Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

Black_Hand

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,

Öncelikle kısaca konuyla ilgili özet geçeyim.

Ehliyeti alalı 10 yıl oldu fakat, 3 yıldır aktif olarak araba kullanıyorum. Hep manual <3 vites kullandım. İlk arabamı alacağım ve sıfır alacak bütçem yok.

• 70k türk dinarı bütçem var. 
  • Bekarım. ( <- bu konuda sürpriz birşey olursa da çocuk olayını min 4 - 5 yıldan önce düşünmüyorum, net )
  • Alacağım araba ile çoğunlukla işe gidip geleceğim. ( 1 günde git+gel = 10 km )
  • Yaz aylarında ufak tefek seyahatler, geziler olabilir.
  • Antalya'da yaşıyorum.
  • Araç cabrio yada coupe olabilir. (görüntü olarak hoşuma giden örnek Megane CC , VW EOS, Peugeot RCZ
  • Hız tutkum yok, yanlama tutkum yok.
  • Sakin araç kullanıyorum.
  • Arabalarla ilgili çok teknik bilgim yok. (ör: hangi modelin kaç km de motoru ölüyor, neresi cortluyor vs gibi.)
  • Aracın içinin, özellikle koltuklar ve konsolun bok gibi olmaması iyi olur.
  • İnsan gibi kullanıldığında yolda bırakmayacak bir araç olmalı.

zuhal topal ile arabalanıyorum gibi oldusdf

Aklıma gelenler şimdilik bunlar tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Sosyal ağlarda paylaş

Arabasini taze satmis ve taze 2. el araba almis birisi olarak soyleyebilecegim sey su,

70000 liraya alabilecegin en iyi araba 2014 2015 civari 100k km'ye yaklasmis ama motoru iyi durumda, ufak tefek hasari olan vw polo 1.2 tsi comfortline.

Butun ihtiyaclarini karsilar. Temiz 5 6 yil daha binersin sıkılmazsan da. Masraf acmaz, yolda birakmaz, ustasi cok, parcasi bol. Satarken de benim gibi tipini begenmedigine araba satmasan dahi 20 gun surmez gitmesi.

Sosyal ağlarda paylaş

On 14.12.2019 at 19:46, deadwoll dedi ki:

70000 liraya alabilecegin en iyi araba 2014 2015 civari 100k km'ye yaklasmis ama motoru iyi durumda, ufak tefek hasari olan vw polo 1.2 tsi comfortline.

Biraz daha eski ve kmli olsun ama wv motoru olsun az yaksın diyorsan seat ibiza da alabilirsin, aynı grubun aynı arabası zaten ama sırf markası seat diye polodan yarım gömlek daha ucuz oluyor.

İkinci bi seçenek olarak araç daha yeni olsun kmsi daha düşük olsun diyorsan corsa alabilirsin aynı paraya. Ama daha çok yakar.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

küçük araç olarak Polo/Ibiza/Fabia ve TSI motorlu aldın mı kafan rahat takılırsın. Çok yaşlı araca gitme. İlk aracın olacak, 3-5 yıl da sen kullanacaksın anlattığına göre. Yaşlanmış araç satmakla uğraşma sonra.

Cabrio ve coupe araçları memleketimde Lancia Delta kıvamında kullanmaya çalışan bir kitle olduğu için şüpheli yaklaşırdım ben.

Renault grubu senin araç içi hayaline izmarit basar, sirke döker! VW grubu ergonomiktir, denenmiş ve test edilmiş bir tasarımdır. Sıkıcı olabilir ama üzmez.

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

Clio ucuz oluyor, dış tasarımı falan da güzel ama çok boş araba. Benim de ilk aracım 2014 model Clio idi. Gerçi benim araç harbiden boştu, ama dolu olanlar da aman aman bir şey sunmuyor. Bir de Clio'larda gerçekten belli bir hızın üzerine çıktın mı yan aynalar feci ses yapıyor.

