Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

4 gündür yemek yemiyorum

Mal

Öne çıkan mesajlar

denemek isteyene tavsiyem öncesinde az yemeye vucudu alıştırsınlar. mesela ben ne yiyordum önceki bir hafta. spor yapmadan 1-2 saat  önce saat 11 de 1 bardak kaynatılmış yulaf içine doğranmış 1 elma. spor yapmayacak olsam bunu yemeyebilirdim. üzerine saat öğlen 3:30-4 te şu resimdekiler

Spoiler

eeeeee.jpg

saat 10 da yatmadan öncede yoğurt.

öncesinde baya hayvan gibi yiyordum. yukardakilerin üzerine 3 dilim ekmek fıstık ezmesi. dışardan pizza söylersem iki tane orta boy söylüyordum 1 tane kesmiyordu felan. bi gün böyle az yedim sofradan kalkınca baya kötü hissettim ama ertesi gün alışmıştım.

bırakırkende bir gün sadece salata sonra çorba yemek lazım bir iki gün tuttuğun orucun uzunluğuna göre.

Sosyal ağlarda paylaş

bugün açtım orucu. öğlen 12 de yeşil smoothie içtim. iyice acıktırdı. 3 e kadar dayandım salata yaptım yedim kesti o. şu çorbayı yaptım https://www.bizimmutfak.com.tr/tr/urun/bakliyatli-ezogelin-corbasi

gerçek çorba. bakliyatları karıştırıp paketlemişler bi tek. ekmeksiz yedim şimdi, 1.5 pide + kola yemiş gibi oldum. toplamda 5.5 gün yememiş oldum. iltihabı geçirdi mi göreceğiz ilerkii günlerde.

Sosyal ağlarda paylaş

Benim expat müdürüm de yapıyo bunu, ama 3-4 gün değil 2-3 hafta yapıyor. Sadece aşırı sulandırılmış çorba (aslında sebze suyu) falan içiyo.

Yıllardır yapar yapar, 2-3 aya da aynı kiloya geri döner. Süper sağlıksız bir şey nitekim. Vücudu şoka uğratmayı falan geçtim bi kere kalıcı kilo vermek mümkün değil. Body set weight denen bir konsept var.

Sosyal ağlarda paylaş

ben ilk iki gün bitki çayı içtim onu bile içmemek lazım. sadece tuz almak lazım arada bir. sebze suyu içtinmi direk bağırsağa sindirmesi gereken besin veriyosun artı bağırsaktaki bakterileri beslemiş oluyorsun.

bıraktıktan sonra eskisi gibi yemeye ve yaşamaya devam ederse tekrar kilo alması çok doğal. kilo alıp vermek doğal aslında vucudun mevsimsel ritmi ama 90--70--90 değil tabiki. 4-5 kiloluk oynama normal. tamamen yapanla alakalı yani, sağlıksız olan 90-70-90 diye büyük kilo değişimlerine uğratmak vucudu, su orucu tutmak değil.

Sosyal ağlarda paylaş

body set weight obez adam ne yaparsa yapsın obez kalır demek değil. çok insan var obezlikten normale dönüp hayatını normal kilolarda devam ettirmiş. su orucunun kilo vermek için yapılması yanlış ona katılıyorum.

otofazi için ve özellikle bağırsak sağlığı için ana amaç ki benim iltihap rahatsızlığım direk bağırsakla alakalı. otofazi konusunu gündeme getiren doktor nobel ödülü aldı geçen yıllarda. youtube su orucu tutup kronik rahatsızlıklardan kurtulmuş insanların videolarıyla dolu. 

sen kilo vermek için su orucu tutanlardan bahsedip su orucu yanlış diyorsun. kilo vermek için su orucu tutanlar yanlış, o da kısmen.

herşey değişiyor eski bilgiler hep geçerliliğini yitiriyor. mesela eskidende derlerdiki günde 3 ana öğün 3 ara öğün yiyin. şu an herkesin kabul ettiği geç kahvaltı (break-fast) ardından 1 ana büyük öğün. birde şöyle bişey var herkesin metabolizması çok farklı, kendini gözlemleyip vucudunun neye nasıl tepki verdiğine bakıp ona göre hareket etmek en doğru hareket.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Mal dedi ki:

bugün açtım orucu. öğlen 12 de yeşil smoothie içtim. iyice acıktırdı. 3 e kadar dayandım salata yaptım yedim kesti o. şu çorbayı yaptım https://www.bizimmutfak.com.tr/tr/urun/bakliyatli-ezogelin-corbasi

gerçek çorba. bakliyatları karıştırıp paketlemişler bi tek. ekmeksiz yedim şimdi, 1.5 pide + kola yemiş gibi oldum. toplamda 5.5 gün yememiş oldum. iltihabı geçirdi mi göreceğiz ilerkii günlerde.

