Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

NVIDIA Geforce Now

ascraeus

Öne çıkan mesajlar

Teknoloji değilse ne ve niye sevmiyorsunuz arkadaşım bunu? Mis gibi RTXli martiyiksli saybırpank oynuyoruz işte, şuna verilen aylık para + min 50mbit internet için ödenen farkı taksit gibi düşünürsen 5 yılda falan bi bilgisayar parası çıkıyor. Hatta RTXli oyun oynatan sistemi düşünürsen 10 yılda çıkıyor ama senin her yıl üst düzey makinen oluyor falan. Bu öfke ne diye = (

Sosyal ağlarda paylaş

100 kere yazdık, 101. kere yazalım cloud gaming neden kötü:

- fizik kanunları gereği her daim input lag

- sıkıştırma gereği her daim görüntü kalitesinin daha az olacak olması

- kotasız yüksek hız net bağlantısına muhtaç olmak ve bunun abonmanlığı

- ömür boyu devamlı abonmanlık, ödenmediği anda gg

- modding yok

- savegameler bulutta, bir nedenle silinir/kaybolursa gg

- oyun bulutta, sunucudan kaldırılırsa gg

- bölgesel/ülkesel/uluslararası internet altyapısının stabilitesi zedelenirse gene gg

bu mesajın ss'ini alayım da her sorulduğunda yapıştırayım artık.

Sosyal ağlarda paylaş

-1000 yıl önce internet yoktu. şu an var. Input lag yarın bir gün düzelir

-görüntü kalitesinin daha az olması yarın bir gün düzelir

-zaten kotasız yüksek hız net bağlantısı kullanıyoruz ve abonmanız. yarın bir gün 5g gelir. daha hızlı olur.

-ücretsiz hali var. ödemediğin zaman gg değil. ücretsizden oynarsın

-modding olayının olması can sıkıyor evet ama gelecekte eklenemeyecek olması anlamına gelmiyor. bulurlar bir yolunu

-savegameler uzun zamandır bulutta. benim bulutta olmayan savegame'im zaten yok. steamden yıllar sonra oyun indiriyorum, "bak burda kalmıştın." diye savelerimi açıyor. diyelim ki gitti. varsın olsun. bi daha oynarız. 

-oyun steam/epic/uplay gibi yerlerde. buluttan kaldırılırsa, yarın bir gün pc alacak paran olduğunda oynamaya devam edersin. (bu arada yaptığın sözleşmeler gereği, store'lardan satın aldığın oyunlar senin değil. bi gün biri çıkıp assassin's creed'i kaldırdım, bişi yapamazsın. ama ben para baydım buna diye vızıklarsın.)

-sadece bu sistem değil. hepsi gg. 

Sosyal ağlarda paylaş

17 dakika önce, Sam dedi ki:

- modding yok

- bölgesel/ülkesel/uluslararası internet altyapısının stabilitesi zedelenirse gene gg

bu mesajın ss'ini alayım da her sorulduğunda yapıştırayım artık.

- Altyapisi iyi ulkelerde input lag cok dusuk. Profesyonel oyuncu degilsen fark etmezsin bile.

- Goruntu kalitesi su anda bile cok iyi. Ileri de daha da articak.

- Turkiye problemleri bunlar

- Taksitle bilgisayar aldigini dusun, taksidi odemezsen gg olmuyor mu

- Modding olayi sikintili, ileride belki cozulur. Modding e olan talep malesef her gecen gun azaliyor. Zaten modding e olmek uzere muamelesi yapiyor cogu firma. Tamamen ayri bir tartisma konusu

- Savegame lerin kendi hdd de olmasi da asagi yukari ayni risk

- Oyun steam de, steam den kaldirilirsa zaten her halukarda gg

- 3. dunya ulkesi sorunlari. Butun dunyayi etkilerse her sey gg zaten.

Turkiye de yasayan birisi icin, haklisin Sam. Bende parayi basar sistemi kurardim. Ama dunya Turkiye ye gore sekillenmiyor.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Valla şu anda en mantıklı bulut oyun sistemi Game Pass. İster indir, ister buluttan oyna. Tüm oyunlar sistemdeki beleş, oyunlar iyi de.

