Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Master Kredisi

cabiria

Öne çıkan mesajlar

• 2 ay sonra ...

aynı durumda olan vardır/olur diye yazıyorum, belki merak eden de olur.

bu erasmus kredisi olayına girmedik aşırı faizinden dolayı, kredi faizlerinin düşmesini fırsat bilip babam sağolsun kredisi çektik. ilk sene bu parayı yiycem, ikinci seneyi düşünücez artık, potsdama gelene birası benden quote'layın gelmeden

Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...

TV-L’ye gore degisir o miktar ama net 2k alti alan yok gibi doktora icin ben kaldiramam heralde masterdan sonra bi phd yoksa kabul aldim 100% gitmem bi an once pgwp + pr kismina geceyim artik covid biraz sarsti sureci.

humbolt a basvur bu arada phd icin acceptance ratei yuksek baya dunyanin en sacma sapan bolumleri var sdfgh.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar selam. Bu krediyi alan biri var mı? Bugün bankayla görüştüm. Verdikleri miktar şu an biraz daha artmış ama geri ödemesi maşallah dedirtti. İki senelik program için 175000 TL kredi veriyorlar. Geri ödemeye okul bittikten bir sene sonra başlıyorsun. 61 ay geri ödeme yapıyorsun ve geri ödediğin miktar aylık 7900 TL. Ana paradan toplam 307500 TL faiz alıyorlar. Korkunç bir para bu. Krediyi almayı düşünüyordum ama ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım. Açıkçası en iyi seçenek, aile fertlerine ayrı ayrı 50 bin TL 36 ay vadeyle ihtiyaç kredisi çektirip, onlara borçlanmak gibi duruyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

evet faizler akil alir gibi degil, aile fertlerinden borc alip/kredi cektirip, kyk yurtdisi master kredisine basvurmak ve kismen uygun (hatta karli) faiz oranlariyla onu okul bittikten ~2 sene sonra odemek, ve aile fertlerine bankadan cektirdigin krediyi de kykden gelen para ile odetmek en mantiklisi gibi duruyor

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, cabiria dedi ki:

evet faizler akil alir gibi degil, aile fertlerinden borc alip/kredi cektirip, kyk yurtdisi master kredisine basvurmak ve kismen uygun (hatta karli) faiz oranlariyla onu okul bittikten ~2 sene sonra odemek, ve aile fertlerine bankadan cektirdigin krediyi de kykden gelen para ile odetmek en mantiklisi gibi duruyor

Tam olarak anlayamadım yazdığınızı. Aile vasıtasıyla 50 bin TL kredi çekip, daha sonra bu krediyi KYK'dan aldığımız krediyle ödemek mi mantıklı yoksa KYK'nın geri ödemesini aileye çektirdiğimiz krediden ödemek mi mantıklı? KYK için baktığımda yurt dışında gitmek istediğim ülke için aylık yaptıkları ödeme 3000 TL gözüküyor. 270 Euro anca yapıyor bu para. Yurt parasının 3'te 2'sini ödemeye anca yetiyor. Bir de açıkçası lisansta toplam 4 sene için 29 bin TL kredi verip, geri ödeme olarak 48 bin TL istediği için KYK'ya güvenesim pek gelmiyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

simdi durum su, aile kredi cekince kyk aylik onlara gidecek mantiken ve onlar kyknin yardimiyla krediyi odeyecek ve kredi sende durmus olacak (bloke hesap durumu oldugunu varsayiyiorum), benim durumumda kyk, cekilen kredinin buyuk kismini odemisti, kredi hala büyük ama kyk yardim eder iste

e son 4 senede aldigin 29k tl 2021'in sonunda 48k tl civari zaten, kyk sadece tüfe mi üfe mi ona bakip zam yaptigi icin enflasyon gibi bisi oluyor zam sadece, kyk deali baya mantikli

Sosyal ağlarda paylaş

49 dakika önce, cabiria dedi ki:

simdi durum su, aile kredi cekince kyk aylik onlara gidecek mantiken ve onlar kyknin yardimiyla krediyi odeyecek ve kredi sende durmus olacak (bloke hesap durumu oldugunu varsayiyiorum), benim durumumda kyk, cekilen kredinin buyuk kismini odemisti, kredi hala büyük ama kyk yardim eder iste

e son 4 senede aldigin 29k tl 2021'in sonunda 48k tl civari zaten, kyk sadece tüfe mi üfe mi ona bakip zam yaptigi icin enflasyon gibi bisi oluyor zam sadece, kyk deali baya mantikli

