Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

?​​​​​​​Galatasaray 2019-2020 Sezonu Genel Tartışma​​​​?​​​​​​​

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Meh gecin abu fakir avuntularini. Tabi alan acacak forvetin gorevi ne. Falcao'ya ihtiyaci yoktu bu takimin ve cok ciddi maas yukune girildi. Kisacasi 2 seneye su anki Besiktas durumuna dogru yol aliyoruz. (Bu arada Falcao yarin oynamayacakmis sanirim, 2 mac ustuste oynamadi daha)

Babel, Falcao gibi asiri maliyetli transferler, geri kalan isimler sakatliklarla ugrasmis gecen sene dogru durust oynayamamis zaten kiralik olan tonla isim ustune bitmis ve gonderilmeyen bekler.

Su klupleri gercekten rasyonel dusunebilen ve paranin degerini bilen insanlar yonetemedigi surece hep ayni donguden cikamiyoruz. Galatasaray'in FFP icerisinde olmasi ve sadece sattigi kadar alabiliyor olmasi gidip o paranin tumunu bugun harcamasi anlamina gelmiyor. 2-3 sene daha yararli genc isimleri toplamaya bakarsin, finansal durumunu duzeltirsin. Yarin obur gun 5 milyon Falcao'ya 3.5 milyon Babele vermek yerine gidersin Haland'a 5m bonservis verir getirirsin, elinde degerli bir assetin olur. 

Takimdaki en dinamik oyuncu bugun kadroya giremiyor. Bu takim 1.5 sene once Yuto'ya bonservis verdi bonservis. Asamoah alinacakti, alinamadi, Yuto kiralandi. Kimse donup de bu adam 32 yasinda eyvallah performansin icin ama biz Asamoah'i aliyoruz demedi. Futbolda insanlarin 1-2 yil sonrasini ongormesi tahmin edebilmesi lazim. Turk insani maalesef ileriye dogru planlama yapip rasyonel dusunebilen bir millet degil. Bu her alanda boyle oldugu icin herhangi bir istikrar yakalanmiyor ulkede herhangi bir konuda. 

Ferguson niye yillarca bu kadar basarili olabildi? Adam her seferinde gitmesi gereken adami ismine cismine bakmadan gonderdi. Her 3-4 senede bir en fazla takima reset atti. Hep bir adim sonrasini dusundu, tonla yanlis adam almisligi da var ama en azindan gecmise takilmadi.

Bizim ulkemizde ise gecmis performanslari, isimleri anlamsiz sekilde yuceltmece var. Falcao'nun 2010 yilinda attigi gol videolarini izleyip kendinden geciyor insanlar, bugun ise bu adam onun yari fiziksel gucunde bile degil. Ama kimse de durup da biz niye bu adami aliyoruz diyemiyor. Sevilla 3 yillik kontrat vermedigi icin geldiyse Mariano, 2 sene sonunda dusecegini senin ongormen ve buna yonelik hamle yapman gerekir. Keza Yuto'ya degindik. 

Cidden cozemiyorum ben bu futbol isini. Ama bunun tek sebebi var: Turk klupleri dunyadaki yerlerinin ne oldugundan bir haberler. Gecmiste duzenli olmayan CL basarilari insanlari kandiriyor, Ali Ece hala bozulmus plak gibi namaglup lider ciktik gruptan diyor. Norm olan degil zaten kardesim, anormal olan o. Bunun farkina varip her sene bu sistemin devam etmeyecegini farkedip ona gore harcaman gerekiyor. Ne zaman istikrari ve sistemi oturtup planli bir sekilde buyursun o zaman kalici basari kendiliginden gelir. CL'de ilk sene gruptan namaglup cikamazsin belki ama 2 sene sonra senin eledigin Juve final oynarken sen Ostersunds'a elenmezsin. Turk futbol tarihinin en buyuk basarisi 96-2000 arasi her sene ustune koyarak elde edildi. Biz ise 2-3 adam alarak zannediyoruz ki bu takim CL'de ceyrek oynayacak. Inanilmaz.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ucuz degil ki? Benim zaten cozemedigim olay o ekonomik olarak. Bonservisle adam almanin kotu oldugu algisini ben cozemiyorum mesela. Ama obur yandan gidiyorsun Babele yilda bilmem kac ustune imza parasi menajer parasi ot bok veriyorsun.

