Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerikan tarzı evler

Bone

Öne çıkan mesajlar

YouTube'da bu tarzda evleri incelemeyi seviyorum. İlginç tasarımlar ve Türkiye'de alışık olmadığımız biçimler içeriyorlar.

Ancak beni en çok cezbeden, bu evlerin içinde bulunduğu mahalleler ve sokaklar oluyor. İzlerken o yerleşim yerlerine imreniyorum.

Örnek olarak şu videoyu paylaşayım. Mahalleyi ve bahçeyi gösterdiği yerler çok hoşuma gitti. Bol yeşillikli, bol ağaçlı ve geniş bahçeye sahip villalardan oluşan mahalleler. Türkiye'de böyle yerler var mı bilmiyorum, ama Amerika'da benzeri tarzda mahalleler çok var.

Türkiye'de gezdiğim yerlerde pahalı evlere sahip siteler bile kutu kutu ve birbirine yapışık yerlerden oluşuyor, etrafları da genelde izole ve ıssız kalıyor.

Şunu merak ettim, böyle bir mahalle bulamasak bile, kendi küçük ormanlık alanımızı oluştursak nasıl olur?

Tarım arazileri diye satılan arsalar çok ucuz oluyor. Ancak bu arsaların nasıl şartlara dayalı olduğunu bilmiyorum. Gördüğüm bir bilgiye göre, arsanın %5'ine ev dikebiliyoruz. Yani, mesela 100 metreye 100 metre bir arsa alsak, onun %5'i 500 metrekare ediyor. Bu 500 metrekarenin, evin toplam boyutu olabileceği mi yoksa sadece inşaa edilebileceği zemin kadarı mı olduğunu anlamadım. 3 katlı bir ev yapsak, zemini 150 metrekare, üst katı 150 metre kare, bodrumu 100 metrekare şeklinde, bu formüle göre kabul görür mü?

Ayrıca böyle bir tarım arazisini alıp, içini ağaç ve tarla ile doldurup, sonra da bir yerine bir ev inşaa etsek yetiyor mu? Yoksa illa Tarım Bakanlığına kayıtlı bir tarla çalışanı felan mı olmak gerekiyor?

Bunlara uğraşmaya gerek kalmadan, 25 milyon liradan başlayarak satılan çok güzel evler vardır diye tahmin ediyorum İstanbul'da. Ama haliyle o kadar pahalı evler alacak para yok. O yüzden bu tarla işini danışmak istedim.

Konuyla ilgili kişiler beni aydınlatırsa sevinirim.

Sosyal ağlarda paylaş

imar olmayan yerlerde ki sen tarım arazisi diyorsun %5 zemin alanı olarak geçer ama zaten bağ evi maksimum belli bir yükseklikte(2 ya da 3 kat falan) olabiliyor diye biliyorum sallamayayım

bir çok kişinin böyle evi var sahibinden de aratabilirsin bağ evi diye. geçenlerde denk gelmiştim 80 dönüm arazi içi zeytinlik portakal limon dolu ama antalyanın dağı gibi bi yerde 

Sosyal ağlarda paylaş

o bilgiler internette yazıyor çok genel. ben yaptım bi kaç tarlaya bina projesi izmirde. denk geldiğim işlerde hep 150 metrekare sınırı var tarla arsalarında %5 gibi bir rakam çalışmıyor hiçbirinde. arsa onbin metrekare bile olsa 150m2 'yi geçemedik. toplam 150 metrekare bu arada. 75 zemin 75 üst kat gibi. ev de zaten projede çiftçinin barınması amaçlı yapı olarak geçiyor. 2 katı geçemiyor. vs. ama yerinde lüks bi villa yapıyorsun tabi. tabi tr'de herşey iskana kadardır. bi yerde 150 metrekare çizdik sonrasında çelik konstrüksiyonla 300 metrekareye çıkarılacakmış gibi sonradan.

izmir bilgileri bunlar tabi farklılıklar olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

TR'de mekan olarak buna benzer araziler var ama oralara yerleşim planlayanlar bu tip detach house yapmıyor. Mesela Kuzenimin Sapanca gölü kenarında evleri var, evler 2 katlı ama birleşik, her binada 3 ev var. Yapsana böyle dizayn? Yok, illa max profit için "dar alana en fazla kaç ev yaparım"cılık oynanacak.

Polonezköy ve çevrelerinde müstakil villalar/evler var ama onlarıda 4 sene önce baktığımda 4 milyon dolardan başlayan fiyatlarla satıyorlardı. 16-20 milyon dolara bile var zevksiz evler oralarda.

Video'daki ev 1 milyon dolarmış mesela. Ben Zillow'da çok bakınıyordum gittiğim yerlerde ABD'de, arada güzel evleri bulabiliyorsun 400.000$'den başlayan fiyatlarla. Avrupada da öyle, biraz şehir dışına çıktın mı makul fiyatlara bulabiliyorsun. senin bilmen lazım bunları Bone :D.

