Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ses Pattern Karşılaştırma - Machine Learning Help

Skyfire

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar,

Elimde steteskop tarzı bir kayıt cihazı var bu cihaz ile motorların ses dosyalarını kaydedip sağlam ve bozuk motor karşılaştırması yaptırıp; arızaya ne kadar yaklaştığını karşılaştırmayı planlıyorum. Lisansım makine mühendisliği olduğu için konuya oldukça yabancıyım. 

Nasıl bir yol izlemem lazım, hangi metod ile karşılaştırabilirim? Nasıl bir sonuç elde edebilirim. Yol gösterebilecek olan birileri çıkar ise oldukça memnun olurum.

Sosyal ağlarda paylaş

Machine learning yapma adam gibi fftlerini alip frekans yogunluklarina bak, onun turevini alip gecislerine bak vs

ML diyince CS’tekiler de anlamiyor zaten yuru ya kulum at algoritmalari ustune sonucta randomda daha kotu cikartip boburleniyorlar, cunku karsilastirilacak bir baseline yapmiyorlar ?

kucukken annemin kremlerini karistirip super krem yapmaya calisirdim ML de o

cok guzel proje buarada kolay gelsin

Sosyal ağlarda paylaş

baslangic noktan soyle birsey olsa gerek;

https://medium.com/@mikesmales/sound-classification-using-deep-learning-8bc2aa1990b7

yani en yeto yaklasimin binlerce bozuk vs saglam calisan ses dosyasi uzerinden classification ile tek layer li bir algoritma ile baslayabilirsin, daha sonra ek katmanlara dogru yelken acabilirsin

https://medium.com/@awjuliani/recognizing-sounds-a-deep-learning-case-study-1bc37444d44d

Sosyal ağlarda paylaş

Su ana kadar ki cevaplar için teşekkürler. 

Konuyu malesef hoca önerdi, ben de OK dedim, ki aslında ilerde fabrikada da işimize yarayabilir. Dataları motorlardan rulmanlardan dinleyebilirim, steteskop benzeri cihazla ses dosyasi kaydedebilirim. Sağlam, arızaya yakın arızalı şeklinde kaydedebilirim. Sadece paper yazmam lazım zaten. 

Derme çatma çalışan bir kod işime yarar yani. Ben de bir kaç kaynak buldun githubdan oradan kodlara, bakıp kendim de 100 civarı ses dosyası kaydetmeyi düşünüyorum. Oradan paper yazsam kafi de makine mühendisi olarak ve 10 sene öncesi mezun olarak baya geriyim konuda o sorun 

tldr dersi geçeyim yeter 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...