Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

eldar

Öne çıkan mesajlar

abi olayin su olmasi benim icin yeterli.

vereceksin datayi, metallica oldukten yillar yillar sonra metallica albumu cikacak.

muzikal olarak metallica olacak.

vokaller hetfield olacak.

bitti gitti.

"kendisi yeni bisi yapsin.." cok umrumuzda mi? neden umrumuzda su anda?? bilemiyorum.

bu arada "yapay zeka"nin harbi super aptal olmasi gibi bi gerceklik de var su anda.

google voice commandlar mesela.

call x on whatsapp with hands free falan dediginde bir sonuca ulasamayacak durumdayiz a/k.

ya da sesi yukseltince cikan "yuksek sesle dinlerse sagir olursun" menusune ses ile ok diyemiyoruz...

basit seyler aslinda.

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız "bir milyon tane beste yaptım, seç birini beğen" demek yaratıcılık değildir. "al bir tane beste yaptım, olay budur" diyebiliyorsa o zaman yaratıcı hale gelmiştir. kendisi yarattığının değerini anlayamıyorsa, ayırt edemiyorsa yaratıcılık olmaz, rng otomat olur.

"al sana bir milyon hamle, hangisi mat ediyorsa onu oyna" demiyor sonuçta, öyle dese bir işe yaramaz satranç oynayan yazılımlar.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Mal dedi ki:

mozartın picassonun yaptığı şeyin kaynağı kendileri. personality yani. zaten işin bilim kurgu kısmı orası, yapay zeka kişilik sahibi olabilir mi. onun içinde önce kendisinin farkında olması yani bilinç sahibi olması lazım. çoğu ai sci-fi film bu eksende dönüyor zaten.

Bu doğru. Ne zaman kişilik yaratacak kadar veya kendi bilinci oluşacak kadar gelişir, o zaman mozart da çıkar, einstein da. 

Sosyal ağlarda paylaş

yaraticiliga ne gerek var? cidden anlamiyorum.

insanin hammaligini yapsin diye ihtiyac var ai'a...

ver 100000000000 mri kesiti 4 farkli donemde. hastalik nereye gidiyor ogrensin. ona gore tahmin yapsin.

5 milyar lab sonucu var, XYZ'nin kandaki artisinin parkinson ile korelasyonunu ogrensin vs.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, dasaaa dedi ki:

ver 100000000000 mri kesiti 4 farkli donemde. hastalik nereye gidiyor ogrensin. ona gore tahmin yapsin.

5 milyar lab sonucu var, XYZ'nin kandaki artisinin parkinson ile korelasyonunu ogrensin vs.

Ben uc nokta olayı tartısılıyor sanıyordum. Terminator tarzı ya da matrix istiyorsak yaratıcılık gerekli. Öbür türlü dandik ya. Gerek yok

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, dasaaa dedi ki:

Elinde sonsuz einstein olduğunu düşün, 1 tane insan( tamam bir birikimle geliyor ama neticede 1 insan) dünyayı algılama biçimini değiştiriyor tüm insanlığın. Sonsuz olsa tahayyül edemeyeceğin bir noktaya gelirsin. İnsanın ezelden beri kendine, dünyaya ve hayata dair soruları var. Bunların cevaplarının elde edilebilmesi anlamına gelir. 

Tabii öyle bir durumda insan diye bir canlının olması anlamsızlaşır, eğer neden buna ihtiyaç duyuyor insan dersen o ayrı bir tartışma konusu.

Sosyal ağlarda paylaş

Girdinin ve ciktinin sabit oldugu fabrika uretimlerinde endustriyel robotlar bayagi bir hamalligi aldi insanin ustunden. Esas sorun girdinin sabit olmadigi durumlara karsi ne yapacagi. Bu noktayi asmanin AI dan baska yolu gozukmuyor.

