Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bulut oyunculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

elektronların seyahat hızı değişmediği için ulaşılabilecek bir fiziksel sınır var. pratikte zaten ona da yaklaşılamıyor bu sinyallerin seyahat yolundan ötürü. japonya sunucusuna tracert çekince çok komik şeyler görüyorum mesela.

yani 3-5ms hissedilmeyebilir ama 50ms’lere filan geliyorsa hem hissediliyor, hem de oyunu etkiliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Input lag olayının monitör kısmını insanüstü insan limitleri içinde kaldırmak mümkün, tüplü alacaksın ?

Competitive Tetris abi. Bundan fazla input lag olayının önemli olduğu oyun yok. Adamlar tetrominolar bir satırı 60hz monitorde 2 frame'de geçerken ölmeden oynayabiliyorlar, level 29'de bir satır 1 frame hızına gelince bile biraz dayanabiliyorlar. Milisaniyelik input lag ile oyun kaybediliyor. Bazı insanlar

Hala CRT dışı oynayamıyorlar o seviyelerde. FPS'lere tüp takın ?

Sosyal ağlarda paylaş

ille tüplü alan vardı forumda da 2000’lerde kaldı o lol.

monitörde en azından sinyalin gidip gelip mesafe kısa olunca 2ms gitti, 2ms geldi filan tolere edilmesi kolay.

ama buluta 50ms mesafe var diyelim. görüntü yola çıktı geldi, bilgisayar işledi gösterdi ekranda, ben buna tepki verdim, tekrar gitti. yani multiplayerdaki ping gibi olmuyor, ilave adımlar katılıyor, hele bir de multiplayer oynuyorsan oyunu değmeyin keyfime. çiftetelli o zaman.

servise abonmanlık verdik, kallavi kotasız internete de verdik, üstüne oyunlara da verdik, aldığımız sonuç da tatminkar değil. modlayamıyoruz, kaydedemiyoruz, saklayamıyoruz. şirket patlarsa herşey gitti. salgın, savaş oldu, net kesildi/kısıtlandı, birşeye de sahip değiliz çünkü hepsi bulutta. parasıyla rezil olmanın tanımı adeta.

geçenlerde burada yazılmıştı mesela gugıl herkese bedava açtı diye, linke tıkladım “bekle daha sana gelmedi” yazdı lmao. tabii canım gelir, cortana bile gelmedi daha win10 çıkalı kaç yıl oldu.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

O herşey bulutta diyorsan onun önüne tek geçen Nintendo zaten. Hala NES kartuşları çalışıyor. Optik medya bazlı olanlarda o kalıcılık yok, o performans da yok. Switch'de yıllar sonra da oynamak isteyebileceğin her oyunu kartuşlu alıyorum ben de zaten. Sırf kartuşlu dursun diye Skyrim de aldım, hatta tekrar sardı oynadım 30-40 saat ?

PS5 zaten SSD çok hızlı, çok süper diye reklam yapıyor. Büyük ihtimalle oyunları da SSD'ye yükleyip oynayağız, bilgisayar usulü.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sam dedi ki:

ama buluta 50ms mesafe var diyelim. görüntü yola çıktı geldi, bilgisayar işledi gösterdi ekranda, ben buna tepki verdim, tekrar gitti. yani multiplayerdaki ping gibi olmuyor, ilave adımlar katılıyor, hele bir de multiplayer oynuyorsan oyunu değmeyin keyfime. çiftetelli o zaman.

Şu anda ne durumda bilmiyorum ama yapabileceğin şeyleri öngörüp önceden yollayan sistemler kullanıyorlar. İleride bu öngörünün süresi yeteri kadar arttırılabilirse bulutla iletişim için gereken süre oyuncunun bakış açısından sıfıra bile inebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Yine competitive gaming enthusiast argumanlariyla gelmissiniz. Competitive kafayla oynayan kisi sayisi casual gamingin yaninda devede kulak kalir. Cloud gaming te tamamen casual a hitap eden bir urun. Mevcut donanimina masraf yapmadan arada heveslendigin AAA title lari oynama imkani veriyor. Zaten casual gamer in umrunda degil 10-20ms fark yada oyunun modlanabilirligi.

