Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beyaz Yakalılar

barbu

Öne çıkan mesajlar

On 18.10.2019 at 18:25, Goering dedi ki:

apandisit ameliyatindan sonra bir sikintilar cikmisti 9 gun hastenede yattim.

taburcu oldugumun ertesi gunu gece 12'ye kadar mesai yapmistim, ondan beri biraktim maasli calismayi.

kimse de: "kardes nasilsin, gecmis olsun" demedi..

buyuk konusmayayim ama ozellikle finans alaninda ASLA calismam tr'de.

Abi bu nasıl olabilir ya. Gerçekten çok ilginç. Bu kadar insanlıktan çıkılan bir ortam hiç görmedim ben. 

Sosyal ağlarda paylaş

koleden kasitim zihniyet patron/iscilik degil. Elbette bir yerlerde calismak zorunda kalabilirsin ama  napcaz ya, olmaz ki, zaten duzen boyle vs gibi 250 tane bahane suruyorsan once korkaksin, sonra da kolesin.  her meslek icin gecerli olmayabilir bu. 

sonra bu kolelerin diger insanlari kolelestirme cabasi var ki orasi bambaska. Gavat gelir surda burda calisiyorum diye artislik yapar, aldigi maas ortada. Gel birlikte calisalim dersin, proje koyarsin ortaya ama garanti para kazaniyorum, hem burasi buyuk sirket der. Neden cunku kendi gibi olan topluma buyuk firma ismi verip bir seyler kanitlayacak. Girisimcileri dolayli yoldan sindiren, bir cogunu daha ortaya cikmadan bir girdabin icine sokan iste bu gavatlardir, bunlarin hastalikli aileleridir, sevgilileridir.

Uretimin onundeki en buyuk engel bu hastalikli, hic bir sey uretme amaci bile olmayan, hayalsiz,  onune ne konulduysa  onu uygulayan robot koleler. Bu hayali olmayan, tembel kolelere kendi hayallerinizden sundan bundan bahsedince de garipserler, deli derler.

Bunlarin cogu tembel insanlar. Kendimi gelistiriyim, su alanda bir seyler kovalayim yok. Yuvarlanip gidiyor bir sekilde. Daha 25 30 yasinda hayatindan vazgecmisler

keywords : tembel,korkak, kole, aglayan, surekli soylenen, ulke kotu, babamiz fakir, sorumluluk, kiz arkadas, evlencem, yuva, bir ev aliyim, piyasa kotu.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Emre333 dedi ki:

koleden kasitim zihniyet patron/iscilik degil. Elbette bir yerlerde calismak zorunda kalabilirsin ama  napcaz ya, olmaz ki, zaten duzen boyle vs gibi 250 tane bahane suruyorsan once korkaksin, sonra da kolesin.  her meslek icin gecerli olmayabilir bu. 

sonra bu kolelerin diger insanlari kolelestirme cabasi var ki orasi bambaska. Gavat gelir surda burda calisiyorum diye artislik yapar, aldigi maas ortada. Gel birlikte calisalim dersin, proje koyarsin ortaya ama garanti para kazaniyorum, hem burasi buyuk sirket der. Neden cunku kendi gibi olan topluma buyuk firma ismi verip bir seyler kanitlayacak. Girisimcileri dolayli yoldan sindiren, bir cogunu daha ortaya cikmadan bir girdabin icine sokan iste bu gavatlardir, bunlarin hastalikli aileleridir, sevgilileridir.

Uretimin onundeki en buyuk engel bu hastalikli, hic bir sey uretme amaci bile olmayan, hayalsiz,  onune ne konulduysa  onu uygulayan robot koleler. Bu hayali olmayan, tembel kolelere kendi hayallerinizden sundan bundan bahsedince de garipserler, deli derler.

Bunlarin cogu tembel insanlar. Kendimi gelistiriyim, su alanda bir seyler kovalayim yok. Yuvarlanip gidiyor bir sekilde. Daha 25 30 yasinda hayatindan vazgecmisler

keywords : tembel,korkak, kole, aglayan, surekli soylenen, ulke kotu, babamiz fakir, sorumluluk, kiz arkadas, evlencem, yuva, bir ev aliyim, piyasa kotu.

lol

cocugun var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

Kraldan cok kralcilik yapan, kendini gelistirmeyi reddeden insanları bir kenara koyalim. Ama onun dışında adam risk almak istemeyebilir ki gayet anlasilir birsey. 

Bana da ben maasli para kazanırken gelse abi isi birak boyle bir proje var bu kadar yatirim istiyor vs dese buyuk konuşmayayım da muhtemelen reddederim veya pet proje olarak yapalim derim.