FFP ise eger sorunun once onu gidermeye bak o zaman ki rahatla. Girme 5 milyon yillik Falcao'ya. Bu adama 3 senede verecegin parayla gider Belcika liginden 3 tane cilgin zenci alirsin, cok buyuk ihtimalle birisini 3'unun toplam maliyetine satabilirsin. Gidersin Bonaventure'u alirsin ne biliyim. Falcao'ya 20-30 verecegine uc yilda bu parayi harcayabilecek gucun olsun. Ve bu sekil dondur. Zaten CL'den 2 yildir gelen bir gelirin var, bunu tekrar yap boz gibi kadroyu degistirerek harcama. 

CL'ye gore kadro kurmak ancak ne oldugunun farkinda olmayan takimlarin yapacagi is olur. Bu da olaylara rasyonel bakmayi gerektiriyor. Brugge niye CL'ye gore kadro kuruyorum ben gel Falcao demiyor? Sen Galatasaray olarak Brugge den daha guclu bir klup degilsin once bunu kabul et. Turkiye'nin daha buyuk bir ulke olmasi, 50 bin kisilik stadinin olmasi, 20 milyon taraftarinin olmasi seni ekonomik olarak bir yere kadar guclu yapiyor. Ondan sonrasi yonetenlerin bu gelirleri nasil harcadiklari ve uzun vadede ne gibi yatirimlar yaptiklari. 

Futbolda basarinin sustainable bir durum olmadigini insanlarin kafalarina basarak anlatmak gerekiyor. Hal boyleyken sen gruptan namaglup ciktiktan sonra Negredolara bilmem nelere paralari basarsan 2 sene sonra Bratislava'dan 4 yiyorsun. Hani Gs'den hep ornek veriyorum zaten. Grupta CL'den ciktiktan 2 sene sonra Ostersunds a rezil olurken senin eledigin takim ayni kupada final oynuyordu. Demek ki senin Sneijder'e 5 milyon gommene gerek yok. Sen once sistemini ve ekonomini oturtacaksin. Ondan sonra varsa mali gucun getirirsin Falcao'yu. Ama bunu CL gelirlerine yani surdurulebilir olmayan gelirlere gore ayarlarsan 2 sene sonra patliyorsun. Ayni filmi kac defa gorduk gorecegiz merak ediyorum.

Transferlerin hepsi yanlis transferler, hepsi gec transferler. Muhendislik diye birsey yok. Ben firsat transferlerine karsi degilim ama senin once bir planin olur. Hocanla birlikte oynatmak istedigin bir sistem olur. Hocam biz sana adamlar aldik hadi oynat bakalimla basari filan gelmez. Galatasaray yillardir ayni seyi yapiyor. Tudor'a haksizlik ettik sanirim cunku adamin kafasinda bir oyun vardi ve bu adamlari istiyorum dedi onlari aldi. 2 senedir ise rastgele adamlar geliyor Fatih Terim birseyler yapmaya calisiyor. Tumu plansizlik.

Bu takimin en buyuk amaci her sene sampiyon olmaksa eger bunun icin zaten Babellere Falcaolara ihtiyac olmadigini her seferinde soyluyorum. O zaman senin 2-3 sene sampiyonluk + CL gelirleri ve duzenli bir harcama ile ekonomini nispeten duzeltmemen icin hicbir sebep yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Cidden tarihin en dandik GS'si filan bu ya. Millet daha kendini kandirsin iyi top oynadik PSG'ye karsi diye lel. Takim rakibe gram tehdit uretemiyor.

Gecen dedigim gibi her mac 0-0 biter, rakip atarsa kazanir. 

Brezilya Arjantin ligi seviyesinden bile dusuk temposu takimin. 

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...