Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev sahibi borclari biriktirip kiraciya oyle sunarsa?

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, goldbären dedi ki:

ilk mesajda belirtmiyor, aradakileri atladım, pişman değilim. ki baya da kritik bir unsurmuş sdf

Resmen hikayeye plot twist gelmiş.

Nigger'a gömeyim diye gelmişken, adamı desteklerken buldum kendimi. Ev sahibi hala iyi niyetli. Yönetici kayserili.

Lost'tan sürükleyici gidiyor. Sonu da güzel bitecek gibi duruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Ahah

Adamdan kastim ev sahibi ya, bizim kullanmadigimiz park alanini baskasina kiraliyor - tabi ki aidattaki park alani kaleminden 50% falan gibi daha yuksek bir fiyata.

Otopark, depo vb gibi daire harici ama daireyle baglantili alanlar ek anlasmalar yahut maddelerce tanimlanmak durumunda. Anlasmayi da tekrar inceledim; anlasma sadece daireyi kapsiyor, otopark kullanimi ile ilgili hicbir madde yok ve ekstradan belirtilmedigi surece de bizi oraya kiraci kilmaz. Yaani o hizmetten faydalandigimiza dair bir belge imzalamamisiz, yaani aidat masrafi bize ait olamaz. Baskasina kac paradan kiralamis umurumda degil, isterse tursusunu kursun, hukuk onunde hizmetten faydalanmadigimiz icin bizden kurus talep edilemez.

Bu durumda bugune kadar fazladan odedigimiz aidat su anki borclarimizdan kat kat fazla.

3 saat önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

-Ortada 4 yildir eksideki hesaba faiz isletip arada sadece yoneticiye email atan bir yonetici, ve 4 yildir apartman yonetimi ile iletisim kurmamis bir ev sahibi de var.

Boldlu alanda yonetici yerine ev sahibi yazacaktim, yanlislik olmus ozur diliyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Hala merak eden varsa diye yaziyorum, mucadeleyi kazandik. Son 1 hafta benim icin tam bir duygu roller-coaster'i oldu zira sabah aksam kafamda tartismalar yapip argumanlar urettim bunun yaninda dolandirildik mi dolandirilmadik mi, evsiz ve yolunmus kalir miyiz kalmaz miyiz, katil olur muyum olmaz miyim gibi dusunceler HOTS'daki eternallar gibi kafamin icinde dovusup durdu.

Butun detaylari buraya yazmamistim ama aidat masrafini nasil kapatiriz diye konusmak icin bulustugumuzda bu ev sahibi esimin yaninda benle biraz ters konusup bizim sinirimizi bozmustu. Ben itiraz bile etmeyip sadece "boyle bir odemenin habersiz birikip sonra bomba gibi dusmesi tabi uygun degil" diyecek gibi oldugumda adam "Hey the interest costs are my fault but its your bills. You pay for what you use." falan demisti.

O an icin dogru olsa da birkac gun sonrasinda ortaya cikan bilgier isiginda talihsiz bir sekilde onun alehine isledi bu onerme. Anlasma geregi bize verilmemis, kullanmadigimiz ve de kullanim hakkimiz olmayan otoparkin parasini yillardir odedigimiz ortaya cikinca Tekken'deki King gibi yakaladim bu argumani, actim agzimi yumdum gozumu. Ilk basta bu konuda geri adim atmaya niyeti yoktu, savunmaya kalkti (detaylari atliyorum burada) ama ben delirince alttan aldi.

Alttan almasini onun hanesine arti olarak yazdim, zira gercekten pislik biri olsa almazdi bence. "Peki nasil cozebiliriz sizce" falan dedi sonra, ben de "once konustugumuz mesele kac paralik onu bir anlayalim, yoneticiyle konusup geri donucem" dedim. Yoneticiyle konustum, excel tablosu falan hazirladim ne kadar borcumuz var, ne kadar fazladan odemisiz falan diye. Fazladan odemelerimiz borcumuzun 3 kati falan. 

Ev sahibini tekrar aramadan once sakinlestirdim kendimi. Adamla gecen konusmalarimizdan kotu niyetli olmadigi kanaatine vardim, ama nasil deyim biraz numune olabilir. Kendince titiz ama gercekte ise dikkatsiz ve bihaber biri oldugunu dusunuyorum. Kendi yontemleriyle de olsa dogru seyi yapmaya calisiyor gibi. Hani aidat masrafini odemeler "daire+otopark" diye bolunmesin diye fiks belirtmis muhtemelen anlasmada, ama ayirmak zorunda kalsa oradan alip kiraya eklermis zira buradaki kiramiz market fiyatlarina gore uygun, daha ucuza inmezdi bence gercekten. Herkes kullandigini odesin diyen adam bi zahmet hukuki bosluk birakmasin ama di mi?