Enflamasyona karşı bitkisel beslenme de etkili, ilgini çekerse bakın biraz

Sosyal ağlarda paylaş

bende diyorumki oruçtan çıktıktan bir süre sonra deli gibi yemeklere saldırmayıp kalori hesabı yaparak kilonu korumaya yönelik yersek almazsın. çok basit bir fizik kuralı bu, vucuda kilo aldıracak kalori girmezse nasıl kilo alacak? genelde bunu yapanlar zaten 5-10 kilo veriyimde rahat rahat baklava yiyim mantığındaki insanlar.

bir de gereğinden az kalori almakla hiç kalori almamak aynı veya benzer değil, aslında zıt şeyler. bir öğünde gereğinden az kalori aldığında olan şey şu. vucuda sindirmesi enerjiye çevirmesi ve onu kullanması için besin veriyorsun ama yediğin şeyin içinde onu sindirip enerjiye çevirip kullanmasını sağlayacak kadar enerji yok. öncesinde de hazırda bunu yapacak bir enerji yoksa vucutta ki aç olduğun için yemek yiyorsan yoktur, olan şey error vermesi vucudun. yediğin şeyi ne sindirebiliyorsun ne eneriye çevirebiliyorsun ne kullanabiliryorsun. böyle bir durumda kan akışın metabolizma hızın alarm veriyor durumu kotarmaya çalışırken saçmalıyor sonuç çöküyorsun. ya o halde acı çeke çeke 2-3 saat geçmesini bekleyeceksin yada 10-15 dakikalık uykuya dalıp parasempatik sistemi devreye sokarak durumu düzelteceksin. bu şekilde az kalori almaya çalışmak gerçekten çok yanlış. genelde şeker sorunu olanlar yapıyor bunu. çok yemek rahatsız ediyor o zaman az yiyim diyerek.

hiç kalori almadığında ise olan şey şu. vucut enerjiye ihtiyaç duyuyor bir süre besinden karşılayabilmek için bekliyor. bildiğimiz acıkmak. bu süreç sıkıntılı, ek bişeyler yapmazsan kıvrandırır. ama o durumda bi kahve veya uygun bitki çayı içersen metabolizman iyice hızlanır ve vucut dayanma noktasının ötesine geçtiği ve besin gelmeyeceğini anladığı için yağ parçalayıp onu enerji olarak kullanır. yada açlık hissi geldiğinde spor yaparsın kahve yada bitki çayı içmek yerine. yine metabolizmayı hızlandırıp vucuda yağ yakıp enerji olarak kullanmak dışında bir seçenek bırakmıyorsun. sonrasında sanki hiç acıkmamışsın gibi devam edersin hayatına. tekrar tekrar oluyor bu vucuda kalori almadığında. burada besini sindirememe kullanamama kan şekerinin düşmesi metabolizma hızının saçmalaması gibi vucudu çökerten herşeyi bertaraf ettik. gerekli enerji bu tip zamanlar için orda duran yağ parçalanarak karşılandı ve şimdi gayet dinç zihnimiz açık bir şekilde hayatımıza devam edebiliriz.

yani az kalori alarak zayıflamaya çalışmakla hiç kalori almadan zayıflamak çok farklı şeyler. hiç kalori almadan zayıfladıktan sonra yapılacak olanda bir mevsim değişimi atlatılana kadar kilo kontrolü diyeti yapmak. sonrasında da kilo alacak kadar yersen alırsın yemezsen almazsın.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, Mal dedi ki:

bende diyorumki oruçtan çıktıktan bir süre sonra deli gibi yemeklere saldırmayıp kalori hesabı yaparak kilonu korumaya yönelik yersek almazsın. çok basit bir fizik kuralı bu, vucuda kilo aldıracak kalori girmezse nasıl kilo alacak? genelde bunu yapanlar zaten 5-10 kilo veriyimde rahat rahat baklava yiyim mantığındaki insanlar.