Amazon da zaten Game Pass vari bir yapı kuruyor. Gelecek burada bence, Amazon Luna, Microsoft Game Pass vb. servisler olacak Netflix ve rakipleri gibi. VN için mesela Crunchyroll gibi bir şey filan çıkar, ilerler böyle. İsteyen de Steam'den alır. Bunun kalkması mümkün görünmüyor şimdilik. Netflix çıktı da film satışları durdu mu? Yapımcı ayrıca satıştan çok daha fazla kazanıyor, kaldırmak mantıklı değil onlar için de.

GeForce Now sadece Steam gibi yerlerin oyunları bunduğu için ayakta kalabilir, ona da rakipler çıkar. Şimdi de Shadow var mesela.

Bu iki farklı sistem yürür, ikisinde de ister yükle ister bulut. Stadia gibi bulut konsolu olanlar saçma asıl. GeForce Now için şikâyet edecek bir yan göremiyorum ben, Steam'in bulut oynatıcısı işte, oyun bilgisayarı olmayan da kullanır. Zaten oyun bilgisayarı olmayan CS'de sıralama da kasmıyordur, AC oynayacaktır.

Söyle düşünün, ilerde çocuğun sadece tableti olması mümkün böyle giderse, ona bir XBox Controller ve Game Pass alırsınız, oynar oyunları tabletten. Sistem kötü değil, tek sistem olarak evrilmesi de mümkün değil. Ek bir imkan.

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Sam dedi ki:

Cevaplayalım efenim elimizden geldiğince.

Alıntı

Single oyunlarda hissedilmiyor gayet uygun. Hatta path of exileda performans artışı bile oldu. Hani o PoE'ın altyapısının AAA seviyesinde olmamasından ama sonuçta olumlu bi etkisi var. Input lag evet fizik kanunlarının bi gereği ama "hissedilir seviye" önemli bi mevzu, iyi bi internet bağlantısıyla gayet keyifle oynanıyor.

Alıntı

970'li bilgisayarımdan daha yüksek görüntü kalitesi alıyorum. TŞK GFN

Alıntı

Normal internet bizim orda 90 lira, GFN'den tam performans almak için 50mibt gerekiyor o da 110 lira. Aradaki 20 lira fark her yerde (özellikle evden çalıştığımız şu günlerde iki kişinin aynı anda rahat rahat videocall yapmasında, ne biliyim biri netflix izlerken öbürünün takılmasında falan) işe yarıyor hani sırf buna yarayan bi fark da değil. Bugün istediğim gibi bi makine almak istesem 2K USD falan vermem lazım, 50 + 20 = Ayda 70 lira vermek çok daha ekonomik.

Alıntı

E hizmet alıyorsun ekipman yerine? Yani internet bağlantın da ödenmediğinde GG oluyor, elektrik de ha keza. Anlamadım burdaki olumsuzluğu.

Alıntı

- modding yok

Bak bu önemli bi eksik. Hatta bence tek önemli eksik. Bi ara steam workshop ile modları da syncleme falan vardı gündemde ama son durumu nedir bilmiyorum. Steam workshopu düşününce çözülmeyecek iş değil ama.

Alıntı

Elektrik kesildiğinde harddisk patlarsa da GG. Virüs girer yedeklerin yoksa da gg. Olmaz olmaz şeyler değil ikisi de başıma geldi geçmişte. Yedeğin yedeğinin yedeği olan bulut bunun için en güvenli yöntem.

Alıntı

GoG hariç login gerektiren tüm shoplarda olan bi risk bu. Kütüphanemizin yarıdan fazlası steamdeyken bu risk sadece GFN'e ait değil.

Alıntı

Yalnız elektrik altyapısı zedelenirse de tüm oyun oynama durumumuz GG. Hani internet eskisi gibi lüks falan bi altyapı değil, eğlence sektörünün doğrudan bir gereksinimi. İnternetin kalıcı olarak zedelendiği ve düzelmediği günler gelirse oyun oynayamamaktan daha büyük sorunlarımız olacak.

Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, eregorn dedi ki:

-1000 yıl önce internet yoktu. şu an var. Input lag yarın bir gün düzelir

-görüntü kalitesinin daha az olması yarın bir gün düzelir

-zaten kotasız yüksek hız net bağlantısı kullanıyoruz ve abonmanız. yarın bir gün 5g gelir. daha hızlı olur.

