Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

NVIDIA Geforce Now

ascraeus

Öne çıkan mesajlar

sam argumanların o kadar kötü ki, neresinden tutup cevap versem diye düşünürken yoruluyorum..

sinema salonlarını da yakalım mı yeni fimleri süreli gösteriyorlar, istediğinde gidemiyorsun diye ??

adam seni tabi ki abonelik sistemine bağlayacak, senden kazandığı para ile yeni yatırımlarını fonluyor, ne kadar üye o kadar yeni içerik demek (bunun kalitesini ayrı tartışırız).. sen istiyorsun ki 20 sene önce si gibi dijital hiç bir sistem olmasın ama bugünkü gibi dizi/film yağsın.. öyle bir şey yok. 

20 sene önce ayda 1 tane izlenecek şey bulup tüketiyordun, şimdi işten eve geldiğin her akşama tüketecek içeriğin var buna para ödüyorsun. (yine söylüyorum kalite konusu değil, sektörün evrildiği yer ve tüketici alışkanlıkları söz konusu)

ha kafana silah da dayamıyorlar, cüzdanın da senin elinde beğenmiyorsan iptal tuşuna basarsın. bu kadar sektörlerin sonunu getirecek teknoloji gözüyle bakmak yanlış bence

sektör (ne olursa olsun) ne kadar büyürse içerik miktarı (kaliteli/kalitesiz) o kadar artar. Dizi-film sektöründe streaminge geçildiğinde herkes kendine göre izleyecek bir şey nasıl buluyorsa ve ödediği paranın karşılığını alıyorsa oyun sektörü de geçtiğinde benzer durum yaşanacak. teknolojik gelişmeye karşı bu kadar "istemezük" kafasında yaklaşmak garip geliyor ya. boomer forumu falan sanacak birisi şu konuyu okusa sdasfa

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hayır dizi/film yağdırmalarına gerek yok zaten sırf para almak için. yemek değil, su değil. güzelse izlerim, güzel değilse karnım doysun diye izlemem. ama iş modeli tüketiciyi bağlamak üzerine kurulu olduğundan devamlı çerçöp üretmek zorunda. "ayrıca tartışırız" dediğin şey birebir iş modelinin beraberinde getirdiği bir husus, ondan kopuk değil. yağdırsınlar dediğimi nerede gördün?

işte bu yazdığın "her akşam tüketme" mantığı sakat olan mantık. sorun şu ki bütün sektör buna dönüşünce bu çarpıklaşma finanse oluyor. sonra spotlight'taki filme basıyorsun tam bir çöp. çünkü adamın maksadı senin önüne devamlı birşey sürmek. tek tek ürünler yapılıp izleyicinin ilgisi ve dolayısıyla finansmanı için yarışmıyor. açık büfe yani.

kimseye silah dayamaya gerek yok, sektör buna dönüşünce zaten başka birşey kalmıyor o medyada. bütün model değişiyor ve her ürün ona göre yapılıyor. belli bir noktada bütün üretimi asimile eder iş modeli hakim olduğunda, her sektörde bu böyledir. atölyede el işiyle yapılabilen ölçekte bütçeler olmadığı için niche'i de kalmaz.

bu "çok üretim iyidir"e neye dayanarak söylüyorsun bilmiyorum. devamlı tüketim tavuk etinin, sütün tadını iki paralık etti (veya mobil oyun sektörüne bakılabilir nerde çokluk orda ... sözünün uygulamasını görmek için) çünkü ucuza çok miktarda yapılması lazım. burada da gidişat o yönde, olmaması işin doğasına aykırı. iddianın sağlamasını göremedim. ve tekrar ediyorum pazarlama =/= teknoloji. yeni =/= her daim iyi

"argümanların kötü", "fo76" filan bunlarla gelmek yerine düşünceni anlatmaya çalış rica ederim.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

korsanin bu kadar yaygin oldugu oyun sektorunde tabii ki sirketler streaming'e gelecek. rekabetin ardindan erisilebilir bir fiyata gelecek ve insanlar calmak zorunda kalmayacak. tavuk/sut degil, netflix de degil ama spotify ardindan mp3 arsivi tutmayla karsilastirilabilir daha cok.

ps. tavugun sutun iyisini parasi olan yine alabiliyor, seri uretim tavuk/sut fakirler icin, oyunlarin da kalitelileri kendi kurallarini koyabilirler pazarda.

Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, applev0dka dedi ki:

Nesi sınırsız abi ??

hangi hizmet sana tüm filmleri ve dizileri veriyor ? Disney filmlerini Netflix'den çekmedi mi ? Bundan sonra girecek mi ?

TR ligi için ayrı EPL için ayrı NBA için ayrı servise para vermiyor musun?

abonesi olduğun servislerde yoksa en kötü korsan jacklik yapıyosun buluyorsun işte la dizi müzik maç vs.. ama gaming için clouda bel bağlamış biri bunu yapamayacak ileride, şu an oyunun sahibi olsan bile oynayamıyosun izin vermezlerse vs vs. yani cloud gaming aslında fena olay olmayabilir de kendi başına netflix gibi yürüyüp gitmesi zor değil mi yav. bi 15 20 yıl sonra belki görürsek

Sosyal ağlarda paylaş

"ucuza her gün tüketeyim" diyen insan için dert değil bunların hiçbiri zaten. oyunlara olan ilgisi "en az parayla en çok vakit geçireyim" olan birisi varsa onun için olumlu gelişmeler. ben oyuncu forumunda oyuncu gözüyle yazıyorum.

ama dediğim gibi butik iş değil oyun işi, nasıl mmo konsepti tamamen microtransaction'a ve büyük ölçüde p2w'e kaydıysa o model popüler olunca, bu model popüler olunca kaliteli işi mumla ararız. bulunabilecek olsa bile eskisinden çok daha az olur.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, applev0dka dedi ki:

Nesi sınırsız abi ??

hangi hizmet sana tüm filmleri ve dizileri veriyor ? Disney filmlerini Netflix'den çekmedi mi ? Bundan sonra girecek mi ?

silf'in şu mesajını anlamamak için extra çaba lazım, takdir ettim. hll.

Sosyal ağlarda paylaş

38 dakika önce, Sam dedi ki:

"argümanların kötü", "fo76" filan bunlarla gelmek yerine düşünceni anlatmaya çalış rica ederim.

Fo76 diye sana demedim zaten ya. Reampage'in söylediği (gerçi o da sana cevap verdiği için sana gibi oldu yine sdasfa) mesaj için demiştim.. Fo76 ve Anthem son 5 yılın meme oyunları bence bu tarz konularda kullanmalık.. no man's sky ile star citizen falan öte yandan.

Tüm eğlence sektörü için, sadece oyun da değil, pazar büyüyüp tüketici sayısı ve tüketim arttıkça kaliteli içeriklerin %si (sayısı değil) düşecektir. Bu konuda yapılacak bir şey yok malesef. Oyunculuk dün sana bana ait bir alanken ve bize göre daha çok oyun çıkarken şimdi yeni gelen tonla insana oyun çıkıyor ve onların talepleri de sektörü şekillendiriyor. Adamlar o tüketicinin üzerine oyun atmak zorunda çünkü talep ve para var.

Netflix ilk çıktığında içerik olarak şimdiye göre daha yüksek tatmin düzeyine sahip olmasının sebebi, ilk başta hitap ettiği kitle ile şimdiki kitlesinin farklı olması. İnsanlar içöörrüüüüüüükk diye bağırarak önlerine bok da koysan tükettiği sürece yayıncı, yapımcı her kimse bunları pompalayacak çünkü adam para kazanıyor.  Tabi ki bu sebepler ile kaliteli oyunların yüzdesi düşecek, ama yüzdesi..

Ama kaliteli oyun sayısı sektör böyle gelişip büyüdükçe, teknoloji ile erişimi arttıkça artacak. Daha küçük ama yetenekli, hevesli adamların cebine para girmeye başlayacak böyle sistemler ile.. 

Burada senin bilinçli tüketici olarak arayıp bulup tüketmene bakıyor iş. Son iki mesajdaki endişelerini anlıyorum, söylediklerine hak da veriyorum. Ama "oyunculuk elimizden gidiyor, bundan sonra kaliteli içerik beklemeyin. Çöp şeyler oynarız" gibi bir durum da yok, olacağını da düşünmüyorum. 

