Jump to content
Sam

Discord forumu öldürüyor mu?

orc_lord

Pati'nin geleceği için oy ver... 🗳️

Message added by orc_lord

Forumun Canlandırılması  

178 oy

1. 1. Yeni altyapıya geçiş sonrasında iyileştirilmesini istediğiniz öncelikli konu nedir?

Öne çıkan mesajlar

§ 09 Haz 2020, 19:03
48 dakika önce, Black-ice dedi ki:

ben olan bir durumu söyledim. sende olmamış ama başkalarında oluyor. aynı şeyi savunuyoruz keşke olmasaydı keşke forum yine mesaj dolu olsa. ben de ısınamadım bi türlü.

arada yazıyorum sonra biri cahil bir cevap yazıyor, cevap vereyim derken quixef falan araya giriyor. olacak gibi değil. baya kaotik #zurna kanalı gibi birşey.

işte demin discord'da yarım saatten fazla anlattığım ve 4-5 kişi hariç kimsenin görmeyeceği (yarım saatin sonunda biri yarım saat önce anlattığım şeyi tetikleyen birşey dedi tekrar, bu kısır döngü aynen sürüyor erke dönergeci gibi) şeyi şu an yapabiliyorum burada. üçünüz yazmışsınız, hiçbirinizi atlamadan istediğim ölçüde yanıtlayabiliyorum. her mesaj atanın hakettiği minimal ilgi ama discord'da asla verilemeyen bu çünkü.

43 dakika önce, Esh dedi ki:

quixef ruyana bile giriyo bi sure sora zaten. oyle bi combobreaker

"1 blocked message"

"2 blocked messages"

41 dakika önce, arcane dedi ki:

burada discord'a sallayanlar, discord'da foruma sallayanlar ikisi de komik geliyor bana. birbirinin muadili platform olsa lar anlayacagim. 

havada, karada, denizde, uzayda forum silahlı kuvvetleri bu davanın takipçisi olacaktır.

discord bende her gün açık, oyun vs için kullanıyorum ama tartışma yapmak için uygun format değil abi. "forumun yerini aldı artık THIS IS THE NEEWWW SHIEEEET" denince microaggressionlanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 05:34

abi yazmayın o zaman discorda adsdfadsf

ben anlamadım neyin tartısması ki bu?

2 3 mevzudan biri discord ama bence asıl olay biz yaşlandık artık WoT yazcak yada internetteki her gerizekalıya sen gerizekalısın diye acıklama yapacak enerjim ve zamanım yok

bakıyorum mesaj hosuma gitmiyosa sittir et diyip kapatıyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 06:43

discord adamsa forum kurardı zaten

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 07:56

ben onu bunu bilmem, sizi özledim. çabuk herkes geri dönsün, bana discord'u CİMER'e şikayet ettirtmeyin!!!!11!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 12:51

türkiye’de ofis kurup vergi vermediğini yaymak lazım discordun. sonra da nick cave eşliğinde kamu spotu yayınlanmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 14:04

discord tartismadan cok geyik muhabbeti icin kullaniliyor ya, en aktif kanalimiz "shitposting" o yuzden 😛 gundelik sorunlarini yaziyor insanlar genelde

mesajlarda hani 2-3 klisesi var onun kirilmayan

bright: "HEPIMIZ KORONADAN OLECEZ"

esh: "gecen rocket surgery yapiyorum gene, nesterlerden biri ile x-8 da33 imagerim uymadi, zaten bayadir olmaz bu diyordum onu degistiriyim ondan sonra motorun silindir hacmini degistiricem ama cikardigi bilmemne karbon gazi bence mantikli degil. ortadogudaki x ve y factioni arasindaki derin mucadeleden dolayi zetroko transistorlerin fiyati artti, bunun bi altini kullanmak lazim ama onada ulasamiyoruz cunki kuresel swap piyasasindaki....."

aquila:... degisen birsiy yok ya, forumda neyse ayni iste lel

mino: "HM!, ENERJI YOLLARI!, ACEP HAARP!!"

