Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

NVIDIA Geforce Now

ascraeus

Öne çıkan mesajlar

10 saat önce, roket adam dedi ki:

trde kişisel finans eğitimi verilmemesi sizin suçunuz değil ekonomi cahili arkadaşlar, ama madem kendi paranızı kazanıp kendi oyuncaklarınızı kendiniz alıyorsunuz (sanmıyorum ama), 50 yaşına gelince kutuda yaşamamanız için mesela şu tarz basit şeyleri anlamanızda fayda var: https://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation#Straight-line_depreciation

yani o bahsettiğim karşılaştırma da buna göre yapılıyor. hamburger yedim kakamı yaptım öyleyse cloud gaming de mantıksızdır şeklindeki süper tespitleriniz için belirtmek istedim.

offfff abi ne ilgisi var depreciation'la senin yazdiklarinin

22 saat önce, neutrino dedi ki:

arabamda led degistirip ust model goruntusu almak icin yaptigim harcama capex oluyor di mi, tam bilemiyorum bu isleri sdf depreciate edebiliyor muyuz onu bulut serveri gibi 

buna mi cevap vermeye calistin ne yaptin. insanlara ortadogulu, cahil demeden once biraz derinlemesine bilmende fayda var. depreciation, sirketine yatirim yapip aldigin bi asset'in yillar icerisinde muhasebesini tutmak icin yapilir. mesela sen 100bin verdin is icin kullanilacak bi ekipman aldin, heh o 100bini sirketinin muhasebe kayitlarinda gostermen gerekiyor. detayi var bunun da kosullara bagli olarak ya expense edeceksin o miktari bir seferde ya da yillara sari olarak duseceksin. verdigin link de (straight-line depr.) bu yillara sari kullanim ve yipranmayi yansitmak icin kullanilan bi yontem.

senin dedigin ise bu;

On 11.03.2021 at 17:23, roket adam dedi ki:

1500 dolarlık sistem toplayıp, bundan 5 sene sonra 500 dolara satsam 1000 dolar çöpe gitti demektir.

yolladigin wikipedia linkini biraz okusaydin aradaki 1000 dolarin aslinda cope gitmedigini anlardin. sirketler genelde yaptigi yatirim karsiligi uretim yapip kar elde ediyor. senin durumundaysa yaptigin yatirim karsiligi eglence elde ediyorsun, burada da bi utility var elde ettigin. boyle bakilmaz gerci olaya robot gibi ama, senin yaklasimin sam'i hakli cikariyor; 1000 dolar cope gitti demek 'lan bu yemege bu kadar para verdik bok oldu bosa gitti' demekle hemen hemen ayni.

yani eger 1000 dolarin cope gitti diye dusunup uzuluyorsan zaten yeterince utility almamissin demektir yaptigin harcamadan, belki de o 1000 dolari baska yere harcamak daha mutlu eder seni, ne bileyim gidip led stop fari takarsin, lcw'den mont alirsin falan sdfsd ama bu yaptigin hesap bu perspektiften yapilmaz; nvidia server yatirimi yaparken kullanir bunu; oradaki makineleri depreciate eder, onu da straight line ile yapmaz cunku makinelerin yaslanmasi lineer olmaz falan.

Sosyal ağlarda paylaş

utility'i bu isin icine katmak gereksiz, ya 1500 dolar kapital ile ya da aylik uyelik ucretiyle o utility'i alacaksin zaten. 1000 dolarim cope gitti diyen adam, her ay cope para veriyorum da der. rocketman yanlis onermelerde bulunmus sanirim.

ustelik aylik ucret odediginde utility'n hep max kalacak cunku 2 yil sonra da en yuksek grafiklerle oynayacaksin, oyun oynamadigin aylarda paran cebinde kalacak, elektrikten tasarrufun olacak vs.

cok hakim degilim ama cloud vs local gaming tartisiyorsunuz di mi? gaming masrafi tartismasi argumanlari var burada.

---

bunun cok basit bi yontemi var bankadan 3 yillik 1500 dolar kredi cekin 36. ayda 500 dolar verip kapaticam bana bi odeme plani cikartin diyin, aylik kac dolar masraf olacak bakin, onu cloud gaming ucretiyle karsilastirin, butun finansallari onunuze gelmis olur beyin bedava ?

