Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Disco Elysium - A Detective RPG

axedice

Öne çıkan mesajlar

Şimdiye kadar yazılmış en iyi rpg olabilir, tormentla birlikte başı çeker o derece iyi.

En sondaki ufak bi kısım (spoilerdaki encounter) setting için önemli olsa da hikayeden biraz bağımsız geldi, en fazla getirebileceğim eleştiri bu oyuna. Mutlaka ama mutlaka oynanması gereken bi şaheser olmuş. Yani tamam iyi olur falan diye bekliyordum ama bu kadar iyi beklemiyordum. Helal olsun estonyalılara

Spoiler

40 yıl sonra hala ormanlarda kapitalistlere karşı savaşan Dros panpa tamam phasmidin salgıları yüzünden bu hale geliyor falan da, Drosun kendisinin bile hikayeye bağlantısı nispeten ikinci el duruyorken (bi sonuca bağlanmayan tüm ipuçları onu işaret ediyor, bu açıdan kötü bulmadım yine de) , e üstüne ikinci bi metaplot device olarak phasmid girince bence abartılı olmuş. Pale ın kökeni hakkında verdiği ipucu açısından çok başarılı bi anlatıcı, ama yeri ve zamanı konusunda emin değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Phasmid kismi bence de biraz ilgisiz olmus ama oyunun sana sundugu gayri ciddi storyline yaratabilme kabiliyetine yakismis bence. Emin degilim ama Phasmid'i gormeden de bitirebiliyorsun oyunu sanirim, orada bir check vardi diye hatirliyorum. 

Nitekim phasmid olmadan da Drosun olayi makul karsilanabilir. Adalarda takilan japon gibi siyirmis iste eleman, durbunden milleti gozetleyip artik duygusal ihtiyacini da oyle gideriyor. Kiskanclik olayinin ortaya cikmasi cesetle ilk konusurken Communism killed me but love did me in olayini da ekstradan karsilamis oluyor. Bir kiskanclik olayinin ortaya cikmasini bekliyordum acikcasi. 

Bence de oyun yapilmis en iyi rpglerden biri. Best RPG of the year icin zaten hic tartismaya gerek yok. GOTY alabilir mi acaba ?

Adeta izometrik yapiyorum diye ayni sistemi 50 farkli varyasyonla kopyalayan rpg firmalarina tokat gibi vurmus adamlarin sistemi. Ama Tormentle es tutamiyorum yine de. Hikaye o kadar derinlesemedi ne yazik ki. 

Sonuc olarak: Bu firma daha cok rpg yapsin pls

Sosyal ağlarda paylaş

Sonu biraz daha vurucu olabilirdi. Düşük bir tempoda bitti.

Yeni oyunlar gelmesine de açık bir biçimde sona erdi. İkinci oyun belki şehrin merkezinde daha büyük bir alanda geçer. Bu arada ikinci oyunda ikinci bir oynanabilir karakter olarak hamile bir kadının da olabileceği söylendi.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
On 04.11.2019 at 18:05, axedice dedi ki:

Şimdiye kadar yazılmış en iyi rpg olabilir, tormentla birlikte başı çeker o derece iyi.

En sondaki ufak bi kısım (spoilerdaki encounter) setting için önemli olsa da hikayeden biraz bağımsız geldi, en fazla getirebileceğim eleştiri bu oyuna. Mutlaka ama mutlaka oynanması gereken bi şaheser olmuş. Yani tamam iyi olur falan diye bekliyordum ama bu kadar iyi beklemiyordum. Helal olsun estonyalılara

İçeriği gizle

40 yıl sonra hala ormanlarda kapitalistlere karşı savaşan Dros panpa tamam phasmidin salgıları yüzünden bu hale geliyor falan da, Drosun kendisinin bile hikayeye bağlantısı nispeten ikinci el duruyorken (bi sonuca bağlanmayan tüm ipuçları onu işaret ediyor, bu açıdan kötü bulmadım yine de) , e üstüne ikinci bi metaplot device olarak phasmid girince bence abartılı olmuş. Pale ın kökeni hakkında verdiği ipucu açısından çok başarılı bi anlatıcı, ama yeri ve zamanı konusunda emin değilim.

Spoiler

Torment'le kapışır ama sonlara dogru biraz salıyor, Torment'in son sahnesinde kalpler çok burukken bunda oyunun geri kalanına göre biraz daha okey okeydi. Phasmid bence oyunun en tatlı dokunuslarından biriydi. Bütün oyun boyunca ona işaret eden şeyleri ciddiye almadım çünkü. Witnessları ciddiye almadım, yazıları ciddiye almadım, delilleri ciddiye almadım. Ve tamamen politik bir mesajdı o. Kesinlikle bildigimiz şeyleri sorgulamaya acık olmamakla alakalıydı ve utandırdı beni oyun. Emindim yani ya kostümlü manyak cıkar cıksa cıksa, ya böyle yalan dolan. Oyun baya vakir harcıya çünkü bu supra natural mevzuya.

Katil biraz tırttı, son anda böyle koyulmuş olması da politik bir mesaj biliyorum ama belki bir tık yaptıgım herşeyi null hale getirmesi impacti çok düşürdü gözümde.

7C3KqvT.jpg

xunn tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...