Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blue Card -Insaat

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

Blue card konusunda bilgisi olanlarin yardimini bekliyorum...

Bu hafta Irlanda'dan bir firma aradi. Bir is teklifinde bulundular. Ciddi ciddi mulakata alip sonrasinda da "ama siz Turk vatandasiniz!!!" muamelesi yaptilar. (gitti 30dk)

Blue card eligible olabilirim vs dedim. Lakin Blue Card prosedurunu bilmiyorum. (Insaat icin vermiyorlar sanirim dedi kadin)

Almis olan var mi?

Prosedur nasil isliyor?

Genel bilgiler ve tavsiyelere ihtiyacim var yani.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.citizensinformation.ie/en/employment/migrant_workers/employment_permits/green_card_permits.html

Şu sitede "Eligible occupations" başlığında iki madde ve eligible/ineligible mesleklerin listelerine linkler var. Oradan bak (civil engineer technician diye bir title ineligible listesinde var ama engineer+technician nasıl oluyor onu anlamadım)

Sosyal ağlarda paylaş

ben de anlamadim dogrusu.. bir de artik insaat muhendisligi degil Planning / Claim Management vs yapiyorum. (isler gec kalirsa ya gec kalmasini engelliyoruz ya da cezasini yaziyoruz vs vs)

hani buna "la sen insaat meeyendissin. gelme" demeleri uzucu olur. bakayim bakayim.

Blue card alan var mi? Nasil aliniyor pekin?

Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu kart çalışma vizesi zaten. İşe başvuruyosun, işe kabul alıyorsun, şirket sana sponsor oluyor, ilgili ülkenin çalışma vizesi için istediği tüm belgeleri toplayıp; belgeleri vize şirketine paslıyorsun. Sonrası vizenin çıkmasını bekleme. Çok absürt bir şey olmadıktan sonra işe kabul edilmen o vizenin çıkması için yeterli.

Ama kilit nokta başvurduğun şirketin bu vize için sponsor olması (ki "ama siz türkmüşsünüz :qqq" ile olmayacaklarını hissettirmişler gibi). Tahminim başvurduğun şirket daha önce EU dışı, çalışma vizesi olmayan birini hiç almamış ki sana da muğlak cevap vermişler, "galiba eligible değilsin" diyerek. Bu arada şu title listesinde fark ettiysen her title'ın bu kodu var. Sana önerilen pozisyonun kodunu isteyebilirsin emin olmak için.

Bu da direk İrlanda'nın .gov'lu bilgi şeysi:https://dbei.gov.ie/en/What-We-Do/Workplace-and-Skills/Employment-Permits/

Phoenixlin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ufak sirketler bilmiyor bluecard fln

su an calistigim sirkete mulakatta ben anlatmistim, proseduru anlatinca tamam oyle yapalim demislerdi de, sonra ogrenci vizesi ile calismaya basladim.

Isin ozu gorustugunuz firma ufaksa gerci buyuk olsa bile bluecard olayini anlatmaniz faydali olur. 

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, senko dedi ki:

ufak sirketler bilmiyor bluecard fln

su an calistigim sirkete mulakatta ben anlatmistim, proseduru anlatinca tamam oyle yapalim demislerdi de, sonra ogrenci vizesi ile calismaya basladim.

Isin ozu gorustugunuz firma ufaksa gerci buyuk olsa bile bluecard olayini anlatmaniz faydali olur. 

büyük firma zaten danışmanlık şrektiyle hallettiriyor işlerini

Sosyal ağlarda paylaş

blue card 3şeye bakıyor kontrat+diploma+maaş her ülkede blue card için gereken min miktar ayrı oluyor. Eğer bu üçünü sağlar isen blue car üzerinden çalışma iznin çıkıyor. Ama irlanda da blue card geçerli değil bakınız:

https://www.apply.eu/Work-in-Europe/Jobs-Ireland/

Working in Ireland

The Republic of Ireland has chosen not to participate in the EU Blue Card scheme, at this time. There are alternatives for highly-qualified workers to obtain a special work permit for Ireland.
The following agencies can assist you with this: 

Department of Jobs, Enterprise and Innovation 

Irish Naturalisation and Immigration Service

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

Mavi kart irlandada gecerli degil. Ama ilk asamada mavi kartla calisma izni proseduru arasinda bir fark yok , adamlar seni gercekten istiyorlarsa gidip halledebilirler. 

Ulke ulke degismesine ragmen aslinda kisaca prosedur su sekilde: sirketin gidip kendi ulkemizde/sehrimizde su  ozelliklerde biri bulamiyoruz  X aydir ilanimiza kalifiyeli basvuru gelmedi diyip senin CV ni sertifikalarini ve belli bir para odeyip yerel belediyeye basvuruyorlar. Yerel belediyede durumu inceleyip 1-6aya kadar bir karar aliyor. 

Kucuk firmalar basvuru sureci, evraklar ve maddiyattan dolayi olaydan kaciyorlar. Bir cok gelismis avrupa ulkeside firmlara yardimci olma taraftari degil ancak gelismekte olan avrupa ulkelerinde durum biraz daha kolay Polanya,Romanya, Bulgaristan etc.

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

aquila ozetlemis.

Konudan sapiyoruz ama sirketin non-eu vatandas icin calisma izni veya mavi kart destekli calisma izni cikarma suresi 1-6 ay ,ayni sureci ben Polonyada ve Belcikada yasadim ,arkadasimda Hollandada yasadi. Calisma izniylen vizeni alip yasayacagin sehre yerlestikten sonrada tekrardan oturuma veya mavi kartli oturuma basvurman gerekiyor bu islemde genelde 7 ile 45 is gunu kadar uzayabiliyor. 1-2 haftada calisma izni cikartabilen sirket ben duymadim  irlanda/luksemburg amazonda dahil buna.

Sosyal ağlarda paylaş

konudan sapmiyoruz, tersine daha derinlestirilmis oluyor. soyle ki konu hakkinda dogru sorulari soracak bilgim yok. dolayisi ile siz bir seyler yazdikca ogreniyorum. dedigim gibi ancak pazar gunu okuyabilecegim detayli linkleri.

paylasin bilgilerinizi.

(bu sureclere gore zaten bu arkadaslarla devam edemeyiz, hizlica gelecek birilerine ihtiyaclari var. ancak yine de bilgimi arttirmam iyi oluyor bu konuda)

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

Kisacasi mavi kart senin durumun icin elverisli degil. Mavi kart belli bir sure firmada calistiktan sonra rahat bir sekilde ulke/is degistirmene yardimci oluyor. Tabi ulke degistireceksen , degistirecegin ulkenin mavi karti tanimasi ve senin maasin etc oranin mavi kart standartlarina uymasi gerekiyor.

Ulkelerin ekstra farkli calisma izni opsiyonlari olabiliyor misal Uk ankara anlasmasi , danimarkada Establishment card gibi ama genel prosedur yukarda benim ve arkadaslarin yazdigi gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...