Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games - EGS Genel Bakış

Xenus

Öne çıkan mesajlar

Ben hala dünyanın en popüler pc oyununa sahipken pazar payı alamaz önermesine ikna olmadım. Ben işimde aynısını yaşadım falan demişsin de merak ettim, sen dünyanın en popüler ürününün lisans sahibiydin ve pazar payını artıramadın mı yani, neyle neyi kıyaslıyorsun?

Sosyal ağlarda paylaş

iş sadece parada bitmiyor, firma büyüklüğü küçüklüğü de değil. Epic'i de bir şeymiş gibi anlatmak veya çok fazla Steam vs Epic yapmak da istemedim. Ahmet vs Mehmet olarak baktığında da aynı konu. 

Burada tonla insan aynı kalite aynı fiyat olsa (hatta 10 lira ucuz olsa) ben steam kullanırım diyor. Bunun üzerine düşünmek gerek, ki adamların yaptıkları bunu düşündüklerini gösteriyor zaten. 

Hem "önce epic kalitesini arttırsın pazar almak istiyorsa" diyip, hem de "kalite fiyat aynı olsa da ben steam kullanırım "dediğinde zaten pazarı çökertmiş oluyorsun. Adamın orada ekstra bir hamle yapması şart oluyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

8 dakika önce, eldar dedi ki:

Ben hala dünyanın en popüler pc oyununa sahipken pazar payı alamaz önermesine ikna olmadım. Ben işimde aynısını yaşadım falan demişsin de merak ettim, sen dünyanın en popüler ürününün lisans sahibiydin ve pazar payını artıramadın mı yani, neyle neyi kıyaslıyorsun?

Google dünyanın en büyük dijital şirketlerinden birisi iken Stadia ne kadar pazar sahibi ?

Fortnite oyuncu kitlesinin ne kadarı fortnite dışında bir şey oynuyor ? Hayatında sadece fortnite, cs:go, dota, fifa oynayıp "oyuncu" kitlesine dahil olan insanlar var. Sen bu adamlara Metro exodus, hitman 3, AC: Valhalla falan mı satabileceksin bu sayede ?

Fortnite oyuncu kitlesi ile Epic games store'dan alışveriş yapmaları arasında doğrudan bir ilişki yok.

Pazarda domine eden bir ürün varken lansman yapma tecrubesini yaşadım. reklama tonla para da harcasan, ürünün kalitesi de pazardaki ile aynı olsa kurtarmıyor.

Fiyat konusunda ciddi (baya ciddi ama) bir hamle yapmadan satışlar yok seviyesinde seyretti. Mal fazlası verip, rakibin ürününü fiyat ile kırdığımızda satışlar patladı. Sonra pazarı kazandığında fiyatı yavaş yavaş yükselterek kar edecek seviyeye çekiyorsun.

Pazarı almak için bir seviyeye kadar ürün başına zarar edeceksin. Netflix de bunu yaptı, epic de yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Fortnite'ı oynamak için epic kullanıyorsun, hizmeti iyiyse devam edersin. Demek ki kötü ki, yetmedi oyun. Bunun çözümü kolay hizmet kaliteni yükseltirsin. Dünyanın en büyük şirketi olmak Stadia için bir pazar avantajı sağlamaz, ama dünyanın en popüler oyununu oynamak için Epic platformunu kullanmak zorunda olman pazar avantajı sağlar. Sadece fortnite oynayan oyuncu vardır ama tüm oyuncular böyleymiş gibi bir yorum yapmışsın. 

Ayrıca kimse niye bedava oyun veriyor diye Epic'e çatmadı,  oyunları kendine özel yapınca tepki çekti ilk. Epic niye zarar ediyor diye kızan yok.

Sen ürün satışıyla ilgilenmişsin madem, senin daha iyi anlaman lazım, en büyük zincir mağazaya size ürünü daha pahalıya vereceğim, rakibinize ucuza vereceğim dersen nasıl bir tepkiyle karşılaşırsın? İyi o zaman biz satmıyoruz sizin ürününüzü derler. Bu haksız rekabet değildir. 

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

40 dakika önce, eldar dedi ki:

Fortnite'ı oynamak için epic kullanıyorsun, hizmeti iyiyse devam edersin. Demek ki kötü ki, yetmedi oyun. Bunun çözümü kolay hizmet kaliteni yükseltirsin. Dünyanın en büyük şirketi olmak Stadia için bir pazar avantajı sağlamaz, ama dünyanın en popüler oyununu oynamak için Epic platformunu kullanmak zorunda olman pazar avantajı sağlar. Sadece fortnite oynayan oyuncu vardır ama tüm oyuncular böyleymiş gibi bir yorum yapmışsın. 