2020'de bitirmiş olanlar 26 bin TL'yi aşağı yukarı 32 bin TL olarak ödediler. 2021'de bitirenler 29 bin TL'yi 48 bin TL olarak ödüyor. Bu mu normal? Bu normalse, enflasyon bu ülkeye bir yılda mı geldi? Açıkçası düzgün bir faiz yapılandırması gelene kadar KYK'yı ödemeyi de düşünmüyorum. Muhtemelen yurt dışında bir düzen kurabilirsem, belirli bir vakit geçtikten sonra tamamını birden öderim. Ailem çekilen krediyi kendisi ödeyebilir. Ben mezun olduktan sonra iş bulup, bir gelir elde ettikten sonra onlarla hesabımı kapatırım diye düşünüyordum. TL'nin bu kadar değersiz olması hayatı her alanda zorlaştırıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 02.11.2021 at 17:23, cabiria dedi ki:

https://kygm.gsb.gov.tr/Public/Edit/images/KYGM/012014/EHizmetler/2021Yurtdisi_Ucretleri.pdf

şuradan verilen öğrenim kredilerine baktımda

örneğin İngiltere için yüksek lisansa 4000 demiş, 4bin TL heralde? e bu anca 300 pound yapıyor aylık, bunu alsan ne almasan ne

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...

https://prodigyfinance.com/

buradan kullanan 2-3 kisi taniyorum, insead uzerine alayi mckinsey / bain'e girdigi icin rahat rahat odedi tabii.

ben de daha idealistken acaba insead-a gidip mba falan mi yapsam diyordum kendime ama 85k tuition + pariste yasam masrafi ile toplam 120k euro falan ediyor, ama tembelligim ve mevcut konfor alanim agir basti - 2 mio kenarda param olsa mevcut isimin ustune zaten gayet yeterli.

Sosyal ağlarda paylaş

Ne ileri görüşlü ve destekleyici mesajlar yazmışız yalnız başlıkta. Bir kişinin hayatı kurtulmuş. Benim euro kurunu daha covid + taramalı faiz indirim kararları dahi yokken ve euro 6.50 civarıyken 2022 yılında 11 lira olacak gibi tahmin etmem de iyiymiş, kendimle gurur duydum sdlkfjsdg

Sosyal ağlarda paylaş

15 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Ne ileri görüşlü ve destekleyici mesajlar yazmışız yalnız başlıkta. Bir kişinin hayatı kurtulmuş. Benim euro kurunu daha covid + taramalı faiz indirim kararları dahi yokken ve euro 6.50 civarıyken 2022 yılında 11 lira olacak gibi tahmin etmem de iyiymiş, kendimle gurur duydum sdlkfjsdg

valla master bitti gibi, sirketlerle/phdlerle gorusmelerim suruyor berlin cevresinde, kapak atinca guncelleme yazicam abi ?

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.10.2019 at 11:28, Allure- dedi ki:

buradan bakmıştım mba için finansman, undergrad akademik başarım da yerlerde olduğu için %5 burs bile alamam herhalde. gerçi benim istediğim program 87k € + 13-14k € paris'te 1 sene yaşam masrafı ondan baya saldım bu konuları hehe

On 18.03.2022 at 10:43, Allure- dedi ki:

buradan kullanan 2-3 kisi taniyorum, insead uzerine alayi mckinsey / bain'e girdigi icin rahat rahat odedi tabii.

ben de daha idealistken acaba insead-a gidip mba falan mi yapsam diyordum kendime ama 85k tuition + pariste yasam masrafi ile toplam 120k euro falan ediyor, ama tembelligim ve mevcut konfor alanim agir basti - 2 mio kenarda param olsa mevcut isimin ustune zaten gayet yeterli.

hahaha hakkaten ya, kendi yazdığımı görmemişim, ulan iş falan bulamasaydım pandeminin başlangıcında, sonra TL maaş ile götüm götüm 1.5 mio borç ödemeye çalışsaydım. o kadar param kenarda olsa zaten çalışmayacağım artık neredeyse.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...