Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Büyük ebatta fotoğraf baskısı / fotoğraf kalitesi / baskı cihazı cahiliyim. Yardım lütfen.

Archangel_

Öne çıkan mesajlar

Eşimle çok beğendiğimiz bir fotoğrafı oldukça büyük ebatta bastırmayı düşünüyoruz. Oldukça fazla detay içeren bir su altı fotoğrafı. Bilmediğim ve araştırınca tam da anlayamadığım bir kaç sorum olacak.

Kalite kaybı olmadan maksimum nasıl bir ebatta bastırabileceğimiz konusunda yardıma ihtiyacım var zira 150cmx200cm civarı boyutlara bile çıkabiliriz kalite kaybına bağlı olarak

Sanırım detay açısından kanvasa vs değil de direk fotoğraf baskısı gibi bastırmakta fayda var?

Bastırmak için görüşeceğim yerlerde baskıyı yapacak cihaz ve özellikleri de önemli olacaktır diye tahmin ediyorum. Baskı cihazına dair hangi özelliği sormam gerek?

Çekilen fotoğrafın özellikleri şu şekilde; (dpi, kullanılan cihaz, piksel vs bilgileri)

https://files.fm/u/qvdz7x5a#/view/specs.JPG

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, Archangel_ dedi ki:

Aklımızdaki boyutlar 60"x40" gibi olacağı için endişeliyim. 

senin boyutları photoshopta 300 dpi üzerinden pixelden cm e çevirince 62x41 cm çıkıyor. ama baskıyı alırken dpi 150 olarak ayarlayınca baskı boyutu iki katına çıkar. 150 dpi gayet yeterli bir değer. öğrenciyken 50x70 i hem 150 hem 300 dpi dan alınca arada gözle görülür netlik kalite farkı olmuyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

@Theridone uğramayacak sanırım ?

İki farklı özalitçi ile görüştüm bu gün. ikisi de fotoğrafın 150x100cm de bile kalitesinin oldukça yüksek olacağını fotoğrafı inceleyip teyit etti

Ancak kanvas vs mat fotoğraf baskı kağıdı vs parlak fotoğraf baskı kağıdı konusunda kafam karıştı. Özalitçinin biri, karşıdan perdeden süzülen güneş alacağı bir yere asacağımızı öğrenince mat kağıda basmak gerekir o zaman dedi. Bir başka özalitçi ise kalite kaybı yaşanmadan en güzel şekilde kanvasa basarız, fotoğraf baskı kağıtlarında süzülen güneş alan yerde olsa bile 2-3 seneye sararmalar başlar, kanvasta daha uzun ömürlü olur bilgisini verdi... Görüştüğüm adamların teknik bilgi yeterliliklerini, tecrübelerini bilmeyince, üstüne konudan ben de anlamayınca böyle soru işaretleriyle kalıverdim

Sosyal ağlarda paylaş

Sararırsa tekrar bastırırsınız. Yansıma sorununu da mat camlı çerçeveyle çözersiniz. Bende 180x100 gibi bir poster var kuşe kağıda baskı, tam da güneş vuran duvarda duruyor senelerdir. Posteri çerçeveciye götürdüğümde mat cam yapalım yoksa gündüz güneşten akşam da aydınlatmadan yansır dediydi. Sararma, yıpranma vs. hiç bir şey olmadı bu arada. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...