Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de İnternet altyapısı

Bone

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Videoya biraz baktım ama çok uzun ya. Temel olarak hangi sebepler bu karamsarlığa itti seni?

Bu arada DGN Teknoloji’yi Nebula zamanlarında sponsorluklarıyla öğrenmiştim, TeknoSeyir’e de destek olduğunu bilmiyordum. Türk Telekom ve BTK’ya güzel güzel yüklendi, başına bir iş gelmese bari ?

Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, orc_lord dedi ki:

Videoya biraz baktım ama çok uzun ya. Temel olarak hangi sebepler bu karamsarlığa itti seni?

ilk 35 dakikayı izlesen de yeter. adamın anlattıkları, işin teknik imkanları bizde fazlasıyla var, ama bunların yapılması istenilmiyor.

büyük avrupa ülkelerinde 10/10 ve 100/100 paketleri varken, biz hala 100/4 fiber internet kullanıyoruz(duk). bunun nedenini de açıklamış. oysa internet servis sağlayıcıları bize yıllardır "altyapı kaldırmaz" bahanesi uyduruyordu.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Evet o kısımları izledim, 20 dk'dan sonra bıraktım yanlış hatırlamıyorsam. Servis sağlayıcıların download'u tükeyiciye upload'u ise veri merkezi hizmeti verenlere sattığı kısmına katılıyorum. Adamın dediği gibi pandemi döneminde upload'u yükseltmek zorunda kaldıklarında bunu görmüş olduk. Upload'u kısıtlayarak üreten değil tüketen nesil yorumu ise doğru. Telekom tarafında yıllardır devam eden karar alma sorunları var. İngiltere'de bizim Türk Telekom gibi BT ile benzer bir çıkmaza girmişti hatta eski haberi paylaşayım, açık ve ortak altyapı şart. Bunu ülkemizde de Turkcell epeyi uzun bir süredir dile getiriyor hatta Türksat ve Vodafone ile paylaşıma başladı ama hala bizlere yansıması yetersiz maalesef:

Ofcom tells BT to open up infrastructure to rivals

Turkcell'den ortak altyapı çağrısı

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

1000 mbit internet kullanan kişiler varmış. tanıdık kişilere bu bağlantıyı çekmişler herhalde. yine torpille iş görme sistemi yürümüş.

ya ben YouTube'u 1080p izlerken takılmayacak bir internete bile razıyım. sözde türk telekom avrupa'da her yere fiber ağı döşemişti ama bizim ülkede fiber internete bile erişim yok denecek kadar az. olan yerler nereler, onu da net olarak göremiyoruz.

her şeyi satıp, uzakta dağ başında bir eve taşınasım var. sadece internet, su, elektrik altyapısı olsa bana yeter. ama o internet işte bulunamayan nadide bir çiçek gibi ülkede...

Sosyal ağlarda paylaş

Geçen gün aradilar ttnet den. 50 mbit baglantinizi 100 yapalim 29 lira farkla dediler.

Modem arayuzunden baktim max 81 mbit geliyo. Ordan da alicagim  max 65 70mbit arasi.

Israrla "altyapiniz guncellendi 100 den fazla aliyosunuz" dediler .

Dedim ses kaydi var, madem öyle diyosunuz, yapın.

67mbit geldi max. Aradim ses kaydini soyledim. Insanlara yanlis bilgi verip alamdiklari hizlar icin fazla para ödetip kandirdiklarini soyledim, bastım şikayeti.

Sosyal ağlarda paylaş

bana da servis geldi uydunet'ten, sinyali kontrol etti eleman.

sonra standart netmaster modem'i gördü, bunlar 6 senelik değiştirelim vs. dedi.

modem kiralıyorlarmış satmıyorlarmış.

amazon'dan söyle, gelip kuralım dedi... (modemi aldım 50$ gümrük dahil renewed, wifi'sız)

660mbit'e kdr destekliyor, isteseler verebiliyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, Bone dedi ki:

1000 mbit internet kullanan kişiler varmış. tanıdık kişilere bu bağlantıyı çekmişler herhalde. yine torpille iş görme sistemi yürümüş.

ya bu TTNET'in GPON diye bir teknoloji, tanıdık dışında lokasyon da baya önemli.

DH'da fiber konusu var, her hafta apartmandan 6-7 daire harass'larsan yatırım yapıyorlar ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Kablo 100/5 diyor bana, 10ms üstüne hiç çıkmadan 100/5 alıyorum. Ama 19-24 arası 25/5 oluyor tarifem. Tam sınırsız 100/20 var, 999TL.

Şu anda bana gereken max 25 mbps zaten. Bununlar hem 1080p/60fps GeForce Now çalışıyor, hem de 4K Netflix çalışıyor. Memnunum şimdilik.

İlerde 4K GeForce Now olduğunda ama ne yapılacağını düşünmek gerekecek.

Sınırsız mobil var aslında ama evde iyi çekmiyor o da =( 15/10 alıyorum onunla evde ancak.

Sosyal ağlarda paylaş

4k netflix net çalışıyor mu emin misin?

bende de aynı bağlantı var, akşamları 25'e yakın oluyor hız ama netflixin 4k'yı açma barajı 2.5 mb dl ve sonrasına değil mi. biraz altında kalsa 1080'e atarmış gibi geliyor. ben denemedim gerçi 1080'den devam.

sanssizsansli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 30.01.2021 at 15:06, Goering dedi ki:

bana da servis geldi uydunet'ten, sinyali kontrol etti eleman.

sonra standart netmaster modem'i gördü, bunlar 6 senelik değiştirelim vs. dedi.

modem kiralıyorlarmış satmıyorlarmış.

amazon'dan söyle, gelip kuralım dedi... (modemi aldım 50$ gümrük dahil renewed, wifi'sız)

660mbit'e kdr destekliyor, isteseler verebiliyorlar.

Bu modem geldi

50$

kurulum icin aradim MAC adres verdim baglandi

maks his su an hat 98-99mbit upload 4.5

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...