Ben biraz dasaaa gibi dusunuyorum, hamallik isteyen isleri versinler yapay zekaya insanin is yukunu azaltsinlar. Taksiler autonomous olsun, doktorlara advisor hizmeti versin, trafik isiklarini optimize etsin, simultane tercumanlik yapsin, muhasebe defterini tutsun. Mesela bizim bir arkadas 20-30 sene icerisinde kimsenin evinde kendi basina yemek yapmayacagini iddia ediyor mesela. Tarifi yukleyecen, malzemeyi vericen, kendi yapicak kafasinda.

Yapalim super computer bizim Einstein imiz olsun cok uzak bir ihtimal, biz kendi hayatimizda bunu goremeyiz gibime geliyor. Exmachina gibi bisi lazim kendi benliginin farkinda olan.

Sosyal ağlarda paylaş

algo kendi kendine öğrenmesini sağlıyor aslında, özellikle unsupervised learninge bakılabilir bunun için. Çarpa çarpa yarışmayı öğrenen arabalar videosu var yutupta pek güzel.

Dasaa ve gallanta katılıyorum ama, özellikle kaynakların yetmediği, basit anlamda hastalığa tanı koyulması, işte ticari davaların görülmesi gibi konularda kullanılabilir.

Yani hatta, el işlerini falanda halledebilirlerse eğer, özel şirketlere robot alma yasağı getirilip, sadece bireylerin robot alabilmesi sağlanıp bunu özel şirketlere kiralama yöntemiyle, bir nevi çalışmadan sadece sermaye ile maaş almaca olayına dönülebilir.

Hem iş kazası derdi olmaz, hem kötü iş koşulları olmaz, verim yükselir, hem kahvelerde falan daha çok insan olur falan fıstık. güzel bence.

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, eldar dedi ki:

Elinde sonsuz einstein olduğunu düşün, 1 tane insan( tamam bir birikimle geliyor ama neticede 1 insan) dünyayı algılama biçimini değiştiriyor tüm insanlığın. Sonsuz olsa tahayyül edemeyeceğin bir noktaya gelirsin. İnsanın ezelden beri kendine, dünyaya ve hayata dair soruları var. Bunların cevaplarının elde edilebilmesi anlamına gelir. 

Tabii öyle bir durumda insan diye bir canlının olması anlamsızlaşır, eğer neden buna ihtiyaç duyuyor insan dersen o ayrı bir tartışma konusu.

oha sen vizyon saçmışsın burda, hiç böyle düşünmemiştim.

Şimdilik elimizde 241312 tane ali rıza bey olsun diye bakıyoruz, ama seninki daha mantıklı lan

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, sardalya dedi ki:

dedigin dogruydu son bikac yila kadar ama Deep learning o konuda cigir acti, artik nedenleyemiyoruz sonuclari ve kendi kendine ogreniyor. o konuya bakabilirsin ilgileniyorsan.

Kendi kendine öğrenmiyor abi. Sadece feature engineering kısmını otomatize ettiler, artık hand-made feature kullanmak yerine önce datanın featureları otomatik çıkarıp, sonra basit bir classifier/regressorla predictionları topluyoruz. Bir de bu 1980lerden beri teorik olarak bilinen; ama computational power yetmediği için yapılamayan bir goygoydu. Kısaca kendi kendine öğrendiği tek şey, algoritmaya feed edilen data. O yüzden o datanın domaini dışına çıktığında algoritma saçmalıyor (bu bir sözelciye türev aldırma türü bir domain çıkışı değil bu arada. Classification yapabilen bir algoritmanın başka hiç bir şey yapamaması).

Multitask learnerlar falan gene üzerinde güzel çalışmaların olduğu bir olay; ama onlarda gene senelerdir bilinen transfer learning (bir task için öğrendiğin şeyleri, diğer domainlere aktarmak). Ama onun bile yetmediği yerler var. Düz wikipedia'yı kullanarak eğittiğin bir modeli, bodoslama medikal alanında kullanırsan pek başarılı olamazsın en basit örnekle.

27 dakika önce, Suark dedi ki:

algo kendi kendine öğrenmesini sağlıyor aslında, özellikle unsupervised learninge bakılabilir bunun için. Çarpa çarpa yarışmayı öğrenen arabalar videosu var yutupta pek güzel.

