Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vegan/Vejeteryan beslenme

Loex

Öne çıkan mesajlar

11 saat önce, Gizli dedi ki:

Vücudun hormonlu tavuk ile mikro plastik ve ağır metalli balığa ihtiyaç duyduğunu pek sanmıyorum abi ya. Zaten verdiğin örnekteki tüketim sıklığı da hiç yokla eşdeğer neredeyse, doğru bir örnek olmamış.

Az ye iyisinden ye iste biraz fazla para verip. Gidip haftanin 5 gunu choice beef gomersen elbette zarari olur. Benim dedigim sirf vegan olacagim diye kendini kasip baska bir boyuttaymis gibi havalara girmek. Ben de kuzu yemiyorum hayvan cok kucuk daha buyumemis falan diye ama bununla ilgili gelip belgesel paylasmiyorum, vicdan kasmiyorum, zaten biraz akli olan insan arastirip okuyup goruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, neutrino dedi ki:

Az ye iyisinden ye iste biraz fazla para verip. Gidip haftanin 5 gunu choice beef gomersen elbette zarari olur. Benim dedigim sirf vegan olacagim diye kendini kasip baska bir boyuttaymis gibi havalara girmek. Ben de kuzu yemiyorum hayvan cok kucuk daha buyumemis falan diye ama bununla ilgili gelip belgesel paylasmiyorum, vicdan kasmiyorum, zaten biraz akli olan insan arastirip okuyup goruyor.

Bu işin iyisi kötüsü yok. Görece daha kaliteli bir ürünü ayda bir-iki kez olacak şekilde düşük bir sıklıkta tükettiğinde vücudun bunu tolere edebiliyor oluşu bu maddelerin zararsız olduğu anlamına gelmez.

Yazının kalanında da kusura bakmayın ama bayağı saçmalamışsınız. İnsanlar mezbahalardaki bu vahşetin artık gereksiz olduğunu ve bitmesi gerektiğini göstermeye çalışıyorlar. M.Ö 60,000'de yaşasaydık tabii ki de hayvan avlayacaktık çünkü şartlar onu gerektiriyordu. Ancak 21. yy insanı, tarım ve lojistiğin geldiği konum itibarıyla hayvansal ürünlere ihtiyaç duymadan da pek tabii sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor. Bu bilgileri yaymaya çalışan, hayvan özgürleşmesi için çaba harcayan insanları hakir görmek sağlıklı bir davranış şekli değil.

"Vicdan kasmak" da çok abuk bir tabir. Sırf bu ifade bile düşüncelerinizin yoz olduğunu gözler önüne seriyor. Irak işgali hakkında konuşanlara vicdan kasıyorlar diyebiliyor musun mesela? Ya da Suriye'deki savaşa karşı olanlara? Peki ya KHK ile haksız yere işten atılanlar vicdan kasıyorlar mı sizce? Bir haksızlığa karşı çıkmayı böyle ifadelerle basitleştirmeye, içini boşaltmaya çalışmayın. 

Arzu ederseniz kuzu yemenin neden yanlış olduğuyla ilgili video, yazı, görsel paylaşabilirsiniz; kimse size karışmayacaktır. Siz yapmıyorsunuz diye diğer insanlar da mı yapmasın? Covid-19 başlığını direkt çöpe atalım o zaman nasıl olsa aklı olan farklı kaynaklardan araştırıp görüyor, nasıl fikir? Hatta toptan forumu silelim, aklı olan araştırıyor sonuçta burada konuşmak yersiz.