-ücretsiz hali var. ödemediğin zaman gg değil. ücretsizden oynarsın

-modding olayının olması can sıkıyor evet ama gelecekte eklenemeyecek olması anlamına gelmiyor. bulurlar bir yolunu

-savegameler uzun zamandır bulutta. benim bulutta olmayan savegame'im zaten yok. steamden yıllar sonra oyun indiriyorum, "bak burda kalmıştın." diye savelerimi açıyor. diyelim ki gitti. varsın olsun. bi daha oynarız. 

-oyun steam/epic/uplay gibi yerlerde. buluttan kaldırılırsa, yarın bir gün pc alacak paran olduğunda oynamaya devam edersin. (bu arada yaptığın sözleşmeler gereği, store'lardan satın aldığın oyunlar senin değil. bi gün biri çıkıp assassin's creed'i kaldırdım, bişi yapamazsın. ama ben para baydım buna diye vızıklarsın.)

-sadece bu sistem değil. hepsi gg. 

- 1000 yıl önce de ışık aynı hızdaydı, bugün de aynı hızda. fizik kanunlarını değiştirmeden imkansız.

- video compression olmadan internet üzerinden görüntü aktarımı imkansız, yarın öbürgün düzelecek birşey değil çünkü çözünürlük, renk derinliği vs internet hızı artışından daha hızlı artıyor. biz nette her video izlerken bunu KALLAVİ şekilde sıkıştırıyorlar. 1080p 10-bit 60fps 1 saatlik görüntünün boyutu 1.53TB. yani sen uncompressed 1080p oynayabildiğin zaman standard 8k olacak.

- bu bandwidth diğer herşeyle paylaşılıyor, bağlantıdan posiyon alıyor herşey. bu 'bedava' değil. 5g de büyü değil, ayrıca radyo dalgaları kabloya nazaran her zaman destabil ve daha yavaş.

- evet ücretsiz hali nasıl yukarıda okuduk. sıra beklemeyi listeme eklememiştim ama onu da eklemiş olayım.

- bulmaları için neden yok, zaten verilmiş para.

- "varsın gitsin bir daha oynarız" bir çözüm değil.

- pc alıyorsam neden bunu aldım? bunu aldıysam niye pc alıyorum? pro olarak masraftan bahsedilirken con'a karşı argüman daha çok para harcamak olamaz.

- hayır değil, sadece multiplayer oyunlar öyle.

11 dakika önce, Gallant dedi ki:

- Altyapisi iyi ulkelerde input lag cok dusuk. Profesyonel oyuncu degilsen fark etmezsin bile.

- Goruntu kalitesi su anda bile cok iyi. Ileri de daha da articak.

- Turkiye problemleri bunlar

- Taksitle bilgisayar aldigini dusun, taksidi odemezsen gg olmuyor mu

- Modding olayi sikintili, ileride belki cozulur. Modding e olan talep malesef her gecen gun azaliyor. Zaten modding e olmek uzere muamelesi yapiyor cogu firma. Tamamen ayri bir tartisma konusu

- Savegame lerin kendi hdd de olmasi da asagi yukari ayni risk

- Oyun steam de, steam den kaldirilirsa zaten her halukarda gg

- 3. dunya ulkesi sorunlari. Butun dunyayi etkilerse her sey gg zaten.

Turkiye de yasayan birisi icin, haklisin Sam. Bende parayi basar sistemi kurardim. Ama dunya Turkiye ye gore sekillenmiyor.

- sunucu yakın değilse her daim hissedilir, defalarca test yapıldığı gibi ben kendim denedim zaten, yazmıştım. real-time oyun oynamak son derece kötüydü geforce now'da.

- asla kasa yanında monitöre denk olması mümkün değil.

- değil. açın bakın new york'ta los angeles'ta filan yaşamayan amerikalılar neler yazıyor.

- taksit bittiği zaman bozulana kadar çalışıyor. bunda ödemediğin aynı fişten çekiliyor.

- çözmeleri için neden yok. "yaparlar/çözülür" bir cevap değil, tekrar ediyorum. nasılını, niyesini izah etmeniz lazım bir karşılık veriyorsanız.