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 15:00

öldürmüyor aksine complementary, komuniteyi destekleyici.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 10 Haz 2020, 15:32
1 saat önce, Laurelin dedi ki:

discord tartismadan cok geyik muhabbeti icin kullaniliyor ya, en aktif kanalimiz "shitposting" o yuzden 😛 gundelik sorunlarini yaziyor insanlar genelde

mesajlarda hani 2-3 klisesi var onun kirilmayan

bright: "HEPIMIZ KORONADAN OLECEZ"

esh: "gecen rocket surgery yapiyorum gene, nesterlerden biri ile x-8 da33 imagerim uymadi, zaten bayadir olmaz bu diyordum onu degistiriyim ondan sonra motorun silindir hacmini degistiricem ama cikardigi bilmemne karbon gazi bence mantikli degil. ortadogudaki x ve y factioni arasindaki derin mucadeleden dolayi zetroko transistorlerin fiyati artti, bunun bi altini kullanmak lazim ama onada ulasamiyoruz cunki kuresel swap piyasasindaki....."

aquila:... degisen birsiy yok ya, forumda neyse ayni iste lel

mino: "HM!, ENERJI YOLLARI!, ACEP HAARP!!"

End of a legend: GARBAGE

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 19:34

ben de kucuk bir rant icin basligi hijack edeyim musadenizle;

benim icin patiyi baska seylerle birlikte en onemlisi toxisite oldurdu. bunu yeni gelenler yapti demiyorum benden eskilerin bile durduk yere o gun hayatinda ne mutsuzluk yasamissa burdan tatmin etmeye calismasi duzgun bir konusma ortaminin donmesine engel oluyor, yorumlar kolayca kisisellesiyor, bazen de sayfalarca bir uyenin cazgirligini okumak zorunda kaliyoruz, aint nobody got time for that 🙂. ayrica uye kaybi kaygilarinin da uzun vadede saglikli ortami saglayacak yeni kisilerin gelmesine ve kendine yer edinebilmesine engel oldugu gorusumu de belirteyim. yine de gercekten burda iyi bisiler yapmaya calisan insalar da yok degil. bir cok konuda faydasi da oldu. umarim benim de olmustur. 

bol sanslar, hoscakalin 🙂 (yani tabii internet sitesine gercek anlamda veda edilmez, yine ilginc bi yazi gorursem okurum vs. ama aktif uyelerin bisi demeden sirra kadem basmasini hep tuhaf ve yanlis bulmusumdur, o sebeple en azindan bir iki kelam etmek sebep belirtmek gerekir diye dusunmusumdur.)

mardox tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 19:40

haklısın, üzücü vedan ama gelirsen gene gittiği kadar burdayız. 🙂

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:28
On 10.06.2020 at 08:56, Emaleth dedi ki:

ben onu bunu bilmem, sizi özledim. çabuk herkes geri dönsün, bana discord'u CİMER'e şikayet ettirtmeyin!!!!11!

aaa Ema abla 😄

sevindim görünce

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:40
On 09.06.2020 at 17:57, Black-ice dedi ki:

abi bence tartışacak bişey yok.

adam donanım vs. birşey mi soracak. foruma yazacak da cevap verecekler de niye beklesin. yazıyor discorda 3 saniyede cevap geliyor. üstüne üstlük daha detaylı anlık tartışılıyor. tonlarca online var. her an online olan demirbaşlar falan var. şu kadar basit yani. aynı şey paylaşım komiklik için falan da geçerli. yavaş yavaş kaydı. yapacak bir şey de yok. haksız da diyemezsin. forumun ölmesi çok normal bu şartlar altında.

kısa cevabı olan kısa sorularda haklısın. mesala "abi bakkala gidecem de kısa malbuş mu alsam uzun mu?" sorusuna anlık cevap istediğinde discord avantajlı oluyor. ama google'da doğru düzgün bir şey bulmak için uğraştığımda bile dört-beş sayfalık forum postlarına denk geliyorsam, demek ki forum kültürü hala geçerliliğini koruyan bir şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:45

kayıtta duran bilgi > silinen giden bilgi

chad 5000 yıllık yazılı tarih > virgin anında havaya uçup giden konuşma

birşey öğrenmek istediğimde zaten 1 ay, 1 yıl, 10 yıl önce birileri yazmış bir yerde, şu anda birine sorup beklemekten, aldığım cevabın da one liner eksik veya yanlış olmasından, "onu yapma da şunu yap" diyenlerle boğuşmaktan detaylı ve daha hızlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:46