Cloud gaming in onundeki engel altyapidan ziyade uretici firmalarin ac gozlugu ve business modelda anlasamamalari. Geforce Now da gorduk, oyuncularin sahip oldugu oyunlari bir daha satamadiklari icin platformdan cikardilar. 

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, Komutan dedi ki:

Şu anda ne durumda bilmiyorum ama yapabileceğin şeyleri öngörüp önceden yollayan sistemler kullanıyorlar. İleride bu öngörünün süresi yeteri kadar arttırılabilirse bulutla iletişim için gereken süre oyuncunun bakış açısından sıfıra bile inebilir.

tam anlayamadım doğrusu ama benim ateş düğmesine basıp basmayacağımı basana kadar nasıl bilebilir bbilmiyorum, sonra araştırayım ama.

13 dakika önce, reyou dedi ki:

eskiden dvd vardi simdi netflix

su donemde konsollarin sonuna geliyoruz, cloud'a gecilcek iste.

dusunecek pek birsey yok.

teknolojik detaylari konusulabilir orasi ayri.

etkileşim olmayan video streaming ile her anı etkileşim olan oyun oynamak bambaşka şeyler. tv ile bilgisayar farkı şu. ayrıca otobüsler var diye herkes arabasını bırakmadı, paralel çizmek mümkün değil.

5 dakika önce, Gallant dedi ki:

Yine competitive gaming enthusiast argumanlariyla gelmissiniz. Competitive kafayla oynayan kisi sayisi casual gamingin yaninda devede kulak kalir. Cloud gaming te tamamen casual a hitap eden bir urun. Mevcut donanimina masraf yapmadan arada heveslendigin AAA title lari oynama imkani veriyor. Zaten casual gamer in umrunda degil 10-20ms fark yada oyunun modlanabilirligi.

Cloud gaming in onundeki engel altyapidan ziyade uretici firmalarin ac gozlugu ve business modelda anlasamamalari. Geforce Now da gorduk, oyuncularin sahip oldugu oyunlari bir daha satamadiklari icin platformdan cikardilar. 

clash of clans oynayan adam bulutta veya başka birşeyde oynamış o beni alakadar etmiyor şahsen, ben şahsen bugünkü reaksiyon isteyen herhangi bir oyunun burnumun dibine datacenter açılmadığı takdirde düzgün oynanabileceği bir durumu görmüyorum. competitive olmasına da gerek yok, en basitinden casual ritm oyunları oynanabiliyor mu mesela orta zorlukta. gayet yeterli bir benchmark.

ha yok bütün oyunlar twitch reaction gerektiren gameplaylerini bir anda çöpe atarsa gene konuşuruz. ama dünyanın en popüler oyunlarının öoğu realtime çıkçıkçıkçık tuş spami üzerine kurulu halihazırda.

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Sam dedi ki:

tam anlayamadım doğrusu ama benim ateş düğmesine basıp basmayacağımı basana kadar nasıl bilebilir bbilmiyorum, sonra araştırayım ama.

hem bastigini hem basmadigini hesaplayip yolluyordur, dynamic resolutionda muhtemelen bandwidth'ine pingine gore.

CPU'lar da suanda ne instruction yapacaklarini bilmeden yapiyorlar, eger baska instruction gelirse backtrack ediyor falan optimistic approach, tutarsa zaman kazandiriyor..

zaten cok utopik ama bi noktaya kadar yapilabilir.

optimistic degil "speculative" imis cpu bazinda: https://en.wikipedia.org/wiki/Speculative_execution

Sosyal ağlarda paylaş

evet microsoft delorean diye bir sistem yapmış o metodu kullanan ama her sonuca göre oluşan görüntüyü aynı anda yolluyormuş, birkaç katı bandwidth istiyormuş o yüzden. 2014’te anlatılmış, yeni bir yazı bulamadım.

ha tabii bunun patladığı durumda mevcut gönderilmişler arasında en yakını ayarlıyormuş da onu basit bir alıcı aygıtla nasıl yapacak alet onu anlamadım hani. ayrıca multiplayerda gene yayan kalıyormuş.

yani şu sistem için gereken yatırım yerine konsol almak kesinlikle daha ucuz eğer pc pahalı geliyorsa insanlara.

