Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kara delik açıklamasına geri sayım

Mal

Öne çıkan mesajlar

Klasik fiziksel ozguven 0 mesaji mi senko. Yok abi elbette extrem ornekler var da spectrum belli fiziksel boyutlarda. 

Is bilgiye ve goremedigimiz seylere geldigi zaman insanlar arasinda ucurum var ama. Dunyanin nufusunun yuzde doksan dokuzuna ihtiyac var mi aslinda diye sorgulamiyor degilim arada ama derail etmeyeyim.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, Sotto dedi ki:

Klasik fiziksel ozguven 0 mesaji mi senko. Yok abi elbette extrem ornekler var da spectrum belli fiziksel boyutlarda. 

Is bilgiye ve goremedigimiz seylere geldigi zaman insanlar arasinda ucurum var ama. Dunyanin nufusunun yuzde doksan dokuzuna ihtiyac var mi aslinda diye sorgulamiyor degilim arada ama derail etmeyeyim.

anladim

gecen alpay yalin in bi roportajini dinledim, ondan sonra da ben bosa yasiom dedim. Hem fiziksel hem zihinsel olarak bosa yasiyor olabilirim sdfsdfdsf

Sosyal ağlarda paylaş

Zaten bilim dipsiz kuyu. Daha da derine indikce aslinda katetmedigin kismin katettiginden daha buyuk oldugunu anliyorsun. Specialize olmak da biraz bununla alakali.

Yukaridaki mesaji yazma amacim tam oydu zaten. Biraz bildikce aslinda ne kadar cok seyi bilmedigini farkediyorsun - ama o bile o kadar kisitli ki daha fazla bilsen exponentially daha fazla bilmedigini farkedeksin. Acayip bir olgu. Insan farkini ondan kastettim.

Dunya nufusunun cok buyuk bir bolumu bi bok bilmediginden aslinda neyi bilmediginin farkinda bile degil. Ama diyeceksin bu kadar nufus da lazim olabilir cunku aradan random Einstein cikarabilme olasiligin insan sayisiyla da ilgili. 

Selective breeding'le ama mesela gereksiz nufustan kurtulabilir belki yuzyillar sonra boyle bir sistem olur.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Insan fazla oldugu icin tuvaletleri temizleyecek birine ihtiyac var zaten. Butun ihtiyac diye dusundugumuz seyler aslinda nufus ile alakali. Bugun dunya nufusunu yariya kes - yaptigimiz islerin yarisina ihtiyac olmaz.

Ha kaldi ki yarin obur gun basit tasklar robotlarla halledildiginde insanlar birbirine dalacak zaten - cunku bircok kisi icin is yaratimi ortadan kalkmis oluyor. Haliyle ya o nufus daha nitelikli olanlara saldiracak veya kendi kendini imha edecek. (Tamamen sallama teorim tabi bu benim)

En basit ornegi taksi - uber kapismasi gibi. Disruptive innovationla gelen bir meslegin tamamen gereksiz hale donusmesi. Yarin obur gun autonomous araclar geldiginde sofor meslegi tamamen ortadan kalktiginda artik o insanlari baska seye kanalize edemiyorsun - too late.

Mesela bu dediklerimin tam tersi uzerine aslinda makaleler hatta kitap vardi ismini unuttum, - nufus artisina ragmen istihdam verileri aslinda kotu degil son 100 yilda bilinenin aksine fakat buradaki sikinti bircok meslegin yerine meslek konulabilmesi oldu - insan gucu acisindan. Ancak onumuzdeki yuzyilda bunun yerine insan koyabiliriz veya insanlara yeni meslek alanlari acabiliriz diye ongoremiyorum mesela bu da beraberinde neler getirecek merak konusu. Nufusun da hep exponentially artacagini da ozellikle dusunursek.