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bak sardalya da yazmış çok güzel. Burada 100 kişi 3 tane adama laf anlatmaya çalışıyoruz resmen hahahahah

kardeşler, aynı utility'i alıp daha az para harcayabileceğin bir imkan var önünde diyorum, bunun neresi zor bu kadar anlaması gerçekten merak ediyorum yani ahshshsh. benimki 144 hz olsun 4k olsun diye kafaya takmayan casual kullanıcı için cloud gaming daha az para, daha az baş ağrısı, aynı keyif (utility = keyif yani burada dediğiniz gibi). hem de peşin ödeme yapmak zorunda kalmadığın için mis gibi yıllara bölüyorsun harcamanı. bu kadar basit. vallahi cloud mevzularını son tüketiciye anlatmak çok zormuş yav. iyi ki öyle bi işte çalışmıyorum. hala hamburger lezzeti, araba farı falan diyorsunuz hahahahahah NE ALAKA OLUM

2 saat önce, neutrino dedi ki:

yolladigin wikipedia linkini biraz okusaydin aradaki 1000 dolarin aslinda cope gitmedigini anlardin. sirketler genelde yaptigi yatirim karsiligi uretim yapip kar elde ediyor. senin durumundaysa yaptigin yatirim karsiligi eglence elde ediyorsun, burada da bi utility var elde ettigin. boyle bakilmaz gerci olaya robot gibi ama, senin yaklasimin sam'i hakli cikariyor; 1000 dolar cope gitti demek 'lan bu yemege bu kadar para verdik bok oldu bosa gitti' demekle hemen hemen ayni.

olaya tam olarak böyle robot gibi bakıyorum para meseleleri böyle çünkü. aynı utility'i (senin dediğine göre eğlence), daha az parayı yıllara bölünmüş şekilde harcayarak alabiliyorum. aklı başında olan herkes (paticik harici tüm dünya) da aynı bu şekilde seviniyor şu anda. dediğim gibi burada ben 200 hz istiyorum 8k istiyorumcu argümanını oyunun dışında tutuyorum. 

dediğim gibi arkadaşlar herkes anlamak zorunda değil. çok kasmayın. bak netflix çıktı ama blockbuster uzun yıllar hayatta kaldı. siz gidip kaset kiralamaya devam edersiniz, ne bileyim aral ithalattan kutu oyun satın alırsınız. kapitalizm herkese hitap etmek zorunda.

Sosyal ağlarda paylaş

hiç bir bilgisayar "sadece" x bir işi yapmak için kullanılmadığı için yaklaşımı baştan hatalı. oyun konsolu değil çünkü bu.

ek olarak hiç bir hobi/eğlence vb ürünü için bunu 10 liraya aldım, 5 sene sonra sattım 5 lira zarardayım diye düşünemezsin. kaç pc, kaç telefon kullandım hiç birini satmadım.

orta doğulu eleştirisi orada haklı, her ürünü araba gibi görüp "2 sene kullanır sonra satarım" mantığı ile pc'ye yaklaşılır mı lan sdafas

onun dışında zaten cloud gamingi hepimiz savunuyoruz.

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, applev0dka dedi ki:

hiç bir bilgisayar "sadece" x bir işi yapmak için kullanılmadığı için yaklaşımı baştan hatalı. oyun konsolu değil çünkü bu.

ek olarak hiç bir hobi/eğlence vb ürünü için bunu 10 liraya aldım, 5 sene sonra sattım 5 lira zarardayım diye düşünemezsin. kaç pc, kaç telefon kullandım hiç birini satmadım.

orta doğulu eleştirisi orada haklı, her ürünü araba gibi görüp "2 sene kullanır sonra satarım" mantığı ile pc'ye yaklaşılır mı lan sdafas

onun dışında zaten cloud gamingi hepimiz savunuyoruz.

konsol yerine kullanilabilir ama illa pc olacak diye bir sey yok ki? konsol da alma pc de alma (pc ihtiyacin yok ise) bunu kullan oyun ihtiyacin icin. 

ikinci maddede oldukca hatalisin alinmis herhangi bir urunun ikinci el piyasasi mevcut ise neden dusunmeyesin eger kolleksiyoncu degilsen. oyunu aliyorsun veriyorsun baska oyun aliyorsun, iphone aliyorsun ikinci eli androidden cok daha iyi ve bu bir secim nedeni, grafik karti aliyorsun satiyor ve upgrade ediyorsun cunku cpu yeterli oluyor hala vs vs.

ben roketin pc almayin bunu alin napacaksiniz lan pc yi dedigini anlamadim o yazdiklarindan. yanlis da anlamis olabilirim tabii.