+1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:48

geçersiz demedim zaten. çoğunluk bir şey soracağı zaman ilk bi dcyi deniyor anca oradan cevap alamazsa uzun vadede cevap almak için falan foruma yazıyor. kimsenin umrunda değil internette kalıp kalmaması en hızlı cevaba ulaşmak öne basıyor. bu insanların yüzde büyük bi bölümü de dcden cevap alabildiği için foruma uğramıyor. insanları değiştiremeyeceğimize göre bu iş böyle kalacak. olm çok acil değilse foruma yazın be diye kampanyalar falan yapmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 20:55

live chat support mu var discord'da, ben en kalabalık, en yetkin insanların olduğu yerlerde bile çok nadiren google hızında cevap alıyorum. o alınan cevap da genelde yes-no derinliğinde. böyle yetkin birinin detaylı hızlı cevap vermesi son derece ender. o ihtimalden daha yükseği birisinin abuk sabuk sataşmaya başlaması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 21:04

birşey tartışıyoruz gibi bir hale soktu yine adam. ortada olan bi facti söylüyorum insanlar bence bu sebepten gelmiyor diyorum hayır olamaz olmamalı sürekli forum daha iyi tadında cevaplar yazıyosun. evet olmamalı abi forum bence de daha iyi ama olmuş işte. başka bi sebebi var diyorsan ayrı öylesine ilk aklıma geleni yazdım ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 22:11
2 saat önce, mardox dedi ki:

ben de kucuk bir rant icin basligi hijack edeyim musadenizle;

benim icin patiyi baska seylerle birlikte en onemlisi toxisite oldurdu. bunu yeni gelenler yapti demiyorum benden eskilerin bile durduk yere o gun hayatinda ne mutsuzluk yasamissa burdan tatmin etmeye calismasi duzgun bir konusma ortaminin donmesine engel oluyor, yorumlar kolayca kisisellesiyor, bazen de sayfalarca bir uyenin cazgirligini okumak zorunda kaliyoruz, aint nobody got time for that 🙂. ayrica uye kaybi kaygilarinin da uzun vadede saglikli ortami saglayacak yeni kisilerin gelmesine ve kendine yer edinebilmesine engel oldugu gorusumu de belirteyim. yine de gercekten burda iyi bisiler yapmaya calisan insalar da yok degil. bir cok konuda faydasi da oldu. umarim benim de olmustur. 

bol sanslar, hoscakalin 🙂 (yani tabii internet sitesine gercek anlamda veda edilmez, yine ilginc bi yazi gorursem okurum vs. ama aktif uyelerin bisi demeden sirra kadem basmasini hep tuhaf ve yanlis bulmusumdur, o sebeple en azindan bir iki kelam etmek sebep belirtmek gerekir diye dusunmusumdur.)

daha geçen aklıma geldi, mardox vardı yav, görmüyorum bir süredir diye. çok ciddiye alıp da günlük hayata etkisi ekstra stres oluyorsa forumun, sıkıntı cidden. hayatın getirdiği ciddi bir sıkıntı olmasındansa, bahsettiğin şeylerin seni forumdan uzaklaştırması rahatlattı açıkçası. ama yine de hoşçakal deme, casual takıl işte yav 🙂

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 22:17
1 saat önce, Black-ice dedi ki:

birşey tartışıyoruz gibi bir hale soktu yine adam. ortada olan bi facti söylüyorum insanlar bence bu sebepten gelmiyor diyorum hayır olamaz olmamalı sürekli forum daha iyi tadında cevaplar yazıyosun. evet olmamalı abi forum bence de daha iyi ama olmuş işte. başka bi sebebi var diyorsan ayrı öylesine ilk aklıma geleni yazdım ben.

işte senin fact diye sunduğunu ben sorguluyorum çünkü benim tecrübem bu yönde olmadı hiç, açıklıyorum ne şekilde. tartışmalı olan bir husus.