Sosyal ağlarda paylaş

Uzaya çıktığın anda merkezi kontrol diye bişey kalmadığı için mutlaka insan mürettebata ihtiyaç duymaya başlıyorsun. Hani geçiyorum başka sistemleri, güneş sisteminin içinde bile satürnle dünya terste kaldığı durumlarda 2 saati bulan delayler var iletişimde. Manned crew olmadan bunları yönetmek fizıbıl değil. O yüzden illa bulunur bişeyler düşüncesindeyim ben.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi yasam dedigin seyin oyle cok duygusal birsey olmamasi gerektiginin farkinda olmak lazim. Yani atalarimiz ac kaldigi icin yandaki komsunun ekmegini alirken aslinda gunumuz sistemi de onu farkli bicimlerde uyguluyor. 

Survival of the fittest insanlik boyu degismeyecek birsey sadece sekil degistirecek birsey. Hal boyle oldugu zaman anlamsiz urumenin sonuclarina da katlanmak gerekiyor - ama insan kendi dar yasam alani disindakileri goremeyecek kapasitede oldugu icin (uzun vadeli dusunme yetisi eksikligi) bunu ilerdeki nesiller cekiyor.

Global warming den tut da bilmemneye kadar hep gecmis nesillerin bencilliginin acisi elbet biryerde cikiyor. Insan irkinin baya primitif ve yokedici oldugunu goz ardi etmemek lazim. Gittigi, yasadigi heryerdeki habitati bu kadar yokeden bir irk bu dunya uzerinde yok. Bugun dunya uzerindeki canlilarin cogunun yok edilmis olmasi tamamen bu dandik sapiens irki yuzunden. O yuzden cok duygusal bakmaya gerek yok olaylara baska canlilara insandan fazla baski uygulamis bir canli yok zaten.

Sirf son 30-40 yilda insan hayati bir anda degerli oldu - yoksa tarih boyunca bir kisinin emriyle milyonlarca insanin birbirini oldurdugu bir gezegen burasi. Zihinsel gelisimi goz ardi etmemekle beraber bundan 100 yil sonra baska triggerlanan etmenlerle bu tarz seylerin tekrar olmayacaginin garantisi yok..

Cok mu negatif yazdim ne fdfs.

Yok insana her zaman ihtiyac olur da benim demek istedigim bircok insani kanalize edecek is kollari bu kadar hizli yaratilabilir mi ondan emin degilim. 

Mesela ilginc arastirmalar var - bilgisayar ilk ciktigi zaman insanlara soruyorlar bilgisayari ister misiniz isinizi kolaylastiracak diye - bircok insan hayir diyor- cidden bilseler bile meslekleri tehdit altinda oldugu icin. Halbuki rasyonel insanin benim bu isimi cok kolaylastiracak diye kabul etmesi lazim. Basit bir ornek. 

Sosyal ağlarda paylaş

38 dakika önce, Sotto dedi ki:

Mesela bu dediklerimin tam tersi uzerine aslinda makaleler hatta kitap vardi ismini unuttum, - nufus artisina ragmen istihdam verileri aslinda kotu degil son 100 yilda bilinenin aksine fakat buradaki sikinti bircok meslegin yerine meslek konulabilmesi oldu - insan gucu acisindan. Ancak onumuzdeki yuzyilda bunun yerine insan koyabiliriz veya insanlara yeni meslek alanlari acabiliriz diye ongoremiyorum mesela bu da beraberinde neler getirecek merak konusu. Nufusun da hep exponentially artacagini da ozellikle dusunursek.

ben de bu sekilde dusunuyorum. 

20yy dan daha fazla nufusumuz var dogru ama o zamandan bu zamana gelen otomasyon cok inanilmaz, ona ragmen robotlar / otomasyon su is kolunu kapatti diyebilecegimiz cok az meslek var.

Online alisveris bu kadar artmasina ragmen hala magazalarin durmasi gibi, gazete yokoldu ama bi sekilde baska sekillerde geri dondu vs.

AI gelcek hepimiz issiz kalcaz cok anlamsiz geliyor bana, AI in da kolay kolay bi yere gelebilecegi yok zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...