Adami geri aradim dedim ki "Biz buradan zararli ciktik ama bence ortada sizin tarafinizdan kotu niyet yok. Esiniz de hamileymis, ben hem onun hem gecmisteki iliskimizin hatrina size dost eli uzatayim. Excel tablosuna gore miktarlar boyle boyle, buraya bakip ona gore karsi bir teklifte bulunun. Biz bu meseleyi iki duzgun adam gibi cozelim, bu hususta bana oyle bir teklif yapin ki ikimiz de kazanmis hissedelim." dedim.

Yazili bir sekilde asagidaki maddeleri sundu;

1- Aidat borcunu kapatacagim

2- 1 ay kira odemeyin

3- 2 yildir elektrik faturalarinizi oduyordum ama faturalari size gondermeyi unutuyordum (lol, adama soruyoruz ama yine unutuyor gondermiyor) onlardan da feragat ediyorum.

4- Mayis sonunda anlasmamizi sona erdiriyoruz, zira bu kosullar altinda iliskimiz benim icin maddi yuke donusuyor.

Ben de bana gore adamlik yapip karsi teklifi su sekilde sundum:

Sundugunuz kosullar niyetinizin iyi oldugunu ve cozum icin cabaladiginizi gosteriyor. Biz de bu hususta zararimizin 100% karsilanmasi icin mucadele etme geregini gormuyoruz.

1- Bir kismi kullanmadigimiz hizmetlerden dogan aidat borcununun tamamini siz kapatin.

2- Kira atlamayacagiz

3- Elektrik faturalarindan feragat etmeyin, biz odeyecegiz.

4- Mayis sonunda evden cikabiliriz sorun degil (zaten cikmak istiyorduk bir suredir, np)

Baya baya adamin razi geldigi cozumu onun icin sadece daha guzel yapip geri yolladim, o da mutlu bir sekilde kabul etti. Bilmiyorum buradan sonra bir ariza cikar mi, su an icin cozume ulasmis gozukuyoruz. Anlasmayi kendi adimiza kotulestirdigim icin enayi gibi hissetmiyorum acikcasi, zira baska birini 100% domine etmek hem insan olarak bana yakismaz hem de bu gun kazansan bile ileride baska bir durum olsa adam senden intikam almaya calisir. Su an icin el sikismis gibi gozukuyoruz, adam "ihtiyaciniz olursa anlasma feshini erteleyebiliriz." falan da dedi. Anlastigimiz bu hususlar da emaillerde yazili olarak belirtilmis.

Neyse yoruldum, butun detaylari degil elimden geldigince sadedi yaziyorum zira obur turlu hem kafa karistirir hem de benim icin zor olur. Icicem biraz zira hakettim bence. Okuyan arkadaslara tesekkurler.

Sosyal ağlarda paylaş

41 dakika önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

Butun detaylari buraya yazmamistim ama aidat masrafini nasil kapatiriz diye konusmak icin bulustugumuzda bu ev sahibi esimin yaninda benle biraz ters konusup bizim sinirimizi bozmustu. Ben itiraz bile etmeyip sadece "boyle bir odemenin habersiz birikip sonra bomba gibi dusmesi tabi uygun degil" diyecek gibi oldugumda adam "Hey the interest costs are my fault but its your bills. You pay for what you use." falan demisti.

Burada sonuna kadar haklı adam, yani tonlamadan falan dolayı terstir belki ama içerik olarak ters konuşmamış ki? 

Geri kalanında da adam senin tavrını biraz fırsatçı algılamış tahminen, onda da hır çıkarmak yerine bi borcun bir kısmından da feragat etmiş ama "böyle kiracıyla da olmaz" deyip sonlandıralım demiş.

Senin sunduğun teklif güzel olmuş, dürüst ve iki taraf için de adaletli olmuş. En güzelini yapmışsın. Ama arada "mayısta çıkın/çıkalım" olunca sanki "olayı kapatalım ama tatlıya bağlanmadı" havası var. Bu kadar iyi niyetli adamla ters ayrılmayın derim ben.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Rewendor dedi ki:

Burada sonuna kadar haklı adam, yani tonlamadan falan dolayı terstir belki ama içerik olarak ters konuşmamış ki? 

Geri kalanında da adam senin tavrını biraz fırsatçı algılamış tahminen, onda da hır çıkarmak yerine bi borcun bir kısmından da feragat etmiş ama "böyle kiracıyla da olmaz" deyip sonlandıralım demiş.

Senin sunduğun teklif güzel olmuş, dürüst ve iki taraf için de adaletli olmuş. En güzelini yapmışsın. Ama arada "mayısta çıkın/çıkalım" olunca sanki "olayı kapatalım ama tatlıya bağlanmadı" havası var. Bu kadar iyi niyetli adamla ters ayrılmayın derim ben.