Sosyal ağlarda paylaş

amazon'un felsefesiyle yaklasicaksin bu olaya. musteri her zaman tembeldir ve en kolayina kacar. 

1-pc topla, driverlariyla, overclockuyla, guncellemeleriyle, optimizasyonlariyla, hackeriyla, drmleriyle ugras

2-konsol al, oyun indirmesiyle, guncellemesiyle ugras

3-tek tikla istedigin oyunu tv'den oyna

piyasanin %85'i ucuncu secenegi secicektir. mobil oyunlar nasil bu kadar populer oldu? adam tuvalette sicarken bile oynayabildigi icin

oyunlarin makinede saklanamamasi hic ilgilendirmiyor ezici bir cogunlugu. sonucta vakit oldurucu gozuyle bakiliyor oyunlara, sanat eseri olarak degil.

bence de gamingin gelecegi cloud'da ama 10-15 seneye anca oturur sistem

Sosyal ağlarda paylaş

müşteri en birinci ucuzcudur, cloud ucuz değil. ha bütün oyunlar netflix gibi bedava olursa o zaman fiyat olarak bir esprisi olabilir ama o zaman da adam oyunu oynarken bir bakmış çat diye kaldırmışlar oyunu. dizi/film gibi yürümez bu işler. onda bile izlediğim dizinin yeni sezonunu ekleyecekler diye beklerken toptan kaldırdılar lmao. gidip korsan izleyeceğim kalanı sonra.

mobil oyunlar 10 yıldır var ama pc her zamankinden daha popüler hala. mobil oyunlar öldürecekti güya, ondan önce de konsollar öldürecekti. hala bekliyoruz bakalım.

ha bir de öbür başlıkta oyunların geleceği vr, bu başlıkta geleceği cloud, bu tahminleri 10-15 yıldır duyuyoruz, hala gimmickler yani değişen birşey yok.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sam dedi ki:

etkileşim olmayan video streaming ile her anı etkileşim olan oyun oynamak bambaşka şeyler. tv ile bilgisayar farkı şu. ayrıca otobüsler var diye herkes arabasını bırakmadı, paralel çizmek mümkün değil.

gayet mumkun. kac kisi mobil gazete uygulamalarini tercih ediyor vs kac kisi gidip bayiden gazete aliyor. ha gazetelerin sonu gelmedi halen dedelerimiz sayesinde ama yakindir.

netflix tarzi streaming servisleri sayesinde korsan indirmek rahatsizliga donustu

pazar sabahi kitap okumak istedin. diyelim Dune Kafirleri kitabini istiyosun. kalk, giyin, kitapcilari dolas bulana kadar, eve gel vs tek tusla oku

gamingin sonu da bu

Sosyal ağlarda paylaş

mobil gazete uygulamasında deneyim değişmiyor, hatta gelişiyor. gene tv gibi oradaki durum, her an girdi ve etkileşim yok.

netflixte filan gene etkileşim yok veya sınırlı. ama şahsen azıcık geriye almaya veya videonun bellş noktasına şak diye gitmek gerektiği her zaman küfrediyorum netflixe, tam bir eziyet çünkü. tablette yazarken typo yapınca onu düzeltmeye çalışmak gibi. iki saniyelik işi on saniye yapıyor. şu an netflixten birşey izlerken bunu yazıyorum mesela ama pcde olsam mesajı çoktan bitirmiştim ve videonun istediğim yerine dönmüştüm.

gene kitap gibi etkileşim olmayan bir deneyimle 200apm deneyimi kıyaslıyorsun, bambaşka şeyler.

