Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yıllar sonra laptop alayım diyorum ama ne alsam bilmiyorum

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

On 27.11.2019 at 17:44, delulace dedi ki:

aradığım yorumdu teşekkürler ? sıkıntısız kullanan varsa onun da yardımı olur tabi.

sıkıntı hepsinde oluyor az veya çok. önemli olan can sıkma miktarı. mesela lenovo yoga var şu an, ve pili şarj etmesi gereken anakart üstündeki küçük bir devre bozuldu ve pil şarj olmuyor. prizden çekince direk gidiyor. tamir olur mu pek sanmıyorum o yüzden indirim takibine devam

Ben de GS65 stealth var (rtx 2080'li olan) Amerika'dan almıştım geçen mayıs ayında. Taş gibi alet. Ne driverları üzdü ne de başka bir şeyi.

Öncesinde de GS60 vardı (gene Amerika'dan alınma). 3 sene sonunda anakartında bir sıkıntı oldu; ama İstanbuldaki servise 800 lira masraf karşılığı yaptırmıştım. İlerleyen zamanlarda kendi salaklığımla laptop'ı yüksekten düşürdüğümde de ekranla gövde arasındaki o tutuculardan biri çatladı, ekranı tutan çerçeve biraz açıldı.

İki aletinde en büyük sıkıntısı hafif olmak için tasarlandıklarından iyi ısınıyor (biraz cpu ayarıyla falan gene kabul edilebilir yerlerde takılıyolar). Soğutmak için de fanlar deli gibi çalışıyor ve sesin bir çözümü yok.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

yeni macbook air tanıtıldı, özellikleri özellikle bir önceki nesline göre baya iyi duruyor, fiyat da uygun

yeni macbook airde en çok eleştirilen konu fiyat idi, 1100 dolardan satılıyordu, şimdi özellikleri geliştirip ssd'yi 128'den 256'ya çıkarıp fiystı 1000 dolara çekmişler, klavyeyi de macbook pro 16inch klavyesibe döndürmüşler(sorunsuz)

türkiyede de 8000tl'den çıkmış. avrupa fiyatına göre uygun, 

ve eğitim indirimiyle 7500 e düşüyor

bu fiyat civarında önerilecek iyi bir laptop olmuş

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air

Sosyal ağlarda paylaş

17 dakika önce, cabiria dedi ki:

yeni macbook air tanıtıldı, özellikleri özellikle bir önceki nesline göre baya iyi duruyor, fiyat da uygun

yeni macbook airde en çok eleştirilen konu fiyat idi, 1100 dolardan satılıyordu, şimdi özellikleri geliştirip ssd'yi 128'den 256'ya çıkarıp fiystı 1000 dolara çekmişler, klavyeyi de macbook pro 16inch klavyesibe döndürmüşler(sorunsuz)

türkiyede de 8000tl'den çıkmış. avrupa fiyatına göre uygun, 

ve eğitim indirimiyle 7500 e düşüyor

bu fiyat civarında önerilecek iyi bir laptop olmuş

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air

sagolasin faydali oldu gidip bir macbook air alacagim buraya da geldiyse. zaten prodan aira donmeyi planliyordum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Ben de bakınmaya başladım. Şu karantinaya 9 yıllık macbook ile girmek pek hoş olmadı. Hardcore gamer değilim ama bannerlord oynayayım, cod çıktı deneyeyim modundayım. Fps kaygım yok. 5-6k arasında bir şey arıyorum.

Biraz bakındım marka olarak, asus ve lenovo hoşuma gitti. Monster abra serisi var ancak tasarımı iyi değil.

sanırım grafik kartı olarak 1660 min tutmak lazım? M serisi hakkında bilgim yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

1660 alırsan 1080p dizüstü ile high-ultra arası oynayamayacağın oyun pek olmaz. Dizüstü ile de 1080p yeter zaten. 4K büyük monitör işi. 6000'e bulamazsın ama, 9000 civarı onlar. 1650 bakacaksın, onlar da ancak med-high oyuna göre 1080p'de (60 civari fps için konuşuyorum).

Acer Nitro 5 al derim: https://www.notebookcheck.net/Acer-Nitro-5-Core-i5-9300H-GeForce-GTX-1650-Laptop-Review.420481.0.html

Sosyal ağlarda paylaş

Acer daha önce kullandım, pek kaliteli değildi. Epey zaman geçti tabii daha iyi olmuştur sanırım. Asus TUF serisi var bir de onlara bakacağım. Monster abra iyi ama işte tasarım epey kötü.

@Fistan çok haklısın, kısa bir süreye kadar ben de böyle düşünüyordum ama şu anda 1 iş bilgisayarı diğeri de kişisel bilgisayarım eski ve berbat 2 laptop ile hayat mücadelesi veriyorum resmen. Ölmeyip devam edeceksek, winter için ihtiyaç sıralamamda 1. sırada bulunuyor maalesef ?

bLackcha0s tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 11.09.2019 at 16:41, senko dedi ki:

eskiden bilgisayar dedigin masaustu derdim de, su an buyuk luks geliyor masaustu. Oyun olayini ps4 e yiktiktan sonra laptop ile cok mutluyum. Masaustu toplarsam server mervre icin toplarim onun yerine gidip linode'a vs para odemek daha rahatima geliyor, akari yok kokari yok, isini bitirdikten sonra destroy et makinalara mis.

dell xps 15 var, alet guzel de bana 16gb ram yetmiyor artik, kvm + docker + 2 IDE + chrome derken. Ben de biraz ilerde 13" 32gb ram ve <1.2kg bir alet alicam kendime.

daha once MSI lara bakmistim, ama senin yorumunla ocakta dell xps 15 aldim bende. sirf 16 yetmiyor dedin diye 32 aldim, iyiki demissin ?

