Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sıfırdan çiftçiliğe giriş

Destan58

Öne çıkan mesajlar

Herkese selamlar, şehir hayatında doğmuş büyümüş birisi olarak, modern hayata başkaldırı aracı olarak kullandığım, ve fakat ama teknolojiden de ara ara faydalandığım bir konu açayım istedim. Belki ilgilenenlere yardımcı olur da bir işe yaramış oluruz ?

Bütçe;1 lira ile de 1 milyon lira ile de başlayabilirsiniz. 

Nasıl 1 lira? 

Abartmış olabiliriz ama 20 koyun ile çobanlığa başlayıp şu anda 800 koyunu olan ve tamamen kendi yayarak sürüsünü geliştiren arkadaşlar tanıyorum. 

Devamını soru cevap, ara ara bilgi-görseller ile desteklemeyi düşünüyorum... 

Sosyal ağlarda paylaş

Bir arkadaş tanışma faslına kaç kişi çalışıyorsunuz demiş, bu konuya cevaben;

Çiftliği tamamen 1 kişi işletebilecek şekilde, her şeyi 1 kişi idare edebilecek şekilde kurdum. 

Arazi kendimin 70 dönüm 4 dönümü ev-ahır şeklinde ayrı ayrı olarak tamamen telefon direklerinden geri dönüşümlü olarak yaptım, eski ve yeni karışımı bireyler oldu. 

Şu anda çiftlik de 1 çalışan (hayvan bakımı&süt sağımı) 1 yardımcı eleman ve kendim 3 kişiyiz. 

Üretim  konusu ise göreceli arpa, yulaf, buğday üretimi yapıyorum tamamen hayvanlarına yetecek şekilde, bazen 70 dönüm bazen 300 dönüme yakın tarla ekliyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul doğma büyüme birisiyim, yurtdışına  üniversite okurken, 2001 krizinde babamın işlerinin bozulması nedeniyle İstanbula döndüm, iyide para kazandık 2007 ye kadar ama herşeyi bırakıp satıp savıp ata topraklarına geri dönüş yaptım. 

Nirengi noktam insanoğlunu şehir hayatına bağlayan zorunlulukların ortadan kalkmasıydı belki de... 

1 liradan kastım bu işi öğrenmek isteyenlerin bir çobanın yanına selam verip bir kaç ay beraber gezip işin köşe taşlarını aklında oturtmasıydı... 

Ama illa hiçbirşeyim yok sıfırdan başlıyayım derseniz de çobanlık da maliyet sadece sizin taban kuvvetinizdir. 

Koyun kuzu yayarak sürüden alacağınız kuzulara bile bir kaç sene de kendi sürünüzü oluşturabilirsiniz. 

39 yaşındayım,motosikletle bir kaç ülke gezmiş, anadoluyu köy kasaba demeden gezen bir arkadaşınız olarak en büyük tavsiyem şu;

Anadolu insanıyla muhatap olurken mevzi de gece saat 12 de düşman askeri bekleyen asker uyanıklığında olun:) 

Bu izmirin köylüsü, sivasın köylüsü, kars ın köylüsü için de geçerli 

Ve mümkünse şehire yakın, insanlara uzak bir nokta da yerleşiminizi seçin, çünkü istekleri hiç bitmiyor:) 

Sosyal ağlarda paylaş

merhaba, 

ben de tarım işleri ile ilgiliyim ama iyi plan yapmadan asla girişmem...

sorularım var.

-iç bölgedesin sanırım, deniz kıyısı da değil?

-traktör dışında tarım aleti var mı?

-pestisit kullanıyor musun?

-tarım/hayvancılık bakanlığından herhangi bir destek alıyor musun? (veteriner, hibe, kredi vs.)

teşekkürler

Sosyal ağlarda paylaş

Sivastayım. 

Traktör dışında, römork, fırfır, pulluk kazayağı var. 

Pestisit kullanmıyorum hatta bahçedeki ağaçlara bile kullanmıyorum, doğal tarımdan yanayım fakat tarlalar alıştırıldığı için taban ve boy gübresi. Atıyorum. 

