Jump to content
bosphorus

Monitör öneri

Öne çıkan mesajlar

§ 12 Haz 2019, 09:00

Topla konusunayazmıştım şuraya da ekleyeyeyim görünürlük açısından.

Bu mart ayında gtümüze kaçan mining rigdeki vega64 ü makineme takınca 2k ya geçeyim kafasıyla ne alınır diye araştırırken chg70 27" modelini aldım. Çok güzel monitör yalnız şöyle sıkıntıları var;

- Freesync 2 açılınca karanlık sahnelerde motion ile reverse ghosting dedikleri olay oluyor, firmware/driver vs hiçbirisi çözmedi bu durumu sadece standart freesync engine seçilince düzeliyor.

- Monitör standı ne kadar güzel gözükse de bence kullanış açısından hem çok yer kaplıyor hem de masanızı otistik bir biçimde sabitlemediyseniz ve benim gibi eli ayağı çok oynayan biriyseniz sürekli ekran titriyor, ya duvara sabitleyeceksiniz ya da masayı çok ciddi biçimde 0 titreme olacak şekilde ayaklarını sabitleyeceksiniz. Çözümsüz bir durum değil ama görsellik için kullanıştan ödün verilmiş bence tasarım kusuru.

- HDR destekleyen oyunlarda gayet keyifli (Hellblade ve Forza da deneyebildim oynadıklarımdan) fakat sorun şu ki windows 10 da hdr açtığınızda oyunda istenilenini alsanızda masaüstünde renkler washed out ve cursor gri oluyor mecburen kapatıp yeniden açmak gerekiyor HDR'ı her oyuna gir çıkta. Rahatsız edici bir durum, çözüm hala yok işin kötüsü nette de pek aynı durumda olandan şikayet göremedim benim alet mi sıkıntılı bilemiyorum.

Bunlar monitörün tek sıkıntıları geri kalan herşey 10 numero. Şu üstte saydığım sorunlara benzer şeyler yaşayıp çözüm üretenler olduysa, paylaşırlarsa çok sevinirim. Belki 1 ve 3. sorun alakalıdır bilemiyorum display port değil hdmi çıktı kutudan onu kullanıyorum birde display port ile denemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 12 Haz 2019, 17:40

2k monitörlerin sıkıntısı onu adamakıllı besleyecek ekran kartının fiyatı. 2k 27' 144h monitörde BFV oynayacağım diyorsanız uhuuuuu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 12 Haz 2019, 17:48

Bende 3-3.5k lira civarında bişeyler bakıyodum, araştırdım araştırdım çok kararsız kaldım. En sonunda istediğim özelliklerde hp nin bi modelini buldum fiyatı da ucuzdu, kötü yorum da yoktu iyi de pek yoktu 😄

https://www.hepsiburada.com/hp-27xq-27-144hz-1ms-hdmi-freesync-qhd-monitor-3wl54aa-abb-p-HBV00000HLXYF?magaza=Hepsiburada

3-4 haftadır kullanıyorum

Parlaklık olarak vs gayet tatmin etti beni bi araştır bence. tn panele kötü vs yorumlar geliyordu ancak beni rahatsız eden birşeyini göremedim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2019, 22:53

Tn panel renk/canlılık bakımından IPS ve türevlerinin gerisinde kalıyorda, en hızlı panel. Ben IPS baktığım için daha önce yazdığım modeli tercih etmiştim. Gayet memnunum, başka bir yerde eski TN monitörümdeki renklerde fena değil gerçi :). Çok donuk olanlar da gördüm yanlız, iyi araştırmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2019, 23:03

IPS 1 ms yok mu? VA contrastta üstün mesela ama renk bakımından IPS le karşılaştırılması nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Haz 2019, 23:10

uzun süredir araştırmadım ama 144-165hz , 2k vs lerde 4 ün altı yoktu. Bildiğimde en iyi renk palet ve görüş açısı IPS lerde, bilenler teyit edebilirse sevinirim. 1ms gördünmü hemen TN panel diyebiliyordun 🙂 , google da şimdi aratınca duyurulan 1ms ips ler görünüyor,

https://www.anandtech.com/show/14544/lg-unveils-27-and-375inch-ips-monitors-with-1-ms-response-time

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Haz 2019, 17:41

ad27qd 1 ms 144hz 27" ips 1440p 4.3k civari olmasi lazim fiyatinin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!