Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2k - 4k monitor tavsiyesi

df

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...

Diyemeyiz. Çok alakasız karşılaştırma listesi. ProART serisi ile PG27UQ ve Acer Predator yada 49" super duper ultra wide ekran monitörlerin aynı karşılaştırmada işleri ne? Kullanım amaçları bile tamamen farklı modeller, üç farklı kategoriden pahalı ürünleri doldurmuşsun sadece.

Aluriel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Aluriel dedi ki:

Kullanım amaçları bile tamamen farklı modeller, üç farklı kategoriden pahalı ürünleri doldurmuşsun sadece.

amaç en pahalıları doldurmak değil, ucuz-pahalı karışık.

10bit renk istiyorum, IPS istiyorum, 600 cd/m2 istiyorum, 120+ Hz monitör istiyorum. bu kriterlere en yakın ürünler de bunlar. 8bit, TN, 300 cd/m2, 60 Hz bakmadığım için haliyle pahalı modeller çıktı genelde. benim söylediklerimi en iyi karşılayan monitör Asus ROG Swift PG27UQ, ama 20 bin liralık monitör ve Samsung C49RG90 yine de daha iyi bir seçim gibi geliyor bana, fiyatı da yarı yarıya farkediyor.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, Bone dedi ki:

amaç en pahalıları doldurmak değil, ucuz-pahalı karışık.

10bit renk istiyorum, IPS istiyorum, 600 cd/m2 istiyorum, 120+ Hz monitör istiyorum. bu kriterlere en yakın ürünler de bunlar. 8bit, TN, 300 cd/m2, 60 Hz bakmadığım için haliyle pahalı modeller çıktı genelde. benim söylediklerimi en iyi karşılayan monitör Asus ROG Swift PG27UQ, ama 20 bin liralık monitör ve Samsung C49RG90 yine de daha iyi bir seçim gibi geliyor bana, fiyatı da yarı yarıya farkediyor.

Pro Art modellerinin hepsi 60 Hz, 120+ istiyorsan zaten eleniyorlar baştan. IPS istiyorsan o C49RG90'da eleniyor. Asus ROG swift pg27uq ve Acer predator kalıyor seçenek

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, Aluriel dedi ki:

Pro Art modellerinin hepsi 60 Hz, 120+ istiyorsan zaten eleniyorlar baştan. IPS istiyorsan o C49RG90'da eleniyor. Asus ROG swift pg27uq ve Acer predator kalıyor seçenek

aaa dur bir saniye, ProArt modellerinin hepsi 60 Hz değilmiş, şöyle bir model gördüm:

https://www.asus.com/Monitors/ProArt-Display-PA32UCG/

uzun süredir aradığım monitör sonunda çıkıyor sanırım.

oyunlar için 5 ms ve 120 Hz desteği varmış.

HDR filmler ve HDR oyunlar için 1600 cd/㎡ parlaklık sunuyormuş. Apple'ın Pro Display XDR ile aynı değer.

doğal olarak 4K ve 10bit sunuyor ve IPS monitör.

profesyonel monitör olmasına rağmen Rec.2020 ve DCI-P3 oranları yazılmamış. ama ProArt PA32UCX ile aynı color accuracy değeri verildiğinden, 89% Rec.2020 ve 99% DCI-P3'e çok yakın bir şeydir.

hem oyun monitörü, hem film monitörü, hem de profesyonel monitör olarak dört dörtlük gözüküyor. Türkiye'de çok pahalıya satılır o ayrı.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, df dedi ki:

bi tane pro bi tane oyuncu monitoru almak daha ucuza gelir büyük ihtimalle

HDR filmler ve HDR oyunlar yaygınlaşmaya başladığından beridir, "oyuncu monitör" ile "profesyonel monitör" arasındaki ayrım da kaybolmaya başladı. hadi gittin 240 Hz 1 ms bir monitör aldın, çok güzel. ama "HDR film açayım" veya "oyunu HDR desteğiyle oynuyum" dediğinde sana monitörün parlaklık değeri nedir, color accuracy değeri nedir gibi şeyler gerekiyor ki o yüzden oyuncu monitörleri de DisplayHDR1000 sertifikası almaya kasıyorlar artık.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Selamisahin dedi ki:

https://www.itopya.com/viewsonic-27-xg270qg-165hz-1ms-hdmi-dp-qhd-gsync-gaming-monitor/

Marka konusunda açıkçası nötrüm, bir fikrim yok. Monitör IPS, 10-bit, 165 hz, 2k sunuyor. Tek eksiği senin için parlaklığı 350 cd/m2.

https://www.lg.com/tr/monitor/lg-27GL850-B

Aynı paneli kullanıyor bu iki monitör.

