Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Marvel Cinematic Universe (Spoiler Alert!)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Eşşek gibi post credits scene yazıyor, thumbnailda spoiler olacak bişey yok. Yıl 2021 hala bu gereksiz spoiler hassasiyeti...

Biraz bakındım internetten, hiç bildiğim seriler değil ama yeni doctor strange filminde

Spoiler

Cthon (marvelın cthulhusu) ya da Nightmare a (kabus temalı elder demon) bağlanacak diyorlar. Chaos magic vurgusu + okuduğu darkhold kitabı yüzünden cthon daha olası sanırım. Kesin bu wanda salak salak büyü öğrenmeye çalışırken cthon bunu possessler sonra bişiler bişiler doktor civanım gel bizi kurtar.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

karakterlerin ilk sahneleri lazy writing diye bagiriyor.

Spoiler

falcon icin ucus geyigi kismi ve winter soldier icin yemek sahnesi ozellikle

"there is no word for someone whose kids died" hangi filmde geciyordu?

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

wandavision ilk 5 bölümü yedik tek oturuşta, güzel akıyor ya hoşuma gitti benim.

tam kırılma noktasında bıraktık gerçi şimid, yarın tek oturuşta bitiririz bunu yine. bölümlerin timing'i aşırı iyi tam yerinde olmuş. 

Natanyal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

Jews were beaten in the streets, not by Nazi soldiers but by their neighbors.... even by children. Because history is edited, most people today don’t realize that to get to the point where Nazi soldiers could easily round up thousands of Jews, the government first made their own neighbors hate them simply for being Jews. How is that any different from hating someone for their political views?

@dasaaaa Bu mu hesabı verilmesi gereken aptalca söylem? Çünkü buna ben de katılıyorum, insanlara siyasi söylemleri nedeniyle nefret besleyip ayrımcılık yapmak, kimlikleri yüzünden aynısını yapmak kadar tehlikeli bi iş. Hatta olumsuz sonuçlarını türkiyede özellikle solun 80 sonrası işkenceye maruz kalmasıyla da gördük.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, dasaaa dedi ki:

ben carano olayina katiliyorum. insanlarin aptalca soylediklere seylerin hesabini veriyor olmasi lazim.

wandavision iyiydi ama bu falcon and winter soldier eh.... 1980'ler aksiyon dizileri gibi gidiyor su anda. arada bir kac bolum kacirmis olsaniz dahi farketmezsiniz.

Gina Carano söylediklerinde sonuna dek haklı. Amerika'da yaşıyor olsanız şu an Paticik'de yazdığınız şeylerin %10'unu yazsanız hayatınızı bitirirler.

Kadın dişi cüneyt arkın, redneck, gun nut ve hatta aşı karşıtı olabilir. Fakat malumun ilanı babından yazdığı şey yüzünden (üstelik yazdığı bu şey anti-Trump'çıların prensi olan Pedro Pascal'ın 2018'de attığı mesajla aynı şey iken) SJW'ler tetiklenip bunu işten attırıyorsa, yapılacak tek tabirle kadın haklı çıkmıştır. Bugün muhafazakarı konuşturmayan, yarın sırtından iyi para kazanamayacağı ve muhafazakarlıkla alakası olmayan adamın söylediği şey sırf işine gelmiyor diye onu da cancel'lamaya çalışır. Bunun "oh olsun çomara" denilecek bir tarafı yok. Gina Carano diyelim ki sivri muhafazakar, isterse düz dünyacı olsun, bu durum anti Trump'çıların diğer bir prensi James Gunn'un geri getirilirken onun uçurulmasını, Bryan Singer yada Brett Rattner'in uçurulması için artık adamların rezaletlerinin örtülemez hale gelmesinin beklenmesini tutarlı kılmıyor. Hele Letitia Wight için "aşı karşıtlığı filan yapabilir, neticede #blacklivesmatter filan, o candır ya, biz seviyoruz onu" filan deyip korumalarını hiç tutarlı kılmıyor.

"naziler önce komünistler için geldiler, bir şey demedim çünkü komünist değildim. sonra yahudiler için geldiler ve bir şey demedim çünkü yahudi değildim. sonra sendikacılar için geldiler ve bir şey demedim çünkü sendikacı değildim. sonra katolikler için geldiler ve bir şey demedim çünkü katolik değildim. ve sonra benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı." diyen Martin Niemoller'i unutmamak lazım.

İşin bir de şu tarafı var: Kadının oynadığı karakter bir prenses değil. mazlum bir kurban değil, emotionally unstable bir atarlı ergen değil, bir mary sue da değil. güçlü kadın profilinin star wars'daki belki de tek realistik karşılığı. Çocuklara hayal satan Disney tabii ki bunu cancel'layacaktı, ne olmasını bekliyorduk?