Devaminda belirttigim gibi, o sirada kullandigi argumanin dogru oldugunu kabul ediyorum zaten. Soyleyis tarzi kabaca idi, onu buraya aktaramiyorum ama beni susturur, uste cikar gibi konusmasi ortami germisti. Onun uzerine buradaki konuyu actim zaten "adama kil oldum ama onun siniriyle de yanlis bir is yapmiyim simdi." diye dusunerek. 

Ben borca itiraz etmedim zaten, ama surpriz bir hesapla beklenmedik bir odeme talep ettigin adamdan 2 cift laf duymayi beklersin artik bir zahmet. Kaldi ki yeni edindigim bilgiye gore ev sahibi olarak aidat borclarini kontrol edebilecegi bir internet sitesi de varmis, oraya da bakmiyormus yillardir.

Neyse simdi de "You pay for what you use." deme sirasi bana geldi iste, kullanmadiysam odemem - bunu da odediklerime say dedim. Uste cikip bunu firsata donusturmeyi de reddettim. Bakalim onumuzdeki 2-3 ay icinde yeni bi killik cikmazsa, iliskiler iyi giderse belki jest olarak daireyi boyatip bazi seyleri tamir edip oyle cikariz zira depozitoyu kiradan yemisti, evde hasar varsa kendi parasiyla karsilamak zorunda kalacak.

50 dakika önce, fresia dedi ki:

abi niye fazla para ödedin ki bu kadar kafa yorup

Fazla odemedim yahu, odeyecegimiz fazlaliktan kurtulduk aksine.

Sosyal ağlarda paylaş

"firsat'a donusturmek" sark kurnazligi BRO.

nerde oturdugunu bilmiyorum; adam alman / nordic / usa'li buyuk ihtimalle.

sen icine dert olmayacak, o da icine dert olmayacak orta noktayi bulacaksiniz.

ilk mesajlarindan bu noktaya kadar bence, surecte yanlis yuruttugun yerleri anladin.

ozet olarak;

adamin 'umursamazligi' seni hukuk karsisinda ustun konuma getirmeyecek. 

TR'de kiracinin haklari daha cok, belki bu yuzden atarlaniyorsun ? 

baska yerde boyle degil.

ayrica;

anladigim kadariyla ev sahibi de "elektrik - aidat - otopark" gibi masraflari cok iyi bilmiyormus sana bilgilendirme yapmamis. kendi cikarlarini tabii ki koruyacak, o yuzden yeni kiraci ariyor.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

En kotu ihtimal cikabilecegimiz aile evi var, sehirden uzak ama masrafi daha az. 

Ev sahibine burada kalmak icin yalvarmadik, zira dedigim gibi zaten artik burada oturmak istemiyorduk. Cikmak icin yeterli enerjiyi de harcayamiyorduk bir turlu, bu bir katalizor olacak bizim icin. Ev sahibinin dedigine gore kendileri burada yasayacaklarmis zaten bir sure. Eger yalan ise biz buradan cikmadan yeni kiraci bulmak zorundalar sonucta, olur da evi kiraciya gosterirlerse anlariz yalan oldugunu.

Eger yeni bir killik cikmaz ise bu sonuc bizim icin tatmin edici. Kaziklanma hissi en kotu sey, o his olmadigi surece hem ek bir zarara ugramadan hem de ahlaki ustunluk ile bu iliskiyi sonlandirmak bizim icin en uygunu. Bu plot twist olmasa biz para oduyor olacaktik simdi. Alacagimdan feragat ettim ama verecegimden de kurtuldum, ustunu de karsidakinin iyi niyetine helal ettim iste. Karsidakini kinlendirmemek de onemli obur turlu sana vurmak icin firsat arar, iliskimiz henuz bitmis degil sonucta. Buradan sonra bir killik cikmamasini umuyorum sadece.

Sosyal ağlarda paylaş

On 25.02.2020 at 01:30, goldbären dedi ki:

ahlaki üstünlüğe çok takılıyorsun ama o senin egon aslında abi. ben etik olarak herkesten üstünüm. Demek yıllarca tarih ve füze konularında feamer ile suark ile bu sebepten tartıştın hep ha... ?

Benim herkesten ustun olma kaygim yok, belli durumlar insanda uste cikma baskisini olusturuyor ama sirf egosuyla hareket eden biri bence bambaska kosullari kovalardi burada. Pragmatik nedenlerim de vardi belirttigim gibi. Fikrimi esime de sundum, persuasion zari atarak degil supheci bir sekilde anlatarak, o da kabul etti. Etmese ben de uygulamazdim. Sonuc olarak fevri alinmis bir karar degil.

Belki de ben yanlis anladim, aldigim karara degil kafaya taktigim seylere bakiyorsundur. O konuda Eldar benim pimpirikli oldugumu soyleyerek dogru tahlili yapti.

Tarih konularinda her mesaj atana ayri ayri laf yetistiriyordum burada oyle yapmiyorum, hakkimi verin bence ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...