Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de İnternet altyapısı

Bone

Öne çıkan mesajlar

Konuyla ilgili şirketlerde çalışmış olan kişiler vardı burada. Onlar hala foruma bakıyor mu bilmesem de şöyle bir sorum olacak.

Oyun oynamak, müzik dinlemek, sosyal medya kullanmak ve internette sörf yapmak için 1-4 Mbit arası internet hızı gerekiyor. 1080p video izlemek için 4.5-9 Mbit arası internet hızı gerekiyor. 4K video izlemek için 15-25 Mbit arası internet hızı gerekiyor.

Bu durumda normal bir internet kullanıcısının 3/3 Mbit internete sahip olması yeterliyken, video izleyip video upload edecek kişiler için 20/20 (veya 25/25) Mbit internete ihtiyacı var.

İlk soru, Türkiye'deki herkese ücretsiz 3/3 Mbit internet sağlayabilecek altyapımız var mı? Böyle bir şey yapılması mümkün mü?

İkinci soru, Türkiye'de niye hala 20/20 veya 100/100 gibi internet hızları göremiyoruz? Superonline'da sınırsız 35 Mbit internetin 110 TL'ye verildiğini gördüm, uygun bir fiyat. Ama 100 Mbit internetlerde bile hala 4 Mbit upload hızı veriliyormuş. Bu niye böyle ve nasıl değişebilir?

Üçüncü soru, Fiber İnternet Türkiye'ye ilk geldiği zaman bazı pilot bölgelerde uygulanmaya başlanmıştı. O zamandan beri pek bir yayılma göremiyorum. Başkentimizde bile fibere erişimi olan yerler çok kısıtlı. Altyapı konusunda şirketler niye bu kadar hevessiz ve isteksiz? Niye hala çoğu yerde 8mbit ADSL kullanmak zorunda kalıyoruz?

Sosyal ağlarda paylaş

Derail etmek istemiyorum ama 100 mbit internetin de p2p harici bir işe yaradığı yok zaten. Torrentten 13mb/s ile çekiyorum ama youtube-netflix vs. bir şey izlemeyece çalışınca 1080pde donuyor akşamları. Artık bandwidth throttling midir nedir bilmem.

Sosyal ağlarda paylaş

netspeed 75mbit kulalnıyorum ben, twitchde 360p bile izlettirmiyor throttledan ? pek izlemiyorum ben zaten. gerek olursa da premium vpnle giriyorum da donanimhaberde bi konusu var bu ispnin her gün ağlıyo millet. aynı şekil youtube netflix vsye de basıyolar throttleı tüm firmalar. yukarıdaki yoruma katılıyorum, ağzı tıkalı 100mbitim olacağına her yerde ve protokolde 10mbiti sonuna kadar alabileceğim bir şeyi tercih ededim. hadi 10 biraz az oldu 75den sonra alışamam 20 olsun ?

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Bone dedi ki:

Üçüncü soru, Fiber İnternet Türkiye'ye ilk geldiği zaman bazı pilot bölgelerde uygulanmaya başlanmıştı. O zamandan beri pek bir yayılma göremiyorum. Başkentimizde bile fibere erişimi olan yerler çok kısıtlı. Altyapı konusunda şirketler niye bu kadar hevessiz ve isteksiz? Niye hala çoğu yerde 8mbit ADSL kullanmak zorunda kalıyoruz?

bilen gelip daha iyi yazar ama secim oncesi reklami yapilanin 1/3 kadar bile "fiber agi" yok tr'de

verilen sayilarin abartili oldugu da baya makale'de yazildi, google'a sorarsan cikar

b) (ozellikle) altyapi ve insaat 'normal' piyasa kosullarinda getirisi az olan alanlar. kredi ile yuruyor isler. yapani da az, planlayani da az.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Buyuk sehirlerde, ozellikle eski yerlesimlerde fiberin yayginlastirilmasi biraz zor sanirim. Ote yandan Kutahya Merkez'de mesela yeni konutlarin hepsinde ve eski mahallelerin bir kisminda fiber var, olmayan yerlere de yapiyorlar surekli. Eskisehirde de durum ayni. Hatta Eskisehir'de sehir merkezinde dahi cogu yerde fiber var.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi öncelikle upload mevzusunda şöyle bir durum var. DSL'de analog bir aktarım ve bu aktarımda upload kısmının frekans aralığı zaten baya dar. Teknolojik anlamda DSL'de simetrik vermek yüksek hızlarda pek olası değil. Upload düşük olma sebebini bu düşünüyorum. Bir de upload cidden download kadar elzem bir olgu değil bir çokları için. Bu sebepten de bandwidht allocation'ı doğru da olmayabilir zaten teoride. Ha bizde zaten allocation yok hep "x'e kadar" düsturuyla ilerlediğimizden zor da olmaz ama bu kısım bildiğim kadarıyla böyle. Fiberde de aynı şekilde devam etme sebebi de muhtemelen alışılmış olmanın verdiği durum.