Velev ki Gina Carano'nun söyleminden rahatsız oldun, çek Mandalorian 3. sezon yada Rangers of New Republic'i, 1-2 bölüm sonra öldür, Running Wild with Bear Grylls'de filan göründüğü alakasız her şeyden de silmeye çalışma, en azından kan davası gütmediğin sonucunu çıkartayım. Diyelim ki gerçekten Gina Carano'nun söylediklerinden tetiklendin, gerçekten de paladin filansın, bu dünyadaki ahlak kavramının fiziksel timsalisin yani, o zaman onun söylediklerinin aynını ondan 2 yıl önce söyleyen Pedro Pascal'ı cancel'la, Gina Carano'nun söylemlerinin on katını yapan Letitia Wright'ı cancel'la. Shining filminde Shelley Duvall'a, Clockwork Orange filminde Malcolm Mcdowell'a yaptıkları için Stanley Kubrick'i, Last Tango in Paris filminde Maria Schneider'a yapılanlar için Marlon Brando ve Bernardo Bertolucci'yi cancel'la. Executive Producer'i Harvey Weinstein diye Lord of the Rings'i cancel'la. 

Ama yemez. Birilerinin işi üzüm yemek değil bağcı dövmek çünkü.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

SJW topiğinde bunları tartışıyorduk aslında, ama kısaca şunu söylemek istiyorum. Nazi-Hitler meselesinin gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. Tamam, neler yaşandığını Fransa'ya giderek gördüm, asitle öldürülen insanların hikayesini dinledim. Ama hala gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum, çünkü ABD'nin kendisini "melek" gösterebilmek için birilerini şeytanlaştırması gerekiyor. ABD'nin 1945-1990 arasında yaptıkları az buz kötülükler değil... ama "NAZİLER ŞEYTANDIR" diye ballandırdığın zaman bir anda tüm kötülüklerin yokmuş gibi davranabiliyorsun. Demokrat Parti'nin tüm Amerikan medyasını ele geçirmesi de, onlara bu "melek" rolünü oynama fırsatı veriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

mesele ondan ziyade iki ayrı abartı nedeniyle yapılan benzetmenin sırıtması, birincisi:

doğuştan olan ve sonradan değişemeyecek kimliğe nazaran politik görüşler

ikincisi:

soykırıma uğramaya nazaran ötekileştirme ve cancel culture

yapılan benzetme bayağı abes yani, öyle böyle değil. vermeye çalıştığı mesaj "insan komşusunu ötekileştirmemeli" olabilir ama bunun için gidip taşlanan yahudi kızın resmini koymaya gerek yok. ne kendisi ne republicanlar böyle bir durumda.

öte yandan pedro pascal'ın benzetmesinde en azından toplama kampı ve içine konanların ayrılıp sınıflandırılması bakımından bir benzerlik var, amerika bunu amerikan-japonlar için de yapmıştı zaten. benzetilmeye çalışılan durum bakımından bu denli bir abartı yok.

bunu da olabildiğince objektif yorumladım şahsen. yine de birinin görüşleri yüzünden işinden olması bence gerçek anlamda düşünce özgürlüğüyle uyuşmuyor. çünkü "devlet yapmıyor, hapse atmıyor, daha ne olsun" söylemi gerçek hayatı yansıtmıyor. bir kişi kasiyerlik, garsonluk dışında iş bulamayacak olsa bu da bir sindirmedir. ekonominin bütünü özel kişilerin elindeyse ve bunlar da belli bir görüşü dışlıyorsa orada efektif olarak genel bir müdahale sözkonusu devletin pozisyonundan bağımsız.

o nedenle "%100 ifade özgürlüğü var, bakın kanunlara" demek yerine "ne gibi durumlarda ifade kısıtlandırılmalı" daha mantıklı bir tartışma bence. %100 özgür olduğunu iddia eden hiçbir yer böyle değil çünkü, anlamsız bir böbürlenme bence batılıların ahlaki üstünlük propagandasının parçası olan. mutlak değil muğlak bir alan her yerde.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Bone dedi ki:

SJW topiğinde bunları tartışıyorduk aslında, ama kısaca şunu söylemek istiyorum. Nazi-Hitler meselesinin gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. Tamam, neler yaşandığını Fransa'ya giderek gördüm, asitle öldürülen insanların hikayesini dinledim. Ama hala gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum, çünkü ABD'nin kendisini "melek" gösterebilmek için birilerini şeytanlaştırması gerekiyor. ABD'nin 1945-1990 arasında yaptıkları az buz kötülükler değil... ama "NAZİLER ŞEYTANDIR" diye ballandırdığın zaman bir anda tüm kötülüklerin yokmuş gibi davranabiliyorsun. Demokrat Parti'nin tüm Amerikan medyasını ele geçirmesi de, onlara bu "melek" rolünü oynama fırsatı veriyor.

İyide benchmark olarak kullanılacak kadar kötüler. Tamam ABD kaka kötü, demokratları sjwleri de sevmeyin, cancel olma korkunuz mu var niye kendinize dert ediniyorsunuz bilmiyorum ama, hic düşünmeden modern zamanların en kotu en insan değerlerine uzak rejimi olabilir Naziler, 2021 yılında bunu niye tartışıyoruz ki.

Amerikalıların çektiği 1001 kahramanlık destanı filmi sevmeyin, ama nazileri de savunmanin bı anlamı yok

Forum ölsün ya, konuştunuz şeylere bak

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...