Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

27 inc'te 1080p vs 1440p

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Bi tane monitor alayım diyorum. Boyut olarak 27 inc olsun istiyorum.

Kafamda iki tane model var:

- 27" Asus VG279Q 
- 27" ViewSonic VX2758-2KP-MHD 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/26abd25b6 

CPU ve GPU'm ise 3500x ile RTX 2060.

1440p'Lik Viewsonic'i alıp, oyunlarda fps kaybı yaşamaktan korkuyorum. Bu yüzden 27 inc'te 1080p native olan bi monitor almak aşırı mantıklı geliyor.

Fakat bi kaç yerde 1080p çözünürlüğün bu büyüklükte çok kötü olduğunu okudum.

Siz ne dersiniz? Hiç 1080p'yi 27 incte kullanan var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

1080p oynayacaksan 24" yüksek Hz bir model bak. Ne tarz oyunlar oynuyorsun bilmiyorum ama 2060 ile güncel oyunlarda sorun yaşamazsın bence 1440p de

Bu arada AOC hariç diğer markalarda ölü piksel garantisi yok aklında bulunsun. Asus 3-5 arası modele göre değişiyor mesela. Viewsonic tamamen teknik servisin kafasına nasıl eserse ona göre karar veriliyor genelde.

Sosyal ağlarda paylaş

direkt başlığa cevap: kesinlikle 1440p

ben bu hatayı yaptım, yok abi çirkin oluyor masaüstü falan bile. pismanligimin boyutlarına dayanamayan monitor alev aldı da parasını geri alıp kurtuldum (gerçekten aldı scgdgsf). hatta burada eminim mesajım da vardır aldıktan hemen sonra "yohh yav eyi aslında :DD" falan diye. değil ama. TV değil bu uzaktan bakmıyoruz o kadar. 27" büyük 1080p için, illa zorlanmasın istiyorsan 24 bak söylendiği gibi. 

edit: aynı şekilde 27 de 4k için fazla küçük bu arada. 35ten itibaren falan girilir anca 4kya. ben şu an 34" ultrawide kullanıyorum vertical 1440p bu da 2160p/4k değil tam (3840x1440), 27" 1440p ile aynı ppi'a denk geliyor aşağı yukarı, tam ayarında bence. monitör alıp windowstan dpi artırmak zorunda kalınca bi manası yok yani pek. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bence o kadar tabu bir konu değil abi. ben gayet keyifle kullanıyorum ama hiç uzun süreli 1440'a alışmadığım için olabilir. bir kere alıştıktan sonra tırtıklı geliyordur belki de, burada herkes 24-1080'den atladı 1440'a, şimdi hiç kullanmamış gibi ıy demesinler. 40fpsye düşecekse oyunlar isterse 8k olsun kesmiyor beni. (akıcı oyun çok oynuyorum ama).

Sosyal ağlarda paylaş

On 16.03.2020 at 20:45, GONDARCENGIZ dedi ki:

24 de 1080p bile kötü gözüküyo hassas gözler için. 27 sakın 1080p alma.

eğer monitörünü cep telefonu gibi kullanmıyorsan, yok öyle bişi.

monitörün boyutuna oranla, arana belirli bir mesafe koyman lazım zaten. o mesafede de pixeller o kadar kolay rahat seçilmiyor.

27 inç 4K monitör ile 27 inç 1080p monitörü yanyana koyduğunda bir fark ayırt edilebilir, ama normal kullanım için o kadar da sıkıntı yaratacak bir şey değil.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

eğer monitörünü cep telefonu gibi kullanmıyorsan, yok öyle bişi.

monitörün boyutuna oranla, arana belirli bir mesafe koyman lazım zaten. o mesafede de pixeller o kadar kolay rahat seçilmiyor.

27 inç 4K monitör ile 27 inç 1080p monitörü yanyana koyduğunda bir fark ayırt edilebilir, ama normal kullanım için o kadar da sıkıntı yaratacak bir şey değil.