Bizimkiler İzmir'in güneyinde arazi alıp, üzüm bilmemne ağaçları dikip ev yaptırdılar, kaça patladı bilmiyorum. Yakın arkadaşım Asos yolunda bir köyde arazi aldı, evleri bitmek üzere. Ama çevresi bildiğin köy.

TR'de bilinç yok. Aileleri organize edip güneyde bir yeri toptan çevirsen bu tip bir mahalleye fıstık gibi olur. Ama öyle bir zihniyet ne ailelerde var, ne de mühendis/mimar/belediye falan gibi işin düzenleyen tarafında var.

Sosyal ağlarda paylaş

On 30.03.2020 at 00:09, Black-ice dedi ki:

o bilgiler internette yazıyor çok genel. ben yaptım bi kaç tarlaya bina projesi izmirde. denk geldiğim işlerde hep 150 metrekare sınırı var tarla arsalarında %5 gibi bir rakam çalışmıyor hiçbirinde. arsa onbin metrekare bile olsa 150m2 'yi geçemedik. toplam 150 metrekare bu arada. 75 zemin 75 üst kat gibi. ev de zaten projede çiftçinin barınması amaçlı yapı olarak geçiyor. 2 katı geçemiyor. vs. ama yerinde lüks bi villa yapıyorsun tabi. tabi tr'de herşey iskana kadardır. bi yerde 150 metrekare çizdik sonrasında çelik konstrüksiyonla 300 metrekareye çıkarılacakmış gibi sonradan.

izmir bilgileri bunlar tabi farklılıklar olabilir.

internette "mountain house" diye aratınca çok güzel fotoğraflar çıkıyor. o evlerin ülkeye göre kanunu değişiyordur belki de, türkiye'deki mevzuyu anlamaya çalışırken iyice kafam karıştı.
şimdi ya "tarla" ya da "ticari" arsa mı alabiliyoruz? tarla aldığımızda %5, ticari alınca %100 yapılaşma mı yapabiliyoruz? yok mu bunun ortası?
bazı yerlerde 100 bin metrekarelik arsa alsak bile maximum 250 m2 ev yapabileceğimiz söyleniyor. sen 150 m2 diyorsun. 

kuraldaki bazı şeyler de kafamı karıştırıyor.

mesela iki tane 5 bin metrekare arsayı yanyana aldığımda ikisine de 150 m2 ev dikebiliyoruz, ama bir tane 10 bin metrekare arsa alınca sadece bir tane mi 150 m2 ev dikebiliyoruz?
evin içinde iki kat uzunluğunda bir oda yaptığımda her katta birer oda varmış gibi mi sayılıyor, yoksa sadece zemine göre mi hesaplıyorlar.
bodrum katıydı, depoydu, kümesti, ahırdı, bunlar da mı 150 m2'ye dahil?

ayrıca "yol kenarına yakın olması" gibi bir kural gördüm. e bu durumda dağ başının ortasında arsa alıp, çevreyi ağaçlarla kaplayıp ortada bir ev kurup yaşama hayali yalan mı oluyor Türkiye'de?

Rustic-Mountain-House-Ward-Young-Archite

Sosyal ağlarda paylaş

şurada var cevaplar,

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4882&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

muhtemelen 2 arsa alsan yanyana 2 tane ev yapabilirsin farklı farklı izinlerini alarak

son soru ise yola yakın olması sana elektrik su gaz getirmek için düşünülmüştür ama o yakın olacak diye bir kural değildir, bir de parselin yola yakın kısmı olur ev arazinin içinde olabilir, ya burası türkiye sen ne istiyosan gerekli izni alırsın parayı gösterince. ha ben hersey kuralına göre olsun istiyorum dersen de bazı engellerle karşılaşabilirsin sdfg. yani bone sen takma bunları ver black-ice’a parayı çizsin evi, alsın izinleri, ben yapıvereyim inşaatını

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, Bone dedi ki:

kuraldaki bazı şeyler de kafamı karıştırıyor.

mesela iki tane 5 bin metrekare arsayı yanyana aldığımda ikisine de 150 m2 ev dikebiliyoruz, ama bir tane 10 bin metrekare arsa alınca sadece bir tane mi 150 m2 ev dikebiliyoruz?
evin içinde iki kat uzunluğunda bir oda yaptığımda her katta birer oda varmış gibi mi sayılıyor, yoksa sadece zemine göre mi hesaplıyorlar.
bodrum katıydı, depoydu, kümesti, ahırdı, bunlar da mı 150 m2'ye dahil?

ayrıca "yol kenarına yakın olması" gibi bir kural gördüm. e bu durumda dağ başının ortasında arsa alıp, çevreyi ağaçlarla kaplayıp ortada bir ev kurup yaşama hayali yalan mı oluyor Türkiye'de?

evet arsa başına bi tane. arsaya değen yol yoksa zaten hiçbişey yapamıyorsun direk imar verilmiyor. yol varsa dev gibi bi arsanın bitişiğinden geçen ortasına bi ev yapıp etrafını ağaçlarla kapayabilirsin tabi. arsanın en dış hatlarından 5er metre bıraktıktan sonra içerde istediğin her yere yapabilirsin evi.