Viewsonic olanda g-sync modül içib 1500 tlye yakın daha fazla ödüyorsun

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.dell.com/en-us/shop/alienware-25-gaming-monitor-aw2521hf/apd/210-avlt/monitors-monitor-accessories

Şuna geçesim var Ağustos sonu gibi

Şu an kullandığım monitör 123ppi 24" 2560x1440, bu yukarıdaki 89ppi 24.5" 1920x1080. Pişman olur muyum acaba diye düşünüyorum bir yandan da.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Gereksiz yere başlık açmayayım dedim. Bu zamanda IPS dışında bir şey almak gereksiz mi ?

Bütçe yaklaşık 4k. Amaç ofis uygulamaları bolca, coding ve biraz moba.

Baktıklarım: 

Asus VG27BQ - bu TN panel galiba

BENQ EX2780Q - bu IPS iyi yorumlar olduğu gibi kötüler de var. Bir de standı çok kötü gözüktü gözüme

Bir de LG-27gl850 var sanki hepsinin arasında en aklıma yatanı bu oldu: https://www.hepsiburada.com/lg-27gl850-b-27-144hz-1ms-hdmi-display-freesync-qhd-ips-monitor-p-HBV00000SAUOC

Yardım pls. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Wispy dedi ki:

Gereksiz yere başlık açmayayım dedim. Bu zamanda IPS dışında bir şey almak gereksiz mi ?

Bütçe yaklaşık 4k. Amaç ofis uygulamaları bolca, coding ve biraz moba.

Baktıklarım: 

Asus VG27BQ - bu TN panel galiba

BENQ EX2780Q - bu IPS iyi yorumlar olduğu gibi kötüler de var. Bir de standı çok kötü gözüktü gözüme

Bir de LG-27gl850 var sanki hepsinin arasında en aklıma yatanı bu oldu: https://www.hepsiburada.com/lg-27gl850-b-27-144hz-1ms-hdmi-display-freesync-qhd-ips-monitor-p-HBV00000SAUOC

Yardım pls. 

İş için sadece kod ve ofis ise hassas renk gerektiren tasarım vs. yapmayacaksan tn mantıklı ama aynı monitorle oyun, film vs izlenecekse ips iyidir.

sadece moba oynuyorsa sorun çıkcağını sanmıyorum ama 1080p den 2k ya geçerken fps baya düşecek donanım kurtarır mı onun da hesaplamak lazım.

lg nin renk hassasiyeti dışında aynı özelliklere sahip LG 27GL83A-B monitörü var gl850 ile beraber çıktılar. gl850 renklerini kalibre edince daha iyi olsada 83a fiyat/performans olarak pratik günlük kullanım için daha iyi, 100$ daha ucuz(türkiyede stok sıkıntısı var)

eğer masanda yer varsa aynı fiyata 2 tane 1080p almak daha mantıklı olabilir. ama tek monitorde herseyi yapayim diyorsan şuanda lg'nin senin yazdığın ve 83a modelleri en mantıklı tercih.

Ofiste 2 tane 1080p + laptop kullanıyorum. evde 1 tane 4k + laptop kullanıyorum. net bir şekilde ofisteki setup daha verimli. Evet tek ekranda daha fazla kod görebiliyorsun, pencereleri aynı ekranda tutabilirsin ama çift ekran kullanıp 1 ekranda browser falan diğer ekranda IDE yi sürekli açık görmek daha iyi.

bana kalırsa çalışırken çift ekran>yüksek çözünürlüklü tek ekran.

karanlıkta çalışıyorsan ips sıkıntı çıkarabilir. ips panellerin backlight bleeding diye bir sıkıntıları var rahatsız edebiliyor.(her ips te var az yada çok panelin eksisi)

şu site filtrelemek için çok güzel: https://www.displayninja.com/gaming-monitor-list/

Sosyal ağlarda paylaş

Kara Cuma'da bu monitörü almıştım, gelmesi çok uzun sürmüştü ama beklediğime değdi. Mükemmel renk kalibrasyonu var. IPS paneli çok üst düzey ve 2K çözünürlük için 1ms gecikme değerine, 144hz ekran tazeleme hızına sahip.

Göz ardı edilebilecek eksiklikleri; ayağının çok kaliteli olmaması ve monitör menüsünün kullanışsız olması olarak sıralayabilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...