Değil işte onu diyorum.

Gelen kaloriyi nasıl değerlendireceği değişiyor vücudun. Keywordleri de verdim, bi tane daha vereyim "starvation mode". Öyle +/- kalori denklemi yapıp da içler dışlar çarpımıyla "çok basit bir fizik kuralı" olarak işlemiyor olay. 

Yağlarınızı değil kaslarınızı yıkıma uğratıyorsunuz böyle abzürt diyetlerle sadece.

Şu işlemi yaparak neyi yakıyosun, sonra gelen kalori ne için kullanılıyo vücutta onlara biraz daha bakın derim. Ha yapmak istiyorsan da sen bilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, Gizli dedi ki:

Enflamasyona karşı bitkisel beslenme de etkili, ilgini çekerse bakın biraz

evet bende öyle yaptım. zaten öyle yapınca geçiyor hiç bişey yokmuş gibi, sonra çok yağlı veya çok şekerli bir şey yediğimde tekrar ortaya çıkıyor. sebebi enflamasyona sebep olan bakteriler bitkisel beslenince kendinini kapatıyor ama ölmüyor. çok yağlı şekerli bişey yiyince tekrar onlarla beslenip ortaya çıkıyor. bir süre dikkat etmek lazım galiba.

Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, Rewendor dedi ki:

Değil işte onu diyorum.

Gelen kaloriyi nasıl değerlendireceği değişiyor vücudun. Keywordleri de verdim, bi tane daha vereyim "starvation mode". Öyle +/- kalori denklemi yapıp da içler dışlar çarpımıyla "çok basit bir fizik kuralı" olarak işlemiyor olay. 

Yağlarınızı değil kaslarınızı yıkıma uğratıyorsunuz böyle abzürt diyetlerle sadece.

Şu işlemi yaparak neyi yakıyosun, sonra gelen kalori ne için kullanılıyo vücutta onlara biraz daha bakın derim. Ha yapmak istiyorsan da sen bilirsin.

starvation mode diye bi terim varda starvation mode myth diyede bir terim var. şu var evet aç kalarak yağ erittikten sonra vucut tekrar zor zamanlarda kullanılmak üzere yağ depolamak için çok istekli olacak. kilo kontrolü diyeti o yüzden diyorum.

yerli yabancı çok araştırdım kaslarım eridi diyen olmadı hiç. ki vucut bu durumlar için sakladığı şeyi yakmak yerine kendisi için hayati önem taşıyan şeyi yakmaz. 

Mal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 21.02.2020 at 17:58, Mal dedi ki:

skinny fat dedikleri olay. şimdi ölçtüm boy 173 cm. vucudun üstü normal, belde yanlarda baya fazla yağ birikmesi oluyor. skinny fat de. hatta sol taraftaki parantez sağ taraftakinin 2 katıydı. şimdi dümdüz oldu ama solda hala çok hafif bir bombe var sağa göre.

72kg - 173cm yazmissin; aktif spor yapmiyorsan 10 kilo fazla yagin var bakkal hesabiyla.

ben 66kg 170cm, hafta 2 tenis 4 gym gidiyorum ?

(bu da 1,5-2 senelik ideale yakin kilom)

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Mal, skinny fat'sen eger yapabilecegin en buguk yanlisi yapiyorsun kendini ac birakmakla. Bel bolgesindeki yaglar sadece diyetle erimez. Vucuduna kas eklemeden de o sikko goruntuden sittin sene kurtulamazsin. Zaten kilo vermeye calismak yerine duzgun beslenerek kas kutlesi arttirsan her sey duzelecek.

Skinny fat insanlarin sorunu yagli olmalarindan ziyade kassiz olmalari ama bunu idrak edememeleri. Metabolizma falan siciyor vucutta yeterince kas olmayinca.