Ayrıca kimse niye bedava oyun veriyor diye Epic'e çatmadı,  oyunları kendine özel yapınca tepki çekti ilk. Epic niye zarar ediyor diye kızan yok.

Sen ürün satışıyla ilgilenmişsin madem, senin daha iyi anlaman lazım, en büyük zincir mağazaya size ürünü daha pahalıya vereceğim, rakibinize ucuza vereceğim dersen nasıl bir tepkiyle karşılaşırsın? İyi o zaman biz satmıyoruz sizin ürününüzü derler. Bu haksız rekabet değildir. 

abi işte doğrudan öyle bir denklem yok.

10 yıldır sadece CS:GO, dota, FM oynamak için steam açan adam var. Sayıları şu kadardır diyemem ama azımsanacak bir kesim de değil bunlar. Steam bile bu adamları yakalayamıyor veya yakalamakta zorlanıyor. (bu adam sadece cs, dota oynuyorsa ben buna hentai game yağdırayım gökten diyor olabilir bak sdafa store o yüden çöpe dönmüş olabilir lol).

Durum böyle iken fortnite çok oyanıyor diye hemen store'da alışveriş patlaması olmasını bekleyemezsin. Tüm fortnite oyuncuları için demedim tabi, öyle saçma bir genelleme yapılabilir mi?

Exclusive konusunda çektiği tepki yukarıda yazdığım ve Sam'in saçma bulduğu konuyla ilgili aslında.

Yapımcının tamamladığı oyunu oynamanda kalite olarak bir eksiği oluyor mu epic'den exclusive oyun almanın ? Olmuyorsa bir kaybın yok aslında. Ben mesela achi sistemini eksik olarak görüyorum ve bu sistem gelene kadar epic'ten ucuza alsam da oynamayı düşünmüyorum. Beni orada kaybediyor epic ve steam'e çıkmasını beklerim oyunun. Ama yok currator varmış, yok steam'de 700 oyunum varmış diye epic'de oyun almamazlık yapmam. Ucuz ise yapıştırıp geçerim tüketici olarak kendi cebimi düşünürüm çünkü.

"en büyük zincir mağazaya size ürünü daha pahalıya vereceğim, rakibinize ucuza vereceğim dersen nasıl bir tepkiyle karşılaşırsın?"

Onun adı ticarettir, serbest piyasadır abi. Aynı ürün bir yerde ucuz, bir yerde pahalı olabilir, burada tüketicinin tercih hakkı olur. Her ürün için tek fiyat bekleyemezsin ki dünya genelinde. 

Sen TV üreticisisin, ürününü medimarkt'da 5k'ya vatan'da 4.8k'ya mahalledeki beyaz eşyacıda 4.5k'ya satarsın. Her satıcının kendi avantajı/dezavantajı vardır müşteri bunları değerlendirip gerekli görürse "100 lira fazla vereyim kafam rahat etsin" diyebilir ve pahalı ürünü alabilir, bu tercihtir.

Ama senin pazardaki pratikte tekel olduğunun farkında olup "bak seni mağazamdan atarım, git orada da 5k'ya sat" demen haksız rekabet yaratır. Sen o zaman mahalledeki beyaz eşyacıyı öldürmüş oluyorsun.

O zaman adama gidip "kardeşim sen de kur böyle mağaza, bana mediamarkt ile aynı şartları sağla" diyemezsin. Hukuk ne karar verir görücez, ama steam madem kalitesi ile epic'den ayrışıyor 60 dolarlık oyunların epic'de 50-55 olmasını çok kafaya takmasın. Pazar payını öne sürerek yapımcı/yayıncıyı tehdit etmesi kurtarmaz oyunculuğun geleceğini.

Bu fiyat sabitleme konusunda, TR'de Aral ve perakendeciler anlaşıp fiyat fixlediği için ceza yememişler miydi zaten?