benim aklıma gelen daha olası sebepler var ama bunların hiçbiri attan inip eşeğe binildiği tespitimi değiştirmiyor. insanların blog yazmak yerine twitter flood yazması gibi mantıkla net izahı olmayan bir fenomen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 23:05
2 saat önce, Black-ice dedi ki:

geçersiz demedim zaten. çoğunluk bir şey soracağı zaman ilk bi dcyi deniyor anca oradan cevap alamazsa uzun vadede cevap almak için falan foruma yazıyor. kimsenin umrunda değil internette kalıp kalmaması en hızlı cevaba ulaşmak öne basıyor. bu insanların yüzde büyük bi bölümü de dcden cevap alabildiği için foruma uğramıyor. insanları değiştiremeyeceğimize göre bu iş böyle kalacak. olm çok acil değilse foruma yazın be diye kampanyalar falan yapmak lazım.

bilemiyorum abi, ben pati discorda girmiyorum. gerçi üye olduğum hiçbir discorda girmiyorum. yan tarafta duruyorlar öyle, boş boş ve mutelenmiş halde.
discord gruplarının "tartışıp fikri alıp öğrenme" maksadıyla açılanlarını kastediyorum bu arada, mirc #zurna kanalı boyutunda olanlarını değil.

bir tartışma yaşandığında o an orada değilsen kaçırabiliyorsun. orada işine yarayabilecek bir şey olduysa bile görmemiş oluyorsun. bazen gözüne bir şey çarptığında "ya bu adamlar ne demiş acaba, neyin tartışmasını yapıyorlar" diye incelemeye kalktığında ise, sürekli yukarıya kaydırman gerekiyor ekranı ve bir yerden sonra tartışmanın nerede başlayıp nerede bittiğini kaçırıyorsun. okurken aşağıda yeni mesajların geliyor olması da ayrı bir sorun.

facebook gruplarını discord gruplarından daha fazla tercih ediyorum, çünkü bir tartışma birkaç gün sürebiliyor ve bu sırada gelen cevapları takip etmek, discorddaki sürekli akan random chat'i takip etmekten daha kolay geliyor. en azından bana böyle geliyor, ne kadar çoğunluk böyle hissediyor bilemem. "internette kalıp kalmaması" şu açıdan önemli oluyor, senin dün sorduğun soru sırasında yaşanan tartışma, bir sonraki gün benim de işime yarayabiliyor. o zaman bir iki gün öncesinin postunun sayfada gözüküyor olması bu tip ihtiyaç sahiplerinin de işine yarıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 23:09

bunların aynılarını yazdım önceki gün discord'da, 983247692814361287363162 satırı 30sn'de yazdılar cevaben, hiçbir şey anlaşılmadı rofl.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2020, 23:48

Bence Discord'u forumun yerini alacak bir şey olarak gördüğünüz için kıyaslayarak baştan hata yapıyorsunuz. 

Yukarıda defalarca yazılmış zaten, Discord'un amacı chat, muhabbet, hızlıca tartışma (ve evet, sonradan okuması zor, zaten tartışmanın amacı o sırada karşılıklı fikir yürütme, sonradan okunması için değil) gündemde olan anlık bir olay üzerine konuşma, işte bir reveal videosu olur, bi ani siyasi açıklama olur, canlı takip ederken muhabbet. Ara ara hızlı cevap almak için de giriliyor. Bi de işte meme paylaşımı (her iki anlamıyla da) yapılıyor.

Forumun birincil amacı bilgi paylaşımı, detaylı yazı, analiz, daha detaylı tartışmalar.

Eskiden ilk kısım da forumda yapılırken artık daha az yapılıyor, çünkü Discord'a taşındı. Bu durum da forumdan rol çalma olarak görülüyor. Ama aslında her "amaç" rahat olduğu yere akıyor işte. 

Siz yapı olarak foruma daha uygun olduğunuzdan discorda ayrıca mesafelisiniz. Mesela gördüğüm kadarıyla sen hep detaylıca tartışmayı, analiz etmeyi, uzun uzun argümantasyonları seviyorsun Sam. Discord'da karşılıklı tek cümleyle yapılan alışveriş doyurmuyordur. Bonecrusher zaten yapısı itibariyle uzun yazan biri, hatta bence verimsizlik aşamasında uzun, bir cümleyle ifade edebileceği şeyi en az 6-7 cümlelik paragrafa yayıyor. Ofensif olarak söylemiyorum, ama gözlemim bu yönde. Herkesin tarzı var sonuçta. Discord hiç onun tarzına uygun değil.

