Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Soundbar Tavsiyesi Olan?

Xenus

Öne çıkan mesajlar

• 3 ay sonra ...

Evlenirken biraz bütçeden, biraz da non-smart olan tek tv o kaldığından gidip 40 inç arçelik led tv almıştım. HDMI girişi dışında hiç bir özellik aramadım, zaten Apple TV bağlı 7 24 oradan takılıyoruz. Aletten genel olarak memnunum lakin hoparlörleri bir rezalet. Bas sesler duyulmuyor (yani erkek konuşma sesi falan da kısık), sese yükleniyorsun bu sefer tiz sesler çok yüksek çıkıyor falan, patlamış durumdayım. Evde 5+1 koyacak yer de yok.

Bana 1000 liraya kadar öyle bi soundbar önerin ki, 1) duvara asılsın, 2) HDMI ARC desteklesin TV açılınca açılıp sonra kapansın, 3) ortalama bir hoparlör seti kadar ses versin. Blutut falan da aramıyorum. Sadece HDMI ARC olsun yeter.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
On 14.04.2020 at 17:04, Goering dedi ki:

ya 5.1 bluetooth hic kalmamis anlamadim, sadece logitech bulabildim ama fahis zam yapmislar. (alinmaz)

https://www.akakce.com/hoparlor/en-ucuz-logitech-z906-500-w-5-1-kablosuz-kumandali-fiyati,469298.html

1900-2100 arasiydi sene basi, DTS / dolby falan destekliyor aslinda...

edit: kablolular da 2. el baya uygun, bence 2. el ara biraz. almayacagim icin daha cok kurcalamadim...

more:

kablolari supurgelige sokucaksin ? 

Gizli içeriği göster

eldeco-kablo-kanalli-pvc-supurgelik-2-1.

Eve ses sistemi tarzı bişey araştırırken bu başlığa denk geldim. Bana da bu söylediğin mantıklı geldi LG nin 1100 watt lık bi modelini buldum anlaştım bakalım haftaya alacağım. Bana da 2 kat para verip soundbar almaktan mantıklı geldi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Hangi içerikleri izliyorsun bilmem ama bunlar son codecleri çözmeyecektir. Bir de content protection olan bluray gibi yerlerden de dijital ses aktaramazsın. 

Ama internetten indirdiğin filmler, netflix vs vs için uygun fiyatlı çözüm bence, en azından gerçek surround, soundbar değil.

Kabloları da süpürgeliğe sokmayın bence, arkası yapışkanlı kablo kanallarından alın, daha iyi, çok da ucuz, icabında boyayabilirsinz bile

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 16.08.2020 at 23:17, roket adam dedi ki:

Evlenirken biraz bütçeden, biraz da non-smart olan tek tv o kaldığından gidip 40 inç arçelik led tv almıştım. HDMI girişi dışında hiç bir özellik aramadım, zaten Apple TV bağlı 7 24 oradan takılıyoruz. Aletten genel olarak memnunum lakin hoparlörleri bir rezalet. Bas sesler duyulmuyor (yani erkek konuşma sesi falan da kısık), sese yükleniyorsun bu sefer tiz sesler çok yüksek çıkıyor falan, patlamış durumdayım. Evde 5+1 koyacak yer de yok.

Bana 1000 liraya kadar öyle bi soundbar önerin ki, 1) duvara asılsın, 2) HDMI ARC desteklesin TV açılınca açılıp sonra kapansın, 3) ortalama bir hoparlör seti kadar ses versin. Blutut falan da aramıyorum. Sadece HDMI ARC olsun yeter.

Aaa görünce yazayım dedim, şundan aldım arkadaşlar, gayet güzel. Duvara asma şeyi biraz dandik, onun için de raf aldım. SW da var ve kablosuz o da çok iyi oldu.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_grundıg-gsb-910-sw-80-w-soundbar-siyah-1207237.html?ga_query=soundlar+grundig

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Edit: Araştırmalarım sonucu youtube'un surround ses veremediğini öğrendim. Sanırım filmlerde falan düzgün çalışıyor netflixte 5.1 e alınca sesi.

Ben şundan aldım 500 liraya eleman hiç kullanmamış neredeyse sıfır gibi duruyordu: https://www.philips.com.tr/c-p/HTS5543_12/5.1-ev-sinemasi

Dükkanda 2500 e sattıkları samsungun bi soundbar+bas modelini denedim, bu aldığımın sesi ondan iyi. Ama şimdi sıkıntım şu, arka kolonlardan ses alıyorum. Fakat youtube dan surround test videolarından açtım, arka sağ kolondan ses veriyor diyo mesela ama benim hem sağ ön hem sağ arkadan geliyor o sırada ses. Hatta sağ önden daha fazla geliyor. Optic kabloyla da denedim hdmi (arc) ile de denedim aynı. Tv de şu: https://www.epey.com/televizyon/grundig-43-vle-6565-bl.html

Aletin 3 tane ayarı var. Biri full 5.1 dolby, birisi 5.1 stereo (sanırım bunda direk sağ ön ve sağ arkadan aynı sesi veriyor). Öbür mod direk stereo arka kolonları iptal ediyor onu seçince. Ben 5.1 dobly yi seçiyorum tabi denerken. TV de de baya bi ayar denedim ses ayarlarından, o youtube da ki test videosundan net sonuç alamadım. Ayrıca o test videosunda basa verince sesi bastan hiç ses gelmiyor. Ama filmlerde falan normal çalışıyor bas. Nasıl olacak?

