Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hava temizleyici zımbırtı cihazı

roket adam

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
  • 7 ay sonra ...

xiaomi 3h aldım, kısa bir review gireyim dedim. asıl alma amacım papağan kafesinin olduğu odanın ne yaparsam yapayım kümes kokması, havalandırınca bile pek geçmemesiydi (camın baktığı yerden dolayı açınca da çok hava girmiyor). oda 15m2 falan. bonusu da hava temizliği oldu, kuşların ciğerleri aşırı hassas olduğu için temiz havanın her zaman faydası var. zaten aynı sebepten kokuyu herhangi başka bir spreyle vs. çözemiyorum/bastıramıyorum. 

max ayarda 20 dakika içinde tamamen yok etti kokuyu, hoş bir koku oluşturdu hatta bir şekilde affsfs. minimum ayarda veya gece modunda yine eskisinden iyi ama kokuyu alt etmeye yetmiyor. orta veya birazcık daha kısığı sürekli şekilde yeterli geldi. zaten gündüz hayvanı çıkarıp camı açık tuttuğumuz için pek çalışmasına gerek yok.

max ayarda epey ses çıkarıyor ama kuşu rahatsız etmedi. sarfiyat/performans açısından iyi olmuyor tabii. orta ve altı ayarlar zaten ses çıkarıyor diyemem (sese çok hassas biri değilimdir, fyi).

günde 12-14 saat çalışmayla filtresi ne kadar gidecek bakalım. içerideki hava kalitesini epey yüksek gösteriyor ama sensör ne kadar güvenilir hiçbir fikrim yok. otomatik bir hesapla 150-300 gün falan diyor seçtiğim moda göre ama yani gerçeği nedir bilemedim. gerçek bir ölçümden ziyade ortalama süre veriyordur herhalde. gereğinden erken ya da geç değiştirmek istemem, filtreyi tartmanin bir yolu var mı acaba? kendi kalite ölçümü aslında tartabilir (filtre cortladikca aynı ayarda sabit tutmakta zorlanacagi için öyle düşündüm) ama evin default halini de iyi gösterdiği için karşılaştırmak mümkün değil.

neyse, belki benzer amaçlarla bunlara bakan vardır (kedi kumu kokusu vs de olabilir) diye bir yazayım dedim. aynı odada bazen insan ağırlıyoruz veya kendimiz oturmak istiyoruz, rahatsız ediyordu cidden. kafesi 2 gün önceden başka odaya taşısam ve camı hiç kapatmasam bile resmen o koku asılı kalıyordu yani asfsg. şimdilik çok memnunum diyebilirim, zamana umduğumdan erken yenilirse güncelleme yaparım.

+ bonus olarak odanın sıcaklığını ve nemini uzaktan görebilmek güzel oldu. bunu düşünerek almadım ama nem oranını hayvanın cinsiyle alakalı genellikle fazla düşürmemeye çalıştığım için uzaktan takip edebildiğime sevindim (tüyleri boka sarabiliyor fazla kuru olunca). 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası kafaya göre hevesle alınacak bir şey değil evet, emin olmak gerek. koyabilecegimiz yer daha havadar olsaydı daha iyi olurdu tabii ama öyle işte. onun da ötesinde türüne göre kedi/köpekten çok daha zor. lojistigi tatili vs ayrı mesele, öyle muhabbet kuşu gibi birine paslayip gidemiyorsun afsfsfa.

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...

4-5 farklı konu açılmış bu cihazlarla ilgili, en güncel burası diye buradan devam edeyim

Kullananlara sorularla geldim:

- ionizer özelliği kötü diyenler var, konuyu araştırıp kullanan var mı? Kullananlar memnun mu? 

- etki alani oldukca geniş olanlar var, koridora bir kaç oda kesişimine yakın koyup fayda sağlamak mümkün mü? 

- tek oda hacmine göre düşünüp küçük almak mı? Evi veya bir kac odayı düşünüp büyük almak mı?

- telefon uygulaması ne kadar kritik?

Electrolux, winix ve xiaomi arasında kaldım. Tcl'nin ilgimi çeken modeli oldu ama pek kullanıcı yorumu/tavsiyesi göremedim. Xiaomi için gürültülü diyenler çok var, electrolux daha estetik ve taşınabilir, winix daha kendini kanıtlamış gibi sonuçlara vardım. 2000₺ -  3500₺ arası ne önerirsiniz? 

Sosyal ağlarda paylaş

ben yaklaşık 10 aydır filan evde winix zero kullanıyorum, kadıkoy rasimpaşa tarafında yaşıyorum genel olarak çok fazla toz ve partikül sorunum vardı. Benim araştırdığım o zaman hava debisi 250m3 değilse belirli partikülleri çekemiyordu, o yüzden winix almıştım onunda o debiye ulaşması için sanırım 4. kademe çalıştırmak gerekli oda gürültülü yapıyor, fakat xiaomi o hızda belirli bir süre sonra otomatik kapatıyordu sanırım aleti, günün sonunda olay hepa filtreden ne kadar hızlı hava geçirebildiğine kalıyor, ionizer açık kullandım kapalı kullandım farkını göremiyorum, ama ben aletin faydasını çok gördüm, psikolojikte olmuş olabilir artık ama çok alıştım baya auto mod filanda değil standart 3. seviyede 24 saat çalışıyor alet 3 kere ön filtresini değiştirdim hepada simsiyah oldu yakında o da gider.

