Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Avengers: Endgame (2019)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

8 saat önce, pattisliborek dedi ki:
  İçeriği gizle

oraya şöyle dediler sanki.

bttf ile örnekleyip, sen geçmişe gidip birşeyleri ellediğinde bugünü değiştiremiyorsun. bu gerçeklik burada, senin değiştirdiğin geçmiş ise paralel başka bir gerçeklik oluyor gibi geçiştirdiler.

zaten zaman yolculuğu kısmını hebele hübele komiklik şakalık yapıp geçiştirdiler kabaca. hero filmi sonuçta 1 saat kuantum fiziği anlatmaya kasmadan atladılar. stark bir modeli ters çevir dedi jarvise hop zaman makinası icat oldu yani 2 günde. hatta evrenin kaderi bir sıçanın random tuşlara basmasına falan bağlıymış, ince görmüş dr strange.

russo kardeşler sktr edin zaman yolculuğunu diyip geçiştiriyor.

Spoiler

Filmin içinde yapılan açıklamayı baz alırsak, her zaman yolculuğunun yeni bir evren oluşturuyor olması lazım. Buna göre Captain America’nın yaşlı halini görebilmeleri hatalı gibi duruyor. Fakat bunu da gördüklerinin başka bir evrende aynı seçimi yaparak bunların evrenini yaratan bir Captain America olduğu şeklinde yorumlayabiliriz. Yani yaşlı halini gördüğümüz Steve Rogers, en baştan beri MCU evreninde kimliğini gizli tutarak yaşıyordu, diyebiliriz. Tabii basit bir senaryo hatası da olabilir ?

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Natanyal dedi ki:

Kadınların dövüşmesi vs. değil sıkıntı, hiçbir alakası olmayan bir sahnede zorlama ve yapmacık şekilde hepsinin bir araya saçma sapan bir şekilde gelip, göstere göstere "BİZİM BİR EKSİĞİMİZ YOK" tripleriyle 10 saniyelik saçma sapan, rezil bir sahne olmasıydı. 

İlk yorumumda da demiştim. Russo'lara bariz emredilmiş koyun diye, onlarda çekebildiğimiz kadar kötü çekelim ve geri zekalılar bile anlayabilsin ki zorla yaptığımız bariz şekilde belli olsun diye kasmışlar gibi. En kötü Marvel'ı geçtim Ghostbuster 3'de bile bu kadar leş SJW sahneleri yoktu. 

O sahneyi direkt kesip atsalar zaten erkeklerle birlikte savaşan, yeri gelince yardım eden yeri gelince üstünlük kuran kadın karakterler zaten rahatsız etmeden aksiyonun içinde müthiş şekilde yer alıyordu. 

Ben sırf o sahne için 0.5 puan kırdım direkt, o epik final bölümünün içine eden tek sahneydi resmen... 

Spoiler

talimat mı alınmış, yoksa 20+ filmden sadece bir tanesinin kadın char olması absürdlüğü için bi özür niyetine mi yapılmıştı bilmiyorum ama evet bilerek yapıldığı belli. gayet progresif insanlar hala “zaten kadın leadmiş ben o filmi merak etmedim” filan diyebilirken 10 yıldır sidekick kalan kadın charları birazcık onore etmenin zararı yok. wakanda gibi “izolasyonist ölüm dövüşü monarşisinin” dünyayı temsil etmesi gibi utanç verici değildi kesinlikle.

Sosyal ağlarda paylaş

dün gece 23:50 akasya imax'de izledim. 

Spoiler

Benim beklentimi fazlasıyla karşıladı açıkçası. Bir infinity war çıkmayacağı kesindi zaten o yüzden beklenti baya düşük gitmiştim.

Mantık hatalarına takılmıyorum, süper kahraman evreni zaten mantık hatası olsun bir zahmet. Bu kadar karakterin tamamının son filmi daha iyi yapılamazdı.

Women-powa sahnesi gereksizdi ama çok kısa olunca çok da dert etmedim. Pepper'ı suit içinde görmek baya güzeldi. Natasha ölmeseydi iyiydi ama baya gümbür gümbür ben öleceğim diye geliyordu zaten. 

Savaş sahnesinde biraz abartmışlar. Bir anda dünyada deli gibi airship basmışız. Bugüne kadar neredeydiniz dedirtti. 