Yeni konular değil aslında. Baya keyifli konular ama. Oyun sektörü böyle manyakça büyüyüp film, müzik, spor ile kafa kafaya gelince dramaları da onların draması gibi keyifli olmaya başladı sdsafas

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@applev0dka yahu aynı kalite olmasın, daha iyi olsun yani bunlar aşevi işletmiyor. mağaza açmışlar ama garaj satışı kıvamında, sonra deniyor ki vay efendim ne yapsınlar. beceremiyorsa yapmasın, satmasın. bu "onlar da ekmek yiyecek" yaklaşımını ben hiçbir zaman anlamadım. paramı istiyorsa o zaman uğraşacal biraz ter dökecek. 2 yıldır store açık, opencritic diye ne idüğü belirsiz, zerre anlaşılmayan (critics recommend diyor ama skor yerlerde filan anlayan beri gelsin) ve kodaman istemediyse konmayan bir skor koydular toplamda. başka hiçbir şey yok. freeware ürünler bundan çok ve hızlı gelişiyor yahu.

banane satamıyorsa kapasın o zaman dükkanı. niye haklı bulacakmışım? benim tüketici olarak yaşam kalitem düştü egs açıldığından beri. banane yani tim sweeney zerre katma değer yaratmadan gaben'la aşık atmak istiyorsa. bak mesela apple ve google ile kapışınca destekledim çünkü orada bayağı haksız rekabet var. buradaysa adam diyor ki "benim dükkanımda satılmak istiyorsan o zaman hem benim platformumun sunduğu imkanlardan faydalanıp hem de bana kazık atamazsın". bu kadar basit. apple appstore ve google play store steam store'un tırnağı bile etmiyorken aynı komisyonu alıyorlar. diğer gene iki paralık ms store, psn store filan hep aynı.

ama yok race to the bottom olsun, bütün oyun piyasası bim'e dönsün böyle karton koliden alalım oyunumuzu. ama ne oldu kodamanlar daha fazla para kazandı bizim aldığımız hizmetler kötüleşirken.

power to the players, power to the companies değil. bana şirket anlatmayın artık yeter. hissedar değilim, banane şirketten.

teknosa değil ayrıca bunlar, steam client oyun alımı sonrasında da sebil hizmet sunuyor. geçen sayfalarda 100 kere koyduk kıyaslamalı resimlerini. gidip tv, araba satmayla filan kıyaslamak abes ötesi.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

bedava oyun ve rüşvetin ilelebet devam edemeyeceğini söyleyince itiraz edenler vardı geçen yıl. 2027'ye kadar fortnite kuyusu dayanmaz zaten, yarı yolda iflasa gider epic bu hızla.

dahası store'da satmayan ve kallavi rüşvet bastıkları oyunların geliştiricileri devam oyunu yapmaya çalışınca epic'ten aynı miktarda rüşvet bulamayacak herhalde, onlar da patlayacak.

Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

Epic called its plan to go after Apple and Google "Project Liberty." Sweeney was "in the loop" on it "100 percent." (I mean, obviously, he tweets about it all the time.)

Hahaha, ya bu Project Liberty Çin ayağı için ne gibi şeyler düşünüyorlar acaba? Apple'ın %30'u fazla diye rekabeti ihlal ettiğini iddia edenler Çin'deki durum için çok daha yüksek perdeden konuşması lazım. Komünist Parti Epic'i truva atı olarak mı satın aldı diye merak etmiyor değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

tim sweeney vs tim cook aww yisss

https://app.box.com/s/6b9wmjvr582c95uzma1136exumk6p989

dava kayıtları ve kanıtlar üstteki klasörde.

https://www.washingtonpost.com/technology/2021/05/03/apple-vs-epic-live-updates/

Alıntı

In one graph that tracked user acquisition over time, spikes in new users are attributed to days on which free and/or exclusive games were made available. “Subnautica,” the Epic Games Store’s first free game, brought in approximately 1.5 million new users on its first day of availability. Epic paid “Subnautica’s” developer, Unknown Worlds, $1,400,000 to offer the game free of charge on its platform, according to the document. The offer brought 804,052 new accounts to the Epic Games Store and by Epic’s calculation, each user cost the company $1.74.

Most of the developers listed in the document were paid much less and Unknown Worlds, with many arranging five-figure deals with Epic. The presentation’s big takeaway was that free games led to approximately 5 million new users on the platform, costing Epic approximately $2.37 per new account overall.

Epic has aimed to wrest marketshare from their chief competitor on PC, Valve, which runs the Valve store. According to the exhibit, approximately 7% of new users eventually become paying users on the Epic Games Store, though the majority of these are players who arrived to the Epic ecosystem through the free-to-play game of “Fortnite.”

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...