Unsupervised learning değil o reinforcement learning. Belli bir reward functionana göre reward'unu maksimize ettiğin bir öğrenme şekli en cahil-tier tanımıyla. Amaç her çarpmaya sebep veren actionı cezalandırarak, yaptırmak istediğin şeyi yaptırmak (döve döve öğretmek).

29 dakika önce, Suark dedi ki:

basit anlamda hastalığa tanı koyulması, işte ticari davaların görülmesi gibi konularda kullanılabilir.

PR'ını okuduğunuz hiç bir algoritma şu an bunları yapabilecek kapasitede değil. Zaten PR bloglarında "%114 accuracy'yle basur teşhisi koyabiliyoruz" yazılarının en sonunda hep "Amacımız aslında doktorlara destek sağlayacak bir mekanizma oluşturmak" ile bitiyor. Ki bir doktorun blog yazısını okumuştum bu konuda uzun bir analizi vardı. Vaktiniz varsa açın okuyun: https://lukeoakdenrayner.wordpress.com/2019/01/21/medical-ai-safety-doing-it-wrong/

Bir de işin etik boyutu var zaten. O yüzden bu tip PR goygoyları günün sonunda ne doktorları, ne hakimleri, ne avukatları boşa çıkartır. Sadece bu iş gruplarına ekstra destek toolu olur (ki bence öyle olmalı zaten).

33 dakika önce, Suark dedi ki:

Yani hatta, el işlerini falanda halledebilirlerse eğer, özel şirketlere robot alma yasağı getirilip, sadece bireylerin robot alabilmesi sağlanıp bunu özel şirketlere kiralama yöntemiyle, bir nevi çalışmadan sadece sermaye ile maaş almaca olayına dönülebilir.

Robotlar baya kullanılan bir şey senelerdir (fabrika içi ağır eşyalar taşımaydı, robot kollardı vs.). İnsansız, karanlık fabrikalar da yeterince popi ve dünyada uygulanan bir gerçeklik.

Sosyal ağlarda paylaş

@SuarkEl islerini robotlarin halletmesi durumunda, benim tahminim biraz Expanse in yarattigi dunya gibi olucak durum. Mevcut is olanaklari toplam nufusun %10 una filan denk gelicek. En sonunda hukumetler, sirketlerden aldiklari vergilerle calismayan herkese sabit gelir bagliyacak.

@Phoenixlin Doktora yardimci olmasi ve performansini arttirmasi bile basli basina bir olay. Ornegin Avrupa da cogu ulkede bransli doktor sikintisi var. Gunde 1 hasta yerine 1.3 hastaya bakabilmesi bile hukumetlerin saglik butcesinde devrim yaratir. Insanoglunun su noktada etik olayini asmasi kolay degil. Ornek olarak, autonomous vehicle konularinda da etik muhabbetleri lobici politikacilarin ekmegine yag surmekten baska bisiye yaramiyor. Turkiye baglaminda, daha uber vs. taksi konusunda anlasamazken, birisi autonomous taksiyle piyasaya girse yakarlar o arabalari.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

direnc gosterilecegi bir gercek (diger yandan direnc gostermeyen ulkelerin kopup yuruyecegi de bir diger gercek)

hastane ve etik, aslinda araclardan daha kolay asilabilecek (tool olarak) bir konu gibi geliyor. iyi bir hastanede mri ve ct cektirttim. adamlar sag ile solu karistirmislar. insandir, hata yapar... ancak makinenin boyle bir luksu yok (luks?? luks degil aslinda, uygun sartlar altinda hata yapabilme ihtimali yok) gorsel teknolojiler ve tani/takip konusu kesinlikle ai ustunden yuruyecek 5-10 sene icinde.