Seat ya da VW derim ben, artık o bütçeye nasıl bir şey bulabiliyorsan bu markalardan. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 14.12.2019 at 19:23, Black_Hand dedi ki:

• Arabalarla ilgili çok teknik bilgim yok. (ör: hangi modelin kaç km de motoru ölüyor, neresi cortluyor vs gibi.)
  • Aracın içinin, özellikle koltuklar ve konsolun bok gibi olmaması iyi olur.
  • İnsan gibi kullanıldığında yolda bırakmayacak bir araç olmalı.

zuhal topal ile arabalanıyorum gibi oldusdf

Aklıma gelenler şimdilik bunlar tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Hiçbir modern arabanın normal kullanımda motoru ölmez yolda bırakmaz kolay kolay. Arabanın geri kalanı daha kısa ömürlü. Kompakt sınıfta iç mekan kalitesi hemen hemen hepsinde aynı gibi.

Bu @axedice mesela eski arabasını periodik bakımını 50km kaçırdı diye, bakıma hiç götürmedi (nasıla kaçtı), direk bir sonraki 10k bakımına götürdü, yine de baya kullandı o arabayı. Gerçi onun motor pörtlemiş yolda kalmışdın dimi ?

Sosyal ağlarda paylaş

Güzel ve mantıklı görüşler gelmiş, teşekkür ederim.

*POLO: 2 - 3 yıldır sıklıkla kullanma şansım oldu 2014 trendline , bluetooth olmaması dışında bir eksik hissetmedim ben araçta.

Ama kıyaslama yapabileceğim bir araba da kullanmadım tabi bu yüzden aradaki farkı bilemiyorum.

20lerimin son çeyreğinde cabrio ile rüzgarda uçuşan saçlar eşliğinde işe gitme fantezimi, 40ların başların başlarında parayı bulmuş son model cabrio ile gezen kart zampara? imajı olarak revize edeceğim gibi gözüküyor.

kafamı karıştırdınız, ne güzel patlak bir rcz alıp *çıştak çıştak* gezecektim, tavanı akan bir hardtop megane cabrio da olabilirdi...

gerçekler polo mu şimdi? 

Black_Hand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

O kadar para verip de Bluetooth bile olmaması araçta da ne bileyim abi, benim 2011 207'de var ya standsrttı o zaman bile. Otomatik ve eski vw alacaksan alma sakın, manuel al. Yenilerde bir nebze daha ama eski dsgler kullanima bağlı çok bakım masrafı çıkarıyor.

Ben katılmıyorum, ilk araç için gayet rcz falan da alınabilir. Sadece pertten dönme olmamasına, mümkünse Peugeot servisinde kayıtları olmasına dikkat et. Hatta hangi serviste varsa kayıdı servise uğrayıp ustalarla biraz muhabbet yaparsan tanırlar aracı tüyo da verirler. Öyle Astra aldık biz arkadaşa Opel servis ustaları ile iki muhabbet aldık aracı anlattılar bize oturup 5 dakika güya kvkk falan bırakmadan her türlü bilgiyi verdiler ?

Sosyal ağlarda paylaş

O para verilmez eski kasa i20'ye, yeni kasalari bayagi guzel bence. Ses yalitimlari falan da fena degil. Otomatigini bilmiyorum gerci de asya araclarda otomatikle ilgili sorun duymadim cok.

VW'de bluetooth yok bu arada ama doseme kalitesi, surus komforu vs. olarak polo'nun muadili yok. Ben yaris, i20, clio, micra falan cogunu surdum uzun yolda da, sehir icerisinde de. Multimedya donanimi da kalite olarak saydiklarimdan iyi bu arada, muzik sistemi, ses kalitesi falan sahane. Millet tok kapi sesi goy goyu yapiyor da degil yani. Yukarida saydiklarim arasinda sadece yeni i20'ler polo'ya yakin.

Sosyal ağlarda paylaş

son kasa i20'nin otomatiği kararsız ama sorunsuz; yakıtı çılgın ötesi. arkadaşım ortalama 9.5 lt yakıyordu, uzun yolda 6.5 e falan düşüyordu adsafsada 

polo'dan daha mantıklı bir araba varsa ibiza derim. malzeme kalitesi poloya 10 dersek ibizanın 9 dur ama donanım olarak basıyor geçiyor, benim araçta otomatik katlanır ayna, dönüşe duyarlı ve sensörlü farlar, sensörlü silecek, 6.5" ekran, bluetooth usb ne ararsan vardı, ekranda park sensörü bile vardı hatta . fiyat olarak da daha mantıklı pololardan.  

Sosyal ağlarda paylaş

• Konu başlığı Sam tarafından Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu. olarak değiştirildi
  • Yeni Oluştur...