Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games - EGS Genel Bakış

Xenus

Öne çıkan mesajlar

bedavaları sayarsan öyle. paralıları sayarsak:

egs: 4 (1'i pre-order, 3 tanesi zararına satış kuponlu ya da 1 saat sonra geri çekilen, store'dan kaldırılan fiyattan, en pahalısı 60₺)

steam: 6 (1 tane daha eklenecekti ama indirimi kaçırdım, uplay oldu, en pahalısı 100₺)

ha buna bakıp "efendim epic bakın doğru yapıyor, pazarın %40'ını almış fena mı" diyebilir. yanılgıya düşer çünkü net zararına satmıyorsa (kupon ve kazara çekilen fiyat gibi, 20 liraya pre-order lul) almıyorum ve almam da. oyun steam'deyse gene almam. o 1 yıl exclusive'lerin süresi geçince görülür kim daha çok satıyor.

yukarıdaki linki okumaya üşenenler için 2 kritik nokta:

Alıntı

OpenCritic has clarified how the reviews displayed on the Epic Games Store are selected. It's done through Epic's algorithm, which determines what to display based on "publication notoriety," the disparity between the outlet's score and the average, as well as a few other factors like swearing (they're "generally tossed out") and if the review mentions non-PC platforms. 

It's still not quite the same as Steam's review system, however. For one, there are still no user reviews, but that also means no review bombing or the other issues that Valve has had to contend with over the years. Stranger, however, is that the critic reviews are opt-in, so developers and publishers can choose not to display their aggregated score. 

ayyyy lmao

şimdiden kötü skor alan bazılarında (paranoia mesela) review gözükmüyor topkek. alın size "tüketiciye faydalı" epic. müşteri oyunun aldığı eleştirileri görmesin çünkü üretici istemiyor. iyiyse görsün ama.

7miltc7kmi321.png

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, applev0dka dedi ki:

Benim epic'den tek beklentim rekabeti körükleyip steam'in de oyuncu lehine iyi işler yapmasına ön ayak olması. Kapıdan geçene 60 lira indirim kartı çok güzel keşke steam de verse mesela. Veya yapımcı/yayıncı tayfası kaçıyorsa EGS'ye komisyon oranlarını güncellemesi. Günün sonunda daha çok kazanan dev. daha iyi oyun geliştirir sonrasında.

Parantez açıp bir soru sormak istiyorum. Sen kitap alıyor musun Türkiye'de? 

Konuya dönersek, ANNO 1800 örneği veriyorum hala dandik oyunlar steam'de git oradan al kafasındasın yazıyorsun. Küçük çaplı oyunlar dediğin oyunlar AAA oyunlardan daha iyi. O mantıkla mobil oyunlar oyuncu sayısında çoğu AAA oyunu tokatlar, PC oyunları da küçük çaplı o zaman.

AAA olsun FFF olsun, steam review görmek istiyorum kardeşim, ANNO 1800 bir strateji oyunu için olabilecek en yüksek bütçede, küçük çaplı oyun falan sayıyorsun. Basın değerlendirmesi yeter demişsin ama herhalde basına bakıp oyunu en son 1998'de gameshow okuyup falan almıştım, tamamen reklam üstüne dönen bir sektör. Zaten adam 100 saat oynanmadan anlaşılamayacak oyuna 10 saatte makale yazıyor veya youtube videosu çekiyor. Tamamen fasa fiso.

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, reampage dedi ki:

abi adamlara zararına satıolar diye mi kızıyorsun şimdide. AHAHA

sürdürül(e)meyecek bir strateji olduğunun farkına varan kimse var mı burada?

her aldığım oyunu ömür boyu cebinden ödeyecekse tim sweeney o zaman başka.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi sirketler yayginlasmak icin belli sureligine zarara girme politikasi izliyorlar bazen, enpara mesela boyleymis, calisan bi arkadasim anlatmisti. İlk ciktiginda 5 yil zarar edecek sekilde planlama yapmislar. O steamden 25 liraya 50 liralik steamfund aldiginiz gunlerde adamlar cayir cayir zarar ediyodu. Ben o kampanya sayesinde enparaya gecmistim, hala enpara kullaniyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

Tabi ki sürdürülemeyecek abi, exclusive dealler ve bedava oyunlar gibi. Bunun için adamlara kızmaya gerek yok ki 100 yıllık marketting stratejileri bunlar, gazete kuponlarıyla büyüdük hepimiz. Akarken doldurucan, zaten tavsiye edilen satış fıyatının üstüne çıkamazlar kocaman oldu market. 

Bilinçli tüketici için faydalı bence Epic, henüzü bir zararını görmedim.

Sosyal ağlarda paylaş

rekabet race to the bottom mentalitesi üzerinden ise tüketiciye yaramaz. hizmet kalitesinin ortalamasını düşürürken getirdiğin tek olay şirketlerin cebine daha çok para girmesiyse o zaman tüketiciye yaramıyordur. "rekabet tüketici için iyidir" her daim doğru değil, yanlış olduğu istisnalardan egs. gog mesela doğru bir örnek. hizmet kalitesini yükselterek rekabet fayda getirir.