bir diger nokta da hastabakicilik. abi cok cok zor bir sey yaslanan toplumlarda herkes icin hastabakicilik

https://www.reuters.com/article/us-japan-ageing-robots-widerimage/aging-japan-robots-may-have-role-in-future-of-elder-care-idUSKBN1H33AB

ihtiyac, talebi doguruyor... autonomous vehicle olmasi bize faydali olacak bir sey (mantikli insanlar olarak) ancak elzem degil. hammallik gerektiren isler ise ihtiyac.

kafadan girecegi ve ilerleyecegi sektor logistics olacak mesela. hani su anda ucaga bagaj yukleyen, benzin getiren, catering yapan otonom sistem ustune calisan olmamasi kucuk bir surpriz gibi geliyor bana. otonom araclarin (kontrollu ortamlar ile) en kolay entegre olacak sistem havalimanlari ve postahaneler, gumrukler.  bugun param olsa hemen bu tarzdaki teknolojilere girerdim sanirim. 

cok basit olay mesela otobuslerin ustune gps, kamera ve accelerometer takip gelen tum bilgiyi ai'in islemesi ve bolgelerin yol hasar, levha hasar durumlarini cikartmasi. yollarin tamiri icin drone ile tarama yapilip tum yol/demiryolu haritasinin analizi vs. insan kontrolunden daha hizli ve accurate olacak alanlar.

bugun girilebilecek cok alanlari var bu teknolojilerin. 10-15 mil usd olsa kafadan girerim abi.

Sosyal ağlarda paylaş

@Gallant Kesinlikle katılıyorum sana ama sırayla cevap vermek gerekirse:

1-) Doktora yardımcı olacak bir aracın güvenilir olması lazım. Örneğin, bir doktor senin ateşini kalibre edilmemiş bir termometreyle ölçerse ve bunun sonunda sana yanlış teşhis koyarsa; en basit haliyle sinirlenirsin. Peki doktorun yardımcı AI'ı, senin basit bir hastalığın olmasına rağmen, sana kanser teşhisi koysa ne yaparsın? Ha bu araçlar olmadan bile zaten doktorlar yanlış teşhis koyabilir; ama o zaman karşındaki muhattap bir insan ve gerekirse dava açabilirsin. Doktoru tamamen denklemden çıkarttığın ve bir AI'n sana yanlış teşhis koyduğu ortamda muhattabın kim olacak?

2-) Etik önemli bir şey abi. Günün sonunda ölümlü kaza olduğunda cezayı kime kesicen belli değil. Amerika'da işte biri öldü. Herkes topu birbirine attı. Yarın Türkiye'de otonom bir taksinin altında kalsan, ardında kalanlar kime dava açacak? Plaka sahibine mi? Kodu yazana mı? Kim suçlu olacak böyle bir case'de? Ya da aynı örnekte o araba, yoldan geçen yayayı öldürmek yerine takla attıracak bir karar verip içindeki insanı öldürseydi ne olacaktı? Hatta böyle bir karar vermeli mi?

2 dakika önce, dasaaa dedi ki:

çok basit olay mesela otobuslerin ustune gps, kamera ve accelerometer takip gelen tum bilgiyi ai'in islemesi ve bolgelerin yol hasar, levha hasar durumlarini cikartmasi. yollarin tamiri icin drone ile tarama yapilip tum yol/demiryolu haritasinin analizi vs. insan kontrolunden daha hizli ve accurate olacak alanlar

Bu güzel fikirmiş, tam çalınası ?

Phoenixlin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

dogruyu soylemek gerekirse (genel olarak sosyal bilimlerin topuna karsiyim ben. hepsini ayak bagi olarak goruyorum.) extrem ornekler ustune giderek yapilan argumanlari dogru bulmuyorum. 

https://www.nytimes.com/1998/01/21/us/state-farm-lawsuit-says-ford-hid-risk-of-fire-in-vehicles.html

soyle olaylar yasanildi mesela. bu olaylardaki etik baglayaciligimiz ne kadar ise o kadar baglayici olmali. kim suclu? design yapan mi? muduru mu? quality mi? devlet tarafindan izin veren mi?

Sosyal ağlarda paylaş

Makaleyi okudum da 

"Automation bias can reduce vigilance, because we inherently trust computers" kisminda sorunlarim var.

