Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

valve güç zehirlenmesi içinde olduğu için bugünkü durum oluştu. eşyanın tabiyatı var, epic olmasa da başkaları gelecekti işte. sen ekosisteme dikkat etmeyip, abi adamlar pc gaming'i büyüttü oyum tombikadama dersen. ağır steam user olmama rağmen steam'in duraklama döneminde olduğu son sale'lerdeki havadan anlıyordum yani. çünkü fanatik değilim. gabenlı steam hasta adam kabul edin bunu artık işte! ver mehteri modundasınız ama çok üzgünüm yani ?

ha klasman aynı değil birde ya. epic oyun firması, gaben pazarcı zaaa

https://www.gamesradar.com/apple-arcade-games-list-confirmed/

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Cokomantis dedi ki:

ya lau'nun malum quest'i bitirmesini kutlıyım diye borderlols3 alıcaktım ama gift yok epikte =((((

gidip steamden random animu oyunu aldım, iyi mi oldu şimdi?

kardeş zor değil laurelin2 diye epikhesabı açıp şifresini verebilirdin, yapan öyle yapıyor zaten steamin gift sistemi aslında iyi değil hiç olmasa daha iyi. pff açıkalttırıyosunuz her seferinde steamci = buharcı = kömürcü makarnacı çomarlar sizi

Sosyal ağlarda paylaş

önceki sayfadaki eleman legit ya, ben gdc sunumunu da izlemiştim daha epic yokken piyasada. 

2019 verilerini de dökmüş, doğrudur yani. her sene hayvani bi düşüş var satışlarda. işte early access ve kalitesiz yapımlar o kadar çoğaldı ki artık hype olmuyor millet, biliyoz bu ayakları diyorlar ya da sale'e düşsün, iyice bi otursun oyun düzelsin diye bekliyorlar ilgiliyseler de. eskiden de çoook fazla satıyordu ne çıkarsan, aşırı karlıydı piyasa e haliyle para daha çok adamı çekti (sıradan oyun yapmanın kolaylaşmasıyla da). 

günde 50 oyun çıktığı için de insanlar steam'de ne çıkmış diye aramıyorlar yani, son çıkan oyunlar bölümü iyice gereksizliğe gidiyor. epic aslında tam uygun zamanı kollamış ya da yatırımcılarını bu şekilde ikna etmiş. şu an steam'de oyun çıkarmak reddit'de post atmak gibi. eğer ilk 12 saatte boostlayacak hazır upvoterların yoksa binlerce post arasında kaynayıp ne kadar orijinal ve kaliteli de olsa düşüp gidiyor görünmezliğe. ha hit olma şansı da var ama çok az nadir. sonra bakıyorsun repost'lar dandik içerikler 30-40k oy almış ana sayfaya çıkmış şanslarına. e bunlar çıkıyor benimki niye gömülüyor diyorsun. çünkü içerik çok geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, razzRaziel dedi ki:

. şu an steam'de oyun çıkarmak reddit'de post atmak gibi. eğer ilk 12 saatte boostlayacak hazır upvoterların yoksa binlerce post arasında kaynayıp ne kadar orijinal ve kaliteli de olsa düşüp gidiyor görünmezliğe. ha hit olma şansı da var ama çok az nadir. sonra bakıyorsun repost'lar dandik içerikler 30-40k oy almış ana sayfaya çıkmış şanslarına. e bunlar çıkıyor benimki niye gömülüyor diyorsun. çünkü içerik çok geliyor.

İyi de burda problem steam degil ki. Steam sorunun odagina neden koyuluyor anlamiyorum. İyi, kaliteli diye niteledigin birsey satmiyorsa ya gercekten iyi degildir, ya pazarlamasını yapamiyorsundur ya da urettigin seyi pazarı yoktur. Bunun steamle bir alakası pek yok. Hayır kurumu da degil adamlar oturup 2 kişinin 3 senede hazırladigi max 1 saat oynatacak "kaliteli" indie oyunları aradan çıkarıp satmaya çalışsın.

Çok saçma geliyor bu ağlamalar ve buradan çıkarımla abi epic çok iyi yapıyor pazara baska turlu giremez demek. Yani ben bir twitch kanalı actim ama cok fazla streamer var o yuzden kimse farketmiyor beni diye aglamak gibi sacma bir durum.

Pc oyununun şu geldiği noktada low effort indie oyunlarım farkedilmiyor diye aglayan dev varsa bir zahmet gitsin maasli is bulup calissin.

