Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yabanci ile yapilan evlilikte soyadi kullanimi

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

Selamlar. Yabanci esimle onun yerel makamlari huzurunda evlendik, ve taraflar arasinda bir soyadi degisikligi yapilmadi. Evliligi tescil ettirmek istedigimde konsolosluk 4721 sayili Medeni Kanunu Madde 187/3 geregi kadinin kocanin soyadini kullanmaya mecbur oldugunu ve esim benim soyadimi tasimadigi icin bu tescil isleminin yapilamayacagini belirtti. Su an TC onunde hala bekarim.

Belki yasalarda bir bosluk vardir ya da ozel bir durum yaratilabilir diye kanunu bilen bir avukat aramayi surdurmekteyim ama yine de etrafa (ve size) de bir sorusturayim dedim; belki benzer durumda olup cozume ulasmis birileri vardir falan diye.

Sahsen bana sacma geliyor. Turkiye'nin burada yapmasi gereken sey benim evli oldugum bilgisini alip "he tamam" demek. Sirf soyadi yuzunden evli oldugumu tanimayacaksa o zaman bana 2. bir Turk es alma hakki tanimis oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Aynen öyle bende amerikadayim askerlik tecili icin miamiye konsolosluğa gittiğimde burda nasıl kaldigimi sordu?

Bende evlenip green card aldigi mi söyledim sonra gişedeki adam evliliğini bildirmek istiyomusun dedi?

Zorunlu mu dediğimde isteğe bağlı dedi bende bildirmedim hala bekar gözüküyorum.

Duruma Boyle bakarsan aslında ben hala Turkiye ye gidip evlenebilirim

Sosyal ağlarda paylaş

Benim soyadimi kendi soyadi ile birlikte alabilir evet, ama biz oyle yapmadik soyadlari oldugu gibi kaldi. Bu yuzden Turkiye kanunlari ile catisiyor sanirim.

Evliligi neden buyukelcilikte yaptirmadik - 1)Nikah ile dugun bir arada yapildi, 2)Soyadi nanesi yuzunden. Yerel kanunlarda kadin erkegin soyadini almaya mecbur degil, sorunsuz bir sekilde evlendik.

Sosyal ağlarda paylaş

akıl büyük sermaye diye boşa dememişler op işi çözmüş

yerli evlendik de ne oldu, yarın evlilik yıldönümü 2 gündür kavgalıyız. bütçe de yok zati fırsattan istifade boş geçirsem yarını agzıma s.çar, 1 sene burnumdan getirir

vivavale tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

mahmut tanal reis senin sorununun çözümü için tbmm’ye 2016 da kanun teklifi sunmuş. chp li olduğu için kabul edilmemiştir tabi, sonucuna bile bakmadım sen bi bak istersen

https://www2.tbmm.gov.tr/d26/2/2-1539.pdf?TSPD_101_R0=08ffcef486ab20008e7c0622b0725686681c786a60e64b33fd47750f1d50db5ae0eac24e796df41d08a790bf9f14300035971abd79da0d75e05bd237d3cf99a0b5ae61ec2baf21d3ab093b99c3daff60533495ce18659731e7f98a27089a9ac2

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, vivavale dedi ki:

akıl büyük sermaye diye boşa dememişler op işi çözmüş

yerli evlendik de ne oldu, yarın evlilik yıldönümü 2 gündür kavgalıyız. bütçe de yok zati fırsattan istifade boş geçirsem yarını agzıma s.çar, 1 sene burnumdan getirir

OHA!!!! 14 kasım mı sizin de?

Lan yarın bizim de evlilik yıl dönümümüzdü. Ben geçen sene boş geçtim. Sonunu biliyosun ?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ahmedinejad dedi ki:

Tansu çiller’in kocası karisinin soyadını almıştı. Nasıl yaptıydı onu acaba. 

Mahkeme yolu ile karisininkiyle ayni olacak sekilde soyadi degisikligi yapmis.