Kısaca Discord forumun yerini hiçbir zaman dolduramaz, çünkü kullanım amaçları ve hatta kullanılabilecekleri durumlar farklı. Forumdan rol çalar mı, çalar. Ama detaylı tartışmak isteyen, uzun yazan, analizler yapmak isteyen üyeler oldukça tamamen dolduramaz.

Bir başka sıkıntı daha çok yeni çağ sabırsızlığı. Uzun yazı yazmak da okumak da isteyen insan sayısı, buna vakit ayıran insan sayısı azalıyor. Twitter karakter sınırı, Facebook status'leri falan derken tembelleştik, kısa yazmaya alıştık, evlilikler iş güç derken artık öyle bir zamanımız da yok zaten artık, liseli bebelerdik 2001-2002'lerde, vaktimiz vardı. Böyle paragraflar yazarken içimiz şişiyor artık, vakit kaybı olarak görüyoruz.

Discord bu uzun yazma tembelliğinin ve forumdaki azalmanın sebebi değil, sonucu. Forumu tekrar canlandırmak için de işte yapılacak belli, tekrar ateşi harlamak lazım, yeni ve düzgün içerik sunacak üyeler lazım, onlar nasıl çekilir, orası Odin'in bileceği iş. Tabii o olsa bile forumvari yazma şevkinin de bununla geri gelmesi lazım.

Rewendor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 14 Haz 2020, 01:08
1 saat önce, Rewendor dedi ki:

Bonecrusher zaten yapısı itibariyle uzun yazan biri, hatta bence verimsizlik aşamasında uzun, bir cümleyle ifade edebileceği şeyi en az 6-7 cümlelik paragrafa yayıyor. Ofensif olarak söylemiyorum, ama gözlemim bu yönde. Herkesin tarzı var sonuçta. Discord hiç onun tarzına uygun değil.

ilki doğru, ikincisi yanlış.

ofensif değil, doğru bir gözlem, ki daha önce ben de birkaç kere bahsetmiş olabilirim ondan.

öte yandan Discord "benim tarzıma uygun değil" önerisi yanlış. bir arkadaş grubundayken, oyuna yönelik yenilikleri, muhabbetleri ve planları oradan konuşuyorduk. sonuçta mIRC neslindeyim, Discord formatı bana yabancı değil. ancak bir şeyler "öğrenebilecek" soruları oradan değil Facebook'tan sormanın daha verimli olduğunu farketmiştim, çünkü o an online olmayan kişilerden benim sorumu cevaplayabilecek kişilerin, Discord'da sorduğumda asla o soruyu görmeyeceklerini, ama Facebook'ta ertesi gün görüp cevapladıklarını o şekilde deneyimleme fırsatım olmuştu.

yani iki ayrı format aslında, onu demeye çalışıyorum. birbirinin yerini doldurmayı amaçlayan yerler değiller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 14 Haz 2020, 01:44
On 08.06.2020 at 15:09, Emaleth dedi ki:

neredeyse bir yıldır filan hiç bakmazken, son bir haftadır döne döne 2002-2008 mesajlarını okurken buldum kendimi. feci özlemişim, bir hayat yaşanmış ayol burda resmen, hey gidi...

su cok garip bi his,biraz korkunc hatta

cok sevdigim insan var,pati vesilesiyle tanistigim,oturup tanismayi cok istedigim ama tanisamadigim insanlar da oldu

kimileri aktif kimileri degil(cogu degil) 

ama hepinizi cok seviyorum arkadaslar valla

kimse girmese ben girer post atarim,biriniz daha girsin muhabbet ceviririz

valla en ergen donemimde paticikteydim sanirim,ins bitmez,10 yil sonra da azalsa da bulusur postlasiriz burda

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 14 Haz 2020, 01:52

ben de baktım geçen de abaav, neler neler var. ergenlik insanın gelecek cringe'ı sadece ya. evrim neden o kadar boktan bir şeye izin vermiş anlamak mümkün değil. çünkü dünyada herkes ergen olsun böyle 7 milyar ergen, insanlık biter lan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

• Yeni Oluştur...