Altyapı götürmekte en büyük problem fiziksel kazıların vb yapılması. Kablo ve cihaz maliyetleri bunun yanında baya düşük kalıyor. Belediyeler kazılar için çok ciddi ruhsat bedelleri istiyor. Yani 100 m kazı yapmanın malzeme ve işçilik bedelinden daha yüksek belediyeye ruhsat ödüyorsun, ki bu da belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor. Derseniz ki eski bakırın olduğu gözlerden sürülsün fiber ne olacak. İşte o iş öyle olmuyor çünkü çok eski altyapılar olduğu için çökmeler çok yaşanıyor ve göz kapandığından yeni kablo süremiyorsun içinden. Superonline bir ara baya agresif büyümüştü çünkü onlar direk yar-ser yapıyorlar. Yani bir trencherla 8-10 cm genişliğinde bir yeri yarıp gözü ve kabloyu atıp kapatıyorlar. O sebepten baya hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Ama Telekom'un kendi standarlarında çok ciddi prosedürler var kazı için. 80 cm genişliğinde kazıyor ve katman katman belirli aralıklarla taş, kum çakıl vb seriyorlar. Bunun dışına da çıkmıyorlar.

3/3 mevzusuna gelince, bence altyapı bunu kaldırır. 

Sosyal ağlarda paylaş

Fiber döşenirken eski bakırların toplanıp satıldıgını (TT için) bu yüzden çok da maliyetli olmadıgını duymuştum ama nerede duydum hatırlamıyorum. Bizim buraya gelmiyor. 5G gelecek fiber döşenmiyor diye bi dedikodu dolaşıyor.

Bu arada ben 4mb kullanıyorum. Adsl oldugu için 3.5 falan anca geliyor. Surf yapmak için yeterli degil. Paticik falan için yeterli ama çok fazla obje olan web uygulamaları için yetersiz. youtube 480 ancak izleniyor.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Fiberkent diye bir projesi var TT'nin. Dediğin gibi o bakırlar zaten projelerin maliyetlerini karşılıyor. Ama her bölgede aynı verimi alamıyorsun. Bir de bir sahayı fibere dönüştüreceksen tamamen bakırdan arındırman lazım ki oraya hizmet veren repertitörü kapatabilesin. Yoksa anlamı kalmıyor. Şu an herhalde tüm şehre uygulanan fiberkent Karaman'da vardı. Eski ulaştırma bakanı oralı olduğu için tüm Karaman'a fiberkent uygulanmıştı ? kodumun denyoları ya. 

serjuhan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Silphatos dedi ki:

uploadu birz fazla vermemelerinin nedeni milletin bi tane 100/100 alıp 20 daireli binaya tek abonelikle internet vermesini engellemek diye düşünüyorum ben. yine oluyor tabii bu işlerde ul max 4mbit olunca kafayı yiyolar 5-10 kişiden sonra ?

bu zamanında yapıldığı için artık vermiyolar diye biliyorum ben de. şark kurnazı çok

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, serjuhan dedi ki:

Abi öncelikle upload mevzusunda şöyle bir durum var. DSL'de analog bir aktarım ve bu aktarımda upload kısmının frekans aralığı zaten baya dar. Teknolojik anlamda DSL'de simetrik vermek yüksek hızlarda pek olası değil. Upload düşük olma sebebini bu düşünüyorum.

adsl tamam asimetrik ama 100mbit vdsl ve fibere bile max 4mbit verilmesi saçmalık. Fiber full simetrik yapabilirler zaten, olmadı yarısı. vdslde de en azından çok rahat çeyreği. Benim şu an şöyle mesela vdsl, rahat 32-35k ul alabilirim gözüküyor hatta göre

UpstreamDownstream

Current Rate (Kbps) 4094      76772

Max Rate (Kbps) 38836      96809

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
On 24.03.2020 at 09:43, Silphatos dedi ki:

uploadu birz fazla vermemelerinin nedeni milletin bi tane 100/100 alıp 20 daireli binaya tek abonelikle internet vermesini engellemek diye düşünüyorum ben. yine oluyor tabii bu işlerde ul max 4mbit olunca kafayı yiyolar 5-10 kişiden sonra ?

benim bildiğim ispler bunu takip edebiliyor. interneti dağıttığında kapında olabilirler isteseler

Sosyal ağlarda paylaş

bu fiber altyapıda fiber diye sunulan hatlar FTTC, FTTB, FTTH falan diye ayrılıyor. fiber to the cabinet/building/home gibi. cabinet olanda apartman dairesinden bina kutusu, bina kutusundan da o kabine kadar bakır kablo var, bu bir bottleneck oluşturuyor olabilir. bi de tabi müşteri talebi de mevzu, daha yüksek download sunuyorum ayağına upload'u kısmak mantıklı.

5G için fiber yatırımının aslında azalmaması lazım, yine sonuçta o kablolar gerekiyor 5G için.

ve evet, belediyeden kazı izni almak inanılmaz pahalı. mesela bazı isp'ler bundan kurtulmak için yerleşimin sık olduğu yerlerde fiberi çatılardan götürüyorlar. gültepe'de bu şekilde döşeli bi hat var, bitişik nizamda çatıdan çatıya fiber sdfsd. bu döşeme maliyeti çok olduğundan şu an hepsi birbiri ile ortaklık sürecinde, altyapımaliyetine ortak katlanıp beraber kullanalım kafası.

ginaly tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...

şu videoyu izledikten sonra durum düşündüğümden de vahimmiş. gg.

d8yg6-sxsaaof4g.jpg

cep telefonlarının bile 4K video çekip 4K video izlettiği şu 2020 yılında, büyük kentlerde bile her yerde 35 mbit internete ulaşamıyor olmak cidden komedi.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...