Sosyal ağlarda paylaş

Rekabet ortaminda demoklesin kilici olan bir rakip daha var asil dengeyi bence o belirliyor, korsan o da. Tamamen bitirseler konsol gibi olur işte. Ama oyun iyise zaten gidip parasını bir noktasında veriyorsun, korsan olmasa EGS o zaman vurur kirbaci ama işte ilahi adalet mi dersin ne dersin. 

Sosyal ağlarda paylaş

En iyi fiyatlara Steam'in tekel konumunda olduğu zaman ulaşmıştık. Daha Ubistore falan yokken. Bölgesel fiyatlandırma kuraldı o zaman, hatta bir ara oyun satıp Rusçu'dan alarak oyunlara para vermemiştim.

Bugün Amazon pazar payının yarısını kaybetse nihai tüketici birçok avantajını kaybeder, tedarikçilerine istediği kuralı dayatabiliyor şu anda çünkü rakipsiz.

Bunları ideal bu vs diye yazmadım, bence yanlış yorumlar yapılıyor ona karşı düzeltme yapıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

54 dakika önce, reampage dedi ki:

Tabi ki sürdürülemeyecek abi, exclusive dealler ve bedava oyunlar gibi.

Konuyla yarı alakalı, ben bedava oyun ve exclusive'in yayılacağını düşünüyorum. Hele bedava oyuna neredeyse eminim, bedava olacak oyunlar diye bir tier olacak, bu zaten bedava olur bir ara şurada diye almayacaksın.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, eldar dedi ki:

Parantez açıp bir soru sormak istiyorum. Sen kitap alıyor musun Türkiye'de? 

Konuya dönersek, ANNO 1800 örneği veriyorum hala dandik oyunlar steam'de git oradan al kafasındasın yazıyorsun. Küçük çaplı oyunlar dediğin oyunlar AAA oyunlardan daha iyi. O mantıkla mobil oyunlar oyuncu sayısında çoğu AAA oyunu tokatlar, PC oyunları da küçük çaplı o zaman.

AAA olsun FFF olsun, steam review görmek istiyorum kardeşim, ANNO 1800 bir strateji oyunu için olabilecek en yüksek bütçede, küçük çaplı oyun falan sayıyorsun. Basın değerlendirmesi yeter demişsin ama herhalde basına bakıp oyunu en son 1998'de gameshow okuyup falan almıştım, tamamen reklam üstüne dönen bir sektör. Zaten adam 100 saat oynanmadan anlaşılamayacak oyuna 10 saatte makale yazıyor veya youtube videosu çekiyor. Tamamen fasa fiso.

Evet alıyorum.

Oyunların iyi veya kötü olması değil konu burada. Konu benim cevap vermek istediğim yerden sapıp store özellikleri ve onların sundukları konusuna geldi. Aslında orada bile defalarca yazdım 100 liraya steam 90 liraya epic satsa steamden alırım diye.

Ama size ısrarla anlatamadığım şey bu veya herhangi bir şirketin pazarda pratikte bir tekel mevcut iken farklı bir strateji izlemesini bekleyemezsin. Kendine müşteri çekmek için bedava dağıtırsın, promosyon yaparsın, veya lisans anlaşması yaparak sadece belirli ürünleri yüksek maliyete katlanarak sen satarsın ki pazarda yerin olsun..

X bir ilacin TR lisans sahibi adamın kapısına gidip ben senden değil Y firmasından almak istiyorum çünkü onun imkanları daha iyi, daha çok eczanede var, kutu tasarımını daha çok seviyorum diyebilir misin ? adam yatırımı yapmış, parayı basıp getirmiş satıyor sana.

Veya X bir markanın ayakkabıları / t-shirtleri tek bir yerde satılıyor. Senin mağaza zincirin az, sen satma da her avm'de olan boyner satsın mı diyeceksin ?

Epic'in exclusive kullanarak pazarda var olması ile ilgili yaptığınız eleştirillerin hiç bir mantığı yok. Yapımcı/yayıncı/oyuncu 3lüsünü kazıklamadıkça benim exclusive anlaşmaları ile ilgili bir sorunum yok.

60 dolarlık oyunu sırf exclusive aldı diye 65-70 e satarsa o zaman evil epic diye kazan kaldırırız. Satın aldığım oyunu (ben oyun satın alıyorum store'dan, oyun öncesi hizmetleri değil) yapımcının yaptığı şeklinde düzgün oynadıkça şikayetim yok.

Steam store vs epic store özellikleri kıyaslamasında ben de zaten sizinle aynı şeyi düşünüyorum.

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Kitapla ilgili sorum şuydu, kitap alırken yayıncının daha çok kazandığı mecradan almak gibi bir kaygın oluyor mu, muhtemelen aklına bile gelmiyordur. Fakat burada epic yayıncıya daha çok veriyor, kesin bizim işimize yaracak şeklindeki reklama inanmışsın ve bunu empoze etmeye çalışıyorsun. Bu doğru olabilir, ama olmayabilir de. 