- savegameler makinede olduğu sürece sayısız ücretsiz kopyalarının tutulması kullanıcının tasarrufunda.

- steam'den satın alınıp oynanamayan tek bir oyun yok tarihte. ama geforce now veya başka cloud gaming servislerinde oynanabilirken bir daha asla oynanamaz olan oyun örnekleri mevcut.

- yoo, üçüncü dünya savaşı şu anda çıksa bile şu an istediğim multiplayer olmayan oyunu açıp oynayabilirim ölene kadar elektrik olduğu sürece. uzun süreli internet kesintilerinin, sunucu sorunlarının en olmadık anlarda sayısız örneği var ama.

dünyada sadece hollanda ve türkiye yok. hindistan, çin, afrika, güney amerika vs say say bitmez. bütün dünyada oyuncuların londra'da, paris'te oturduğunu addetmek daha büyük yanlış.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, axedice dedi ki:

Cevaplayalım efenim elimizden geldiğince.

Single oyunlarda hissedilmiyor gayet uygun. Hatta path of exileda performans artışı bile oldu. Hani o PoE'ın altyapısının AAA seviyesinde olmamasından ama sonuçta olumlu bi etkisi var. Input lag evet fizik kanunlarının bi gereği ama "hissedilir seviye" önemli bi mevzu, iyi bi internet bağlantısıyla gayet keyifle oynanıyor.

970'li bilgisayarımdan daha yüksek görüntü kalitesi alıyorum. TŞK GFN

Normal internet bizim orda 90 lira, GFN'den tam performans almak için 50mibt gerekiyor o da 110 lira. Aradaki 20 lira fark her yerde (özellikle evden çalıştığımız şu günlerde iki kişinin aynı anda rahat rahat videocall yapmasında, ne biliyim biri netflix izlerken öbürünün takılmasında falan) işe yarıyor hani sırf buna yarayan bi fark da değil. Bugün istediğim gibi bi makine almak istesem 2K USD falan vermem lazım, 50 + 20 = Ayda 70 lira vermek çok daha ekonomik.

E hizmet alıyorsun ekipman yerine? Yani internet bağlantın da ödenmediğinde GG oluyor, elektrik de ha keza. Anlamadım burdaki olumsuzluğu.

Bak bu önemli bi eksik. Hatta bence tek önemli eksik. Bi ara steam workshop ile modları da syncleme falan vardı gündemde ama son durumu nedir bilmiyorum. Steam workshopu düşününce çözülmeyecek iş değil ama.

Elektrik kesildiğinde harddisk patlarsa da GG. Virüs girer yedeklerin yoksa da gg. Olmaz olmaz şeyler değil ikisi de başıma geldi geçmişte. Yedeğin yedeğinin yedeği olan bulut bunun için en güvenli yöntem.

GoG hariç login gerektiren tüm shoplarda olan bi risk bu. Kütüphanemizin yarıdan fazlası steamdeyken bu risk sadece GFN'e ait değil.

Yalnız elektrik altyapısı zedelenirse de tüm oyun oynama durumumuz GG. Hani internet eskisi gibi lüks falan bi altyapı değil, eğlence sektörünün doğrudan bir gereksinimi. İnternetin kalıcı olarak zedelendiği ve düzelmediği günler gelirse oyun oynayamamaktan daha büyük sorunlarımız olacak.

öncelikle şunu belirteyim, bu "lagi, görüntüyü hissedemiyoruz" vs yaklaşımları fundamental sıkıntılara palyatif çözümlerle insanın sorunun çözüldüğünü addetmesi. ben şahsen böyle bir deneyime bile şahit olmuş değilim halen. 5 yıllık 1660s'li pc'imde aldığım görüntü kalitesi gfn londra sunucunun verdiği kaliteden daha kötüydü. input lag'e gelince division 2 oynanacak halde değildi. getirip kapımın önüne sunucu koyarlarsa gene denerim ücretsiz.

verdiğin rakamlar tr gfn hizmetinin fiyatını yansıtmıyor ve 50mbit 110₺ kim veriyor onu da bilmiyorum ama fiyat zaten tek argümanı yapılabilir avantaj bu olayda, nitpick yapmayacağım. yoksa "türkiye sorunları bunlar" deyip geçilebilir donanım fiyatları da zaten. benim olaya yaklaşımım küresel.