Sosyal ağlarda paylaş

On 09.04.2020 at 17:24, GERGE dedi ki:

6k civari en iyisi bence. Monster gibi küçük firmalara güvenemedim ama kim Monster kullandıysa çok iyi, servis epey sağlam diyor.

Monster'dan sıkıntı çeken görmedim hiç. Servisi çok başarılı. Benim Monster 5. yılını dolduruyor hala ilk günkü gibi alet

Sosyal ağlarda paylaş

3yıl oldu monster alalı. hem kendime hem kardeşime aldım. müşteri hizmetleri muazzam. garanti süresi içerisinde, her şeyi tamir edip yeniliyorlar. ömür boyu temizlik veriyor. istediğiniz zaman gidip içini temizletebiliyorsunuz. Bunların yanında en güzel özelliği, upgrade edilebiliyor olması. istediğim zaman ram, ssd, ekran kartı yenileyebilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

uzuldum Monster aptal bir firmaymis o zaman boyle para kazanamaz, ap*le gibi cache application support gereksiz dosyalari doldurup aletin icine etmen lazim ki millet gitsin yenisini alsin 2 yil sonra.

power user olmayan birinin bunlari temizlemesi de mumkun degil 256 gblik aletin 100 gb'ini cople dolduruyor en az. "artik teknolojisi eskidi yavasladi" diye dusunup yenisini aliyorsun.

bi de ne ram ne hdd upgradei yapiliyor tabii ki ? bunlar yuzunden serefli bi firmanin yarisma sansi kalmiyor ?

tavsiye icin tesekkurler:

https://www.notebookcheck.net/Acer-Nitro-5-Core-i5-9300H-GeForce-GTX-1650-Laptop-Review.420481.0.html

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

GTX 1650 testi için şu var, günümüz için fazlası ile yeterli:

Buradaki sorun ama günümüz için olması bunun. GTX 760 ile bile en güncel oyunları medium civari, konsolların desteklemediği yeni şeyleri kapatarak 30 fps üstü oynarsın. Bu dediğim ayarlarla zaten oyunlar düz PS4 grafikleri filan oluyor, GTX 760 zaten PS4 ile yaşıt.

İncelersen ama 7 yıl önce çıkan GPU hala o zamanın çözünürlüklerinde konsol kalitesinde oyun çalıştırırken (konsollarda yeni oyunların high ve ultra ayarlarında kullanılan çoğu şey bazı software uygulamalar dışında adam gibi yok zaten; One X gibi, 4 Pro gibi güncellemelere özel yamalar çıkarttı eski oyunlar mesela ama onlarda da ray tracing gibi son teknoloji yok tabii. Gerçi Crysis Remaster software ray tracing yaptığını söylüyor, yazın çıktığında göreceğiz), Ondan 1-2 sene önce çımış olanlar (Nvidia 500 ve 600 serisine bakın güncel oyunlarda) low ayarlarda zorlanıyor duruma göre.

Yani demem o ki, tavsiyem GTX 1650 günümüz için çok iyi de olsa almayın 6-7K en aşağı verip. Bir yıl bekleyin, aynı fiyata PS4 teknolojilerini destekleyen Nvidia 3060 barındıran bir diz üstü alın. Daha uzun ömürlü olur, 5-6 sene çıkartırsınız normal yıpranmayı da düşünerek. Yukardaki video aynı GPU ve PS5 oyunlarıyla birkaç sene sonra epey daha farklı olacaktır.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

Anne-babaya alınacak laptopta bence zaten ilk kriter az ısınması, uzun pil ömrü, uzun cihaz ömrü. Bunun için az ısınması en önemli nokta. i3 8-9-10. nesil işlemcili ve ssd'li 14" bir cihaz bu açıdan yetiyor. harici ekran kartının yarardan çok zararı var

kendime bile alacak olsam (en fazla lol, csgo, uo oynuyorum) yeni nesil i3 yetecektir. 14" değil de 15.6" alırım sadece

ssd olmazsa olmaz

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Anneye bilgisayar acil gerekmiyorsa ben olsam 2 ay filan bekleyip Ryzen 3 4300U ile gelen Acer Swift 3'lerin ya da Lenovo'ların ülkede satılmaya başlamasını beklerdim.

Zen 2'li Acer Swift 3'ler sıcaklık, gürültü ve pil ömrü konusunda en iyilere oynar. Pil tasarrufu açmadan wifi ve internet takılınca 12 saat pil gidiyor, CPU tam boost çalışırken 40 derece olmuyor ve fan yine de çok gürültü çıkarmıyor.

İdeal aslında oyun oynamayan biri için.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...