Girisimci ruhlu olmak, daha fazla risk almayi secmek baska bir sey. Biraz kisilikle alakali muhtemelen. Bunu herkesten beklemek buyuk yanilgi olur.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Emre333 dedi ki:

10 sayfalık topicteki en hatalı paragraftı bu. İnsanlar önünü görebilmek ister, finansal güvenlik ister. Hele Türkiye gibi her an her haltın olabileceği yerde, başını sokabilecek bir ev bi araba almak için bile kredi çekmesi gereken bir yerde o krediyi ödeyebilecek garanti ister. Bu garanti hiçbir şekilde yok zaten, ama ona en yakın olacağı kısım büyük firmada garanti gelirli işi. Türkiye'de iş bulma sıkıntıları zaten malum, adam iyi firmada görece iyi maaşla, belki iyi koşullarla işe girmiş. Ondan sonra zıpçıktının biri boş hayallerle gelip de "abi şöyle startup kuracaz hadi" dediğinde tüm bunlarla kıyasladığında o adımı atmak istememesi gayet normal. Firmanın ismi değil verdiği güvence burada adamı tutan. Hele hele Türkiye gibi yerde iktidarla özellikle iyi ilişkisi olmadığı ve "beslenmediği" sürece startupların başarı oranı ortada, kendini amorti edebilme ihtimali ortada.

Ha söylendiği gibi girişimci ruhlu olup bu yolda giden insanlar da var, karakter meselesi. 3-4 tane şirket batırıp hala devam eden ve sonunda bayağı iyi konuma gelmiş arkadaşım var girişimci, uluslararası alana açıldı en son, ikametini de Avrupa'ya taşıdı şirketiyle. Yarı yarıya güvenli limandan ayrılmadan ara ara kafayı bi freelance'e çıkartarak giden de var yazılımcı, kendi şirketinde çalışırken free projelerle acaip yan gelirler elde ediyor vb. Belli sektörlerde daha rahat bu iş.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

O değilde, bu adam girişimciyim diyor. Sonra işi ilerlettiğinde yanında çalışacak adam arayacak. Bu adamların hastalıklı, korkak, tembel köleler olduğunu düşünüyorsa yanında çalışacaklara acırım ben.

Sosyal ağlarda paylaş

Zaten o paragraf başlı başına girişimci ruhlu bile olsan "neden asla bu adamla çalışılmaz"ın kanıtı. Proje teklif ettiği kişiler az çok tanıyor ve bu görüşünü biliyorlarsa işin finansal risk boyutuna bile girmeden sırf şu görüş yüzünden "bu iş tutmaz" deyip reddi basıyorlardır.

Sosyal ağlarda paylaş

O lafı ciddiye almadım, girişimci olmak isteyip de bunu becerecek yetenek ve zekaya sahip olmayan birinin başarısızlığını sağa sola yüklemek (önümüzü kestiler, prestij meraklıları, kandırıldık) ve bahane bulmak için saldırıları olarak gördüm. Belki iki satır okursa bir şeyler öğrenebilir ümidiyle açıkladım.

Sosyal ağlarda paylaş

evet arkadasim kole dedim, koleler var zaten ve olmak zorunda.Mesela bizim yunan cocuk vardi acik acik ben koleyim birader benim yapim boyle dedi, eyvallah.  ama az da olsa bir seyler yapmak isteyen insanlar var. Bunlari sindiren sizin zihniyetiniz iste. Evet ben hataliyim siz haklisiniz. Kacinci beyaz yaka 30 yas bunalim konusu oldu bu sayamadim. Biraz cesaret,  25 yasinda ev kredisine girmek zorunda degilsin ? 32 yasindayim  girsem mi diye 55 kere dusunuyorum, elimi kolumu baglamayacak bir aylik odeme ayarlayabilirsem dusunecegim.

Onumuzu,onunuzu kesen yok rewendor, amacina ulasmak istryen ulasir. Soylemek istedigim keske insanlar biraz daha hayallerinin pesinden gidebilse, cocukluktan beri yuklenen "memursun sen memur kal, orta olceksin orta olcek kal"  zihbiyetinden kurtulabilse,sinirlari olmadigini gorebilse. Ama zor iste goruyorsun. Ancak yorum yapin, olmaz bahanelerini siralayin, mal bu ya hehe cekin.