Siyez buğdayı da az miktar da yetiştiriyorum. 

Siyez fenni gübre istemiyor sadece hayvansal gübre yeterli

Hiç bir destek almıyorum sadece mazot desteği alıyorum. 5000 mazot yaktığım tarla da 800 lira veriyor sağolsun devlet:) 

Babamın bir sözü var onu uyguluyorum. 

"Devletin çeşmesinden altın aksa içme" der ?

Sosyal ağlarda paylaş

benim köy hayatı yaşayan sabah 5te kalkıp inek bakan tavuk yemleyip sonra sekizde işe gelip beşte te salaş toplayan bi arkadaşım var paraya para demiyor

vergisiz her gün tonlarca süt satıyor iş yerinde atıyor dobloya millet böyle resmen sıraya giriyor adamın yanında

şimdi her sene zaten 5 inek doğruyor doğar doğmaz beş bine satarım diyor 

gidip boş tarlaları 750 tlye sürüyormuş para kazanıyor çıkan otları ineklere yediriyor çuval yem 11 tl diyor topladığım otlarla karıştırıyorum diyor

tamam buraya kadar güzel de ben 10 ineği alsam nereye koyacağım hadi 1 tane aldım diyelim birinden rica ettim ineği döllettim öyle öyle her sene genişledim ee tarla yok ?

Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, fresia dedi ki:

tosuncuk-487_16_9_1557389711.jpg

hocam iban atsana ortak olmak istiyorum

Ahahaha yok dostum ortaklı işin belasını çok gördüm paran senin olsun:) 

Ayrıca çuval yem 90 lira bir üstteki arkadaşın arkadaşı o kadar zamanı nereden buluyormuş yahu? ?

10 inek bakmak bile insana akşamı ettiriyor, ayrıca 750 tl ye süremez, dönüm başı anlaşılır. O işi de ben yapmam. 

İnek konusuna dönecek olursak, artık eski ırk inekler olmadığı için standart aşıları ve her ay vurulması gereken vitamin iğneleri var ara da hastalanır antibiyotik verirsiniz bir ineğin aylık maliyeti en az 500 liradır. 

Ortalama 15 kg süt alsanız toptancılar 2,5 TL ye kadar alıyor 

37,5x30 

Senenin 2 ayı dana varsa karnında sütten kesilir. 

Buzağı sağlam doğduysa ki ülkemizde buzağı ölümleri çok oluyor, günlük en az 4 ay boyunca 5 lt süt içer

Bunun yanında buzağı yemi yemesi gerekir 7 ay boyunca

Oldu ki 10 ineğiniz var her sene 2 si ıskartaya çıkar, ölür vs velhasıl ı kelam zor iş ama zevkli iş göründüğü gibi değil her iş gibi

Dölleme demişsiniz rica ile olacak iş değil, ya sürüye katarsınız doğal yollarla gebe kalır, ya da veterinere katalogdan beğendiğiniz bir sperma attırırsınız, tabii burada insan gibi değil inekler 

1, 40 boyunda bir kadın 6 kg bebek doğurabilir sezeryanla da olsa ama küçük bir inek Norveç kırmızısı cinsi doğurmaz, çünkü rahmi zarar görür ve ölüme kadar gider

Sosyal ağlarda paylaş

kisaca anlaticam sana umarim faydam olur

Oncelikle kesinlikle hayvancilik yapmani tavsiye etmem.

1. Tum dunyada daralan bir sektor ozellikle amerikada inanilmaz hilzi daraliyor hem sut hem et hayvanciligi.

2. TR gibi bi yerde ahirda dogan bir suru hayvanci varken onlarla basa cikman mumkun degil on binlerce hayvan almayacaksan.

Amacin rahat stressiz hayatim olsun gunde bi kac saat calisayim derdim tasam olmasin diyosan. Meyve veya Tibbi bitkileri arastirip ekmeni tavsiye ederim.