Seriyi başlatan Iron-Man'di ama bitirişi resmen Kaptan'a adamışlar. Yine de gauntleti giyip snap atma sahnesi muazzamdı. 

Yine de en son cenazede Iron-Man'i göstermemeleri bende "bir filmde daha bir kenardan çıkar mı bu adam" gibi zayıf bir ihtimal sorusunu doğurdu. Cenaze sırasında en arkadaki çocuk önceki Ironman filmlerden bir elemanmış galiba, yeni MCU evreninde rolü olacak sanırım. 

Kaçırdığım tek nokta -uykudan takip edemedim en sonu-, bunlar taşları yok etmedi, eski bir döneme geri bıraktı (nereye bıraktı kaptan?). Yeni bir villainin tekrar peşine düşmeyeceği ne malum, scarlett witch yok etsin diye uğraştı o kadar infinity war sonunda. Şimdi ele geçirdiniz, patlatın bari.

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, MrLevie dedi ki:

dün gece 23:50 akasya imax'de izledim. 

İçeriği gizle

Kaçırdığım tek nokta -uykudan takip edemedim en sonu-, bunlar taşları yok etmedi, eski bir döneme geri bıraktı (nereye bıraktı kaptan?). Yeni bir villainin tekrar peşine düşmeyeceği ne malum, scarlett witch yok etsin diye uğraştı o kadar infinity war sonunda. Şimdi ele geçirdiniz, patlatın bari.

Spoiler

Kendi zaman çizgilerindeki taşları Thanos yok etti zaten. Geri götürdükleri taşlar başka zaman çizgilerinin/evrenlerin taşları.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Şimdi şu nasıl oluyor ya. 

5 yıl geçiyor. Sonuçta nüfusun yarısı hayatta ve 5 yıl uzun bir süre. Bu insanlar düzenlerini falan kurmaya başlayacak bir şekilde. Hatta bazıları Thanos sayesinde zengin olacak, servet el değişecek vs. 

5 yılın sonunda 4 milyar insan geri dönünce yaşanacak kaos ne oluyor peki. Dönenler için 5 sene belki 1 saniye ama ya kalanların tepkisi, yeni düzende oluşacak karmaşa... 

Ne bileyim, zaman yolculuğu ile olunca bu iş çok fazla desing flaw oluyor ister istemez. İnfinity War i ben gerçek son kabul ediyorum. Hatta bu filmin başında emekli domatesçi thanos un kellesinin alındığı sahne son yani. Orada bitti işte. 

Sosyal ağlarda paylaş

filmle alakasız olucak biraz, cinemaximum bi salona gidicekseniz internetten bilet almayın, parayı kesip bileti vermiyo teknik bi hata oluştu paranız kartınıza geri yatırılıcaktır uyarısı veriyo. ve sonra gördüm ki şikayetvar bunlarla dolu.

hani ilerde işiniz düşer alayım derseniz diye diyorum. netten almayın

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Scalanova dedi ki:

pattisliborek,  bu kadar mantikli ve sorgulamaci olmamalisin bu film icin.

sorgulama değil de, russo biraderler bizim filmlerde mantık hatası olmaz diyip çok şeyi takmayın abi hero filmi diyip geçiştirmişler. ilk film çok çok daha iyidi her anlamda. 

Spoiler

hadi mantık hatalarını geçtik falan hero filmi diyerek, filmin ilk yarısı gev gev geçti abi ne bir aksiyon ne bir wow denecek sahne yaşandı. bttf ile falan billur geçerek atladılar zaman yolculuğu olayını. hani sanki ilk partta thanos'a kazandıralım, ikinciyi bağlarız bir şekilde demişler ama ı ıh pek olmamış.

film zaten cap ile iron man üzerinden yürüdü gitti. sanki civil war devamı gibi, kankaların arası nasıl düzeldi filmi. 

pattisliborek tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, pattisliborek dedi ki:
  İçeriği gizle

Şimdi şu nasıl oluyor ya. 

5 yıl geçiyor. Sonuçta nüfusun yarısı hayatta ve 5 yıl uzun bir süre. Bu insanlar düzenlerini falan kurmaya başlayacak bir şekilde. Hatta bazıları Thanos sayesinde zengin olacak, servet el değişecek vs. 

