Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istenmeyen restart

Frostbite

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar selam pc kendi kendine bazı oyunlarda restart atmaya başladı.indirimde wasteland 2 yi almıştım ondan beri başka oyunlarda da dahil restart.ama ilginçtir video izlerken yada sinema dizi izlerken olmuyor bu.belki cpu gpu fazla ısınıyordur diye makinanın içini temizledim.bütün driverların güncellemesini yaptım sonuç aynı.

eventlog da 6008 diye bir hata var beklenmyen sistem kapanışı diye bir mesaj var.

yardımınızı bekliyorum lan.formatla falan uğraştırmayın ?

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdiye kadar tecrübelerime göre seçenekler:

1- CPU ısınması, macun iyice eriyip bitmiş olabilir, o yüzden ısınıyordur.

2- Ekran kartı yanmış olabilir.

3- Power supply sorunudur, Watt'ı yetmiyor diyecem ama yeni olmaya başlamış. Problem olabilir orada. Zorlarsan power supply'ın sigortayı yakabilirsin bu durumda.

RAM falan sorunu olsa kilitlenip kalıyor genelde restart atmak yerine.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartının sıcaklığına baktın mı? resetten hemen sonra cpu gpu sıcaklıklarına bak. eğer sıcaklıklar normalse kart üreticisinin overclock yazılımını yükle unerclock etmeyi dene. bende 1080ti'da benzer sorunlar vardı, fabrika overkloklu kart, muhtemelen iki sene olunca stabilite sorunları başladı bir sebepten.  memory hızını 11.200'den 11.100'e çektim, gpu saat hızını da  1700'den 1670'e çektim hiç sorun kalmadı. bunu farkedene kadar bir ay falan uğraştım baştan denemek iyi olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

abi ben de çok çektim. oyunlar haricinde windowsta bile yapabiliyordu. başka bi topiğim vardı esh bios reset önerdi direk düzeldi. ama saçma bi şekilde torment: tides of numenera 'da yapmaya devam ediyordu o ara oynadığım. ben de ai suitten köklüyordum fanları oynarken sıkıntı olmuyordu.

fanlarla oyna bence spesifik oyunları açarken sen de. baktın sorun çözüldü ona göre bi yol belirlersin.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

merhabalar,

ben de benzer bir sıkıntı yaşıyorum. palit rtx 3070 ekran kartı var. ac valhalla'da belirli yerlerde ve durumlarda restart atıyor bilgisayar. oyunu güzel oynuyorum, bir mağara var, yarıktan geçmeye çalışırken biraz zorladım. buglı bir nokta gibi, tırmanmaması gereken yerlere tırmanıyor. sonra bir şekilde yarıktan geçtiğimde reset atıyor. ddud ile driverlerı silip güncelledim. furmarkta 50 dakika çalıştırdım. farklı benchmark toolları ile baktım. sıcaklıklar normal, bilgisayar açılır açılmaz crash ettirebiliyorum zaten, ısınmasına bile fırsat kalmıyor.

şimdilik sadece ac valhallada başıma geldi. oyunla ilgili olsa muhtemelen oyun kapanırdı reboot yerine diye düşündüm.

eğer psu olsaydı furmarkta kapanırdı, 50 dakika boyunca %100 güç verebildi. daha da giderdi ama sıkıldım kapattım.

sorun ekran kartında olsa, stutter falan yapardı başta ya da yavaşlama görürdüm diye düşünüyorum. doom eternalda denedim onda böyle bir sorun olmadı. yarın controlü en yüksek ayarlarda açıp deneyeceğim. oyunla ilgili mi yoksa donanımsal mı diye. sonra da arkadaşın psu'suna takıp öyle deneyeceğim.

event loggerda şöyle yazıyor. bunun da kapsamı çok geniş.

-System

-Provider

[ Name]Microsoft-Windows-Kernel-Power

[ Guid]{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}

EventID41

Version8

Level1

Task63

Opcode0

Keywords0x8000400000000002

-TimeCreated

[ SystemTime]2020-11-13T20:53:00.2406409Z

EventRecordID5654

Correlation

-Execution

[ ProcessID]4

[ ThreadID]8

ChannelSystem

ComputerDESKTOP-GACC02C

-Security

[ UserID]S-1-5-18

-EventData

BugcheckCode0

BugcheckParameter10x0

BugcheckParameter20x0

BugcheckParameter30x0

BugcheckParameter40x0

SleepInProgress0

PowerButtonTimestamp0

BootAppStatus0

Checkpoint0

ConnectedStandbyInProgressfalse

SystemSleepTransitionsToOn0

CsEntryScenarioInstanceId0

BugcheckInfoFromEFIfalse

CheckpointStatus0

CsEntryScenarioInstanceIdV20

LongPowerButtonPressDetectedfalse

sorunun kaynağını bulamadım bir türlü. önerilere açığım.

Sosyal ağlarda paylaş

Gün içinde deneme yapacağım. Arkadaşın ekrab kartını takarim(amdnin bir modeli). Onda da ayni yerde ayni sorun olursa oyun tarafından olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Bilgisayardan pek anlamam. Bir oyun hatasinin oyunu kapatmak yerine restart atması olasılık dışı gibi geliyor. Nasıl bir senaryoda mümkün olabilir?

Bir sorum da şöyle. Kartı alalı 1 hafta olacak bugün. Eger sorun karttaysa iade etmeyi düşünüyorum. İade yerine, benim uygulayabileceğim bir çözüm var mıdır? Nvidia 3000 serisinin aceleden ötürü full testlerinin yapılmadığını duydum. Kronik bir sorunsa baska bir kart alayım diyorum. Baska kart olur, driver beklemek olur, önerilere açığım.

Sosyal ağlarda paylaş

tekrar merhabalar,

başka psu ile deneme şansım olmadı ama occt'de power testine soktuğumda hemen reset attı. muhtemelen psu yeterli değil. yenisini alınca da sonucunu yazarım.

ilginç olan occtde powerı %70'e limitlememe rağmen yeterli gelmedi. 600 wattlık psu, tamam kart güç çekiyor da %70ini de mi karşılayamıyor anlamış değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...