Bakin, gelistirilmesi gerek AI sistemleri zaten isin ehili kisiler tarafindan gelistiriliyor olmali. Diger sayfadaki BERT ornegine ragmen bunu soyluyorum. Bunun yaninda kanitlanmis olmasi lazim, bunun icin de gecis sureci gerekiyor.

(yine makalede farkli bir sekilde belirtilmis olsa dahi Mamogramlar ornegi guzel bir ornek) bu calismalarin gecis suresince insan ve ai, gecis sureci devaminda insan vs ai ve daha da sonrasinda ai ve sonrasinda belirli durumlar insan kontrolu seklinde evriliyor olmasi lazim.

neden?

doktorlarin ve diger insanlarin bu konudaki onyargisini anlasam dahi bu bir onyargidir.

ornegin doktorlarin hayatlari boyunca kazanacagi paranin cogunun toplamindan daha pahalli projelerin yurutulmesi icin basit programlar kullaniyoruz.

mesela excel. sap2000, etabs... buradan cikan sonuca guveniyoruz. sap 2000 ve etabs'da eger cok isterseniz akisi kesip kontrolunu yapabilirsiniz. elbette ki alacaginiz sonuc operatorun input bilgisine gore realize olur. sonucu insan yazar, degerlendirir ancak elle hesap gibi uzun kismini yapmaz.

(YAPAMAZ DA! cok uzun ve dikkat dagitan bir surec. hata sansi cok yuksek)

lab sonuclari, goruntuleme teknolojileri vs icin AI harici kisimlarda insanlar tarafindan yapilan hatalar hakkinda sanirim yazi yazmaya kalksak vaktimiz yetmez... automation bias doktorun daha iyi sonuclar elde edebilecegi bir tool olmali. ama bunun icin surekli kullanilmasi ve acik sistemin elestrilmesi sart olacaktir. (reelde 3 firma girer am/k/.. onlar da kapali tutarlar otu boku. sigorta sirketlerinin avantajina gore kullanmaya kasarlar. onu biliyorum da olmasi gerekeni o degil)

soyle konular acmayin haci. akirafes gibi kendi kendime yaziyor oluyorum sonra. :classic_angry:?

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

kendi kendine ogrenmek baska, birden fazla is yapabilmek baska bisey

yani turkce tartismasina doner is

soyle rephrase edelim, satranc bilmeyen biri satranc botu yazabilir mi? Evet yazabilir, bence arkadasin merakini giderecek olan soru/cevap bu. hatta bir adim oteye gideyim o yarattigi bota bakarak kendini gelistiremez cunku insanca anlasilir bir algoritmaya veya iflere dokmuyor.

kendi kendine konu secip ogrenmiyor ama data olduktan sonra en iyisini o yapiyor

Sosyal ağlarda paylaş

58 dakika önce, dasaaa dedi ki:

kafadan girecegi ve ilerleyecegi sektor logistics olacak mesela. hani su anda ucaga bagaj yukleyen, benzin getiren, catering yapan otonom sistem ustune calisan olmamasi kucuk bir surpriz gibi geliyor bana. otonom araclarin (kontrollu ortamlar ile) en kolay entegre olacak sistem havalimanlari ve postahaneler, gumrukler.  bugun param olsa hemen bu tarzdaki teknolojilere girerdim sanirim.

Esasinda buna yakin sistemler mevcut. Havalimaninda ucaga bagajlari getiren araclarin autonomous olanlari mevcut, hatta Dubai yeni havalimani icin bunlari kullanmayi planliyordu(proje ertelendi). Ama havalimani gibi bir ortamda butun apron trafigini buna gore tasarlaman lazim, cunku cok fazla sayida birbirinden farkli arac ayni apronu kullaniyor (Ucaklar, yolcu otobusleri, business class araclar, guvenlik araclari, ground services araclari, vs. Normal otoyolun 3-5 kati cesitlilik var). Buna cozum olarak konteyner trafigini yerin altina indirerek autonomous araclara birakmayi planliyorlardi.