Xiaomi'ninde üst modelleri filan baya model çıkmış o aradan sonra. 

Etki alanına gelince 60-70m2 bir salonda 3.kademe ortamda içilen sigara'nın dumanı direk yok oluyor içmeyenleri rahatsız etmiyordu.

Ben alerji ve nefes sorunları olan biri olarak tavsiye ediyorum, faydasını gördüm, true hepa candır.

Sosyal ağlarda paylaş

oda keşişimlerine değil de oda içine koyarsan daha iyi olur. klima gibi soğutmak değil de, odanın içindeki tozları toplamak için kullanıldığından, koridorda durması sadece o koridoru temizlemekle sonuçlanır. verim almak için oda içindeki havayı temizlemesi gerekiyor.

WINIX Zero kullandım, çok memnundum. telefon uygulaması yoktu, gerek de duymadım. "ben yokken çocuk rahat etsin, iş yerinden aç kapa yapabileceğim bir şey lazım" derdin varsa o zaman ona göre aramak gerekebilir.

alacağın modelin minimum ayarda kaç dB ses çıkardığına bak. 

iyi hava akışı için WINIX ZERO Pro (470 m3/s) ve AIRVIA AERO 100 (503.1 m3/s)
sessizlik için Viessmann HL-OP-15 (20 dB) ve Coway AP-1516D (21.6 dB) tercih edilebilir.
tabii bu teknik değerleri doğru kabul edersek.

epey listesi: https://www.epey.com/hava-temizleyici/karsilastir/176807-412273-560818-560823-611853-647069-680306-695964-782073-782467/coway-ap-1516d_electrolux-pure-a9-pa91-404dg_winix-zero_winix-zero-pro_fakir-luminoso-smart_viessmann-hl-op-15_xiaomi-mi-air-purifier-pro-h_philips-ac2939-10_tcl-breeva-a5_lg-puricare-as65gdwh0/

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar tüm ev m2 hesabi yapanlar görsem de dediğin gibi alakasız bir yerdeki havayı temizlemesi için sağlam bi sirkülasyon olması lazım evde ve temizleme oranı 3-4 kat fark ediyor. 

Bu durumda aşırı kuvvetli bir şey veya koca filtreli bir cihazdansa gerektiğinde odadan odaya tasinabilecek cihaz daha mantıklı gibi gelmeye başladı.

Bir de bir çok cihaz 360derece çalışıyor ve görsellerde odanın ortasına koymuşlar hep, çok saçma geliyor. 360 derece olanlarda hep etrafinda 'x' mesafede bir şey olmasın diye uyarmışlar, aksi takdirde kağıt uzerindeki performansi sergileyemiyor ve filtresi dengesiz eskiyor (halledilemeyecek sorun değil tabi). O yüzden duvar dibine koyabilecegim, 180 derece çalışan bir şey bakıyorum daha çok. Yanlış mı düşünüyorum? (örn. https://www.electrolux.com.tr/vacuums-home-comfort/air-comfort/air-purifiers/oxygen-air-purifier/wa71-305dg/ )

Sosyal ağlarda paylaş

Philips kullanan oldu mu? 800 serisi ucuz gibi, sonradan degistirmek gerektiginde filtresi de görece ucuz gibi xiaomiye falan kiyas. kullanacagim odalar 10-15m2 civari oldugundan cok büyük biseye ihtiyacim olmicak. isitici özelligi olani da var hatta philipsin, o da muhtesem olurdu masaj odasini isitmak icin ama bilemedim onun filtresinin fiyatini göremedim 

Sosyal ağlarda paylaş

29 dakika önce, xaty dedi ki:

Ne kadar tüm ev m2 hesabi yapanlar görsem de dediğin gibi alakasız bir yerdeki havayı temizlemesi için sağlam bi sirkülasyon olması lazım evde ve temizleme oranı 3-4 kat fark ediyor. 

Bu durumda aşırı kuvvetli bir şey veya koca filtreli bir cihazdansa gerektiğinde odadan odaya tasinabilecek cihaz daha mantıklı gibi gelmeye başladı.

