Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

NAS Storage ve Diskler Hakkında

mani

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Birkaç müşterimiz için NAS Storage / NAS HDD çözümleri arıyoruz. Min 12TB 4 x 4 Raid 5 gibi düşünüyorum. DCP depolama alanı olarak sinemalar için. O yüzden güvenilir ve sağlam olması lazım.

Web arayüzü, FTP server, mümkünse CLI desteği var mı yok mu, standart mı bilmiyorum.

NAS'lar ne durumda bilmiyorum açıkçası, 7/24 açık kalacak sonuçta bu cihazlar. Crash oldu, takıldı, etti derdi olmasın.

Var mı tavsiye ettiğiniz marka model ?

Sosyal ağlarda paylaş

Marka olarak kesinlikle QNAP . Şirkete  şundan aldım 2 tane  ve cok memnunum.

https://www.amazon.com/gp/product/B01N78FRVZ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

web arayüzü var , ftp desteği var  CLI ne bilmiyorum.  QNAP VE Synology  dişinda bir marka alma. 

Masticore tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Evde Synology DS415play kullanıyorum. RAID5 benzeri kendi sistemini kullanıyor. Avantajı disklerin 1e1 aynı olma zorunluluğu yok, bozulan diski daha büyük kapasite ile değiştirdiğin eklenen kapasite kullanılıyor falan.

En az cihaz kadar önemli olan da diskler. HDD üreticilerinin NAS için üretilmiş özel disklerini tercih etmen şart. Evde bile WD Red kullanıyorum ben. 

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

qnap ya da synology al, bu ikisinin app desteği olsun forum desteği, modifikasyonlar vs daha rahat bulursun.
hdd olarak, kendi sitelerinde zaten önerileri var, onları kullan, mesela bende qnap var (TS-453A) 4 yuvalı intel işlemcili hdd olarak da ironwolf serisi sanırım.

qnap alacaksan, işlemci olarak intel işlemcili bak, ev kullanıcısı isen, tek kullanacaksan önemli olmayabilir, arm bakabilirsin ama, bence yine de intel işlemcili bi nas cihazı al.

daha sonra bu cihaza bağlanmak için 5ghz bir modem alman gerekli, kablo free bir setup istiyorsan eğer..
Plex Media Server kurulu nas cihazında, 5ghz wifi ac ile 1080p çok rahat stream ediliyor, fakat 4k ya gelince, kablo şart.

Sosyal ağlarda paylaş

la bildiklerimi yazdım işte, nasıl kullanırsan kullan. ben de zamanında araştırmıştım. adam akıllı bilgi bulamamıştım hatta @paramecium a özelden sormuştum.

sadece benim paylaşımımdaki önemli nokta intel işlemcili model tercihi, atom ya da celeron küçük işletmeler için, evler için gayet yeterli. arm işlemciden uzak durun.

KillJoy tarafından düzenlendi
typo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...