3. Sivastaymissin sivasda ne yetisir bilmiyorum ama hekimhana yakin yerlerindeysen ceviz cok guzel olur.

4. Bunlar disinda tek ve en onemli tavsiyem hayvan ile ugrasma 

Sosyal ağlarda paylaş

Selam boyle bi konu actiöin icin teşekkürler. Turkiye de babamda hobi olarak çiftçilik yapiyo koyun inek falan degilde tavuk güvercin gibi kuluçka makinasından cikarip yumurta alıyoruz ya da yiyoruz o tarz.

Su adami Tarim bakanı yapsalar ülkece tarımda 1 numaraya oynariz ama eleştirdiği icin adamın alacağı yardimlari bile kesiyorlar. Ilgili arkadaslar izleyebilir Turkiye nin en teknolojik sut çiftliği sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

koyunculuktan batan cok oldu bir ara, şimdi iyi demek ki işler

benim kuzen de bizim köyde herkes gitti o çiftçiliğe devam ediyor, mısır silajı sata sata sıfır passat alıyor her sene :d  sadece mısır değil nohut, anason, rezene, pancar da farmlıyor. bizim de tarlaları ekiyor, karşılığında 2 tane ceviz ve elma bahçesi yaptık onlarla ilgileniyor. fiziki olarak inanılmaz yorucu.

Sosyal ağlarda paylaş

sifirdan ciftcilige giris yazmis adam baslik olarak.

sifirsan bi konuda tavsiye ihtiyacin olabilir.

Ciftcilik ile hayvanciligida karistirmayin birinin isi toprak ile otekisininki canliyla ve somuruyle.

video daki adam tarim bakani falan bisey olamaz.

Tesviklere gelicek olursak. 

Eger topraginiz varsa gunes enerjisinde traktorune sulamasina kadar krediler hemen ve cok hizli bir sekilde ilk bir kac sene geri odemesiz olarak cikiyor. Bir de surekli borclari erteleniyor ciftcinin.

Benim Malatyada gordugum genelde ciftcilerin yuzde doksani tembel tarlasindan cok kahvede oturuyor borc zamani yaklasincada aglamaya basliyolar.

Sehirli disipliniyle cok guzel yasanir ciftcilik yaparak

Sosyal ağlarda paylaş

46 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Selam boyle bi konu actiöin icin teşekkürler. Turkiye de babamda hobi olarak çiftçilik yapiyo koyun inek falan degilde tavuk güvercin gibi kuluçka makinasından cikarip yumurta alıyoruz ya da yiyoruz o tarz.

Su adami Tarim bakanı yapsalar ülkece tarımda 1 numaraya oynariz ama eleştirdiği icin adamın alacağı yardimlari bile kesiyorlar. Ilgili arkadaslar izleyebilir Turkiye nin en teknolojik sut çiftliği sanırım.

bu adam kesin hardcore gamer, pc'de 3 monitor, asus republic of gamers anakart fln. euro truck sim + farming simulator garanti yüklüdür dsf

Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, Loex dedi ki:

sifirdan ciftcilige giris yazmis adam baslik olarak.

sifirsan bi konuda tavsiye ihtiyacin olabilir.

Ciftcilik ile hayvanciligida karistirmayin birinin isi toprak ile otekisininki canliyla ve somuruyle.

video daki adam tarim bakani falan bisey olamaz.

Tesviklere gelicek olursak. 

Eger topraginiz varsa gunes enerjisinde traktorune sulamasina kadar krediler hemen ve cok hizli bir sekilde ilk bir kac sene geri odemesiz olarak cikiyor. Bir de surekli borclari erteleniyor ciftcinin.

Benim Malatyada gordugum genelde ciftcilerin yuzde doksani tembel tarlasindan cok kahvede oturuyor borc zamani yaklasincada aglamaya basliyolar.

Sehirli disipliniyle cok guzel yasanir ciftcilik yaparak

Televizyonda Tarim bakanını Hükümeti eleştir bakim ne zaman alıyosun teşviki.

Her konu altında direk kafadan agresif olarak post atan olmak zorunda mi paticikte anlamadım.

Videoda ettigim adam ayni zamanda hayvanlara verdigi yemi de kendi yapiyo daha baska videolari izlesen anlardin.

Artan urunude satiyo.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...