Sosyal ağlarda paylaş

fps türü dışında gideri var. anno, total war vs sevene biçilmiş kaftan. ama fps türü hep bi laggy geliyor insana. grafikler de blurlu hep. bi kalite düşüyo bi yükseliyo. 100mbit down 50mbit up internet ile denedim ona rağmen.

avrupada olanlar biraz daha iyi ping ile idare edebilir belki ama iyi bi desktop yanına yaklaşması ya imkansız ya da şu an aklımızın almadığı yeni teknolojiler bulunmalı.

60fps ile 144fps arasındaki fark bile orgazm yaşatacak kadarken localdeki 40fps i mumla aratacak halde şu an türkiyede cloud gaming. 

Sosyal ağlarda paylaş

ya cloud su anki altyapi ve teknolojiyle rezalet bisey zaten, ben gelecekden bahsediyorum. lag olayini 5 ms altina dusurdugun takdirde gayet de her oyunu FPS dahil oynayabilirsin eziyet cekmeden. ha bizim gibi comp. manyaklari yine gider hardware alir, 144 fps ustu 1 ms input lagla oynamak icin ama 4k 60 fps'i 5 ms alti ile vermeye basladigi gun cloud kral olur, hardware alanlarin sayisi %5'in altina duser.

dijital kameralar, akilli telefonlar, internet icin de gimmick dendi zamaninda

sevsen de sevmesen de ilerde VR gozlukleri cloud'a baglayip virtual strike oyniycaz

Sosyal ağlarda paylaş

onların hiçbirine hiçbir zaman gimmick dendiğini görmedim. digital kamera, internet, smartphone hepsi kullanıma girdiği andan itibaren patladı ve çok kısa sürede vazgeçilmez oldular çünkü gerçek anlamda gelişimlerdi dezavantajı olmayan.

vr 35 yıldır, cloud gaming 15 yıldır ortada ve hala sürünüyorlar, çünkü gimmickler.

Sosyal ağlarda paylaş

evet, hepsine gimmick dendi, gidip arastirabilirsin. kullanima girdikleri anda(yayginlasmaya basladigi anda) en optimize hallerine yakin olarak geldikleri icin sen oyle hatirliyosun

google'da bi suru video ve makale mevcut, millet resmen tasak gecmis smartphone konseptiyle. nokia ve kodak aklima gelen batan sirketler arasinda ileri goruslu olamadiklari icin. hatta androidle dalga geciyolar bi videoda telefon ureticileri android daha alpha asamasindayken.

max. 15 sene sonra vr gozlugunle water chip aramaya giderken popup gelicek ekranina "your cloud subscription will run out in 3 days" diye ve bu postu hatirliycaksin

Sosyal ağlarda paylaş

hepsini canlı yaşadım, hiçbirine karşı bir direnç olmadı çünkü ikisi varolan şeyleri geliştirdiler. kimse film tab etmeye ya da menüleri iki kıtıpyöz düğmeyle gezmeye bayılmıyordu. öbürü de zaten ilk günden devrim kabul edildi iletişim teknolojisinde.

nokia ve kodak teknoloji değişimi sonucu geride kalan ne ilk ne de son şirketler, çok var ve olacak. ssdye mesela kimse gimmick demiyor çünkü geliştiriyor birşeyi kayıp yaşatmadan. dijital kameralar ve smartphonelar da öyleydi. taşınabilir minyatür databanklar 90larda vardı zaten, sonra palm vs cihazlar geldi. ben hatırlıyorum 95’te ipad ile kindle arası birşeyi konsept olarak çizmiştim. aranıyordu ve isteniyordu zaten.

1980’lerde daha vardı vr işi, 10 yıl önce de herşeyi gözlükle 3d izleyeceğim söyleniyordu 10 yıl içinde. sonucu biliyoruz. augmented realitynin bir geleceği olabilir ama vr çoktan tepti şansını. çok bir esprisi de yok zaten, gözlüklü 3d tier eski bir gimmick. cloud gaming de işte gaming as service olayını nasıl herkese yuttururuz pazarlama tezgahı. bir ihtiyaçtan doğan veya ona karşılık olan birşey değil.