5 yılın sonunda 4 milyar insan geri dönünce yaşanacak kaos ne oluyor peki. Dönenler için 5 sene belki 1 saniye ama ya kalanların tepkisi, yeni düzende oluşacak karmaşa... 

Ne bileyim, zaman yolculuğu ile olunca bu iş çok fazla desing flaw oluyor ister istemez. İnfinity War i ben gerçek son kabul ediyorum. Hatta bu filmin başında emekli domatesçi thanos un kellesinin alındığı sahne son yani. Orada bitti işte. 

Şimdi zaten F4, X-Men falan girecek işin içine bundan sonra, yeni kötüler gerekiyor ve gelecek vs... 

O kaos ortamında yeni karakterlerin çıkışı için 100 tane yeni senaryo çıkar, düzen sağlamak için yeni organizasyonlar kurarlar vs... 

Adamların istediği zaten tam olarak bu olabilir. Şuan ucu açık 10 farklı koldan çekebilirsin hikayeyi. Önümüzdeki 1.5 sene film yok Spider-Man hariç, o arada güzel bi hazırlık yapıp girerler tekrar piyasaya işte. 

Sosyal ağlarda paylaş

Cumartesi Akasya IMAX'de izledik. 8.5/10 çalışır benden. 

Spoiler

Trailer'ları izleyene kadar teorilerim hep bir şekilde Soul Stone/Time Stone'u ele geçirip oradan ilerleneceği yönündeydi, her ne kadar bu pek olası gözükmüyor olsaydı da. Scott'ı trailer sonunda görünce olayın kuantum fiziğine bağlanma ihtimali, zamanda geriye gitme vs. daha olası gelmeye başlamıştı, sadece bunların olabilmesi için Infinity Stone'ların gücüne ihtiyaç duyulacağından emin gibiydim. Daha filmin başında Thanos'un taşları yok ettiğin öğrenince bu tezler otomatikman çürümüş oldu zaten.

Filmdeki en kritik karakterler Captain Marvel, Iron Man ve Nebula bana göre. Yani olaylara etkisi olmaları bakımından söylüyorum bunu. Captain Marvel'ın herhalde en önemli katkısı filmin başında Tony'i kurtarması oldu. Ne Scott'ın, ne Bruce'un aklı Tony etmiyor çünkü. Carol'un onun dışındaki katkıları yine filmin başında Thanos'un bulunması bir de en sondaki ana gemiyi havaya uçurması. Thanos'a final blow'u atmada hiçbir katkısı olmadı aslında Carol'ın, orada biraz şaşırdım. Nick Fury'nin bu kadar umut bağlaması Carol'a normal tabi, ama ben biraz daha olağanüstü bir şeyler bekliyordum Carol'dan, ancak dediğim gibi tek başına Tony'i filmin başında kurtarması bile kritik bir olaydı.

Nebula için kritik dememin sebebi takım için işe yarar şeyler yapması değil tabi ki, tam tersine Thanos'un her şeyden Nebula aracılığıyla haberdar olması. Kendince savaşta katkıları oluyor tabi Nebula'nın da, ama işleri boka sardıran aslında şimdiki zamandaki Nebula'nın yakalanması oluyor. Zaten daha çok intel anlamında önemi vardı Nebula'nın.

Iron Man'in kritik olmasının sebebi ise tabi ki aşikar. MCU'yu bu adam başlattı, bu adam da son noktayı koydu. Gerçekten uzun süre akıllara kalacak bir final yaptı Iron Man. Şimdiden 'love you 3000 times' favori lafı oldu milletin sosyal medyada. En sonda gene değinirim buna, ama çok etkilendim bu sahneden.