(Bu arada 5.1 in kendi ayarlarından hoperlör seslerini tek tek ayarlayabiliyorsun, o ayar sırasında seçili hoperlörden ses veriyor. Onlarda sıkıntı yok ses gelmesi gerektiği kolondan geliyor. Test videosunda problem)

Test videosu dediğimde şu: 

Spoiler

EagleEye tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 21.02.2021 at 15:52, EagleEye dedi ki:

Edit: Araştırmalarım sonucu youtube'un surround ses veremediğini öğrendim. Sanırım filmlerde falan düzgün çalışıyor netflixte 5.1 e alınca sesi.

Ben şundan aldım 500 liraya eleman hiç kullanmamış neredeyse sıfır gibi duruyordu: https://www.philips.com.tr/c-p/HTS5543_12/5.1-ev-sinemasi

Dükkanda 2500 e sattıkları samsungun bi soundbar+bas modelini denedim, bu aldığımın sesi ondan iyi. Ama şimdi sıkıntım şu, arka kolonlardan ses alıyorum. Fakat youtube dan surround test videolarından açtım, arka sağ kolondan ses veriyor diyo mesela ama benim hem sağ ön hem sağ arkadan geliyor o sırada ses. Hatta sağ önden daha fazla geliyor. Optic kabloyla da denedim hdmi (arc) ile de denedim aynı. Tv de şu: https://www.epey.com/televizyon/grundig-43-vle-6565-bl.html

Aletin 3 tane ayarı var. Biri full 5.1 dolby, birisi 5.1 stereo (sanırım bunda direk sağ ön ve sağ arkadan aynı sesi veriyor). Öbür mod direk stereo arka kolonları iptal ediyor onu seçince. Ben 5.1 dobly yi seçiyorum tabi denerken. TV de de baya bi ayar denedim ses ayarlarından, o youtube da ki test videosundan net sonuç alamadım. Ayrıca o test videosunda basa verince sesi bastan hiç ses gelmiyor. Ama filmlerde falan normal çalışıyor bas. Nasıl olacak?

(Bu arada 5.1 in kendi ayarlarından hoperlör seslerini tek tek ayarlayabiliyorsun, o ayar sırasında seçili hoperlörden ses veriyor. Onlarda sıkıntı yok ses gelmesi gerektiği kolondan geliyor. Test videosunda problem)

Test videosu dediğimde şu: 

İçeriği gizle

youtube stereo ses verir. Stereoda bas kanalı yok, sağ ve sol kanal var. Normali bu ama bass hep çalışsın ayarı da bütün sistemlerde olur.

Sen manualini bi kurcala istersen 5.1 dolby 5.1stereo tam olarak ne acaba?

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Goering dedi ki:

dogru ses alabilmesi çin en kolayı digital converter dac gibi veya HDMI destekli AV/Ses receiver ? 

adamın aldığı şeyde hdmi in out var zaten, aac olduğu gibi (passthru) aktarılamıyor, kaynağında çözülmesi lazım, multichannel pcm olarak aktarımı teoride mümkün ama pratikte onu yapan cihaz/app çok zor. android tv'de vlc player bu şekilde bazen aktarıp genelde patlıyor, kodi ise dolby digital'a re-encode ederek aktarıyor örneğin. Aac ile sistemi test etmek çok doğru değil yani.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 27.02.2021 at 16:23, aktiftablet dedi ki:

adamın aldığı şeyde hdmi in out var zaten, aac olduğu gibi (passthru) aktarılamıyor, kaynağında çözülmesi lazım, multichannel pcm olarak aktarımı teoride mümkün ama pratikte onu yapan cihaz/app çok zor. android tv'de vlc player bu şekilde bazen aktarıp genelde patlıyor, kodi ise dolby digital'a re-encode ederek aktarıyor örneğin. Aac ile sistemi test etmek çok doğru değil yani.

Stereo sesi 5.1 e dağıtıyor onda sıkıntı yok, ben surround  olarak veriyormu diye kurcalıyordum. Şu an hdmi(arc) şeklinde bağlı kullanıyorum. Bu aac veya digital converter dac vs nedir ne işe yarar tam anlamış değilim. Ama sanırım netflix te var surround muhabbeti. 

Sosyal ağlarda paylaş

AAC bir codec. Dezavantajı dediğim gibi kaynağında çözülmesi gerekiyor, çözülmeden aktarılamıyor.  ARC bağlantısı üzerinden surround ses iletebilir. Ama tabi senin cihazların iletiyor mu ona emin değilim. Örneğin benim TV optik çıkışından DD5.1 iletiyor ama ARC üzernden iletmiyor. Ses recieverının üzerindeki ekranda büyük ihtimalle gösteriyordur inputtaki sinyalin ne olduğunu. Smart tv sıkıntılı iş ya.

Dac nedir yazdım burda ama değer verip sticky falan yapan olmadı ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...