Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Chernobyl (2019) - HBO

sabonis

Öne çıkan mesajlar

41 dakika önce, goldbären dedi ki:

diziyi 90 doğumlu bir arkadaşa tavsiye ettim. 
adama "santralin patlaması anında başlıyor" dedim. herif spoiler vermesene diye kızdı. bu arkadaş burssuz sabancı mezunu. (paticik harici iş arkadaşım.) lanet olası Z kuşağı ya neden bu kadar cahilsiniz? 

dagfafjkgha. turk halkinin suleymanin cocugunu bogdurmasina sasirmasi gibi di mi

Sosyal ağlarda paylaş

On 09.05.2019 at 12:39, Sam dedi ki:

dizinin göstermediği patlama öncesindeki 1 saati işliyor, bunu da film gibi çekmişler. olayın başlangıcını anlamak için tavsiye ederim.

bunu izlemistim de bi daha izledim simdi. baya iyi oyunculuk var yalniz onu kestiniz mi? mk game of thrones undan iyi

Esh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, goldbären dedi ki:

adama "santralin patlaması anında başlıyor" dedim. herif spoiler vermesene diye kızdı. bu arkadaş burssuz sabancı mezunu. (paticik harici iş arkadaşım.) lanet olası Z kuşağı ya neden bu kadar cahilsiniz? 

giphy.gif

Alıntı

Aral, Japonya’daki felaketin ardından Akşam gazetesine yaptığı açıklamada da çay içmesini 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın “İç de millet rahatlasın” diye önerdiğini ifade etmişti.

Aral, “O dönem bunu kimse yazmadı. Gazeteciler geldi, ellerinde radyasyon ölçme cihazı var. Para çıkarıp çay aldırdım. Masanın üzerine torba torba koyduk, aleti getirdim hiçbirinde alarm vermedi. Bir televizyon getirttim. Açtırdım ve ona doğru yürümeye başladım. Cihaz ötmeye başladı. Televizyonun yaydığı radyasyon daha fazlaydı” ifadelerini kullanmıştı.

digiturk'ten akşama izleceğim ikinci bölümü, got'tan daha çok merak ediyorum şu anda valla bunda hikayenin sonunu bildiğimiz halde.

Sosyal ağlarda paylaş

Adamın doğru söylediği nerden belli en büyük falso burada zaten dedilerini doğru kabul etmek.  Kaldı ki çayın nerden geldiği, ne zaman paketlendiği, diğer bir açıklaması da aynen aşağıda ki gibi. Babadan oğula nesiller. O dönem yapılan bir bilimsel araştırma var mı ellerinde varsa onu koymek yerine böyle bir açıklama yapması basbayağı yalan söylediğini veya konu hakkında zerre bilgisi olmadığını gösterir.turkiyede-radyasyon-var-diyenler-dinsizd

Law tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İşte yalan söylediklerini kanıtı zaten aksi mümkün olamazdı Burası Türkiye.

"13-22 haziran 1986 arasında Hamburg Üniversitesi ile ABD’deki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden ikişer bilim adamı, Karadeniz’de inceleme yapmak için Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü araştırma ekibine katıldı. Daha sonra 'Clarke Raporu' olarak anılacak araştırmanın sonuçları oldukça ilginçti. Karadeniz, suyunda Çernobil’e bağlı sezyum izotop düzeyleri tıpkı bir atom bombası atılmış gibi yüksek bulundu. Ve bu sonuçlar“gizlidir" damgalı bir mektupla yetkililere iletildi. Buradan çıkarılacak önemli bir ders vardı. Radyasyon önemli düzeydeydi ve sularda yaşayan tüm canlılar ileri derecede etkilenmişti. Doğal olarak uzun süre balık yenmemesi gerekiyordu. Buna ne oranda uyulduğunu bugün için söylemek olası değil.

Dönemin bir başka çelişkisi olarak “Çaylarda radyasyon ölçümünün sekiz ay sonra yapıldığı” iddiasıydı. Gerçekten TAEK tarafından bu amaçla ilk çalışma 16 aralık 1986’da yapıldı. Çaykur Genel Müdürlüğünün çay paketleme tesislerinde 1985 ve 1986 yıllarına ait çaylarda yapılan ölçümlerde çayın kilosunda 89.000 Bq kadar radyasyon içerdiği saptandı.

30 aralık 1986'da TAEK 58 bin ton radyoaktif içeriği olan çayın gömülerek imha edilmesini önerdi. Bu karar ancak 19 ocak 1988 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu süre içinde radyasyon tehlikesiyle depolara alınan ve imha edileceği beklenen çayların el altından gayri yasal olarak piyasaya sürüldüğü iddiası dillerde dolaşmaya başladı. Sorun sadece çayla sınırlı değildi. 17 eylül 1986’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, doğu Karadeniz Bölgesi’nden gelen tüm fındıkların Fiskobirlik tarafından satın alınacağı ve bölgeden dışarıya çıkarılmayacağını bildirdi. Ancak fındık yasağı daha sonra kaldırıldı. Fakat 22 kasım 1986’da Almanya'ya ihraç edilen 40 ton iç fındık yüksek düzeyde radyasyon yüklü olduğu gerekçesiyle geri çevrildi."

Çok kaynak avrda en derli toplu bruada özetlenmiş. https://www.haberturk.com/yazarlar/turgut-goksoy/212730-karadenizde-kanser-hortladi-mi#

O çaylar nasıl imha oldu ona bir bakarsınız spoil etmeyeyim, o iade edilen fındıkalr da, aynen nasıl rusya domates vey narenciye iade ettiğinde iç piyasaya sürüldüyse onlarda öyle iç piyasa sürülmüştür.

Law tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, goldbären dedi ki:

burslu olsa bilirdi, bu ne cehalet win95.cih virusunden öğren bari 

Sosyal ağlarda paylaş

Gerilim hissi mükemmel gerçekten. Şunların az buçuğunu got'ta yapsalardı keşke. 

İlk bölümdeki santrale yağan sular ve altında mahsur kalan iki kişinin görüntüsü tarkovskinin stalker filmindeki sahneyle aynı dekor, yangın ekibinin olay yerine gittiği sahnedeki görsel anlatım ve geniş açı da kubrickin 2001'i ile çok yakın vb...

görüntü yönetmenleri eli öpülecek kişiler.

şimdiden önerikecekler listesine girdi dizi. 

@dasaaa sen öyle diyince düşündüm bi an berbat olabilirdi rusça evet ama bence yine de duyguyu daha iyi yansıtırdı. Şahsi görüşüm böyle zevk renk herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Scalanova dedi ki:

rusca beni de soguturdu cok guzel dizileri sirf ispanyolca kil tuy diye izleyemiyorum keyifle.

hani zaten ondan başta demiştik, genel izleyici için böyle bir tercihte bulunuyolar. bu olay tüm dünyada aynı, esas kitleye uygun bir dil kullanılıyor. misal bizde diriliş çekiliyor rum da arap da moğol da türkçe konuşuyor. 

tarkan altara kafa tutuyor vikingler türkçe konuşuyor ?

@aquila tarihi gerilim/drama türünde.

Sosyal ağlarda paylaş

rusça direkt post-apo dili abi, normalde beğenmiyor olabilirsiniz de metro ve stalker falan rusça+ing altyazıyla oynuyodum ben mesela asd. brit inglişden çok daha güzel olurdu ama bu seviye oynayacak sovyet oyuncu yok tabii o nedenle öneri iptal

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...