kastettiğim cloud gaming abonmanlığıydı. şu esnada oyun oynamaya bir kuruş dahi ödemiyorum. birşey almak istediğim zaman onu ödüyorum sadece. bütün hayatımı sadece f2p oyunla geçirmem mümkün tek kuruş ödemeden bilgisayarım bozulana kadar. cloud gaming f2p için bile devamlı cüzdana hortum.

teoride çözümü mümkün, pratikte çözülmesi için tek bir neden dahi yok şirketler açısından. aha buraya yazıyorum "modding getirdik ama aylık ekstra ödeyeceksiniz" diye gelebilirler ileride.

local tutup üstüne buluda senkronize etmek en garanti ve bu sadece local oynama seçeneklerinde olan bir imkan. buluttaysa sadece bulutta ve sadece tek bir şirkette. yumurtalar tek bir sepette ve o sepeti de başkası tutuyor.

steam'de store'dan kaldırıldığında bile oyunu oynamaya devam etmek mümkün. yaşadım örneklerini şahsen. parası ödendiği halde sonradan oynanamayan bir oyun bilmiyorum. varsa söyleyin.

elektrik bütün hayat için lazım amazon yamyamı filan değilsen, yerlisi demiyorum çünkü normal yerlilere de lazım. ultra sıradışı durumlar harici uzun süreli kesilecek birşey değil, kesilse bile evinde çözümü olabilen bir sistem. interneti aküye doldurup kullanamıyorsun. jeneratör devreye girince geri gelmiyor. devamlı akıma bağımlı temelden. şu anda herhangi bir nedenle ülke uluslararası bağlantısını kesse gitti cloud tamamen. elektriğin 130 yıllık tarihinde ne durumlarda ne süreyle kesilebildiğini biliyoruz. internet'in 25 yıllık tarihi çok daha volatil ve elektriğe nazaran bir tık düşük öncelikte kalmaya ve devamlı bağlantıya muhtaç kalmaya devam edecek.

zombi survival oyunlarında konsol bulup jeneratöre bağlayıp oynandığını gördüm de cloud'dan oynandığını görmedim henüz. ?

Sosyal ağlarda paylaş

ama ben meseleye objektif yaklaşıyorum, şeytanın avukatı olayım hatta. farkında olduğum yadsınamaz avantajları mevcut ama bunlar dezavantajlarının önüne geçemiyor benim için. önceliklerim farklı olsa benim de hoşuma gidebilirdi.

- giriş masrafı hem madden, hem zaman ve kurulum uğraşısı olarak çok daha düşük. kendini oyuncu addetmeyen, hayatında oyun oynamaya ayıracağı bütçeyi minimize etmek isteyen biri için başlaması çok daha kolay.

- oynanış kalitesini zaman boyunca stabil olması potansiyeline sahip sunucular spontane güncellendiği takdirde.

- seyahat alanı şayet yüksek bandwidth, kotasız internete sahip olduğu takdirde en portatif yöntem.

- multi-platform çözümlere doğası gereği en müsait. şirketlerin bunu değerlendirme ihtimali son derece düşük olduğu halde.

Sosyal ağlarda paylaş

İleride iyi olur bu sistem tabii 5G ile ama şu an değil, iyi olduğunda oynayabilirim. Bazı avantajları olacaktır ama bazı eksileri de olacaktır. 

Bence eksileri artıları güzel yazmışsınız, modding'i marjinalleştirecek olması üzücü, o aklıma gelmemişti.

Yalnız şu anda grafik kartı fiyatlarının istinai olarak yükseldiğini atlamamak lazım. Türkiye'de yine istisnai yüksek fiyatlar olduğunu da keza. En iyi bilgisayar pahalı ama iyi bir bilgisayar o kadar da pahalı bir şey değil normalde. Yani evrensel bakınca bunun asıl avantajı fiyat değil kesinlikle bana göre. Pratik olması, kasa yer kaplamayacak, taşıması kolay, bozulma derdinin olmaması falan.