Postahane sistemleri daha basit, zaten ana postanedeki ayristirma sistemi neyin nereye gidecegine gore ayiriyor. Geri kalan araclara yukleme kismini cok az adamla halledebiliyorsun(Hatta kamyonun icine konveyor sokup kamyonu yukluyorsun). Postanehanedeki sikinti cok buyuk boyutlu esyalar; TV, beyaz esyalar, motorsiklet (gozumle gordum bunu:)), vs.

@Phoenixlin Butun cihazlarin guvenilir olmasi ve kalibre edilmesi gerekli, bu zaten mevcut bir ihtiyac. Doktoru da toptan sistemden cikaralim demiyoruz, ama AI nin rontgene bakip "abi sikinti burada" diye isaretlemesi bile doktora zaman kazandiran bir olay. Maksat verimlilik artsin. Mesela gumruklerde ve havalimanlarinda kullanilan xray sistemleri(yolcu girisinde olanlar degil) buna benzer bir mantikla calisiyor. Oncelikle cihaz elindeki database e gore supheli nesneleri isaretliyor, sonra operatore pasliyor. Zaten cihaz makineden gecenlerin yarisini isaretliyor supheli olarak ? Operatoru %50 is yukunden kurtariyor.

Genelde teknoloji kanundan once ilerler. En sonunda birisi kobrayi salicak, oturup ona gore kanun yapicaklar. Once kanunu yapalim sonra teknolojiyi kullanalim dersen zaten hicbisiyi piyasaya cikaramazsin populist toplumlarda.

Sosyal ağlarda paylaş

hamallık tarzı işler gitgide azalıyor, bu yüzyılda gelişmiş dünyada tamamen kaybolur zaten robotizasyonun artışıyla. amazon depolarını filan biliyoruz zaten. bundan ziyade düşünce gücü gerektiren işlerde nereye kadar ilerleyebilecek esas olay. bence sonu yok, ucu açık tamamen. yolun başlarında olduğumuz için "yapılamaz" diyebilecek bir konumda değiliz yani. ancak bu yüzyılda görmeye başlarız biraz tam olarak nelere kadiriz.

istihdam kaybı meselesi bence hiç sorun değil çünkü zaten doğurganlık düşüşü ve yaşlanma nedeniyle işgücü kaybı artarak devam edecek. gelişmiş ülkeler göçmen istemiyor ayrıca, iş alanlarını göçmenler yerine robotlarla takviye etmeyi tercih edecekler. meksikalı über süreceğine google sürsün der amerikalı.

ben de robotların ev işlerini yapmaya başlayacağı konusuna katılıyorum, yemek vs dahil. 2050'ye olur bence evlerimizde. ille estetik android olmasına da gerek yok zaten. robotizasyon eve girecek kadar gelişince bir anda patlama yapar zaten smartphone'lar gibi. 5 yılda herkesin evine girer.

doktora yardım meselesinde de, kanser teşhisi konan insanlara ikinci görüş alma şansı verilir, sanmıyorum sağlama yapılmayan sistemler olacağını. olursa yanlış olur.

Sosyal ağlarda paylaş

Doğurganlık düşüşü demişsin ama dünya nüfusu gayet hızlı artıyor, 30 yıl sonra Hindistan ve Afrika 20-40 milyon nüfuslu şehirlerle dolacak.

Ayrıca gelişmiş ülkeler arasında düzenli olarak göçmen almayan sadece Japonya var, o da alıyor da sınırlıyor çok. Yani istenmiyor kısmına tam katılamadım.

Yapay zekanın ilk hakim olacağı alanlar muhtemelen daha az kas daha çok beyin gücü gerektiren işler olacak. Finans, sağlık ve hukuk sektörleri ilk adaylar çünkü bu alanlarda çalışanlara ödenen para da çok yüksek. Saati 10 dolara çalıştırdığın insanın yerine robot koymanın çok da bir anlamı yok.

Finansta zaten al-sat'da yazılım kullanımı başladı bile.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...