Bu tarz sistemleri de erişimi arttıracağı için savunuyorum ve faydalı buluyorum. Sektöre girecek her kuruş ileride bize iyi oyun olarak dönecektir.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, Cokomantis dedi ki:

silf'in şu mesajını anlamamak için extra çaba lazım, takdir ettim. hll.

abi adamın anlatmak istediği, bein'de premier lig yoksa korsanlarsın demekmiş.. bunu mu anlamaya çalışmalıydım gerçekten.. 

korsan opsiyonunun varlığını "içeriklerin tümünün tek platformda var olması" tartışmasında anlamadığım için üzgünüm sdafa

28 dakika önce, Silphatos dedi ki:

abonesi olduğun servislerde yoksa en kötü korsan jacklik yapıyosun buluyorsun işte la dizi müzik maç vs.. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, applev0dka dedi ki:

abi adamın anlatmak istediği, bein'de premier lig yoksa korsanlarsın demekmiş.. bunu mu anlamaya çalışmalıydım gerçekten.. 

korsan opsiyonunun varlığını "içeriklerin tümünün tek platformda var olması" tartışmasında anlamadığım için üzgünüm sdafa

e evet? izlemek/oynamak istediğin bişey 4 farklı streaming servisinde veya 17 farklı e-store'da yoksa korsanlıyorsun --> "korsan hizmet sorunudur, fiyat sorunu değil"

Sosyal ağlarda paylaş

On 08.03.2021 at 18:13, Dark_Soul dedi ki:

Free Eu sunucularında Valhallayı oynadım biraz, benim 50mbit vdsl 2 bağlantı için kesinlike burası daha tcell sunucularından daha iyi, bitrate 20-30mb arasında stabil kalıyor , bu keskinliği ve renkleri turkcell in sunucularında alamadım. Ayrıca Free server olmasına rağmen fps daha stabil, yine ortalama 57-58 lerde geziyor ama min 30'un altına düşmedi. Delay 60ms civarlarında, çok hızlı sahnelerde biraz hissediliyor ama ama single playerde sadece DS bosslarında bir ihtimal sorun yaratır kıvamda.

spacer.png

uFcVIk6.png

Dark_Soul, şu testi bir daha yapsana, aynı noktalara git, ordan SS al falan. Adamları birde burdan vuralım. Yani şey mi diyorsun, avrupa'dan bağlanınca FPS daha stabil, TR'de fps daha düşüyor falan? Öyleyse daha büyük fiyasko bu.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, spompas dedi ki:

niye cnm bence guzel oyun

fallout76 daki yasadigim delaydan oturu wifi 6 routermi alsam diyorum

varmi bilen

arastirmalarimdan sonuc cikaramadim

1000/1000 internet var saglayicinin verdigi router 5 ghz de 500-600 arasi basiyor.

wifi 6 icin ayri reciever almak gerekirmi

Evet laptop veya PC için ayrı receiver

Yeni ayfonlar falan destekliyor

Sosyal ağlarda paylaş

kacirilan sey su sanirim, cloud gaming pc alamayan fakirler icin degil, aksine kafasina gore seyahat edip, paralar cukka olan beyaz yaka ve C level bekarlar icin. en azindan su siralar. 3-5 yila kadar fakirlere iner. netflix fln da hep boyle basladi yavas yavas ogrenci seviyesine indi. yani su anda yapilan delay varmis, fps drop varmis fln zaten kullanan kitlenin zkinde degil.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Söylediğiniz kadar çok bölünemez ama bence bu iş. Video işinden çok daha fazla yatırım istiyor. Öngörüm (ilerde işlem gücü önemsiz hala gelecek kadar teknoloji ilerleyene kadar):