Sosyal ağlarda paylaş

gunumuzde dusunmeyin insan vucudu milyonlarca yil evrimin sonucu, sadece son 10 bin hatta 100 yila bakarak mantik kuramazsiniz.

magaradasiniz son 3 gundur av yok, vucudunuz yag mi yakar kas mi 

tabii gene binlerce degisken devreye giriyor tersi kanitlansa da sasirmam. nazi almanyasindan beri insan deneyi yapamiyoruz

Sosyal ağlarda paylaş

38 gündür bende günde iki ogun(öğlen 1-aksam 7) besleniyorum, karbonhidrat alımını yüzde 90 azalttım. İlk 10 gün gece uyuyamadım açlıktan ama şimdi alıştım. 84 ile başlamıştım şimdi 79 oldum. Akşamları yemek sonrası abur cubur isteği kalmadı artık. Hareketi artirabilsem çok daha fazla verirdim

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, sardalya dedi ki:

gunumuzde dusunmeyin insan vucudu milyonlarca yil evrimin sonucu, sadece son 10 bin hatta 100 yila bakarak mantik kuramazsiniz.

magaradasiniz son 3 gundur av yok, vucudunuz yag mi yakar kas mi 

tabii gene binlerce degisken devreye giriyor tersi kanitlansa da sasirmam. nazi almanyasindan beri insan deneyi yapamiyoruz

O mantikla vucudun yagli oldugu surece hic kas kaybetmemesi gerekirdi. Ortaokulda ogretilen temel biyoloji ile cikarim yapmak yaniltiyor genellikle. Pek cok degisken var devreye giren.

Sosyal ağlarda paylaş

On 24.02.2020 at 01:19, deadwoll dedi ki:

Mal, skinny fat'sen eger yapabilecegin en buguk yanlisi yapiyorsun kendini ac birakmakla. Bel bolgesindeki yaglar sadece diyetle erimez. Vucuduna kas eklemeden de o sikko goruntuden sittin sene kurtulamazsin. Zaten kilo vermeye calismak yerine duzgun beslenerek kas kutlesi arttirsan her sey duzelecek.

Skinny fat insanlarin sorunu yagli olmalarindan ziyade kassiz olmalari ama bunu idrak edememeleri. Metabolizma falan siciyor vucutta yeterince kas olmayinca.

yani o kadar bilmeden yazmışsın ki okuyup cevap bile veremedim, çünkü yazdığın şeyler bana değil başka birine gibi

sadece diyetle eritmedim, vucudum ortalamanın üzerinde kaslı, sikko bir görüntüm yok, şu an evrendeki en düzgün beslenen insan olabilirim, kas yaparken yağ yapmak old school bir yaklaşım, skinny fat insanlar kaslıda olabilir, kas oranına göre yağ fazladır ama yinede

bu konularda pek tavsiye alacak konumda değilim. benimde başkalarına verebilecek tek tavsiyem kendinizi izleyip metabolizmanızın neye nasıl tepki verdiğini görerek, deneyerek hareket edin olur. okuduğunuz yada başkalarının söylediği şeylere göre değil. 

Sosyal ağlarda paylaş

skinny fat - zayıf şişman demek. bel bölgesi üst bölgesinden şişman olan kişiler için kullanılır.

üst bölgesi hem kaslı hem zayıf nasıl olur dersen ince kemikler sayesinde. bileğin 11 yaşındaki çocuğun bileği kalınlığındaysa yani çok ince kemiklere sahipsen ortalama üzeri kaslı olsanda zayıf görünür üst bölgen. dolayısıyla skinny fat tanımına girmiş olursun.

Sosyal ağlarda paylaş

zaten o yüzden belde en normal sayılabilecek bir yağlanma bile obezmiş gibi görüntü oluşturuyor. bilmemen normal bu durumu o yüzden verecek bir cevapta bulamadım bana yazdığına.

kas yaparken yağ yakmak mı yağ yaktıktan sonra kas yapmak mı dersen tamamen tercih meselesi bence. hacımli görüntü için ilki fit görüntü için ikincisi.

ki bu konu enflamasyonla ilgili. şu ana kadar su orucundan sonra iyi gidiyor bir belirti yok.

Sosyal ağlarda paylaş

On 21.02.2020 at 13:26, Mal dedi ki:

ama 72 kilo olmama rağmen obezdim. yanlarda baya parantez vardı onlarda gitti dümdüz oldu vucut.

On 21.02.2020 at 14:58, Mal dedi ki:

skinny fat dedikleri olay. şimdi ölçtüm boy 173 cm. vucudun üstü normal, belde yanlarda baya fazla yağ birikmesi oluyor. skinny fat de. hatta sol taraftaki parantez sağ taraftakinin 2 katıydı. şimdi dümdüz oldu ama solda hala çok hafif bir bombe var sağa göre.

skinny fat dediğin şuysa, "obez" denmiyor ona yav

hatta BMI tablosuna göre sağlıklı kategoridesin.

maxresdefault.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...