Sosyal ağlarda paylaş

Bir tane iyi olup da kaybolan oyun bulun, getirin. Dipsiz kuyu mu bu yahu? Reddit'de kimsenin sallamadığı iyi mesaja örnek bulurum rahatlıkla. Steam için bir tane bile örnek bulamam. Benim geç keşfettiğim oyun oluyor, ama şuraya konu açsam kimse mesaj atmaz. O tarz niche oyunlar. 

Zaten yazmıştım, oyun 10 satacağına 7 satar iyi pazarlanamazsa, ama bu oyun tutacaktı fakat arada kayboldu kısmını ben anlayamıyorum. Belki rakamları görmem lazım. 10 bin satıp yağımda kavrulacaktım 2 bin sattım gibi bir şey mi söz konusu olan? Vasat oyun yapımcılarının bahanesi bu bence. Steam kurtlar sofrası, x platformunda ki community'e daha rahat ulaşıyor olabilir. Fakat bu oyun iyiydi fakat steam'de görünmedi kısmının altını doldurmuyor. Bunu söyleyenin örnek göstermesi lazım neyi kastettiğini anlayabilmem için.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hayır visibility'de iyi örnek epic'se yanmış o devler, epic en kötü oyun tespiti sistemine sahip çünkü bir sistem yok. ana sayfa the sun/daily mail tier. oyun sayısı arttıkça oradaki devler mumla arar steam'i. bir oyunun egs'de daha görülür olma ihtimali diye birşey yok.

birisi samanlık ama indexing sistemi var, diğeri benim çekmecem ama herşey üstüste atılmış.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Nekro dedi ki:

İyi de burda problem steam degil ki. Steam sorunun odagina neden koyuluyor anlamiyorum. İyi, kaliteli diye niteledigin birsey satmiyorsa ya gercekten iyi degildir, ya pazarlamasını yapamiyorsundur ya da urettigin seyi pazarı yoktur. Bunun steamle bir alakası pek yok.

hem evet hem hayır. sadece steam'in sorunu değil çünkü çoğu oyun yapımcısı vizyonsuz bir şekilde sürekli benzer oyunlar yapıyor. mesela bi trendin boku çıktığında nasıl kurumaya başlıyorsa (zombi, modern shooter vs) sürekli benzer türde oyunlar da doğal olarak az satmaya başlıyor yenilik eklemedikçe. 

hayır olan kısmı ise kaliteli bir oyun satmıyor değil satması gerektiği kadar satmıyor (özellikle de eskisine oranla). tabii ki en boktan oyunun bile satışı var sonuç olarak. buradaki satmıyor'un anlamını tartışan kişi istediği yere çeker. senin yorumun %100 adaletli sistemin varlığı üzerine, kim ne hak ediyorsa alıyordur abi diyorsun. ama öyle değil, oyunun çıktığında steam tüm kullanıcılarına bakın böyle bir oyun var çıkış yaptı diye bildirim gönderse daha çok kat kat daha çok satmayacak mı? bu durumda ürettiğin şeyin pazarı yoktur gayet de elenir çünkü her şeyin pazarı var. pazarlamaya girecek olursak da işin içinden çıkamayız. iyi pazarlanıp da çok satan boktan oyunlar örneği çook fazla zira. pazarlama da aynı şekilde %100 doğru yapılmıyor, tamamen yönlendirmeler üzerine. 

1 saat önce, Nekro dedi ki:

Örnegi yok abi epic genclik kollarının işi işte ortaligi karistirmak. Keriz çok ya yersen.

Divinity OS2 gibi oyun yaptim ama steamde kayboldu gibi birşey imkansız zaten

bi de biraz pro yorum ya. hemen ters bir yorumda dümdüz mantık. epic'in yaptıklarına sayfalarca bok attım burada, tek tek döşerim istersen. divinity gibi oyun yaptıktan sonra steam'e de gerek yok kendi sitende de satarsın, kaybolmaz yani zaten.

1 saat önce, eldar dedi ki:

Bir tane iyi olup da kaybolan oyun bulun, getirin. Dipsiz kuyu mu bu yahu? Reddit'de kimsenin sallamadığı iyi mesaja örnek bulurum rahatlıkla. Steam için bir tane bile örnek bulamam. Benim geç keşfettiğim oyun oluyor, ama şuraya konu açsam kimse mesaj atmaz. O tarz niche oyunlar. 