• Microsoft, Amazon gibi en büyük sunucu vb. arkaplanına sahip firmalar kendi abonelik servisini kurar (şu anda da var zaten bu ikisi). Buna olsa olsa Tencent, Google (Stadia artık abonelik oldu diyerek) filan katılır.
  • Geforce Now gibi satın alınan oyunları oynama servisleri olur daha orta seviye firmalardan. VMware, AMD, IBM filan katılır belki. Indie bunlarda odaklanır. Spotify ve Deezer ne kadar farklı olursa bunlar da o kadar farklı olur, büyük oranda aynı oyunlar bulunur.
  • Oyunlar hala satılmaya devam eder ama Geforce Now gibi servisler sağ olsun GPU fiyatları uçar. PC gaming esport odaklı olur iyice.
  • NVIDIA SHIELD gibi tabletler asıl oyun cihazları olur. Switch usulü hem TV'ye bağlarsın hem de elde kullanırsın. 5G ile sınırsız data da daha erişilebilir oldu, Türkiye'de bile alınabiliyor artık. Bu tabletlere sim kartı da takılır.
  • Valve en iyi oyun tabletini yapar, ikinci partiyi üretmez ve cihaz tozlu raflara kalkar.
  • Nintendo quantum computing gelene kadar kartuş üretmeye devam eder.
  • Sony ne olur derseniz, ona hayal gücüm yetemedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun piyasası sanki şu anda çok iyi bir durumda ahshshsh. Bi oyuna para veriyorsun, üstüne senden para söğüşlemek için ıvır zıvır bir sürü eklenti, addon, zırt pırt ekliyorlar. 2005 yılında olup, bi oyun alıp 10 sene aynı şekilde oynasak haklısınız da şu an zaten kalite yerlerde. Arada bir çıkan AAA oyunlar var onlar da ya aşırı crowdfunding ile, ya da aşırı büyük stüdyoların desteğiyle çıkıyor, e yine aynısı olacak? Fragmantasyon var desek lisans satışında da yok mu? Steam'da olan oyun diğerinde olmuyor, onda olan öbüründe yok. Neyse diğerlerini yazmaya üşendim çünkü A'dan Z'ye katılmıyorum anti-cloud argümanlarınıza. Gelecek bu diyorduk, gelecek geldi. 

MS'e bu konuda çok daha fazla güveniyorum çünkü adamlar hem yazılım sağlayıcısı, hem altyapı sağlayıcısı, hem konsol üreticisi, hem de oyun stüdyosu. Bunları birleştirdin mi zaten oyunun netflix'i çıkıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, applev0dka dedi ki:

20 sene önce ayda 1 tane izlenecek şey bulup tüketiyordun, şimdi işten eve geldiğin her akşama tüketecek içeriğin var buna para ödüyorsun. (yine söylüyorum kalite konusu değil, sektörün evrildiği yer ve tüketici alışkanlıkları söz konusu)

20 sene önce ortaokul servisinden indiğimiz gibi ocakta ısıtılmış sulu pilav yerken ayrılsak da beraberiz izliyorduk, tv alışkanlıktı, kaliteli şey yine az bulunuyordu ama her akşam reklam izleme karşılığında mutlaka izleyecek bir şey buluyordu insanlar.

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, applev0dka dedi ki:

ben demişim ki;

süper lig için başka, NBA için başka, Premier lig için başka yere abone oluyorsun.

Yarın da X oyun firması için başka, Y oyun firması için başka yere abone olursun, bunda bir şey yok ne var..

Silp'in önerisi "korsanlarım"

ve sen bana "anlamamışsın" diyorsun??

ok

ya of.

--

5 saat önce, Silphatos dedi ki:

saydıklarının hepsi sınırsız asd

Johnny-Depp-actua-como-Jack-Sparrow-en-l

^ bu post'a

4 saat önce, applev0dka dedi ki:

Nesi sınırsız abi ??

^bu cevabı vermek için "aa korsan diyo"yu anlamamak lazım. silf'in önerisinin iyi veya kötü olmasıyla alakası yok. korsandan bahsettiğini komple ignore'lamışsın. ben de vay be hll dedim.

daha açık nasıl anlatabilirim bilmiyorum.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, reyou dedi ki:

kacirilan sey su sanirim, cloud gaming pc alamayan fakirler icin degil, aksine kafasina gore seyahat edip, paralar cukka olan beyaz yaka ve C level bekarlar icin. en azindan su siralar. 3-5 yila kadar fakirlere iner. netflix fln da hep boyle basladi yavas yavas ogrenci seviyesine indi. yani su anda yapilan delay varmis, fps drop varmis fln zaten kullanan kitlenin zkinde degil.

bu kanıya nerden vardın? tr'de 75 lira olmasından hareketle mi söylüyorsun? ayda 5 dolar çok değil çünkü, netflix'in en dandik (1080p bile vermeyen) planının 9 dolar olduğunu düşünürsen. netflix de fularlılar için oluyor bu hesaba göre.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...