Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2k - 4k monitor tavsiyesi

df

Öne çıkan mesajlar

odyssey g7'ye baktım ama biraz pahalı geldi, 240hz zaten oyunlarda hayal mevcut makineyle. mediamarkt'ta indirimi görünce aldım chg70'yi 27". bugün geldi, kurdum filan oyunlarda deniyorum, müthiş. masaya sinema perdesi çekmiş gibi oldu lol. yalnız içinden displayport kablosu çıkmaması üzdü, kendi hdmi kablosunu taktım ama 100hz üzeri mod göstermiyor display settings. sonra almak gerekecek dp kablosunu da.

ölü piksel çıkmadı çok şükür, panelden memnun kaldım. önceki ips panelli monitör renkleri azıcık daha mı iyi gösteriyordu emin değilim ama daha hiç ayar yapmadım gerçi. demin division 2'yi hdr açtım da muazzamdı benchmark. yalnız 2k çözünürlük daha sağlam makine istiyor, fps'ler düştü gene oyunlarda. neyse artık ayarlarım.

nvidia panelde gsync bölümü çıkmadı ama. monitörün kendi ayarlarında freesync devrede gösteriyor ultimate engine. onu nasıl yapacağımı anlayamadım, kablodan ötürü mü acaba. biraz daha karıştırmam lazım belli ki.

bir de monitörün yüklü firmware'i nereden görüyoruz? sitesinde 2 yıllık gw'ler var ama monitördekini görmeden yüklemem lazım mı değil mi anlayamadım.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 31.08.2020 at 18:54, Goering dedi ki:

fiyata göre kağıt üstünde çok iyiymiş.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Sam dedi ki:

odyssey g7'ye baktım ama biraz pahalı geldi, 240hz zaten oyunlarda hayal mevcut makineyle. mediamarkt'ta indirimi görünce aldım chg70'yi 27". bugün geldi, kurdum filan oyunlarda deniyorum, müthiş. masaya sinema perdesi çekmiş gibi oldu lol. yalnız içinden displayport kablosu çıkmaması üzdü, kendi hdmi kablosunu taktım ama 100hz üzeri mod göstermiyor display settings. sonra almak gerekecek dp kablosunu da.

ölü piksel çıkmadı çok şükür, panelden memnun kaldım. önceki ips panelli monitör renkleri azıcık daha mı iyi gösteriyordu emin değilim ama daha hiç ayar yapmadım gerçi. demin division 2'yi hdr açtım da muazzamdı benchmark. yalnız 2k çözünürlük daha sağlam makine istiyor, fps'ler düştü gene oyunlarda. neyse artık ayarlarım.

nvidia panelde gsync bölümü çıkmadı ama. monitörün kendi ayarlarında freesync devrede gösteriyor ultimate engine. onu nasıl yapacağımı anlayamadım, kablodan ötürü mü acaba. biraz daha karıştırmam lazım belli ki.

bir de monitörün yüklü firmware'i nereden görüyoruz? sitesinde 2 yıllık gw'ler var ama monitördekini görmeden yüklemem lazım mı değil mi anlayamadım.

Information altında yazıyordur firmware versiyonu.

27" Odyssey G7 aldım mükemmel monitör yapmışlar, çok memnunum. Masaya sinema perdesine katıldım, VAların contrast ratio güzel olduğu için karanlık dizi-filmleri izlemek de çok keyifli oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

güle güle kullan, o tam bunun selefi zaten. info altında 1025 yazıyor ama samsung sayfasında 1020 var en son, anlam veremedim. kore sitesindeyse 1023 var. monitör içindeki en yeniyse neden sitelerinde olmadığını anlamadım.

hdr açınca bayağı soluk bir görüntü oluyor ama kablo desteklemiyor diye herhalde. dp 1.4 kablosu sipariş ettim bakalım. indirim bedeli kabloya gitti lol. neyse artık napalım. gsync de desteklemiyormuş hdmi, herhalde ondan gsync tabi yoktu nvidia panelinde. haftaiçi gelince tekrar kurcalarım artık ayarları.

Sosyal ağlarda paylaş

Eyv. Yeni firmwarele göndermişlerdir yav fabrikadan, olabilir yani. Model değişmeden panel değişmiş ve yeni panele uygun firmware yüklü şekilde fabrikadan çıkıyor olabilir. Yeni firmware eski panellere uyumlu olmayabilir vs.

HDR açınca bende de odanın ışığı kapatmak gerekiyor, karanlıkta keyifli oluyor ama tam sinema kafası. Gerçi dimming zonelar meh, brightness yeterli ve renkler gene geçerli oluyor(zaten sinema projektörünün brightness'ı da monitörden düşük oluyor, o yüzden full karanlık oluyor).