1 saat önce, Fistan dedi ki:

mahmut tanal reis senin sorununun çözümü için tbmm’ye 2016 da kanun teklifi sunmuş. chp li olduğu için kabul edilmemiştir tabi, sonucuna bile bakmadım sen bi bak istersen

https://www2.tbmm.gov.tr/d26/2/2-1539.pdf?TSPD_101_R0=08ffcef486ab20008e7c0622b0725686681c786a60e64b33fd47750f1d50db5ae0eac24e796df41d08a790bf9f14300035971abd79da0d75e05bd237d3cf99a0b5ae61ec2baf21d3ab093b99c3daff60533495ce18659731e7f98a27089a9ac2

Tesekkur ederim. Sonucu bulamadim ama degisiklik teklif ettigi kanunun bugunku haline bakinca degistirilmedigi anlasiliyor

1 saat önce, Quo-Vadis dedi ki:

Şöyle mahkeme kararı var, buradan yürüyebilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/evli-kadinlar-sadece-bekarlik-soyadini-kullanabilecek-40059512

Ben 2 kere yabancı ile evlendim, da benimkiler hep Türkiyede oldu. Konsoloslukta yapsaydinız uyduruk bir nikah keşke.

Sana da tesekkur ederim. Gorunuyor ki bu hakki elde etmek icin herkesin ayri ayri dava acmasi gerekiyor, zira Turkiye'de Anglo Sakson hukukundaki gibi ornek dava gelenegi yok.

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Benim arkadasimda yabanci ile evli ve kiz soyadini degistirmedi ama herhangi bir sorun cikmadan konsoloslukta tescil ettirmisler. Hatta ben sorunca e-devlette tekrar kontrol etti ve hicbir sekilde Turk soyadi gorunmuyo kizda. Konsolosluklar arasinda farklilik gostermesi garip geldi. Bence Turk Medeni kanununa bakmadan tescil edebilecek bir yolu olmali sonucta resmi olarak baska bir ulkede de olsa evlisiniz, biz kabul etmiyoruz demeleri absurd.

Sosyal ağlarda paylaş

@Quo-Vadis

Tesekkur ederim. Mail atar sorarim 4721/187/3 ile celisiyor mu diye, belki celismiyordur ve onlar neden celismedigine hakimdir.

@Myrica

Yahu hayati etkileyen o kadar sey duruken burasina mi takildin ?
Bu kisimda evliligi zorlastiran birsey yok burada aslinda, israrim biraz lawful goodlugumdan biraz da ileride bana birsey olursa ya da kanuni bir durum olursa esim Turkiye'de de hak iddia edebilsin diye temkinliligimden.

@Esh

O da ilgincmis, bug mi o ne oyle asdf

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

@Quo-Vadis

Tesekkur ederim. Mail atar sorarim 4721/187/3 ile celisiyor mu diye, belki celismiyordur ve onlar neden celismedigine hakimdir.

Öyle sorma, öyle sorarsan kanuna bakarlar. Taş koyarlar. Diyeceğin şey şu:

Ben TC Kimlik No lu , Türkiye cumhuriyeti vatandaşı Nigger of the sands ,  Green Forest vatandaşı olan:  Nigger of Forest  ile Green forestte belediye evlendirme dairesinde evlendik, Green forest diyarında evliliğimiz tescillendi, Evlilik belgeleri ektedir. (Ek-1 green forest evlilik cüzdanı fotokopisi - burada açık bir şekilde adınız soyadınız ayrı olduğu gözüken sayfayı köy. ). Türkiye cumhuriyetince evliliğimiz tescil ettirmek istiyoruz. Bunun için konsolosluk nezdinde hangi evraklar gereklidir. ? Onlar sana cevap verir zaten. Şunu getir bunu getir yapalım der ise, götür yaptır. Ama Nigger of Forest, Soyadını Of Sands yapmadığından , biz bunu yapamayız der ise, o zaman farklı bir konsolosluğa sor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...