Başka bir strateji izleyemezsin dediğin cümlede bile iki ayrı strateji örneği sunmuşsun. Hala başka türlü olmaz diyorsun. Ucuz satmasına laf eden varsa da marjinaldir, burada sıkıntı kendi yapmadığı oyunu sadece kendi platformunda satacak şekilde bağlaması. Hakim pazara girmeye çalışan ilk firma değil epic, başka yöntemler de var, zaten ikisini sen kendin yazmışsın.

Bir marka ürünlerini belli yerlerde satıyorsa, ben de o sattığı yerin hizmetinden memnun değilsem o markayı tercih etmeyebilirim. Niye başka yerlerde satmıyor diye şikayet de edebilirim. Bu örneği niye verdiğini anlamadım.

Sen, anlamadınız diyorsun ama acaba ben anlamamış olabilir miyim diye kendine dönüp soruyor musun? Epic'in exclusive anlaşması, benim faydalandığım bir hizmetten faydalanmamı engelliyor. Sana göre bu beni rahatsız etmemeli, neden? 

Steam review'den aldığım faydadan mahrum kalıyorum çünkü Epic muadili bir hizmet sunmadan başka yerlerde satılmasını engelliyor oyunun. Basit bir sebep-sonuç ilişkisi var. Sen bu hizmetten faydalanmadığından başkası için önemli olma ihtimalini yok sayıyorsun ve tekrar tekrar yazmama rağmen bunun herkes için önemsiz olduğu önyargından vazgeçmiyorsun. Bu önyargının sebebi de kendin için önemsiz olması, sıfır empati yani.

Sosyal ağlarda paylaş

kitaplardaki gelir paylaşımı konusunda bilgim olmadığı için öyle bir arayışa girmiyorum, ama belirli dağıtımcılardan/perakendecilerden uzak durmaya çalışıyorum. Ama alacağım almak istediğim kitap sadece oradaysa da parasını verip alırım. Bu her ürün için böyle.

aynı loopa geri girdik kısaca şunu yazıp noktayı koyucam çünkü farklı yerlerden bakıyoruz olaya.

ortadaki ürün = oyun, store'un kendisi ürün değil burada. store'un sana sunduğu ek avantajlar ürün kalitesi ile doğrudan alakalı değil.

bu ürünü steam üstünden veya epic üstünden alman, senin ürünün içeriği veya fiyatı konusunda bir eksikle karşılaşmana neden oluyor mu ? epic'den alınca oyun 2 saati kırpılmış şekilde mi satılıyor. Veya epic bu oyunu exclusive aldığı için sana 60 dolar yerine 70 dolara mı satmaya çalışıyor ?

bunlar olmadıkça epic'in pazardaki tekel yapısını kırmak için yaptığı şeyler evil hareketler değil. her hafta bedava oyun dağıtarak, karşılıksız indirip kuponları vererek, aynı oyunu aynı fiyata sadece kendi store'unda satarak oyun sektörü ölmez abi korkmayın. Epic üstümüze binip kırbaç vuramayacak yani, bize yarıyor, yaramaya da devam edecek.

yukardaki örnekleri verme sebebim de, epic'in pazar stratejisini "kabul edilemez derecede büyük kötülük" olarak görmeniz. Ama oyun sektörü dışında 2137821471 tane sektörde de aynı strateji güdülüyor. 

store kalitesizliği veya steam'de olan özelliklerin epic'de olmaması ayrı bir konu bunu tartışmaya gerek bile yok sonuç ortada zaten. 

Sosyal ağlarda paylaş

37 dakika önce, applev0dka dedi ki:

ortadaki ürün = oyun, store'un kendisi ürün değil burada. store'un sana sunduğu ek avantajlar ürün kalitesi ile doğrudan alakalı değil.

Bana sattığı ürün hizmet zaten, dolayısıyla %100 alakalı. Bizim satın aldığımız şey oyunu o platform üstünden, o platform ayakta kaldığı sürece oynama hakkı. Oyunu alıyor olsaydık, satma hakkımız da olurdu.  

Diğer yazdıklarının muhatabı ben değilim zaten, siz diye havaya yazı yazmışsın. Ben bana somut zararını söylüyorum hala bize yarıyor diyorsun. 

Sosyal ağlarda paylaş

Yıllarca bekledik ve sonunda steam clienti adam ettiler. Şimdi aynı şeyleri epic ile yaşayacak insanlar ?

rekabet iyidir hoştur benim de lafım yok. Steamın %30 sakalı da her zaman fazla gelmiştir ama komisyon işlerinin nasıl döndüğünü az çok herkes biliyor. Adamlar server hizmeti de veriyor.

epicin eksiklikleri gidermesi gerekiyor. Forum açmasada karakter sınırlı review açmalılar. Hatta youtuberlara destek verip, oyunla alakalı ilk 3 + 2 tane rastgele incelemeyi youtubedan çekip gösterse iyi olur ?

tabe hayal bunlar. önce launcherı adam etsinler.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...