Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Raspberry Pi 4

Masticore

Öne çıkan mesajlar

raspberry-pi-4-4gb-modeller-raspberry-pi

Sonunda raspberry pi 4 cıktı.  7 yıl olmuştu heralde pi3'den bu yana. 

CPU cok fark etmemis gibi 3 B+ ile kıyaslayınca.   4k video oynatabilmesi ,  4gb ram'i desteklemesi güzel. 

https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-4-b,6193.html

Bir tane    torrent cekip,film  izlemek için portable  makinaya ihtiyacım var.   İkinci el intel nuc mu alsam yoksa bu tarz bir şey mi toplasam bilmiyorum.  Linux ubuntu bilgim 0 

Adaptörüdür,kutusudur  heralde bi 600 tl'ye gelicek gibi duruyor alet.

https://market.samm.com/raspberry-pi-4-4gb

Sosyal ağlarda paylaş

Adaptör 60 70 lira bir şey sanırım da, micro SD'ler pahalı esas. 800 civarına 4GB ram'li modeli toparlanır gibi. Raspberry'nin kendi işletim sistemi varmış sanırım, insanlar onu mu kullanıyor yoksa linux türevi bir şeyler mi kuruyorlar?

Bir de micro SD üzerinden verimli oluyor mu OS? Ben mac'te virtual OS'u micro SD'ye kurmayı denediydim, kurmamla silmem bir oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

@deadwoll

sunlar tavsiye ediliyormus

Spoiler

Rasbian, the Raspberry Pi Foundation’s preferred operating system distribution

Ubuntu,

Openelec

OSMC

Pidora

RISC OS

Minibian, a minimal version of Raspbian.

ben de 800tl raspberry'ye vermem, lol.

pi-hole'a falan da degmez, paraya yazik.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 11.07.2019 at 13:01, Masticore dedi ki:

800 tl ye pi kuracagıma 1000 tl'ye 2. el  i3 intel nuc var ssd li ramli     4k film+torrent+netflix için  alet ölene kadar seni  götürür diye düşünüyorum. 

evet dogru aslında bazı acılardan

ama bir de şöyle bir parametre var, şimdi baktım R4 4gb modeli 470 TL civarı, boyut bakımından cok kompak bi alet, ufacık avuc ici kadar, televizyonun hemen altına koyup hdmi ile arayuz olusturması cok rahat, kasayı alıp tv nin yanına goturmek ya da kablo cekmek biraz daha sıkıntı geliyor, gerci kisiye gore degisir, ama dedigim gibi cok ufak bi alet, direk tv nin yanına koyunca kayboluyo, ben kullanıyorum.

bir de IoT icin kullanacaksan pc den diger farkı uzerindeki entegrelerle bir cok sensoru konuşturuyor olabilmen, pc de bu biraz daha sıkıntı, PCI / usb portundan sensoru kurman/kullanman cok sıkıntı.

nutella yerim tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 11.07.2019 at 22:25, karatan dedi ki:

USB şeysinde bi sıkıntı varmış. Şarj almıyor mu nedir az bakın almadan önce.

usb konusu şöyle, standart olarak her usb portu 5V cıkış verir, dolayısıyla cihazı 5V ile enerjilendirirsin, bu da kullandıgın uygulamaya gore degisir. Programlarsın atıyorum bi kac sensor ile veri isleyeceksin cıkıs vereceksin vs. bunları yapabilirsin, fakat isletim sistemini acamazsın, 220 V adaptor cıkısı gerekir.

Sosyal ağlarda paylaş

On 11.07.2019 at 12:18, deadwoll dedi ki:

Adaptör 60 70 lira bir şey sanırım da, micro SD'ler pahalı esas. 800 civarına 4GB ram'li modeli toparlanır gibi. Raspberry'nin kendi işletim sistemi varmış sanırım, insanlar onu mu kullanıyor yoksa linux türevi bir şeyler mi kuruyorlar?

Bir de micro SD üzerinden verimli oluyor mu OS? Ben mac'te virtual OS'u micro SD'ye kurmayı denediydim, kurmamla silmem bir oldu.

kendi isletim sistemi linux tabanlı, baska herhangi bir linux tabanlı isletim sistemi kurabiliyosun, sadece IoT icin kullanıcaksan Windows IoT isletim sistemi de var, ama genelde insanlar linux tabanlı os ler kullanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Development board bunlar, prototype board veya, son kullanicidan cok hobi olarak ugrasmak isteyen, IoT device gelistirmek isteyen. Ne biliim cesit cesit fantazisini gerceklestirmek isteyenler icin bir urun.

Ister reverse proxy yap ister ml calistir ister web sitesi host et ister abidik cihazlara bagla internet ustunden kontrol et. Cluster yapip big data kasan bile var

Sosyal ağlarda paylaş

pi developerlar da farkinda bunun zaten, 2.nesilden beri hayvan gibi multimedia chip koyuyorlar. 4 videocore6 ile geliyormus. Tam detail speclerini bulamadim ama guclu bir chip. BCM2711B0 SoC ile birlikte geliyor.

roket in de dedigi gibi oynamasi ugrasmasi zevkli aletler. Almanya ya tedarik edilmeye baslandiginda yeni fantazim raspi4 4gb modelini alip yanina da coral tpu alip hayvan gibi ML takilmak. 

Ha bir de ARM assembly ogrenmek isteyenler icin de guzel bir kit raspi'ler tavsiye ederim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...