Tahmin ediyorum bu hizmetin profesyonel versiyonu da çıkar çünkü talep düşünce arzı da kısarlar yüksek donanım iyice pahalı bir şeye dönüşür. Grafikle uğraşanlar falan alamaz hale gelir. PC sahibi olmak tam hobi işine döner.

Sosyal ağlarda paylaş

abi oyun neden gg oluyor ben onu anlamadım. Sen oyunu GFN'den almıyorsun ki steam'den epic'den ubi store'dan alıyorsun. 

Kaldırma seçeneğini çalıştıran da GFN değil publisher oluyor zaten. GFN'den kalktı diye sen bir şey kaybetmiyorsun oyun senin sahipliğinde durmaya devam ediyor çünkü. 

yarın gaben sıkılıp steam'in fişini çekip serverları kapatsa senin buluttaki oyunların yanmayacak mı? kütüphanendeki 500 tane oyunu dvd'ye basıp evine göndermeyi taahhüt etmiyor kullanıcı sözleşmesinde steam.

Fiyat özelinden bakarsak artık son 1-2 senede TR'de herhangi bir şey almak, bir şeye yatırım yapmak saçmalık zaten. Ama ona rağmen bile hiç bir imkanı olmayıp sadece cep telefonu olan adama bile bir şeyler sunabiliyor baktığında.

Tabi ki donanım sahibi olmanın, fiziksel olarak monitör/kasanın yerini tutmayacak veya şimdilik tutmayacak diyelim. Çünkü yarın bu teknoloji ne seviyeye gelir bilemeyiz. Ama senin tırt bir iş bilgisayarında veya tabletinde seyahat yaparken otel odasında yattığın yerden kaliteli oyunları oynamanı sağlayacak daha ucuz, daha mobil, daha kaliteli bir sistem yok ve olacak gibi de değil..

biraz oyunculuğun geleceği buluta kayıyor gibi duruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

ben esasen cloud gaming konseptinin bütünü için yazdım. gfn gene aralarında benim de aklıma en çok yatanı ama onda bile oyunlar çat diye erişime kapanabiliyorsa durumun pratikte teoriden daha da vahim olduğunun kanıtı.

steam devredışı olurken korumaları kaldırmasa dahi kaldırılması mümkün, teorisini geçtim pratiği her daim mevcut. dahası buradaki asıl tartışma gfn vs steam değil. local vs cloud. yukarıda bu sorulmuştu, benim de yazdığım oydu.

fiyat meselelerinde de donanım alırken türkiye’de olduğunu hatırlayıp, cloud oynarken türkiye’de olduğunu unutmak da ironik doğrusu ama onun üstünde durmadım. yoksa esasında günlük yerel problemleri dahil etmemek lazım bu değerlendirmelerde. ben şahsen eşit ağırlık veriyorum birkaç ayrı hayali kullanıcıya dünyanın değişik bölgelerinden. batı metropollerinde yaşamayan 6-7 milyar insan için geçerli yazdıklarım.

Sosyal ağlarda paylaş

GLobal düşünürsen donanıma erişebilen her insan donanımı tercih edecektir, ancak bu GFN veya bir başka cloud hizmetini satın almalarını engellemez. İkisinden birisini seçmek durumunda değilsin eğer 3. dünya ülkesi vatandaşı değilsen. 

Benim elimde bir gaming pc olsa da böyle bir sistemi alırım ben. dediğim gibi seyahat ederken pc taşıman mümkün değilken açıp bunu oynamak büyük nimet. Cloud gaming sistemleri donanımı öldürmez ama gaming laptop kavramını öldürebilir belki ?

GFN şuan bu sistemlerin en önde olanı gibi ama o bile daha emekleme aşamasında bence, google bile eline yüzüne bulaştırdı. Şuan çok başlarındayız gibi geliyor. Her teknolojik yenilik gibi bu da zaman içerisinde şekillenecektir.

Cloud & local olayında dediğim gibi ikisine de sahip olmamak için bir sebep yok, çünkü avantaj/dezavantajları çok farklı, birbirlerini tamamlıyor gibiler öte yandan. Bizde bu kıyasın yapılıyor olması fakirlikten başka bir şey değil. Bizde de 5 birim para olsa aylık ücret, bas geç dersin.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...