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Iyisi kotusu yok diye kestirip atmaniza sasirdim, bahsettiginiz endustriyel olcekteki hayvan fabrikalarindan alinan etle serbestce gezebilen, dogal ortaminda beslenen hayvanlardan alinan et arasinda kalite acisindan cok buyuk fark olur. Etin ve diger hayvansal urunlerin vucut tarafindan tolere edildigine ise hicbir sey soylemiyorum; b12 vitamini, omega yag asitleri, cinko vs hayvansal urunlerden karsilaniyor. Milyonlarca yillik evrimsel sureci 'artik tarim toplumu olduk et yemeye gerek yok' argumaniyla rafa kaldiramazsiniz. Bu kadar koklu degisiklikler cok cok cok uzun surelerde oluyor organizmalarda. Asil vegan beslenmeyi vucut tolere ediyor, bir sekilde hayatta kaliyor ama eksikliklerin oldugu asikar. 

Benim asil karsi ciktigim nokta vegan beslenenlerin sanki populasyonun geri kalanindan daha ustunlermis gibi davranmalari. Evet endustriyel olcekte hayvancilik zalimce bir sey, bunu kabul etmemek icin vicdansiz olmak gerekir herhalde. Ama marketten ailesine et alan insanlara da 'et yiyorsunuz, siz canisiniz' gibi seyler soylemek ne kadar dogru? Dogada malesef avci-av iliskisi var, insanlar da bu zincirin en ustune cikti bir sekilde, insanlarin et yemesinin dogal oldugunu kabul edip daha acimasiz yollarla et uretmeye enerji harcansa daha iyi olur sanki.

Sosyal ağlarda paylaş

Bireysel veganlik,cevrecilik tamamen vijdan masturbasyonu.

hayvansal urunleri birakiyosun 10 yilda tuketecegin eti joe exotic kaplana bi ogun atiyor.okyanuslar diye aglayip metal pipet kullaniyorsun ortadogu guney asya okyanusa konya yuzolcumu kadar plastik cop atiyor gunluk.

Sosyal ağlarda paylaş

şimdi sorun şu

bir kesim var bunlar vegan olmayı statü olarak kullanıyor. hatta gizli gizli et yiyip ben veganım diyenler bile var. aslında bir canlının hayatının düşünecek bilinç seviyesinde de değiller felan. genelde zengin kesimin genç bireylerinde var bu. bunlar statü olarak kullandığı için orda burda gördükleriniz bunlar oluyor. şu başlıkta da gördüğümüz triggerlanmış kişleri triggerlayanlar.

bu ve buna triggerlanmış kesimi bir kenara bırakırsak yani evet başka bir canlının yaşama hakkını düşünen insan düşünmeyen insandan daha üstündür. 

Sosyal ağlarda paylaş

Köleliğin yasaklanmasının arifesindeki devirde gibiyiz bu konuda. İşin felsefi boyutu ve ekonomik boyutu çakışıyor, bu yüzyılın sonuna doğru et yemek 19. yüzyılda kölecilik yapmaya eşdeğer olur.

Ben şahsen etsiz yapamam falan demesem de et yemeyi seviyorum, süt ürünlerini daha çok seviyorum. Yapay et çıkınca direkt ona geçiş yaparım.

Bu arada başlığı açan arkadaşın ciddi sindirim sorunu varmış aslında anlattıklarına göre. Etik olarak et yememekle sağlıklı olduğu için yememek iki farklı yaklaşım asında ama bunlar çakışıyor dediğim gibi. Kölelik insani değildir ve fordizmin çakışması gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Promenader dedi ki:

bu arada vicdan hüğğğ diyenlerin kaç tanesi endüstriyel hayvancılıktaki hayvanlardan daha kötü durumda yaşayan insanlar tarafından üretilen ürünleri kullanmayı tüketmeyi bıraktı ?

Batı'da bu akımda yaygınlaşıyor, fair trade falan diye yazıyor özellikle gıda ürünlerinde. Dolayısıyla bu konuyu önemseyen insanlar da var.

Sosyal ağlarda paylaş

Adam vejeteryanlığın değil düzenli yemek yemenin faydasını görmüş. 

