Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-fatura hakkında

eldar

Öne çıkan mesajlar

Fazla spesifik bir soru ama bir ihtimal bu durumda olan vardır diye şansımı deneyeceğim.

Efendim vergilerimizi har vurup harman savuranlar yeni bir cin fikir bulmuş. 1 Ocak itibariyle 5000 lira üstü faturalar sadece e-fatura olabilecekmiş. 

Ya e-fatura hizmeti veren bir yerle anlaşacaksın, ya da devletin bilmemne portalında bedava yapabiliyormuşsun. Fakat böyle yaparsan saklama yükümlülüğü de sende. 

Benim şimdilik yıllık 5000 lira üstünde kestiğim fatura sayısı 10 falan. 10 fatura için 360 lirası devlete haraç, yıllık 1000 lira verme fikri hoşuma gitmediğinden alternatif arıyorum.

Şimdi mali müşavir bana cloud'da da kendin saklayabilirsin ama tavsiye etmiyorum dedi. Bunu bir tekrar konuşacağız onunla da, önce kendim bir araştırayım dedim.

Şimdi benim merak ettiklerim:

1- bu illa cloud'da mı saklanmalı, neden ben kendi hard diskimde saklayamıyorum?

2- cloud kiralayıp saklamamın ne sakıncası olabilir? E-faturasını kendi saklayan var mı?

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben 3-4 senedir efatura kullanıyorum, sistem bok gibi çalışıyor zaten. devlet biçok şey söylüyor şöyle yap böyle yap diye de, daha kendi sistemini oturtamamış durumda.

aslına bakarsan istediğin yerde saklarsın, harddisk olur usb olur o sana bakar. yeter şart şu, yarın bir gereksinim durumunda mali mühürün ile imzalanmış hallerini çıkarıp verebilmen.

bu arada efinans'a bi göz at, sanırsam belli sayının altında kesenler için ücretsiz hizmet vermeye başladı.

Sosyal ağlarda paylaş

enpara falan ücretsiz yapıyor 1 yıllık.

Biz foriba kullandık, hali hazırda paraşüt kullandığımız için şak diye entegre olduk. Fatura başı ödüyoruz bir nevi kontörlü gibi. 5 yıllıkda saklama veriyorlar. Biz ki cloudla iş yapan şirketiz, en temizi bu abi hiç uğraşmıyoruz.

Kendimi keriz gibi hissediyorum çünkü normal fatura maliyeti + kargodan çok daha ucuza geliyor e arşiv olayı.

Keşke şirketi ilk kurduğumuzda yapsaymışız heh.

Bide tabi şöyle güzellikler var, paraşütte oluşturdun faturayı şak kesiosun tak karşı tarafa gidiyor. Çok temiz.

Yılda kaç fatura kesiyorsun(hepsi)? bunların kargo vs ücretleri var. E arşiv'e geç abi direkt.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Suark dedi ki:

enpara falan ücretsiz yapıyor 1 yıllık.

Biz foriba kullandık, hali hazırda paraşüt kullandığımız için şak diye entegre olduk. Fatura başı ödüyoruz bir nevi kontörlü gibi. 5 yıllıkda saklama veriyorlar. Biz ki cloudla iş yapan şirketiz, en temizi bu abi hiç uğraşmıyoruz.

Kendimi keriz gibi hissediyorum çünkü normal fatura maliyeti + kargodan çok daha ucuza geliyor e arşiv olayı.

Keşke şirketi ilk kurduğumuzda yapsaymışız heh.

Bide tabi şöyle güzellikler var, paraşütte oluşturdun faturayı şak kesiosun tak karşı tarafa gidiyor. Çok temiz.

Yılda kaç fatura kesiyorsun(hepsi)? bunların kargo vs ücretleri var. E arşiv'e geç abi direkt.

Yılda tahmini 80-100 fatura falan, ama bunun bir maliyeti yok bana. Zaten ürünle beraber kargoluyorum faturayı. 

Mali müşavir dedi böyle böyle paraşütle anlaştık yıllık 360 lira devletin haracı 600 küsür de paraşüt için. Böyle bir iş için 1000 lira bence az bir para değil, geçen yıl sadece 5 faturada 5 bin lirayı geçmişim mesela, hadi önümüzdeki sene 6 olsun, taş çatlasa 10. Yani tamamen deli dumrul vergisi gibi bir şey benim gözümde. E-imzam bile yok benim şu an. 

Şu finansbank'ın şeyi ilgimi çekti 2022'ye kadar bedava diyor. Her şeyi mi bedava?

Kaldı ki, pratiklik gibi şeyleri bir kenara koyarak teorik olarak merak ediyorum, hd'de saklanamaz mı? 

@-Bonesoul- saklanabilir demiş. Mühür dediğin elektronik mühür herhalde?

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

elektronik mühürle imzaladığın bir dosya temelde efatura dediğimiz şey. kullandığın yazılımdan export ederek, bi yerlere atıp yedekleyebilirsin. ama işte disaster durumunda kaybetmeyeceğinden emin olman lazım.

şuraya göz at efinans için; https://www.qnbfinansbank.com/dijitalkopru

https://medium.com/mali-müşavir-evren-özmen/qnb-finansbank-ücretsiz-e-dönüşüm-paketi-nedir-6e3e5ae6339d

tabi kanunen durum gerge'nin dediği gibi olabilir. 

-Bonesoul- tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben birfatura.com kullanıyorum. Yıllık 336 lira ama keseceğin fatura sayısı kadar kontör almanı istiyor; 1000 fatura keseceksen 170 lira da buna alıyor mesela. 

Bunun dışında e-imza almak gerekiyor, eğer o hali hazırda varsa başka bir masrafı yok. Ki sanıyorum e-imza bütün e-fatura şirketleri için gerekecektir.

Ben dijital olarak içerik sağladığım için bana çok mantıklı oldu, çünkü ürün kargolamıyorum. Hatta bilgiler de otomatik geldiği için fatura yazmakla da uğraşmıyorum. Sistemin eksikleri olabilir ama şimdilik memnunum

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...