Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google Servislerinin Türkiye'de satılan cihazlara kapatılması

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

Google Servislerinin Türkiye'de satılan cihazlara kapatılması

"Ağustos ayında Rekabet Kurumu'nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık.

Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi.

Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz."

?

https://shiftdelete.net/son-dakika-google-kararini-acikladi/amp?__twitter_impression=true

MrLevie tarafından düzenlendi
kaynak
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ekşi'de gördüm ama sanki açıklama çoğu kişi tarafından yanlış yorumlanmış. Google mevcutta Rekabet Kurumu tarafından uygun görülmeyen durum çözülene kadar iş ortaklarına yeni lisans verilemeyeceğini belirtmiş. Muhtemelen Avrupa'daki gibi Android'in alternatif tarayıcı ve arama motoru seçimi gibi opsiyonlarla gelmesi gerekecek. Google'ın kolay kolay iyi sayılabilecek reklam geliri elde ettiği Türkiye pazarını bırakacağını sanmam.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.reuters.com/article/us-turkey-google/google-warns-turkish-partners-over-new-android-phones-amid-dispute-idUSKBN1YK0QR

Benim anladığım kadarıyla Google Türkiye'de cep telefonu satanlarla anlaşıp kendi programları yüklü olarak sattırıyordu. Rekabet kurulu ceza kesti, o da anlaşmasını değiştirdi, Rekabet kurulu yine uygun bulmadı. Bunun üzerine Google diyor ki, o zaman hiç anlaşma yapmayacağım bundan sonra. Fakat tüketici cep telefonunu alıp istediğim yazılımı yükler, bunda bir engel yok.

Şu an tam hakim olmadığım için varsayım yürütüyorum tabii. Android için de bu geçerli mi? Telefonların android yüklü olmadan satılıp sonra yüklenmesi diye bir şey var mı?

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, eldar dedi ki:

https://www.reuters.com/article/us-turkey-google/google-warns-turkish-partners-over-new-android-phones-amid-dispute-idUSKBN1YK0QR

Benim anladığım kadarıyla Google Türkiye'de cep telefonu satanlarla anlaşıp kendi programları yüklü olarak sattırıyordu. Rekabet kurulu ceza kesti, o da anlaşmasını değiştirdi, Rekabet kurulu yine uygun bulmadı. Bunun üzerine Google diyor ki, o zaman hiç anlaşma yapmayacağım bundan sonra. Fakat tüketici cep telefonunu alıp istediğim yazılımı yükler, bunda bir engel yok.

Şu an tam hakim olmadığım için varsayım yürütüyorum tabii. Android için de bu geçerli mi? Telefonların android yüklü olmadan satılıp sonra yüklenmesi diye bir şey var mı?

kısacası vestel'e geçmiş olsun. benim anladığım kadarıyla, yurtdışı menşeili cihazlar (devlet ekstra bir yaptırım getirmezse) normal servislerle çalışmaya devam edecek. vestel gibi android kullanan yerel üreticiler bu servisleri telefonlarına kuramayacak.

Sosyal ağlarda paylaş

birkaç şey okudum da, googleplay vs de yüklenmemiş halde gelecekmiş, ve neredeyse bütün programlar google servislerini (bildirim servisleri vs) kullanıyormuş. Bütün programların kendi servislerini kurması gerekiyormuş. Yani whatsappın apk sını kurup çalıştıramayacaklarmış sanırım, çünkü whatsapp ta googleın servislerini kullanıyormuş vs.

Yani bu olursa karışık bi durum, bu kadar sorun yaratacağını tahmin etmemişlerdir.

Sosyal ağlarda paylaş

Google servisleri dediğiniz Android'i de herhangi bir app kullanmanız için gereken şeyler. Google servisleri olmadan Play Storeu Gmaili gectim Google servisi kullanan hiçbir app sideload olarak dahi kullanılamaz.

Fakat benim de anladığım bu Vestele giriyor işte, yabancı firma telefonları etkilenmeyecek sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya olay googleın servislerini kapatması değil ki. Rekabet Kurumu'nun açıklamasında dediği gibi Avrupa'da Rusya'da Google'a ne sebeple ceza verildi ve Google nasıl çözdüyse; aynı çözümü Türkiye'de de uygulaması = İlk açılışta default google'ı search engine olarak koyma da seçenek ver gibi. Kısaca Avrupa'da bu işi nasıl yapıyolarsa aynısını Türkiye'ye aktarması isteniyodur.