kafanın karışması normal çünkü her belediyenin kendi kuralları var. plan notu deniyor. x belediyede düz teras çatı bile yapmana izin vermeyebiliyoken kimi belediye bodrumu 150 metrekareye saymayabilir bile. plan notları haricinde belediyelerin insiyatif aldıkları şeyler var. onlarda katakulliler döndürülebilir işte. çok üst makamlarda tanıdık varsa herşeyde kataküllü döner tabi o ayrı. hele küçük belediyelerde. o yüzden bunun en kesin yöntemi yapacağın yerin belediyesiyle görüşmek. ben izmirde 4 ayrı ilçede çizdim çiftçi evi. bir tanesi merdiveni 150'ye dahil etmiyorken biri etti, biri iki eğimli çatıya izin vermezken illa dört olacak derken biri düz teras çatıya izin verdi vs. vs. şu evin içinde iki kat uzunluğunda oda dediğin şeyi anlamadım bu arada. biraz daha açarsan yardımcı olayım.

dediğim gibi bu tarz evlerde herşey oturma raporundan sonra yapılır zaten. çizersin 150 m2 bi ev. sonra büyütürsün, zemin terası eklersin oraya iki doğrama takarsın salonunu iki katına çıkarırsın. kesmedi mi kat çıkarsın. yazmıştım bi yerde çelik elemanlarla yapıyı kendisi kadar büyüttük mesela. kümes ahır çizersen projeye 150'ye dahil olur büyük ihtimalle çoğu belediyede o yüzden onlar zaten kolay uygulamalar oldugu için sonradan yapılır hep.

kısaca kendine çok güzel lüks bi ev yaparsın rahatça ama mahalle tarzı birşey zor.

Sosyal ağlarda paylaş

24 dakika önce, Loex dedi ki:

3 sene once malatyaya 15 dk mesafe deki ciftligimize ev yaptik tek katli 250 m2. En ufak bir izin almadan basladik bitirdik. Kimsede gelip gardas napiyon demedi

Yanlis hatirlamiyorsam tek katli olmak sartiyla arazinin belli bir oraninda genislige sahip yapilar icin sorun olmuyor. Ama villa yapayim dersen isin rengi degisiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu evlerin betonarme eve göre maliyeti daha mı uygun oluyor? 

Bir de Amerikadaki evlerin çoğu ahşap iskelet sanırım:

images?q=tbn:ANd9GcR_a1wp4ZzduoxtAXnKjBV

Ama tr'de bu tarz evler genel gördüğüm prefabrik, çelik konstrüksiyon, hafif Çelik konstrüksiyon diye gözüküyor (bu üçünün farkı var mı?) ;

images?q=tbn:ANd9GcTyhJ6cRI65eIv_mMXWUol

Ne avantaj/dezavantajları var bunların? 

Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede bu tarz siteler var evlerin ayrı ayrı oldugu ancak şehire yakın olanlar genelde çok pahalı, şehirden uzakta olanlar da taşrada olduğu için çok bakımlı değil. Amerikan evleriyle en büyük fark kapalı garaj mantığının olmaması, birkaç milyonluk müstakil evde de otursa Türkiyede millet gene porsche'unu gidip evin önüne sokağa park ediyor.

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

son kullanıcı için hepsi ev abi, konum ve maliyete göre birini seçebilirsin bu tarz evlerde

avantaj ve dezavantajları bakım giderleri, uzun ömürlülük, ısıtma sogutma masrafı gibi şeylerde farklar olabilir ama bunların hepsi de belli bir bütçe ile dengelenebilen şeyler. 

Sosyal ağlarda paylaş

Oturduğum mahalle komple mustakil ev, bi kısmının kapali otoparkı da var ama otopark kapısı açılır kapanırken hiç görmüyorum. Sokakların musait olmasının rahatlığı da var tabi burda. 

Bildiğim garajlar genelde depo, kiler, ufak tefek hobi amaclariyla kullanılıyor. 

@Fistan o yukarda örneğini verdigim yapilar ve benzer boyuttaki betonarme alternatif için maliyetlerinde çok uçuk farklar var mı ki?

600m2 bi arsa alıp üzerine 120-140m2 iki/ikibucuk katlı bir ev hayalim var ilerisi için. 

Sosyal ağlarda paylaş

uçuk farklar olmasa da trde çelik konstruksiyon evler maliyeti yüksek oluyor, hafif çelik uygun ancak onun da düzgün projelendirilmesi şart yoksa bazı sorunlar çıkıyor, statik, yalıtım da vs.  betonarme prefabrikler de var maliyeti yüksek olabilir tam bilgim yok türkiyede millet tutturabildiğine göçürüyor. ahşap + çelik destekli ve taş ev benim o boyutta bir ev için önerebileceğim sistemler. tabi bir sürü seçenek varken firmanın biri anahtar teslim 90bin liraya prefabrik villa yapıyorum derse kim reddedebilir, o da ev öbürü de ev :d

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...