Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerikadan gelen alete dönüştürücü yardımı

Tampere

Öne çıkan mesajlar

Amerikadan gelen Kitchenaid ev aletinin (325 watt) Türkiyede kullanmak için tam olarak nasıl bir adaptör almam lazım? Mesela 200 kusur TLye "600watt 220v 110v Çevirici Adaptör" ürününü gordum internette bana lazim olan bu mudur? Biraz arada tolerans farki birakin demişler de 325 watt icin kaclik almak en sagliklisi olur sizce? 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Tampere dedi ki:

Amerikadan gelen Kitchenaid ev aletinin (325 watt) Türkiyede kullanmak için tam olarak nasıl bir adaptör almam lazım? Mesela 200 kusur TLye "600watt 220v 110v Çevirici Adaptör" ürününü gordum internette bana lazim olan bu mudur? Biraz arada tolerans farki birakin demişler de 325 watt icin kaclik almak en sagliklisi olur sizce? 

kullanma klavuzunda 110v   - tr 220v yaziyorsa sadece priz donusturucu yeter, adaptor almana gerek yok.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Fistan dedi ki:

volt x amper = watt

110 x ? = 325

? =  2.95 amper

220 x 2.95 = 649 watt

en az 650 watt dönüştürücü alman lazım, ama mükemmel kalite bişey değilse genelde 650 diye sattıklarında verim kaybı vardır, 650 den yüksek almanı kesinlikle tavsiye ederim. 800-1000 gibi. zararı olmaz.

diyelim ki bu alet statik bir lamba veya isitici, 37.2 ohm direnc yani

turkiyeye getirdin ayni direnci 220 volta baglarsan 5.9 amper akim yapar (1300 watt), nasil/niye akimi sabit aliyorsun?

gerci 110 x 2.95 = 325 yapmak da dogru degil power factorunu hesaba katman lazim wattage'i bulmak icin, bu peak degerleri icin oluyor

sardalya tarafından düzenlendi
duzelt
Sosyal ağlarda paylaş

On 04.08.2019 at 10:50, Tampere dedi ki:

sanirim "kitchenaid 325W artisan mixer" aldin. link

ben de aynisini hediye etmek istiyorum, cozunce update pls.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben anneme getirmiştim KitchenAid 190$'a aldığım alet tr'de dünya paralar.

trafo aldım bi de tr'den. Eskişehir'de o tarz aletler satan bi yerden bulmuştum ama güç olarak yetmesi için biraz aramıştım, internette daha kolay bulunur tabi ama eli yüzü düzgün bi alet olması önemliydi bizim için (mutfakta kullanılacak sonuçta, bi de yer kaplamaması gerekirse tezgah altına konabilmesi için).

Tam spec'lerini öğrenip yazıyım, yetiyor gayet. Yıllardır kullanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Çok basit, 220V giriş ve 110V çıkışlı bir trafo alacaksın. Gereken güç de 325W ama sen her zaman için trafonun limitlerde çalışıp ısınmaması için 500W civarında bir trafo alsan iyi olur; hele ki dur-kalk şeklinde kullanılacağını düşünürsek demeraj akımları ile ısınıp durmasın trafon. Genelde bu trafoların "şık" plastik kutuları ve üstlerinde de US prizleri olur. Mesela şu cihaz:

https://urun.n11.com/adaptor/voltaj-cevirici-110-220-volt-600-watt-turkiye-icin-P338262935

Fakat 60Hz yerine 50Hz olarak çalıştıracağın için 300W civarında güç alabilme durumun var :\

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

On 04.08.2019 at 13:16, Fistan dedi ki:

volt x amper = watt

110 x ? = 325

? =  2.95 amper

220 x 2.95 = 649 watt

en az 650 watt dönüştürücü alman lazım, ama mükemmel kalite bişey değilse genelde 650 diye sattıklarında verim kaybı vardır, 650 den yüksek almanı kesinlikle tavsiye ederim. 800-1000 gibi. zararı olmaz.

Fistan doğru.

sardalya ve ben konuya tekrar çalışalım...

Saygılar.

paramecium tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için herkese teşekkürler, açıkçası mutfakta duracağı için 1000'lik baktım ama aşırı kazulet gibiydi. Elektrikçinin de telkinleriyle 500'lük aldım denedim sıkıntı olmadan çalıştı. Çok uzun süre aralıksız çalıştırmadım ama bir sorun olacağını sanmıyorum. 30-40dk aralıksız çalıştı diyelim ve adaptörde sıkıntı oldu o zaman ilk başta niye dinlemedim ki salak kafam diyip gidip 1000'lik alabilirim. Ama ileride alacaklar için referans olsun 500'lük aldım sorun olmadı çalışmasında. Hatta işin garibi bir arkadaş uzun süredir 250'likle kullanıyormuş bir kere sadece adaptörün sigortası atmış bir sorun olmuş ufak bir parçasını değiştirip tekrar aynı adaptörle devam ediyormuş kullanmaya. Onu anlamadım nasıl beceriyorlar ama o 250'likle bir sorun olmadan kullanıyorsa bence 500'lükle hiçbir şey olmaması lazım. Belki çok uzun süre en yüksek güce getirip yüklenmemek iyi olur alete. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...