Sosyal ağlarda paylaş

evet abi 80'lerde vr vardi. ona bakarsan 20 sene once de internet vardi ve 3 mb'lik sarkiyi abartisiz 2 saatte indiriyodum, simdi saniyenin ceyreginde geliyor. amazon ilk ciktiginda da dalga geciyolardi retail ile basa cikamazsin, dotcom olayi bi gimmickden baska bisey degil diye, simdi tirilyon dolarlik sirket.

sen de o adamlar gibi her seye gimmick diyosun. ben sana gimmick ne ornek veriyim

odaya oyun konsoluna bagli koku verici ve isiklandirma koyarsin. karakterin ciceklerin arasinda kostugunda alet odaya cicek kokusu verir ve oyun zamanina bagli oda aydinlatmasini degistirir. iste gimmick dedigin sey bu.

sonsuza kadar klavye&fare ile monitorde oyun oynanacagini saniyosan diycek pek bi seyim yok zaten

Sosyal ağlarda paylaş

internet 96’da kullandığımda şarkı filan indirmiyorduk ama gene devrimdi, zaten 95’te pc topladık sırf internet geliyor ülkeye diye. herkes interneti konuşuyordu devrim diye, 2000 geldiğinde internetsiz hayat biteli yıllar olmuştu yani böyle çıkıp da arafta sürünmedi yıllarca. vr böyle gelip gelip giden bir konsept çünkü gimmick. 1960’larda gözlüklü sinema başlamıştı mesela, 50 yıl sonra gene denendi yeni teknolojiyle ama gene patladı. neden çünkü gimmick. nintendo gamepad denedi tutturdu 80’lerde çünkü işlevsel, ondan sonra kaç tane gimmick input denedi, hepsi patladı.

birşeyin gimmick olup olmaması temelinde yatıyor zaten, istediğin kadar geliştir. vr devrim filan değil, devrim dediğin man-machine interface olur mesela çünkü o gimmick değil. kafaya gözlük takmanın patlama ihtimali varsa o da augmented reality ekipmanı mesela çünkü bambaşka kullanımların önünü açıyor gündelik hayatta, gözünün dibine pul kadar lcd yaklaştırmaktan ibaret değil esprisi.

amazon da ilk açıldığı zamanı hatırlıyorum, herkes devrim olarak bakıyordu. kimse gülmüyordu, vay be ne günlere geldik diyorduk. iphone lansmanını seyrettiğim ilk anda gene öyle ki apple ve steve jobs’a normalde ne kadar kızdığımı herkes bilir ama iphone ile en iyi işlerini yaptılar temel konsept olarak. sonra walled garden ile filan iki paralık ettiler o ayrı.

hayır sonsuza kadar klavye fare ile oynayacağımı düşünmüyorum ama ondan iyisi gelene kadar o. yanında touchscreen ile de oynadığım oyun var ama o da mouse taklidi zaten. vr filan novelty işler. dediğim gibi mac-machine interface yapıldığı zaman direkt ona geçerim, düşünce hızında girdi yapabilmek varken neden parmaklarla ellerle uğraşayım? parmak ve elimiz dünyaya bir arabirim zaten, ihtiyaç kalmayınca analog çeviriyle vakit kaybetmem.

al-bak şimdi netflixte bölümün başında pauselamıştım, görüntü bulamaç gibi oldu piksel piksel şimdi, düzeltemiyorsun da iğrenç.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

9. nesil için mümkün değil zaten, şu an durum belli. Ama 10. nesilde göreceğiz bence.

Stadia ekseninde düşünmeyin bunu, Sony ve Microsoft aylık belli bir ücrete konsollarındaki satın aldığınız her oyunu buluttan oynama imkanı verecek diyorum ben.

MS olayı size çok önemli geliyor ama ben arşivimdeki oyunların %90'ını filan 10-15 ms ile çok rahat oynarım. İlla da 5ms altına düşmeyince oynanmaz demek biraz garip geliyor bana.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...