DP1.4 kablosu gerekiyor evet, HDMI 2.1'i zaten anca RTX 30xx serisi destekleyecek GPUlar ve monitörler geriden geliyor HDMI konusunda. Hatta benim GPU DP1.4+DSC desteklemediği için 1440p'de 240Hz 10-bit de yapamıyorum şu an anca 144 Hz yapıyor, yeni GPU'yla bakıcam.

G-sync değil de monitör OSD'de tahminen Freesync veya Adaptive Sync yazıyordur, onu açınca muhtemelen otomatik olarak GPU seviyesinde de otomatik açılır ama açılmazsa gene Nvidia Control Panel'de bir ayarı vardır.

Bright tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

biraz araştırdım o konuyu da hem monitörden açıp sonra da nvidia'dan gsync compatible aktive etmek lazımmış, panelde yok o menü herhalde kablo desteklemiyor diye çıkarmıyor bile diye tahmin ediyorum. içinden çıkan hdmi kablo da gene hdr desteklemiyor anladığım kadarıyla. max 100hz veriyor native çözünürlükte. renk ayarını da 8-bit harici değiştirtmiyor. bakalım yeni kabloyla anlayacağım monitörün gerçek performansını herhalde. neden kutuya monitörün hakkını veremeyen bir kablo koymuşlar anlamadım.

geforce experience'a yeni çözünürlüğe göre ayar yaptırınca herşeyi ultra'dan medium/high'a çekince moralim bozulmadı değil ama lol. ondan ötürü 1080p'de takılıyordum zaten ama aklıma girdi bir yerden. neyse artık bu monitör uzun yıllar götürür zaten, pc yenileyince tekrar bakarım. 3060 çıkarsınlar da düşüneyim lol.

Sosyal ağlarda paylaş

Evet evet kablodan olabilir. Kutudan çıkan kablolardan ben de çok çektim yav, çeşit çeşit sorun çıkardılar, düzgün DP1.4+DSC destekleyen kablo almak gerekiyor.

Nvidia driverının bir saçmalığı da var, renk ayarını full range RGB'ye çekmiyor, limited RGB'ye alıyor. O da washed-out yapıyor görüntüyü, ona da baksaydın.

Sosyal ağlarda paylaş

evet onu full range yaptım dediğin gibi ama windows'dan hdr devreye sokunca gene soluk, beti benzi atmış bir görüntü. kabloya yoruyorum çünkü hdmi kablo versiyonunu kutudan çıkan kağıda yazmamış olsalar da herhalde 1.4 tahminim, onda da hdr yokmuş:

https://www.rtings.com/monitor/learn/hdmi-vs-displayport

şu kabloyu alıyorum, sorun olmasın diye ucuza kaçmadım:

https://www.hepsiburada.com/paugge-vesa-sertifikali-2m-displayport-1-4-kablo-entdp1420-p-HBV00000HXYN5?magaza=Entepe Teknoloji

takıp deneyince gene yazarım ne oldu. ama hdr devrede değilken gene de gayet iyi monitör.

ha bir de standı mükemmel, adamlar resmen hayalimdeki standı yapmışlar. ne tv, ne monitör için buna yaklaşan bir stand kullanmamıştım. çok rahat manipüle ediliyor, kaymak gibi. pivotla portreye çevirip manga okuma düşümü de gerçekleştirebildim nihayet. inanılmaz keyifli, o dev çözünürlük manga/comic scanlerin esprisi şimdi oldu.

ha bir de forum acayip fantastik oldu 1080'den 2560'a geçince dikey çözünürlük olarak lol. birkaç tane wot alt alta sığıyor.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hmm kötüymüş öyle kalırsa ya. bayağı downgrade oluyor görüntü. neyse artık birşey düşünürüm araştırıp aynı kalırsa.

sadece gbf oynarken oyun 30'un katları refresh rate olmayınca yavaşlıyor, refresh rate değiştirmek için kısayol gibi birşey oluyor muymuş onu da bir araştırmam lazım. manuel değiştirmek uzun iş oyunu her açıp kaparken.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

32" 27" arasında çok kalmıştım.

en sonunda 32" karar verdim ve Samsung Odyssey G7 aldım. Renk kalitesi, 1000R curve falan harika monitör gerçekten.

60 hz'den 240hz geçince gözlerim bayram etti asdasfas

https://www.samsung.com/tr/monitors/odyssey-g7-32/

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 27.08.2020 at 22:03, mokoko dedi ki:

https://www.vatanbilgisayar.com/viewsonic-27-xg2730-qhd-144hz-1ms-freesync-hdmi-dp-gaming-monitor.html

bunu alıcam arkadaştan yorumlar nedir bana baya iyi geldi 2k olarak

yaptığım en mantıklı yatırım oldu heralde şunu almak. 144hz 1ms 2k 27 inch sanırım perfect combination. illaki çok çok daha iyileri vardır ama ben aşırı memnunum. daha büyüğü overkill olurdu zaten masaya sığmazdı. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...