Zaten yazmıştım, oyun 10 satacağına 7 satar iyi pazarlanamazsa, ama bu oyun tutacaktı fakat arada kayboldu kısmını ben anlayamıyorum. Belki rakamları görmem lazım. 10 bin satıp yağımda kavrulacaktım 2 bin sattım gibi bir şey mi söz konusu olan? Vasat oyun yapımcılarının bahanesi bu bence. Steam kurtlar sofrası, x platformunda ki community'e daha rahat ulaşıyor olabilir. Fakat bu oyun iyiydi fakat steam'de görünmedi kısmının altını doldurmuyor. Bunu söyleyenin örnek göstermesi lazım neyi kastettiğini anlayabilmem için.

reddit postu gibi kaybolup gitmiyor tabii ki oyunlar. yani zilyon tane etken var, adam kaç senesini vermiş oyununa (min 1 diyelim) tabii ki de hemen satmadı diyip sallamıyor. sağda solda paylaşıyor, beğenen oyuncular da forumlarda niye satmadı diye konuşup başkalarına öneriyor, sale'lara giriyor, review'lar için sağa sola gönderiyor, geliştirmeye devam ediyor vs bir dünya steam dışı etken var. bir de zaten yok olması demek satmamış olması demek değil orada bahsettiğim. satışların hayvan gibi düşmüş olması. 

eleştirdiğim şey, yani şimdi bu kadar uğraşsan steam'e de epic'e de gerek duymadan zaten kendi web sitenden de satarsın. oyunun düşük satıyorsa ve iyiyse steam'e bi noktada ihtiyacın azalıyor. eskiden görünürlük, oyuncuların ilk bakacağı yer, oyunlarını bulacakları yer olması açısından bi vitrindi. reddit postu yanlış anlaşılmış, hadi migros gibi düşün. müşterilerin senin reyondan geçeceğini bilirdin. migros da ne alırsan 1 lira statüsünde ürünler satmazdı. şimdi işler değişti, eleştirdiğim nokta o. hala %30 pay almasına rağmen işin vitrin kısmını tamamen kalktı (belli satış miktarının altı ve başlangıç için). e satmaya başladıktan sonra zaten hem tüm nette bilinirliğin artıyor (youtube, küratorler, reviewlar, forumlar vs) hem de steam, satışların artmasıyla algoritmayla insanlara önermeye başlıyor, bu noktada yine steam aşırı avantajlı hale dönüşüyor, ama işte o filtreyi geçtikten sonra.

oyunun iyi olursa satar olayı da yine bizi başa döndürüyor. gaben da aynısını diyor oyunu neye göre alıp almayacağımıza karar vericez diyip sonunda açtı ya barajı zaten. kime göre iyi neye göre iyi. ne kadar iyi, ne kadar kötü. tüm bunlar çok değişken şeylerken bir de fiyat etkeni giriyor. 1$'lık iyi ne 60$'lık iyi ne. 30$'lık kötü 5$'lık iyi olur mu, olursa ne kadar iyi olur.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, razzRaziel dedi ki:

oyunun çıktığında steam tüm kullanıcılarına bakın böyle bir oyun var çıkış yaptı diye bildirim gönderse daha çok kat kat daha çok satmayacak mı? bu durumda ürettiğin şeyin pazarı yoktur gayet de elenir çünkü her şeyin pazarı var. pazarlamaya girecek olursak da işin içinden çıkamayız. iyi pazarlanıp da çok satan boktan oyunlar örneği çook fazla zira. pazarlama da aynı şekilde %100 doğru yapılmıyor, tamamen yönlendirmeler üzerine. 

Abi bu dediginin pek olur birsey degil. Kırkta yılda bir çıkan birsey degil ki yeni oyun. Hergün steamden bak soyle sahane bir oyun cikti diye mesaj gelsin istemem. Curator luk yapsın aynı zamanda steam diyorsan onunla ugrasacagini sanmam yapanlar var hali hazırda.

Hikayesi, içeriği gercekten keyifli olan cok emek verilmiş indie oyunlar heba oluyor mu arada oluyor tabi. Ama bunun sebebi daha cok farkedilmemekten ziyada insanların secimi. Bombok bugfest battle royale yapıyorsun deli gibi tutuyor işte yapacak birsey bu satıyor. Gangam style in milyarlarca izlenip güzel müzik yapanların arada kaynamasına benzer bir durum. Steam mesaj atsa da o oyunlar satmaz maalesef.

Nekro tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

artık bi brotherslar bir bastion gibi GOTY olacak kadar satan indieler çıkmıyor neden acaba? OYUNLAR SAN-ATTTIR diyip sonra devlere hunger games'teki şakşakçılar gibi umarsızca davrananları kınıyorum. devler açız, gaben şişkosunu doyurmaktan aç kaldık, isyan ediyoruz dedi! bitti olm devrim başladı artık. işçi sınıfı steam aristokrasisinin haddinden gelicektir. monşer gaben'ın sonun yakın. çocuklar inanın, inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz, epikli günler..

bi de divinity denmiş lmao, larian indie sanki AA tier en az. indie dediğin 20 kişilik stüdyo olur tops

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...