Bütün gün aç gezip yatmadan önce 1500 kalorilik fastfood gömmek yerine düzenli yemek yiyince güçlenmiş, bünye kendine gelmiş, bu düzenli yemeyi de tesadüfen vejeteryanlık denediği döneme denk getirince de adam sonucu ona bağlamış.

Correlation does not imply causation.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, neutrino dedi ki:

Iyisi kotusu yok diye kestirip atmaniza sasirdim, bahsettiginiz endustriyel olcekteki hayvan fabrikalarindan alinan etle serbestce gezebilen, dogal ortaminda beslenen hayvanlardan alinan et arasinda kalite acisindan cok buyuk fark olur. Etin ve diger hayvansal urunlerin vucut tarafindan tolere edildigine ise hicbir sey soylemiyorum; b12 vitamini, omega yag asitleri, cinko vs hayvansal urunlerden karsilaniyor. Milyonlarca yillik evrimsel sureci 'artik tarim toplumu olduk et yemeye gerek yok' argumaniyla rafa kaldiramazsiniz. Bu kadar koklu degisiklikler cok cok cok uzun surelerde oluyor organizmalarda. Asil vegan beslenmeyi vucut tolere ediyor, bir sekilde hayatta kaliyor ama eksikliklerin oldugu asikar. 

Benim asil karsi ciktigim nokta vegan beslenenlerin sanki populasyonun geri kalanindan daha ustunlermis gibi davranmalari. Evet endustriyel olcekte hayvancilik zalimce bir sey, bunu kabul etmemek icin vicdansiz olmak gerekir herhalde. Ama marketten ailesine et alan insanlara da 'et yiyorsunuz, siz canisiniz' gibi seyler soylemek ne kadar dogru? Dogada malesef avci-av iliskisi var, insanlar da bu zincirin en ustune cikti bir sekilde, insanlarin et yemesinin dogal oldugunu kabul edip daha acimasiz yollarla et uretmeye enerji harcansa daha iyi olur sanki.

İyisi kötüsü yok dememin sebebi bu ürünlerin yapısı nedeniyle insanlar için iyi olmamasıydı, yoksa tabii ki de banvit tavuğuyla köyde dedemin yetiştirdiği tavuk arasında fark vardır ama kötünün iyisi işte.

O saydıklarınızın içinden de sadece B12'nin hayvanlardan alındığını söyleyebilirim. Aslında onun da hikayesi biraz farklı. Diğerlerinin hepsi için alternatifler var.

Evrim demişken

comp.jpg

İnsanların sağlıklarını düşünmeleri ve olası sağlık sorunları nedeniyle endişelenmeleri çok doğal. Kimse de bu insanlara laf falan atmıyor. Laf attıkları kesim bu konudaki recep ivedik tier adamlar oluyor genelde. Kaldı ki etrafta gördüğünüz birkaç insan üzerinden bir harekete karşı önyargı oluşturmak da ne kadar doğru onun kararını da size bırakıyorum. İnsanlar üzerinden değil, argümanlar üzerinden ilerlemelisiniz.

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, neutrino dedi ki:

Abi HIC yemedigin icin bu kadar iyi hissediyor olamazsin, inanmiyorum yani buna. Psikolojik bi etkisi olabilir en cok. Cunku binlerce yildir et, hayvansal yag, bitki ne bulduysak yemisiz insan turu olarak. Senin vucudun buna aliskin yani, asil desen ki 'hic seker yemiyorum super hissediyorum' o daha mantikli, cunku seker dogada zor erisilen bir sey. Ama ayda bir iki kez et yemenin, balik yemenin zarari olmaz, hatta vucudunun oradan alacagi besinlere ihtiyaci vardir. 

Bir sene seker yemedim bu vegan isinden bi kac sene once inan bi fark goremedim ne kilo verdim ne iyi hissettim sadece en ufak seyin icinden seker tadi almaya basladim. ayni donemlerde karatay diyetinide denedim sadece cok kilo verdim bir aydan fazla surduremedim

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...