Neyse isin ozeti,bu beyaz yaka kankutlarima az da olsa az gsz vermek istiyorum. Uslubum sert ya da yanlis olabilir ama sizin uslubunuz ve is konusuna yaklasiminiz tamamen hastalikli, hayatinizi zindan ediyorsunuz ve bunu turlu sebeplerle rasyonellestirme cabalariniz var. Yapmayin etmeyin, dunya Istanbul, Ankara,Berlin su bu dan ibaret degil.

Sosyal ağlarda paylaş

hay startup batsin birakin su silikon vadisi agziyla konusmayi. 

adam mutsuz, kotu durumdayim ve beyaz yakliyim diyor. Bu gordugum kacinci baslik ve ben de  beyaz yakali olmaktan baska seylerinde oldugunu soyluyorum. arguman mi turetemiyorsunuz, okudugunuzu mu anlamiyorsunuz? adam mutsuz  birader, var mi bir yol soyleyin diyor.yardim etmeyi deneyin. baslik sahibine olmasa bile digerlerine belki bir faydasi olur. 10 sene corporate kopek olmadan once varsa fikriniz ustune gidin, biraz cabalayin diyin.  

Sosyal ağlarda paylaş

Ben mesela sokakta giderken bi range görüyorum lan bi iş/startup kurup şu rangelerden bir tane de ben alsam diyorum. Sonra o işi range alacak seviyeye getirmek için sahip olacağım stresin beni kaç senede kalp veya kanser hastası yapacağını düşünüp, maaşlı işime her gün gidip şikayet etmeyi seçiyorum.

Gelişmiş avrupa ülkelerinde yaşıyor olsaydık, muhtemelen böyle dertlerimiz ve kaygılarımız olmayacaktı. Çünkü Türkiye gibi hardcore bir memlekette hayatını sürdürünce insan ister istemez bu kadar çekiyoruz bari birşeylerin sahibi olalım kafasına giriyor bence.

Sosyal ağlarda paylaş

alaman turklerde ayni karsim, onlarda bi range'imiz olsa diyor, range'i olan onla hava atiyor.

Genlerimizle alakali bence. Sirketin CEO'su 2010 model fiat500 ile geliyor, park etmesi bulmasi kolay az yakiyor vs diye. Turk jip fln kastiriyor. Les bir irk olmamizla alakali.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Beyaz yakaya yeni bir dert geldi bu arada, artık çalıştığınız şirketler size referans olamayacak olabilir. Bizim müvekkil şirketler artık işten ayrılanların yeni başvurduğu yerler CV’deki referanslar için arayınca “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği çalışanlarımız hakkında bilgi veremiyoruz” diyorlar. Yani adam gerçekten referans gösterdiği yerde çalışmış mı bile anlayamayabiliyor yeni işveren.

Bu iş zaten işveren için de kötü, işçi için de. İşveren adam sahte CV mi doldurmuş anlayamaz, işçi de iyi referans kullanamaz. 2 aylık deneme dönemi epey daha ciddi kullanılmaya başlayacak artık.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, GERGE dedi ki:

Bu iş zaten işveren için de kötü, işçi için de. İşveren adam sahte CV mi doldurmuş anlayamaz, işçi de iyi referans kullanamaz. 2 aylık deneme dönemi epey daha ciddi kullanılmaya başlayacak artık.

Üzgünüm de 2019 senesinde "sen orda çalıştın mı anlayabilmem için bana müdürünün numarasını ver" diyen bir şirket batsın gitsin. E-devletten 4A'sını iste ve/veya son 3 aylık bordrosunu iste kabak gibi belli olur. Bir de referans dediğin kişiden istenir zaten şirketin Ahmet'e Mehmet'e referans olması diye bir şey olmaz ki KVKK olsun.

Sosyal ağlarda paylaş

ex beyazyaka yeni girişimci olarak diyebilirim ki

manyak mısınız kardeşim, rahat batıyor :). Hele ki bekar bi adamın hiiiç ihtiyacı yok fantaziye, 8 5 çalış abi, al gününde maaşını.

Dikkat etmen gereken şey %100 performansını hissesine sahip olmadığın işe koymamak ( bunu kendi personelime de söylüyorum ) ve sadece ama sadece kendini geliştirmeye çalışmak. Eğer keyfin yerinde ve 3 sene içinde kendini kapının önünde görme riski taşımıosan biraz daha rahat takılabilirsin.

Evli çiftse, iki kişide beyaz yakaysa aşşa yukarı istanbul şartlarında 15k girer o eve. Hadi 10k girsin, bence gayet güzel geçinilir yavaş yavaş mal mülk edinilir.

Heyecan aranıyorsa hobiler var,onlarla uğraşılabilir.

Emre baya haksız bu arada

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...