24-1080in batması bana da biraz mübalağa gibi geliyor ama 27de net yanlışsın. yan yana falan koymadım yani, aldım kullandım işte ideal değil kesinlikle 1080p 27inc için. pikselleri sayılıyor masada oturduğun yerden. ben de aynı şekilde savundum aldığımda ama bariz yani epey, ppi çok düşük. sen arka koltuktan kullaniyorsan bilemem. kör ediyor demiyoruz zaten biz de sonuçta. 4k da aynı şekilde fazla geliyor dpi artırmadan kullanmak zor, belki sadece film izliyorsan falan. 

Sosyal ağlarda paylaş

@Bone  hassas gözler için yazdım abi, standart 70-80 cm bilemedin 90cm boşluk koyup 27-24 denemişliğim vardır. Bana gelmiyo, bendemi bir gariplik var diye sorduğum çoğu insanda aynı şeyi söylüyo beğenmiyo. Normal insan için sorun değildir elbet.

GONDARCENGIZ tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

karşılaştırma imkanı varsa yüksek çözünürlük elbette güzel görünür, bone'un da dediği gibi. 8k da güzel görünür ama dpi yükseltmeden herhangi bir sey okuyabiliyorsan oku bakalım... o yüzden 27-4k ideal değil diyorum mesela. verimsiz çünkü. ama 27-1080in asıl sorunu birincisi masaüstünde falan net piksel sayılması, sadece film vs için kullanmiyorsan dert bu browsing için bile. ikincisi de verimsiz olması bana göre, kocaman alana küçük bir imaj koyup kenarından çekip büyütmüş oluyorsun bir nevi, kullanım alanı sağlamıyor. telefon kadar yakından, TV kadar uzaktan bakmadigimiz için ideal ppi bence 100-130 aralığında. bu da zaten söylediğim boyut/cozunurluklere denk gelir aşağı yukarı. 20/20 üstü görüşünüz yoksa rahatsız etmez içine düşmediğiniz vakit. varsa, belki mesela üstteki arkadaşın vardır işte, o durumda is değişir elbette yani. ya da öyle bir insansinizdir öyle istiyorsunuzdur, yine olabilir. genel, ortalama bir comfort anlayışına göre söylediğim şeyler yani. okuma/ayrıntı seçme rahatlığıyla aynı anda maksimum alan sunan şeyi kovalamak en makulu bence. alan derken çözünürlük manasında yani, yoksa 80 inch koyalım daha çok yer görürüz gibi bir durum yok elbet. 

Edit: amaç sadece "izlemek" ise bir şey demiyorum btw, TV gibi kullanmaksa yani. ama pcde kullanan insanların çoğu bi chrome açıp sağda solda gezinir, işte o noktada rahatsız edici bu söylediğim şeyler direkt. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Valla oyun olarak bilmiyorum ama hayatı Word önünde geçen biri olarak 150ppi altı çamur gibi geliyor bana, kullanırken rahatsız oluyor. İş bilgisayarını 14", 1080p aldırdım. 27" 1080p düşünemiyorum bile, 80ppi lan o ?

Monitör sadece oyun için olmayacaksa ofis programlarını da düşünün. 24", 1440p en alt limit olmalı bence günlük kullanımı da düşününce.

Sosyal ağlarda paylaş

Çok acil değilse hiç bir şey satın almayın bence. Paranızı dövizde, altında falan tutun şu an. Onun haricinde ben de GERGE gibi çok fazla text editor kullanıyorum. Ofiste 13" mac var, evde de 27" 1440p. Mac'i çoğu zaman ofisteki harici 24" 1080p monitöre bağlamıyorum rahatsız olduğum için.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, ShadowFax dedi ki:

27" ViewSonic VX2758-2KP-MHD Tekrar 2800e düştü, sardırsam mı yaa

rtx 2060 ile üzülmek istemiyorum

2k çözünürlük için diyosan ben 980ti'da çoğu oyunu yüksek ayarlarda çok rahat oynuyorum. 2060la hayli hayli rahat edersin.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...