Sosyal ağlarda paylaş

birebir karşılaştırmak çok doğru değil, bende saas satıyorum mesela anlatana kadar göbeğim çatlıyor tabi.

Nvidianınki biraz hw as a service a giriyor. Hem ndivia hem kullanıcı için çok mantıklı finansal olarak. Sadece parada değil konu, eziyetide yok.

nvidia açısından, dağıtım maliyeti yok yeni ekran kartınnın, garanti süreci yok, pazarlama maliyeti çok daha az, operasyonu çok daha kolay muhtemelen bir kaç noktadan çözecekler ( bayilerle uğraşmak yerine ).

doğrudan para kıyası yapılacaksa, rastgele bakıyorum netten şimdi

A opsiyonu =

normal bir iş bilgisayarı 5.5k ya var  (https://www.hepsiburada.com/dell-vostro-3400-intel-core-i5-1135g7-8gb-1tb-256gb-ssd-ubuntu-14-tasinabilir-bilgisayar-fb115f812n-p-HBV000019H9ML)

geforce now yıllık (bugunun kuru ile ) 500TL

B opsiyonu =

gaming laptop ne alınır bunun dengi bilmiyorum ama monsterdan bakıyorum

en az i7 olması lazım, hafızası ssd ama 1gb falan olmalı çünkü oyunlar artık çok büyükler,

https://www.monsternotebook.com.tr/oyun-bilgisayarlari/?opf=p3118

şunlardan bitanesi olur herhalde hangi ekran kartı olmalı bilmiyorum ama 15k diyelim oyun laptopuna.

Kuru sabit tutalım 3 yılda bir laptop değişsin, alış fiyatı da artmasın ve 2. el fiyatı ana fiyatın yarısı olsun. 9 yıllık periyotta bakalım

9 yılda toplam 3 kere değişmiş olsun laptoplar

A opsiyonuna toplamda 18k harcadım, 8.25'e geri sattım = 9.75K para harcamış oldum

B opsiyonun toplamda 45k harcadım 22.5k'ya geri sattım = 22.5k para harcamış oldum.

Sadece böyle bakınca nvidia daha karlı.

Ama burda bitmiyor iş,

B opsiyonunda internetsiz oyun oynayabilme, internete bağımlı olmama, competitive oynayabilme gibi artıları varken,

A opsiyonunda "aman ne laptopu alsam şimdi" derdiyle uğraşmama, yeni oyun çıkmış 1 gece bekleyeyim insin derdini çekmeme, acaba benim cihaz çalıştırır mı? diye düşünmeme birde hafif laptop kullanma durumu mevcut. AAA oyun oynayacağım diye bel fıtığına son lol.

Nerden baksan karlı yahu.

Tek sıkıntı oyun şirketlerinin oyunlarını çekmesi.

Suark tarafından düzenlendi
ilave
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Abi, bu mantık kökten sakat ama. Eğer olay minimum masrafa oyun oynamaksa:

https://www.hepsiburada.com/microsoft-xbox-series-s-oyun-konsolu-beyaz-512-gb-3-ay-gamepass-microsoft-turkiye-garantili-p-HBV0000143DA0

Xbox Series S ₺3.799, Game Pass ₺29,99. Al oyna. 24" 1080p monitör al bir tane de HDR'li, tamam. Ya da zaten evde TV vardır.

Bunu alınca yeni oyunları 7-8 sene rahat oynarsın dert etmeden. Üstüne Netflix, Prime Video filan da takılırsın, üstüne istersen GeForce Now'a da üye olursun, Series S'de Edge var, GeForce Now çalışıyor. İstersen emülasyon olayına da girersin, Xbox Series konsolları kilitli gelmiyor, Dev Mode'a girip Retroarch, PPSSPP filan yükleyebiliyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

Suark beyciğim, bak biz seninle birebir aynı kafadayız. Scalanova da aynı şeyi anlatmış, hatta ben de iPhone örneğini verecektim tam dediği gibi.