Bir de bir çok cihaz 360derece çalışıyor ve görsellerde odanın ortasına koymuşlar hep, çok saçma geliyor. 360 derece olanlarda hep etrafinda 'x' mesafede bir şey olmasın diye uyarmışlar, aksi takdirde kağıt uzerindeki performansi sergileyemiyor ve filtresi dengesiz eskiyor (halledilemeyecek sorun değil tabi). O yüzden duvar dibine koyabilecegim, 180 derece çalışan bir şey bakıyorum daha çok. Yanlış mı düşünüyorum? (örn. https://www.electrolux.com.tr/vacuums-home-comfort/air-comfort/air-purifiers/oxygen-air-purifier/wa71-305dg/ )

Nereye koyduğunun bir önemi yok, zaten hava sürekli içeride filtreleniyor, eğer toz üreten bir etken varsa pet gibi, sürekli filtrelenmiş hava için 250m3 debi oluşucak şekilde çalıştırman lazım, oda büyüdükçe bu akımı yakalamak için hızlandırman gerekiyor. Ben o yüzden küçük odaya büyük ve sessiz cihaz mantığı ile almıştım, odam küçük cihaz büyük en sesside 250m3 gibi. Yeni nesil cihazlar belki daha küçük şekilde o akımları veriyorlardır. Eğer etken toz üreten birşey yoksa evde izole ise hava içeride daha düşük hızlarda çalıştırmak yetebilir. 

Edit: Fan'nın önü kapalı olmamalı tabi onun dışında nereye koyduğunun, çok ara dere bir yer olursa debi düşer.

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

39 dakika önce, Fistan dedi ki:

bi kaç uzman doktorla konusmustum bu oda hava temizleyicileri genel olarak tavsiye etmiyorlar

Hangi uzmanlık?

Bir de gerekçeleri ne, biliyor musun? 

Bizim oğlan ve eşim için bakıyoruz. Copry'e doktor önerdi de tavsiye edilmediğini de duydum farklı kişilerden. Ama önermeyenlerin sebebini bilmiyorum.

Önümüzdeki dönem göğüs hastalıkları ve alerji için görüşeceğiz farklı prof'larla, o zamana kadar erteleyebilirim belki. 

xaty tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

xiaomi 3h var bende, gayet memnunum ama asla reklam edildiği kadar alanı kurtarmıyor tabii. 30 ve 15m2 odaları sorunsuz hallediyor (küçük odada papağan olduğu için daha zorlu aslında adsfsf). ikisinde de odanın ortasına falan koymuyorum bu arada, köşede gayet. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, xaty dedi ki:

Hangi uzmanlık?

Bir de gerekçeleri ne, biliyor musun? 

Bizim oğlan ve eşim için bakıyoruz. Copry'e doktor önerdi de tavsiye edilmediğini de duydum farklı kişilerden. Ama önermeyenlerin sebebini bilmiyorum.

Önümüzdeki dönem göğüs hastalıkları ve alerji için görüşeceğiz farklı prof'larla, o zamana kadar erteleyebilirim belki. 

evin kapısından çıktığın an maruz kaldığın hava, bütün gün evde aldığın temiz havadan sonra vücut metabolizmasında çok daha fazla reaksiyona neden olduğu için bağışıklık sistemin daha fazla yoruluyor ve dengesizleşiyor diyorlar, yani evdeki hava ne kadar temiz olursa, kirli havaya çıktığında daha fazla reaksiyon gösterip alerjik durumlara sebep olabiliyormuş, bu konuda herhangi bir bilimsel makale okumadım, büyük ablam da uzman doktor, güvenirim kendisine, o da pek olumlu değil bu cihazlara.

Sosyal ağlarda paylaş

Dediğin gerekçe doğru ama çok da problem değil bize. sürekli en steril sabun, her şey anti bakteriyel, en doğal deterjan vs kullanmakla benzer şey 

Zaten evde günün 3te 1ini geçiriyoruz, evin de her yerini %100 temiz hale getirmiyor. Dediğin konu pek takilacagimiz bir konu değil. Sürekli aletin yanında yaşayan emekliler olursak koyarım letgo'ya

Ozon ve iyon meselesiyle ilgili sanmıştım 

Sosyal ağlarda paylaş

3 günde denk gelmediğin bir şeye alerji gelistirmek bana hiç mantıklı gelmedi.

Ufak tefek viruse bakteriye maruz kalip bağışıklık gelistirmek farklı bir şey ama o da 3-5 gun, 2-3 haftayla olcak bir şey değil ki

Anladım ama kastettiğini, 1+1 evde yaşayan evden cikmayan birinin sürekli yoğun şekilde bu tarz cihazlar kullanması bence de zararlı sonuçlar doğurabilir 

xaty tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Evin yakininda devamli kullanilan bir yol olup olmamasi, evde hayvan olup olmamasi, evin sokak seviyesinden yuksekligine gore hava kalitesi degistigi icin gercekten ihtiyac duyulan evler olabilir diye dusunuyorum. eski evimde supuruyordum etrafi, 2. gun toz topaklari yuruyordu evde. simdi yasadigim evde kedi var ama haftada bir temizlik yetiyor ev hep havadar.

Ozellikle nefes alma, kalitesiz uyku sorunu olan insanlar yatak odalarinda calistirinca cok fayda gorduklerini soyluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...