Filmin genel gidişatına değinecek olursam, Infinity War'a göre çok daha aksiyonsuz geçiyor bu film. Neredeyse tüm aksiyon sona saklanmış hatta. Infinity War full aksiyon başlayıp aynı gaz ile devam ediyordu filmin sonuna kadar. Endgame'de daha çok bir operasyon filmi iziliyoruz. Geçmişteki sahneler ve eski filmlere göndermeler/referanslar çok hoş olmuş. En çok güldüğüm sahnelerden biri Bruce'un NY'da sinirlenmiş Hulk taklidi yapmasıydı bu arada, oraya ayrıca bir parantez. Yapılan plan, bu planın uygulanması iyi aktarılmıştı ve olay örgüleri bakımından mantıklıydı. Tony'nin babası ile karşılaştığı sahne, Steve'in Peggy'i gördüğü sahne falan duygusaldı epey. Hawkeye-Natasha sahnesi de etkileyiciydi, ama önceki filmde Thanos-Gamora kadar etkilemedi beni. Her ne kadar Black Widow'un da önemli bir yeri olsa da Avengers'da çok çok üzülmedim. Hawkeye ya da Natasha'dan biri gidecekse Natasha'nın gitmesini tercih ederdim bende açıkçası ve bunu sahip oldukları güçlere/yeteneklere bağlı söylemiyorum. Clint'in bir ailesi var Avengers'dan bağımsız olarak, Natasha'nın ailesi ise sadece Avengers ekibinden oluşuyor filmde de belirttikleri gibi. Bu aile için her şeye göze alıyorsa, kendini feda etmesi de çok anormal değil. Başka bir şansları yoktu sonuçta Soul Stone'u almak için. 

Thanos'u beklediğimden daha az gördüm bu filmde, screen time'ı daha fazla olur sanıyordum. En başta zaten Inifinity Stone'ları yok etmesiyle gg olmuş vaziyetteydi, ben filmin ilk yarısında küçük çaplı bir fight daha döner diye bekliyordum. Thor direkt kafaya çalıştı bu sefer. Thor demişken, film boyunca 'bir noktada eski haline gelecek değil mi lan?' diye bekledim, baya baya gelmedi. Thor'un çizgi romanlarda böyle bir dönemi var mıydı hatırlamıyorum, ama daha iri kıyım (kas olarak değil de kilo olarak) çizildiği zamanlar vardı sanki eskilerde. Bir yandan garipsesem de adamın yaşadıklarını ve Nordic tarafını düşününce beklenebilecek bir durum olmuş. Mjölnir'i tekrar alması baya sevindirdi, ama Stormbreaker/Mjölnir ile aynı anda dövüştüğü aksiyon sahnelerini daha çok görebilmek isterdim. Hulk'ı da mesela bir önceki film + bu filmde hiç beklediğim gibi göremedim. Hadi önceki filmde anladık da, bu filmde hiç 'Hulk Smash' sahnesi dönmedi. Gene Bruce'un beyninin ön planda olduğu bir film olmuş. Hulk konusunda Russo kardeşlere dargınım valla ne yalan söyliyim. Adamın iki filmdir hiçbir ihtişamı kalmadı bana göre. Bu filmde kısmen daha çok iş yaptı hiç olmazsa.

Captain America son savaşta yardırdı. Mjölnir için Age of Ultron'da küçük bir gönderme yapmışlar sanırım. Worthy olan en baştaki kişi Captain'dı, o yüzden baya gazdı Captain'ı shield + Mjölnir ile Thanos pataklarken görmek. Onun dışında film boyunca eski filmlerdeki kadar ön planda bir liderliğini görmedik. Yapması gerekenleri yaptı işte. En sonda aldığı karar da son derece normal herhalde, üzdü tabi Captain'da kariyerini sonlandırmış olması. Falcon'a geçmesi ise çizgi romanlara paralel olmuş, yine beklenen bir durum. 

Sondaki savaşta tüm kahramanların geri geldiği sahnelerde ayağa kalkıp alkışlamak istedim sdfds. Yine iyi screen time ayrılmıştı tüm geri gelenlere ve mevcut kahramanlara. Gamora/Quill sahnesi gülümsetti. Hulk smash sahneleri görememek üzdü bunu yine söylicem. Spider-Man'in biraz daha armor'ına öncelik vermişler kavgada, kill mode açtı direkt. MCU'da Spider-Man ile ilgili tek burukluğum da olgun bir Peter göremememiş olmamızdır. Keşke Sam Raimi'nin serisi devam edip MCU'ya bağlanmış olsaydı ve Peter'ın çizgi romanlarda olduğu gibi daha olgun zamanı denk gelseydi şu olaylara. 

Ve tekrar Iron Man diyorum, hats off to RDJ. Çok özleyeceğiz reisi. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...