Ama paticik halkı farklı bir dünyada yaşıyor, adam bu işe "ben aldığım şeyi satmam abi, müzeye koyarım, fakir misiniz" şeklinde bakıyor, anlaşamadığınız nokta o. Bu şekilde davranan bir tüketici kitlesine x-as-a-service anlatamazsın, çünkü adamın parasal bir kaygısı yok. "Ben keyfime harcıyorum kardeşim 2-3 yılda bir 15-20 bin lira veririm, modası geçince de dolaba kaldırırım" diyor adam, üstüne denilecek bir şey yok, imkanı vardır yapar. Sabaha kadar da anlatsan aklına yatmayacak çok doğal olarak. Adamla aynı dünyada aynı kaygılarla yaşamıyorsun yani.

Genelleme yapıp orta doğu deme sebebim bu, modern dünyanın insanı hesap kitapla daha rasyonel harcamalar yapıyor, bu tarz duygusal - impulse buying tarzı harcamalar parası imkanı bol arapların tarzına daha yakın. Keza cloud - xaas mevzusunun neden batı dünyasında alıp başını yürüdüğünü, ama ortadoğu / afrika / asya pasifik coğrafyasında geride kaldığını da açıklıyor bu yaklaşım. Adamın bolca parası var ve efektif harcama kaygısı yok. Hesap kitaba ihtiyaç duymuyor. Bak amerikadaki adam oturmuş kafa yormuş bu araştırmayı yapmış, aynı araştırmayı orta doğuya yapsan adam neden ki diyecek, bu dünyada yaşamıyor çünkü, gider parayı basarım en yenisini alırım fakir misiniz abi diyecek: https://www.statista.com/statistics/1148123/smartphone-depreciation-values/

Ben bu kitlenin şanslı %0.1 olduğunu iddia ediyorum, kalan %99.9'un içindeki casual oyunculardan cloud gaming'e çok müşteri çıkacağına inanıyorum. O yüzden paylaşmak istedim. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

anlamadığın kısım şu 1500 dolara aldıgı aletten 10000 dolarlık zevk almış zamanı gelince de 500 dolara satmaya uğraşmıyordur bunu düşünebildin mi hiç acaba. beyaz yaka sendromu bu, 3 kuruş maaş alınca  fiyat karşılaştırma sitelerinden çıkmayan tipler 

suark da senin gibi sadece oyun oynanmayacağını bile bile öyle bir hesap yapmış tamamen bomboş bir hesap yani çünkü bakıyoruz ortada scalanova’nın dediği gibi “sadece oyun için pc” almak isteyen var mı? yok ama cevaplar o yönde. 

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

oyun oynamak araba sürmek gibi değil çünkü benim açımdan, utility değil ve öyle bakmak da mantıksız. a noktasından b noktasına o veya bu şekilde gitmişim çok farketmiyor hızlı ve güvenli olduğu taktirde. oyunlar ise hayatımda en çok keyif aldığım şeylerin ilk sıralarında. "ya öyle mi böyle mi oynamışım farketmez, sims'deki fun çubuğunu doldurmuş olayım" mantığıyla oynamıyorum. bu aylıkla pc fiyatlarının zamana yayılan fiyat farkını kıyaslayınca da dişe dokunur bir fark yok çünkü oyunlar zaten dahil değil. ama deneyimin kalite düşüsü gayet hissedilir. burada önerilen tasarrufla gidip başka birşeye yatırım yapıp onun beni daha çok tatmin etmesi mümkün değil, daha ucuz bir kalem yok çünkü eğlence listemde benzer sırada. 5 yılda 2-3bin ₺ tasarruf yapamadım diye karton kutuya düşecek kadar derbeder de değilim hamdolsun. bu kaygıda olmak nerelilik ona da yorum yapmayayım.

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, roket adam dedi ki:

Suark beyciğim, bak biz seninle birebir aynı kafadayız. Scalanova da aynı şeyi anlatmış, hatta ben de iPhone örneğini verecektim tam dediği gibi.

