Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Monitör öneri

bosphorus

Öne çıkan mesajlar

Topla konusunayazmıştım şuraya da ekleyeyeyim görünürlük açısından.

Bu mart ayında gtümüze kaçan mining rigdeki vega64 ü makineme takınca 2k ya geçeyim kafasıyla ne alınır diye araştırırken chg70 27" modelini aldım. Çok güzel monitör yalnız şöyle sıkıntıları var;

- Freesync 2 açılınca karanlık sahnelerde motion ile reverse ghosting dedikleri olay oluyor, firmware/driver vs hiçbirisi çözmedi bu durumu sadece standart freesync engine seçilince düzeliyor.

- Monitör standı ne kadar güzel gözükse de bence kullanış açısından hem çok yer kaplıyor hem de masanızı otistik bir biçimde sabitlemediyseniz ve benim gibi eli ayağı çok oynayan biriyseniz sürekli ekran titriyor, ya duvara sabitleyeceksiniz ya da masayı çok ciddi biçimde 0 titreme olacak şekilde ayaklarını sabitleyeceksiniz. Çözümsüz bir durum değil ama görsellik için kullanıştan ödün verilmiş bence tasarım kusuru.

- HDR destekleyen oyunlarda gayet keyifli (Hellblade ve Forza da deneyebildim oynadıklarımdan) fakat sorun şu ki windows 10 da hdr açtığınızda oyunda istenilenini alsanızda masaüstünde renkler washed out ve cursor gri oluyor mecburen kapatıp yeniden açmak gerekiyor HDR'ı her oyuna gir çıkta. Rahatsız edici bir durum, çözüm hala yok işin kötüsü nette de pek aynı durumda olandan şikayet göremedim benim alet mi sıkıntılı bilemiyorum.

Bunlar monitörün tek sıkıntıları geri kalan herşey 10 numero. Şu üstte saydığım sorunlara benzer şeyler yaşayıp çözüm üretenler olduysa, paylaşırlarsa çok sevinirim. Belki 1 ve 3. sorun alakalıdır bilemiyorum display port değil hdmi çıktı kutudan onu kullanıyorum birde display port ile denemek lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

Bende 3-3.5k lira civarında bişeyler bakıyodum, araştırdım araştırdım çok kararsız kaldım. En sonunda istediğim özelliklerde hp nin bi modelini buldum fiyatı da ucuzdu, kötü yorum da yoktu iyi de pek yoktu ?

https://www.hepsiburada.com/hp-27xq-27-144hz-1ms-hdmi-freesync-qhd-monitor-3wl54aa-abb-p-HBV00000HLXYF?magaza=Hepsiburada

3-4 haftadır kullanıyorum

Parlaklık olarak vs gayet tatmin etti beni bi araştır bence. tn panele kötü vs yorumlar geliyordu ancak beni rahatsız eden birşeyini göremedim

Sosyal ağlarda paylaş

Tn panel renk/canlılık bakımından IPS ve türevlerinin gerisinde kalıyorda, en hızlı panel. Ben IPS baktığım için daha önce yazdığım modeli tercih etmiştim. Gayet memnunum, başka bir yerde eski TN monitörümdeki renklerde fena değil gerçi :). Çok donuk olanlar da gördüm yanlız, iyi araştırmak lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

uzun süredir araştırmadım ama 144-165hz , 2k vs lerde 4 ün altı yoktu. Bildiğimde en iyi renk palet ve görüş açısı IPS lerde, bilenler teyit edebilirse sevinirim. 1ms gördünmü hemen TN panel diyebiliyordun ? , google da şimdi aratınca duyurulan 1ms ips ler görünüyor,

https://www.anandtech.com/show/14544/lg-unveils-27-and-375inch-ips-monitors-with-1-ms-response-time

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...

Bu black friday  27" 1080p 144hz iyi panelli bir monitör alayım diyorum bir el atın.  Ev kullanımı için sadece oyun ve multimedya amaçlı kullanılacak herhangi bir profesyonel iş yapılmayacak. 2k düzgün monitörlere bütçem yetmiyor gibi yetse de zaten 2k da 100+ fps alabileceğim bir ekran kartı ne zaman alırım bilinmez. 

Aradığım özellikler: Flickerfree, mavi ışık için filtresi, hareket kabiliyetli (sağa sola dönsun yukarı aşağı insin vb.) parlaklıgı yeterli ve renkleri dengeli bir panel olsun. (ips/va fark etmez). Varsa aklınızda olan kullandığınız önerebileceğiniz favorilerime alayım. 

Gigabyte Aorus CV27F  165Hz 1ms hakkında iyi seyler gördüm hep bu tarz ürünler olabilir ?

Teşekürler.

olorin84 tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 22.11.2019 at 22:16, olorin84 dedi ki:

bu arada az önce aldım monitöru ViewSonic VX2758-2KP-MHD 27" 144Hz 1ms  1998 tl ye geldi hepsiburadadan fiyat uygun olunda 2k 144hz ips monitöre yöneldim bide güzel bi vesa aparatı aldım iyi oldu gibi ? 

Monitör anca dün elime geçti belki ileride almak isteyen arkadaşlar olabilir diye  bir şeyler eklemek istiyorum.

Ölü piksel çıkmadı, panel çok başarılı renk kalitesi çok iyi parlaklığı oldukça fazla bayağı kısmak zorunda kaldım. hdmi 2.0 ile 2k 144hz  sorunsuz çalışıyor, freesync monitörden aktif edildiği anda çalışmaya başladı.Malzeme kalitesi iyi, kenarsız tasarım güzel zarif şık bir alet. Bana göre 2 kusuru var birincisi ViewSonic OSDsi oldukça berbat neyse ki ayarladıktan sonra çok kurcalama gereği duymuyor insan ikinci olarak mobility yok monitörde VESA desteğiyle kullanmak gerekiyor eğer çok fazla hareketliliğe ihtiyaç duyuyorsanız.  

1998 tl ye güzel bir tercih oldu gibi bnm için ?

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, olorin84 dedi ki:

Monitör anca dün elime geçti belki ileride almak isteyen arkadaşlar olabilir diye  bir şeyler eklemek istiyorum.

Ölü piksel çıkmadı, panel çok başarılı renk kalitesi çok iyi parlaklığı oldukça fazla bayağı kısmak zorunda kaldım. hdmi 2.0 ile 2k 144hz  sorunsuz çalışıyor, freesync monitörden aktif edildiği anda çalışmaya başladı.Malzeme kalitesi iyi, kenarsız tasarım güzel zarif şık bir alet. Bana göre 2 kusuru var birincisi ViewSonic OSDsi oldukça berbat neyse ki ayarladıktan sonra çok kurcalama gereği duymuyor insan ikinci olarak mobility yok monitörde VESA desteğiyle kullanmak gerekiyor eğer çok fazla hareketliliğe ihtiyaç duyuyorsanız.  

1998 tl ye güzel bir tercih oldu gibi bnm için ?

Hayırlı olsun size, benimkini 22.11'de sipariş verdim hala kargoya verilecek?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...