Teorik olarak telefonu aldıktan sonra zaten her bokunu değiştirebiliyosun; ama değiştirmeyen veya alternatiflerden haberdar olmayan çok büyük bir kitle olduğu için bu tip durumlarda ülkelerin rekabet kurumları sıkıntı çıkarıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Aynısı isteniyordur demenin çok bir anlamı yok çünkü başka bir şey isteniyor da olabilir. Eğer ki düz mantık kuracaksak rekabet kurulu AB'nin talep ettiklerini talep ettiyse, Google da aynı şekilde orada ne yaptıysa burada da yapabilirdi. O zaman iki ihtimal var, ya Rekabet Kurulu başka bir şey talep etti ya da Google AB için kabul ettiği uygulamayı Türkiye'de kabul etmedi.

Bariz olan bir şeyi yazıyorum ama zaten mesele, tamamen karanlıkta olmamız. Gazeteciliğe uygulanan baskının ve para ayrılmamasının bunda rolü olduğunu düşünüyorum. Kısaca bilmediklerimiz:

1- Rekabet kurulu Google'dan tam olarak ne istedi?

2- Google bu talebe niye uymadı?

3- Google'ın "İş ortaklarımıza, Türkiye pazarında yeni çıkacak Android telefonlarda onlarla çalışamayacağımızı bildirdik." açıklaması ne anlama geliyor?

Kısacası biz olayın özünü bilmiyoruz, tek bildiğimiz bir anlaşmazlık var. Rekabet kurulu ceza kesiyor, Google da Türk fırmalar üzerinden hükumete baskı uygulamak için bir önlem alıyor.

Reuters haberindeki bazı ayrıntılar sadece soruları ve varsayımları çoğaltıyor, bizi aydınlatmıyor. Bu soruşturmayı Rus firması Yandex talep etmiş. Rekabet kurulu aynı zamanda(yani ayrıca), Google'ın arama ve reklam gösterim algoritmalarının rekabet yasasına aykırı olup olmadığını da inceliyormuş.

Neticede olayın bir şekilde tatlıya bağlanacak olması en büyük ihtimal ama sonuçtan bağımsız olarak merakımı cezbeden bu konuda doğru dürüst bilgi edinemeyeceğim.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Phoenixlin dedi ki:

Kısaca Avrupa'da bu işi nasıl yapıyolarsa aynısını Türkiye'ye aktarması isteniyodur.

Avrupa ceza kesti, google bunu ödedi yapılan değişiklikle birlikte (ilk kurulumda search providerı seçebiliyor kullanıcı). Bizimkilerde fırsat bu fırsat tırtıklama peşinde. Bi leylek kalmıştı işte.

-Bonesoul- tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Var işte abi Rekabet Kurumu'nun resmi açıklaması işte şu linkte https://www.bik.gov.tr/rekabet-kurumundan-google-aciklamasi/

Özeti de biz Google'ı bizimkiler suçlu bulup idari para cezası kesip, 6 ay süre veriyolar ihlali düzeltsinler diye. Google bir şeyler değiştiriyor; ama Rekabet Kurumu tatmin olmuyor ve Kasım ayından itibaren günlük ceza kitliyor. Rekabet Kurumu'nun ne istediği hala resmi olarak açık değil; ama açıklamada belirttikleri kadarıyla Avrupa'nın istediği kadar da abartmadık türünde bir şey yazmışlar.

@Boneslark, abi Rekabet Kurumu'nun olayı bu. Haksızsan basar cezayı geçer. Sonuçta kendi kurallarının dışına çıkmıyorlar, mantıksız bir iş de yapmıyolar. Ha Google ibneliğine ülkeden çıkabilir mi? Çıkar da sonuçta haksız oldukları gerçeğini sırf kendi götümüzüm keyfi bozulacak diye inkar mı edelim? (yerli milliye karşı, gogle fanboyuyum)

Sosyal ağlarda paylaş

valla rekabet kurulu haklı mı değil mi araştırmadım, onun için gazete haberlerine değil detaylı rapora bakıp karar vermek lazım. ha rekabet kurulu önce şu aral işini bi çözeydi? yalandan ceza verince arala çözdü mü? 

booking'i salak saçma nedenlerle gönderen bir ülkede hiçbirşeye güvenemiyorum ben şahsen.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...