Ama paticik halkı farklı bir dünyada yaşıyor, adam bu işe "ben aldığım şeyi satmam abi, müzeye koyarım, fakir misiniz" şeklinde bakıyor, anlaşamadığınız nokta o. Bu şekilde davranan bir tüketici kitlesine x-as-a-service anlatamazsın, çünkü adamın parasal bir kaygısı yok. "Ben keyfime harcıyorum kardeşim 2-3 yılda bir 15-20 bin lira veririm, modası geçince de dolaba kaldırırım" diyor adam, üstüne denilecek bir şey yok, imkanı vardır yapar. Sabaha kadar da anlatsan aklına yatmayacak çok doğal olarak. Adamla aynı dünyada aynı kaygılarla yaşamıyorsun yani.

Genelleme yapıp orta doğu deme sebebim bu, modern dünyanın insanı hesap kitapla daha rasyonel harcamalar yapıyor, bu tarz duygusal - impulse buying tarzı harcamalar parası imkanı bol arapların tarzına daha yakın. Keza cloud - xaas mevzusunun neden batı dünyasında alıp başını yürüdüğünü, ama ortadoğu / afrika / asya pasifik coğrafyasında geride kaldığını da açıklıyor bu yaklaşım. Adamın bolca parası var ve efektif harcama kaygısı yok. Hesap kitaba ihtiyaç duymuyor. Bak amerikadaki adam oturmuş kafa yormuş bu araştırmayı yapmış, aynı araştırmayı orta doğuya yapsan adam neden ki diyecek, bu dünyada yaşamıyor çünkü, gider parayı basarım en yenisini alırım fakir misiniz abi diyecek: https://www.statista.com/statistics/1148123/smartphone-depreciation-values/

Ben bu kitlenin şanslı %0.1 olduğunu iddia ediyorum, kalan %99.9'un içindeki casual oyunculardan cloud gaming'e çok müşteri çıkacağına inanıyorum. O yüzden paylaşmak istedim. 

bunun parasal refah ile alakasi yok, son 4 senedir londrada yasiyorum, oncesinde romanya oncesi turkiye, su ana kadar bu ulkeler arasinda en zengini normal olarak uk ama bu adamlar kadar ikinci el sektorunun ve eski esyalarin tekrar kullanimi kadar yaygin ve islevsel ulke gormedim. hic bir sey atilmiyor ya da iskartaya cikmiyor desem yeridir.

bu olay kultur ve egitim ile alakali. baska hic bir dayanak noktasi yok bazisi alir atar bazisi alir, tekrar kullanim icin bagislar, satar, degis tokusta kullanir tamir ettirir upgrade ettirir..

hamdolsun iki kurusa ihtiyacim yok kafasi maalesef sokaga sican adamin kafasi ile ayni ?

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, Scalanova dedi ki:

bunun parasal refah ile alakasi yok, son 4 senedir londrada yasiyorum, oncesinde romanya oncesi turkiye, su ana kadar bu ulkeler arasinda en zengini normal olarak uk ama bu adamlar kadar ikinci el sektorunun ve eski esyalarin tekrar kullanimi kadar yaygin ve islevsel ulke gormedim. hic bir sey atilmiyor ya da iskartaya cikmiyor desem yeridir.

bu olay kultur ve egitim ile alakali. baska hic bir dayanak noktasi yok bazisi alir atar bazisi alir, tekrar kullanim icin bagislar, satar, degis tokusta kullanir tamir ettirir upgrade ettirir..

hamdolsun iki kurusa ihtiyacim yok kafasi maalesef sokaga sican adamin kafasi ile ayni ?

karşılaştırma kriterin nedir bilmiyorum tabi uk ile tr arasında da genellemek istiyorsan tr 2. el sitelerine bir gir 2 liraya kullanılmış faraş satan da var, tanesi 5 liraya kullanılmış çarşaf satan da var demek ki tr de de hiç bişey atılmıyor, ikinci el yaygın diyebilir miyiz

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Nvdia'nın yaptığı bu açıklamayı turkcell beğenmeyip iş reis kulağına giderse nvdia vergisi gelir çok net.

Ayrıca gel kardeşim burada ofis aç yada senin servisini banlıyoruz aşamasına geçilir. Global servis komple yalan olur, muhtemelen bu sefer zorunlu olarak turkcell'e mahkum oluruz yada nvdia gfn servisi pılını pırtsını toplayıp tr den çekilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...