdim. 

1 danam öldü

Şu anda 9 adet ortalamaları 3 aylık buzağılarım var

Ortalama 3000 lira eder şu anda (hepsi simental) 

Doğuranların 4 ü ortalama 10-12 kilo süt veriyor, şu anda 8000 e bile vermem geri kalanları da süt inekleriyle takas ettim. 

10 gün önce 21 e yakın dana getirirdim 3000 civarında 4-5 aylık dişi en az 3 ay besleyip satmayı düşünüyorum. 

Biraz dağınık oldu ama ayrıntı isteyenlere daha da ayrıntılı yazacağım. 

Buradaki en zor şey ise 

1 inek 9 ay 10 günde doğum yapıyor bugün itibariyle tohum atttırırsanız 9 ay 10 gün ü sayar o gün geldiğinde doğum yapar buzağı erkekse süre 1 hafta uzayabilir. 

Benim getirdiğim inekler de gebe olanları 15.12.2019 dan mart başına kadar 24 saat 2 saat arayla ahıra giderek takip ettim... 

Bazen gece 3 de bazen öğlen 12 de doğum başlıyordu. 

En azından wow classic de pvp Server da priest kasmaktan kolay gibime geldi ?

Ayrıca 2011 de 2000 dolara dizdiğim su soğutmalı kasa hala duruyor ama emin olun cepten başka oturupda bakamıyorum bilgisayara:) 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Archangel_ dedi ki:

@Destan58 konu cidden, pek de ilgim olmamasına rağmen, ilgi çekici. yazdıkça okunur benim için. ama paticikle ilgili böyle bir handikap var işte, sen acık boşladıkça konu çok kaynar. ayırabilecek vaktin ne kadar oluyor bilmiyorum tabii ama vakit buldukça yaz sen abi, güncelle konuyu soru beklemeden. sen yazdıkça da soru gelecektir zaten ?

Yok dostum stres atmak ve sosyalleşmek için yazarım boş kaldıkça,sağolasın 

Türkiye de ve 3.dünya ülkelerinde tarım kredileri, küçük ve kendi kendine yetebilen çiftçilerin topraklarını büyük şirketlere peşkeş çekmek için kullanılan bir sömürü aracıdır. 

X ilçesinin x parti ilçe başkanına 3,5 milyon teşvikli yaptırdığı ahırın tamamı boş şu anda

X ilçesinde 75 adet en az 2 şer 3 er milyonluk besi çiftlikleri den 71 i battı 4 ü de devlet destekleyerek ayakta tutuyor. 

Kendi kendine yetebilen çiftçiyidd kulak küpesi, aşı, vs diyerek resmen bıktırıyorlar bu işten, benim ise sadece küpe kayıtlarım var tarım İl müdürlüğünde başka hiç bir teşvik vs ye başvurmadım. 

Yetimin öksüzün hakkı olan parayı 20 dönüm arazisi olmayan adama 300.000 liralık traktörü krediyle verirsen korona da çıkar veba da çıkar 

Ben Allahın adaletine inanıyorum, kim neye inanıyorsa bilmem ama bu adalet gecikir ama şaşmaz. En tepeden en diptekine kadar bu işlere kim bulaştıysa perişan oldu. 

Neyse işte böyle 

Ha tarım bakanı da demeyin kepek buğdayın kabuğundan posasından üretilen genelde hayvansal yem olarak kullanılan bir yiyecek çeşidiyken

Kepek ekin diyen bir tarım bakanına sahibiz ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...