Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vegan/Vejeteryan beslenme

Loex

Öne çıkan mesajlar

duzenli yemek yemiyorum arkadaslar oyle bir durum yok yani mesela bugun sadece findik ezmesi yedim 3 kasik simdi yeni makarna yapiyom kendime 

B12 konusuna gelirsek

B12 sabaha karsi dunyanin heryerinde bitki uzerinde olan bi organizma dogada yasamadigimiz icin eksik cikiyor artik insanlarda. Dogada yasayan insanlarin boyle bir eksigi yok sehirde yasayan herkesin dikkat etmesi gereken bi eksiklik

akan sularda bile oluyor dogada endustriyel hayvancilikda hayvanlara disaridan veriliyor yemlerine konuyor.

bide bu veganligin lobisi olamaz cunku o yuzden yalan yanlis komplo teorilerine inanmayin

lobisi olan isler genelde para kazanilacak islerde oluyor

vegan isi tam tersi hayvancilik sektorune ve ilac sektorune buyuk darbe Hayvansal gida sektoru tek basina trilyon dolarlik sektor zaten. Ilac dan bahsetmiyorum bile 

her konuda oldugu gibi bu iste de on yargili olmamak lazim.

Cevre konusundaki tahribati inanilmaz hayvan endustrisinin

biri cikar o kadar inegi biz yemezsek nolur onlari biz yiyelim diye yaratmis Allah yazarsa 

bi daha yazmam bu basliga fsdgsd

Sosyal ağlarda paylaş

ben Ciftciyim benden iyi bilemezsin heralde. Endustriyel hayvanlar icin ekilen alan insanlar icin ekilen alandan 18 kat daha fazla. Hayvanlar icin ekilen alanlari insanlar icin kullansak dunyadaki acligi(1 milyar insan ac yatiyor her gece) 7 defa bitiriyor.

Bir kilo et icin gerekli su miktari cok cok cok cok daha fazla bitkilerden. Tam rakami bulamadim ama bakarsaniz bulursunuz

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Loex dedi ki:

ben Ciftciyim benden iyi bilemezsin heralde. Endustriyel hayvanlar icin ekilen alan insanlar icin ekilen alandan 18 kat daha fazla. Hayvanlar icin ekilen alanlari insanlar icin kullansak dunyadaki acligi(1 milyar insan ac yatiyor her gece) 7 defa bitiriyor.

Bir kilo et icin gerekli su miktari cok cok cok cok daha fazla bitkilerden. Tam rakami bulamadim ama bakarsaniz bulursunuz

biz de çiftçiyiz tüh ?. dediğim gibi adı vegan tarım şu tarım bu tarım olunca o ilaçlar gübreler büyülü bir şekilde gökkuşağı derelerine akmayacak. ayrıca hayvancılığın verimiyle ilgili bir şey demedim, ikisi de temiz değil ve temiz de olamayacak karnını ucuza doyurmak istiyorsan.

Az önce, Gizli dedi ki:

Kura ile açlıktan ölecek insanlar seçmek de halihazırda yapılan bir şey zaten. Veganlığın bunu bitirme ihtimali var ama, eğer insanlar dar görüşlü olmayı bırakırlarsa

hayvancılığı bitirdiğimizde de endüstrinin şeytan ceoları 'tüh biz bu zamana kadar yanlış yapıyormuşuz bu hatamızdan dönelim' diyip afrikalıları asyalıları kendi ceplerinden doyurmayacak. bugün veganlık gibi bi zevksizlik elementini hayatımıza sokmadan da doyurabiliriz ama doyurmuyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, Gizli dedi ki:

@Promenader

Ürün bolluğu= Düşük fiyat= Ürüne ulaşım kolaylığı

Ayrıca sen hisseden canlıların ömür boyu işkence görüp bir hiç uğruna katledilmelerinden zevk alacak kadar meczup olabilirsin ama benim hoşuma gitmiyor. 

ürün bolluğu=/=ulaşılabilirlik.

12 dakika önce, Loex dedi ki:

ya hahahah sacmalama vegan tarim diye birsey yok nerenden uydurdun onu ? 

neyse cevap vermeyevem sana sacmalamissin baya nerede ciftcisin ne yetistiriyosun merak ettim

dur daha kolay olsun diye yeniden yazayım : adına ne dersen de. baya da uzattım belli olsun diye ama nafile. mısır ve buğday yerine soya ekicess diye tarım birden püripak olmayacak. alternatif getirelim yeaa diye bademi veya herhangi bi suya aç bitkiyi mainstream yaptığın zaman bir kötüyü diğeriyle değiştirmekten başka bir şey becerememiş olacaksın.

ayrıyetten bizim nerede ne ektiğimiz seni ilgilendirmez.

Promenader tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

sizin nickleriniz cok benziyor sizofreni topigi gibi olmus. kimler ciftci

ben eterjeryanim ama 1 birim et icin hakkaten cok fazla su ve tarim urunu tuketiliyor, inanilmaz fazla. vejeteryan olsak gercekten dunya baya bir sureligine rahat bir nefes alir. bu tartisilmaz bir gercek.

ama silahi kafana dayayip siksan da dunya icin iyi olur, 1 kursun harcamis olursun gerci daha environment friendly olum yollari da bulunabilir.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

buradaki vejetaryanlar niye et yemiyor? sagliksiz oldugu icin mi? 

veganlik ztn bir beslenme sekli degil de, daha cok cevrecilik, hayvan sevgisi gibi, ideoloji gibin bisey asdf  

yani inek sutu yavrusu icindir, peynir yogurt yemeyin diyen adamin alnini kari$larim afedersin.

yani veganlarin et yiyenlerden daha cok once vejeteryanlari halt edip onlari bitirmesi lazim, cunku etcillere ulasana kadar en onemli basamak o zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden ciddi mide sorunları olan birisi olarak, vejetaryenliğin çok faydasını görmüştüm zamanında. Kısa sürede mideye ilişkin neredeyse tüm sorunlarımdan kurtuldum, o dönemde öğrenci olduğum ve genelde salam sosis gibi ürünler tükettiğim düşünülürse, işlenmiş eti bırakmamın çok faydası oldu muhtemelen. 

Junk food seçenekleri sınırlı olduğundan dolayı veganlıkta sağlıklı beslenme biraz zorunlu oluyor Türkiye gibi bir ülkede, o da neticesinde vücudun beslenme kaynaklı yorulmasını fazlasıyla engelliyor.

Marl0_on tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...